Týden s hudbou. Festivaly, koncerty, opery

Jako každé pondělí je tu Týden s hudbou, kde naleznete na poslední týden prázdnin to nejzajímavější, co se děje ve vašem okolí.
Daniel Matoušek (foto Nikola Pažoutová)
Daniel Matoušek (foto Nikola Pažoutová)

Praha

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vystoupí ve středu 30. srpna od 17:00 hodin ve Valdštejnské zahradě. Pod taktovkou Jana Kučery zazní symfonická báseň Vltava Bedřicha Smetany, předehra k opeře Síla osudu Giuseppe Verdiho, Neapolské písně (sólista Daniel Matoušek) a hudba z filmů Gladiátor, Lawrence z Arábie a Podraz.  

Jako každý rok pořádá v neděli 3. září od 14:00 hodin v prostorách bývalého přírodního divadla v Divoké Šárce Praha 6 operní představení. Letos bude uvedena Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany v podání Národního divadla. V hlavních rolích vystoupí pod taktovkou Jana Chalupeckého a v režii Jany Divišové a Renée Nachtigallové  Jiří Hájek, Lucie Hájková, Jana Sibera, František Zahradníček, Yvona Škvárová, Josef Moravec, Aleš Briscein, Luděk Vele, Jan Ježek, Soňa Godarská a Zdeněk Harvánek.  Vstup je zdarma.

V neděli 3. září od 20:00 ve Vladislavském sále pod taktovkou Lukáše Vasilka bude uvedeno Válečné requiem, op. 66 Benjamina Brittena. Účinkují sólistka Susanne Bernhard, Kyle van Schoonhoven, Arvid Fagerfjäll, Pražský filharmonický sbor, Dětský sbor Radost, varhanice Linda Sítková a společně s PKF – Prague Philharmonia Kyjevský symfonický orchestr.  

Brno

Škampovo kvarteto se představí v neděli 3. září od 20:00 hodin v Besedním domě. Zazní Smyčcový kvartet č. 13 B dur, op. 130 Ludwiga van Beethovena a Different Trains Steva Reicha.

Škampovo kvarteto (zdroj Český spolek pro komorní hudbu)
Škampovo kvarteto (zdroj Český spolek pro komorní hudbu)

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Vasilijem Sinajským vystoupí v úterý 29. srpna od 19:00 hodin v opavském kostele sv. Václava. Zazní předehra k opeře Hedvábný žebřík Gioacchina Rossiniho, Zjasněná noc, op. 4 Arnolda Schönberga a Sinfonia concertante pro housle, violu a orchestr Es dur K 364 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Jiří Vodička a Jakub Fišer).  

V Ostravě probíhá 12. bienále Ostravské dny.

V pondělí 28. srpna od 19:00 hodin v Trojhalí Karolina zahraje Ostravská Banda s dirigenty Jiřím Rožněm, Johannesem Kalitzkem a Brunem Ferrandisem skladby Zygmunta Krauzeho, Petra Bakly, Erica Wubbelse, Miroslava Srnky, George Lewise a Marie Nečasové.

V úterý 29. srpna od 18:30 hodin v katedrále Božského Spasitele Ostravská banda s dirigentem Jiřím Rožněm uvede skladby Michala Rataje, Jana Dobiáše, Aminy Claudine Myers, Petera Grahama, Elisabet Dijkstra, Anny Heflin, Arthura Novase a Todda Tarantina.  

Ve středu 30. srpna od 18:30 hodin v kampusu Ostravské univerzity Ensemble Garage zahraje díla Baldwina Gianga, Sarah Nemtsov, Brigitty Muntendorf, Matthiase Kranebittera, Jamese Helgesona a Louise Wisharta.
Od 20:30 hodin tamtéž Canticum Ostrava s dirigentem Bruno Ferrandisem a řadou sólistů představí partitury Klause Langa, Annesley Black, Lisy Lim, Marca Sabata, Ann Cleare, Roberta Karpaye, Michala Prokopa, Clancyho Reynoldse a Táni Vasilkové.

Bruno Ferrandis, Ostravská banda (zdroj Ostravské dny)
Bruno Ferrandis, Ostravská banda (zdroj Ostravské dny)

Ve čtvrtek 31. srpna od 18:30 hodin v Trojhalí Karolina Ostravská Banda s Jiřím Rožněm představí hudbu Richarda Ayrese, Any Sokolović. Iannise Xenakise, Petra Cíglera, Franzisky Wilhelm, Michala Wróblewského, Jamese Falzoneho a Csenge Mihaliczy.
Od 21:30 hodin v klubu Parník zazní improvizační koncert saxofonisty Roscoa Mitchella a klavíristky a varhanice Aminy Claudine Myers.  

V pátek 1. září proběhne v Divadle Antonína Dvořáka dlouhá noc od 17:00 – 1:00 hodin. Posluchači uslyší řadu ansámblů, například 2 Site specific projekty, Quartetto Prometeo, Ostravskou bandu a operu Bernharda Langa Hrátky s Trumpem a řadu dalších.

Závěrečný den letošního festivalu proběhne v sobotu 2. září. Od 18:0 hodin v Trojhalí Karolina  Ostrava New Orchestra s dirigentem Petrem Kotíkem uvede partitury Petra Kotíka, Christiana Wolffa, Philla Niblocka, Alvina Currana a Roscoa Mitchella.  
Od 21:00 hodin tamtéž Ostravská banda s dirigenty Bruno Ferrandisem, Johannesem Kalitzkým a Jiřím Rožněm zahrají skladby Bruna Maderny, Miroslava Tótha, Isabel Mundry a Iana Davise.

Olomouc

V pátek 1. září od 19:00 hodin v Redutě Moravská filharmonie Olomouc vystoupí pod taktovkou účastníků dirigentských kurzů pod garancí Tomáše Netopila. Zazní předehra Egmont Ludwiga van Beethovena, Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr Petra Iljiče Čajkovského (sólista Nikita Ruzhavinskii), Moře Clauda Debussyho a Symfonie č. 8 G dur, op. 88 Anglická Antonína Dvořáka.  

Pražské jaro: Essener Philharmoniker, 19. května 2023 – Tomáš Netopil (foto Petra Hajská)
Pražské jaro: Essener Philharmoniker, 19. května 2023 – Tomáš Netopil (foto Petra Hajská)

Ostatní regiony Čech

V úterý 29. srpna od 17:00 hodin v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou vystoupí se svým recitálem německý varhaník Albin Wirbel.

Ve středu 30. srpna od 19:00 hodin vystoupí se svým recitálem Ivo Kahánek v Městském divadle Jablonec nad Nisou.  Zahraje díla Domenica Scarlattiho, Franze Schuberta, Franze Liszta a Fryderyka Chopina.

Ve čtvrtek 31. srpna od 19:00 hodin varhaník Aleš Nosek zahraje v kostele sv. Mikuláše ve Spáleném Poříčí.  

Ve čtvrtek 31. srpna od 21:00 hodin v klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově v rámci festivalu Za poklady Broumovska vystoupí duo Kchun se svým audiovizuálním projektem Purgatio.

V pátek 1. září od 17:00 hodin bude v Galerii Rabenštejnská v Hradební ulici v Českých Budějovicích zahájen festival Hudba na soutoku.  

V pátek 1. září od 19:00 hodin v libereckém Divadle F. X. Šaldy bude zahájen letošní 22. ročník festivalu Lípa Musica. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Tomášem Braunerem a sólistou Lukášem Vondráčkem zahrají Koncert č. 2 c moll, op. 18 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova a Symfonii č. 8 G dur, op. 88 Anglickou Antonína Dvořáka.

V sobotu 2. září od 18:00 hodin v rámci festivalu Za poklady Broumovska v klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově vystoupí Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Kaspara Zehndera. Zazní Zrození Jana Kučery, L’isle déserte Franze Becka, Koncert G dur pro flétnu, 2 housle a continuo Giovanniho Battisty Pergolesiho, Andante C dur K 315 a Rondo D dur K 184 Wolfganga Amadea Mozarta a výběr ze suity Pulcinella Igora Stravinského.

Kaspar Zehnder (foto Sabine Burger)

V sobotu 2. září od 18:00 hodin v kostele Povýšení sv. Kříže na zámku v Nižboru Ensemble Inégal zahraje Růžencové sonáty Heinricha Ignaze Bibera.  

V neděli 3. září od 17:00 hodin v kostele sv. Jana Křtitele v Bystré vystoupí varhaník Jaroslav Tůma.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

V sobotu 2. září od 19:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí bude zahájen festival Silberbauerovo hudební Podyjí. Vystoupí varhaník Jaroslav Tůma.

Češi v zahraničí

Ve středu 30. srpna a ve čtvrtek 31. srpna vystoupí Česká filharmonie v Bukurešti s dirigentem Manfredem Honeckem. Ve středu zazní Koncert pro dva klavíry a orchestr Bryce Dessnera (sólistky Katia a Marielle Labèque) a Symfonie č. 5 e moll, op. 64 Petra Iljiče Čajkovského, ve čtvrtek pak Symfonie č. 1 C dur, op. 21 Ludwiga van Beethovena, suita z opery Rusalka Antonína Dvořáka v aranžmá Tomáše Illeho a Vox Maris, op. 31 George Enesca.

Mužský sbor Národního divadla Brno zpívá od čtvrtka 31. srpna v bochumské Jahrhunderthalle operu Leoše Janáčka Z mrtvého domu pod taktovkou Dennise Russella Daviese a v režii Dmitrije Čerňakova. Sólové party zpívají Bekhzod Davronov, Stephan Rügamer, Alexey Dolgov, Johan Reuter, Stephan Bootz, John Daszak, David Nykl a Leigh Melrose, spoluúčinkují Bochumští symfonikové. Další reprízy jsou v sobotu 1. a v neděli 2. září.

Národní divadlo moravskoslezské, Bedřich Smetana –Hubička: Veronika Rovná (Vendulka, jeho dcera) (foto Martin Popelář)
Národní divadlo moravskoslezské, Bedřich Smetana –Hubička: Veronika Rovná (Vendulka, jeho dcera) (foto Martin Popelář)

V sobotu 2. září se Janákova filharmonie Ostrava představí na berlínském Festivalu Viva la musica. Pod taktovkou dirigentky Aleny Hron se sólistkou Veronikou Rovnou (soprán) zazní pestrý program z děl Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Francesca Ciley, Pietra Mascagniho, Jacquese Offenbacha, Giacoma Pucciniho, Edvarda Hagerupa Griega a Hectora Berlioze.

Slovensko

V úterý 29. srpna při příležitosti 79. výročí slovenského národního povstání od 19:00 hodin vystoupí Sbor a Orchestr Státní opery Banská Bystrica pod taktovkou Jána Procházky a sólisty Patrícií Malovec, Katarínou Procházkovou, Šimonem Svitokem a Ivanem Zvaríkem. Podrobnější program bude zveřejněn později.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments