Týden s hudbou. Festivaly, koncerty, streamy a TV přenosy

  1. 1
  2. 2
V závěru měsíce května vám přinášíme nový Týden s hudbou. Naleznete zde aktuální přehled koncertů, divadelních představení i streamů v kinech a TV.

François-Xavier Roth (foto Hartmut Naegele)
François-Xavier Roth (foto Hartmut Naegele)

Praha

Tento týden končí festival Pražské jaro.

V pondělí 30. května od 19:00 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí violoncellista Alban Gerhardt. Zazní všech šest Suit pro sólové violoncello BWV 1007-1012 Johanna Sebastiana Bacha.

V úterý 31. května od 20:00 hodin vystoupí v rámci festivalu Pražské jaro v Dvořákově síni Rudolfina orchestr Les Siècles pod taktovkou Françoise Xaviera Rotha. Zazní symfonická báseň Prokletý lovec a Symfonické variace pro klavír a orchestr Césara Francka (sólista Bertrand Chamayou), La Mer (Moře) Clauda Debussyho a Symfonie d moll Césara Francka.

Gürzenich-Orchester Köln vystoupí na Pražském jaru ve středu 1. června ve 20:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu pod taktovkou Françoise Xaviera Rotha. Zazní balada pro orchestr Šumařovo dítě Leoše Janáčka, Der Schwanendreher, koncert pro violu a orchestr, Paula Hindemitha (sólista Tabea Zimmermann) a symfonická báseň Život hrdiny, op. 40 Richarda Strausse.

Kyjevští sólisté se představí na Pražském jaru ve čtvrtek 2. června ve 20:00 hodin v kostele svatého Šimona a Judy. Zazní Symfonie C dur Maksyma Berezovského, Sny starého lesa Oleksandra Šymka, Symfonie pro smyčce č. 10 h moll Felixe Mendellsohna-Barholdyho, Melodie a moll Myroslava Skoryka, Jsme! Jurije Ševčenka, Koncert pro smyčce Nino Roty, ukrajinská lidová píseň Plyna kača a Tichá hudba Valentyna Silvestrova.

Letošní závěrečný koncert hudebního festivalu Pražské jaro bude letos patřit Vídeňským filharmonikům pod taktovkou Andrise Nelsonse. Zazní Märchen-Poem Sofie Gubajduliny, Symfonie č. 9 Es dur op. 70 Dmitrije Šostakoviče a Symfonie č. 6 D dur op. 60 Antonína Dvořáka.

Ve Werichově vile na Kampě zazní v úterý 31. května od 19:00 hodin české a litevské písně v podání Evy Esterkové, Edgarase Davidovičiuse za doprovodu klavíristy Ahmada Hedara.

PKF – Prague Philharmonia pořádá v sobotu 4. června od 10:00 a 12:00 hodin dva koncerty pro dětské publikum nazvané Ve víru kotle. Pod taktovkou Marie Papežové Erlebachové zazní výběr z děl Ludwiga van Beethovena, Gioacchina Rossiniho, Leopolda Mozarta, Georgese Bizeta, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Daria Milhauda.

V neděli 5. června v 19:30 hodin v barokním refektáři Profesního domu MFF UK na Malostranském náměstí zazní koncert V barvách Francie. V podání Romana Janála, Jany Sibery a Karla Košárka zazní Mélodies Césara Francka, Fêtes Galantes I & II Clauda Debussyho, Chansons de Don Quichotte a Deux Chansons de Melpoméne Jacquese Iberta.

Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno, foto Vojtěch Kába)
Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno, foto Vojtěch Kába)

Brno

Filharmonie Brno pod taktovkou Dennise Russella Daviese vystoupí ve čtvrtek 2. června v pátek 3. června od 19:00 hodin v Janáčkově divadle. Zazní Symfonie č. 8 h moll Nedokončená Franze Schuberta a Der Ring ohne Worte – symfonická kompilace Lorina Maazela z operní tetralogie Prsten Nibelungův Richarda Wagnera.

Ostrava

V Ostravě a okolí probíhá Mezinárodní festival Leoše Janáčka.

V pondělí 30. května od 19:00 hodin Národním domě ve Frýdku-Místku vystoupí americký violoncellista Zlatomir Fung. Zazní 11 capriccií pro sólové violoncello (č. 7, 8 a 9) Josepha Maria dall’Abaca, Pohádka pro violoncello a klavír Leoše Janáčka, Romance pro violoncello a klavír Jurije Šaporina, Fantazie na maloruské písně op. 43 Davida Poppera, Klid lesa Antonína Dvořáka a Sonáta A dur pro violoncello a klavír Césara Francka. Spoluúčinkuje klavírista Richard Fu. Večerem provází Jiří Vejvoda.

V ostravském Divadle Mír zazní v úterý 31. května od 19:00 hodin epická báseň Kantáta – tanec šílených Arnošta Lustiga a kantáta Ich habe genug BW 82 Johanna Sebastiana Bacha. Účinkují recitátoři Jiří Lábus, Vilma Cibulková a Vilém Udatný, basista Gustav Beláček, hobojista Jan Souček a ansámbl Barocco sempre giovane. V kavárně Sádrový ježek od 17:00 hodin koncertu přechází beseda s protagonisty.

Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí v úterý 31. května a ve středu 1. června v 19:00 hodin v hale Gong v Dolních Vítkovicích s Davidem Kollerem pod taktovkou Stanislava Vavřínka.

V sobotu 4. června od 18:00 hodin v kostele svatého Mikuláše v Ludgeřovicích vystoupí v rámci Mezinárodního festivalu Leoše Janáčka varhaník Jaroslav Tůma a houslista Jiří Vodička. Zazní Preludium a fuga g moll pro varhany Johannese Brahmse, Arioso pro housle a varhany op. 48 Julia Rietze, Fuga č. 2 na BACH pro varhany Roberta Schumanna, Romance f moll pro housle a doprovod Antonína Dvořáka, Preludium na valašskou píseň pro varhany Vítězslava Nováka, Sonáta č. 3 d moll pro sólové housle Eugéne Ysaÿe a Final pro varhany op. 21 Césara Francka.

Jazzový večer Mezinárodního festivalu Leoše Janáčka se uskuteční ostravském parku Landek v neděli 5. června od 17:00 hodin. Vystoupí Robert Balzar Trio.

Zlatomir Fung (zdroj Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka)
Zlatomir Fung (zdroj Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka)

Ostatní regiony

Novodobá světová premiéra opery Vesnický trh Jiřího Antonína Bendy zazní poprvé v pondělí 30. května v 19:00 hodin v Divadle Šumperk. V sólových partech se představí Helena Kalambová, Eliška Minářová, Doubravka Součková, Miloš Horák, Vincent Ignác Novotný, Čeněk Svoboda a Justin Svoboda. Spoluúčinkují Musica Florea s sbor Collegium Floreum. Operu nastudoval Marek Štryncl.

Ensemble Damian vystoupí v pondělí 30. května od 19:00 hodin s operou L’Arianna v Divadle Oskara Nedbala v Táboře, kterou podle námětu Claudia Monteverdiho volně rekonstruoval Tomáš Hanzlík a Vít Zouhar. Účinkují Bree Nichols, Juliana Synková, Martin Ptáček, Filip Dámec a Jiří Poláček. O den později 31. května se produkce opakuje v 17:00 hodin v Panském domě v Chocni.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments