Týden s hudbou. Hudební festivaly, koncerty, kino, TV a online přenosy

V rámci třetího květnového týdne vám nový Týden s hudbou přináší přehled významných hudebních akcí u nás i na Slovensku. Tento týden je především ve znamení hudebních festivalů, které přináší zajímavé dramaturgie na řadě zajímavých míst s předními českými a zahraničními umělci. Nechybí ani avízo na zajímavé videoprojekce v kinech, TV záznamy a online přenosy.
Alma Naidu (zdroj Alma Naidu)
Alma Naidu (zdroj Alma Naidu)

Praha

Tento týden pokračuje festival Pražské jaro.

V pondělí 16. května od 19:00 hodin v rámci festivalu Pražské jaro v Mercedes Foru Praha vystoupí poprvé na českém pódiu zpěvačka Alma Naidu se svým programem. Představí písně svého debutového alba.

V rámci festivalu Pražské jaro se v kostele svaté Anny – Pražské křižovatce od 20:00 hodin 16. května představí francouzský violoncellista Gautier Capuçon. Zazní Suita pro sólové violoncello č. 1 G dur, BWV 1007 Johanna Sebastiana Bacha, Tři strofy na jméno Sacher Henriho Dutilleuxe a Sonáta pro sólové violoncello h moll, op. 8 Zoltána Kodályho.

V úterý 17. května od 20:00 hodin vystoupí v rámci festivalu Pražské jaro v Dvořákově síni Rudolfina violoncellista Gautier Capuçon za doprovodu Jérôme Ducrose. Zazní sonáty pro violoncello a klavír Clauda Debussyho, Johannese Brahmse a Césara Francka.

Ve středu 18. května od 20:00 hodin v rámci festivalu Pražské jaro ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí City of Birmingham Symphony Orchestra s dirigentkou Mirgou Gražinytė-Tyla. Zazní Koncert pro violoncello a orchestr e moll, op. 85 Edwarda Elgara (solista Gautier Capuçon) a Symfonie č. 6 A dur Antona Brucknera.

V pátek 20. května od 20:00 hodin v rámci festivalu Pražské jaro v Dvořákově síni Rudolfina zahraje Česká filharmonie s dirigentem Davidem Robertsonem Nezodpovězenou otázku Charlese Ivese, Movis – koncert pro klavír a velký orchestr Michala Rataje (sólista Ivo Kahánek) a Symfonie č. 4 Charlese Ivese. Spoluúčinkuje Pražský filharmonický sbor.

Trio Bohémo Matouše Pěrušky (viola), Kristiny Vocetkové (violoncello) a Jana Vojtka (klavír) se představí v sobotu 21. května od 11:00 hodin v prostoru Economia v rámci festivalu Pražské jaro. Zazní Klavírní trio c moll, op. 2 Josefa Suka, Klavírní trio č. 3 C dur, H 332 Bohuslava Martinů a Čtyři roční doby Buenos Aires Astora Piazzolly.

Trio Bohémo (zdroj Pražské jaro)
Trio Bohémo (zdroj Pražské jaro)

V Anežském klášteře v sobotu od 17:00 hodin vystoupí hobojista Martin Daněk se svým ansámblem v rámci festivalu Pražské jaro. Zazní Concerts royaux: Concert I. Françoise Couperina, Sonata da caccia Thomase Adèse, Piecès de clavecin en concert: Concert V. Jeana-Philippa Rameaua a Les Citations Henriho Dutilleuxe.

Od 20:00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina vystoupí Arete String Quartet v rámci festivalu Pražské jaro. Zazní Smyčcový kvartet č. 4, op. 62 Ad honorem J. S. Bach Viktora Kalabise, Smyčcový kvartet č. 1 Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty Leoše Janáčka a Smyčcový kvartet D dur Césara Francka.

V neděli 22. května od 17:00 hodin se představí v Anežském klášteře v rámci festivalu Pražské jaro flétnistka Chaeyeon You společně s Adamem Skoumalem (klavír), Annou Paulovou (klarinet) a Monikou Knoblochovou (cembalo). Zazní Sonáta A dur, BWV 1032 Johanna Sebastiana Bacha, Sonáta pro flétnu a klavír D dur, op. 96 Sergeje Prokofjeva, Únos Šeherezády Adama Skoumala, Polychrome Chaplin Shin Kim, Tarantella pro flétnu, klarinet a klavír, op. 6 Camille Saint-Saënse a Fantazie na témata z opery Giuseppa Verdiho La traviata Paolo Taballioneho.

Večerní koncert v neděli 22. května od 20:00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina v rámci festivalu Pražské jaro bude patřit houslistovi Emmanuelu Tjeknavorianovi, violoncellistovi Danielu Müller-Schottovi a klavíristce Anně Vinnickaje. Zazní Klavírní trio G dur Clauda Debussyho, Trio c moll, op. 101 Johannese Brahmse a Klavírní trio a moll, op. 50 Petra Iljiče Čajkovského.

Sbor a Symfonický orchestr Univerzity Karlovy s dirigentem Haigem Utidjianem uvede v úterý 17. května v 19:30 hodin v Českém muzeu hudby Mši C dur Ludwiga van Beethovena. Sólových partů se ujmou Věra Poláchová, Petra Vondrová, Stanislav Mistr a Jakub Hrubý. Spoluúčinkuje pěvecký sbor Labyrint (sbormistryně Lenka Charvátová).

V pátek 20. května v 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce vystoupí PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Mariánem Lejavou v rámci koncertu Katedry skladby HAMU. Zazní premiéry Koncertu pro fagot a orchestr Haštala Hapky, Koncertu pro trubku a orchestr Darji Kukal Moiseevy (sólista Walter Hofbauer), Koncert na způsob chorálové předehry Jana Dobiáše (sólista Jan Dobiáš) a “Subversion” on Archimedes Constant Michaela Andrew Burta.

MenART: Radka Fišarová (foto MenART)
MenART: Radka Fišarová (foto MenART)

Na festivalu Americké jaro v DOXu+ v sobotu 21. května od 18:00 hodin zazní absolventský koncert mentorské třídy Marcela Bárty a Radky Fišarové stipendijního programu Akademie MenART.

Jazzový trumpetista Ambrose Akinmusire vystoupí v neděli 22. května v 21:00 hodin v Jazz Docku v rámci festivalu Americké jaro.

Ostrava

Český filharmonický sbor Brno a Janáčkova filharmonie Ostrava se šéfdirigentem Vasilijem Sinajským provedou ve čtvrtek 19. května od 19:00 hodin v Domě kultury města Ostravy Stabat Mater, op. 58 Antonína Dvořáka. Sólových partů se ujmou Kateřina Kněžíková, Jarmila Balážová, Richard Samek a Jan Štáva.

Ostravský Svatováclavský festival představil další koncerty z cyklu Hudební výlety.

Koncert Kytarová romantika představí klarinetistu Jana Jakuba Bokuna a kytaristu Jakuba Kościuszka. Zazní pestrý program Guse Viseura, Maurice Ravela, Jaime Zenamon, Łukasze Wośe, Gerarda Drozda, Bély Kovácse, Djanga Reingardta, Richarda Galliana a Yoma. Poprvé tento program zazní v pátek 20. května v 18:00 hodin v evangelickém kostele v Nýdku.
Opakování koncertu se uskuteční v sobotu 21. května v 18:00 hodin v Husově sboru v Ostravě – Staré Bělé.

Olomouc

V Olomouci a okolí probíhá festival Dvořákova Olomouc.

V pondělí 16. května od 19:00 hodin ve Vojenské nemocnici v Klášterním Hradisku proběhne v rámci festivalu Dvořákova Olomouc koncert s názvem Bojíte se baroka? s ansámblem Soqquadro Italiano. Zazní díla A. Stradelly, A. Piccininiho, L. Rossiho, G. C. Cortese, A. Falconieriho, D. Mazzocchiho, G. B. Vitaliho, D. Michelettiho, D. Gabrielliho, S. de Murciae a tradiční italské písně.

Opera Durst Roberta Jíši zazní ve čtvrtek 19. května v 19:00 hodin v Telegraf Loftu v rámci festivalu Dvořákova Olomouc. Opera na libreto Elke Laznie propojuje hudbu a videoart. V hlavních rolích se představí tanečnice Verena Herterich a ve zpěvních rolích Andre Angenendt, Liia Krasilovskaia, Jean-Max Lattemann, Maria Mysachenko, Denise Seyhan, Johanna Zachhuber. Spoluúčinkuje Opera Florea.

Ensemble Philokallia (zdroj Ensemble Philokallia )
Ensemble Philokallia (zdroj Ensemble Philokallia )

V neděli 22. května v rámci festivalu Dvořákova Olomouc v chrámu svatého Gorazda od 17:00 hodin zazní zpěvy byzantské liturgie s Ensemble Philokallia a uměleckým vedoucím Mariem Christouem.

Ostatní regiony

V pondělí 16. května a ve středu 18 května od 19:00 hodin uvede Komorní filharmonie Pardubice v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích koncertní program Osudová pod taktovkou Yu-An Changa. Na programu je předehra k Schubertově Rosamundě, Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll K 466 v provedení klavíristy Jana Bartoše a na závěr zazní slavná Beethovenova Symfonie č. 5 c moll, op. 67 „Osudová“.

V úterý 17. května od 19:00 hodin v příbramském Domě Natura v rámci Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram vystoupí se svým recitálem kytarista Lubomír Brabec. Zazní pestrý program z děl Girolama Frescobaldiho, Ferndanda Sora, Heitora Villa-Lobose, Antonína Dvořáka a řady dalších.

V rámci festivalu Americké jaro vystoupí ve středu 18. května od 19:00 hodin v ZUŠ Prostějov americký klavírista Kenny Broberg. Zazní Zapomenuté melodie, op. 39 Nikolaie Medtnera, Sonáta pro klavír č. 5, op. 53 Alexandera Nikolajeviče Skrjabina, Balada, op. 6 Amy Beach, Noktuno, op. 33 a Sonáta, op. 6 Samuela Barbera.

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí v Městském divadle Děčín ve středu 18. května v 19:00 hodin s dirigentem Petrem Vronským. Zazní symfonická báseň V Tatrách Vítězslava Nováka, Intermezzo Bohuslava Martinů a Fantastická symfonie, op. 14a Hectora Berlioze.

Igor Ardašev vystoupí se svým recitálem ve středu 18. května v 19:30 hodin v Městském divadle Turnov.

Štefan Margita (foto Lenka Hadačová)
Štefan Margita (foto Lenka Hadačová)

V pátek 20. května od 19:00 hodin v Čechovně zámku Liteň se uskuteční v rámci Festivalu Jarmily Novotné mimořádný benefiční koncert Děkujeme hudbou na podporu ukrajinských umělců. Zazní pestrý program z děl Gabriela Faurého, Fryderika Chopina, Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadea Mozarta, Astora Piazzolly a dalších. Jako zvláštní host vystoupí Štefan Margita.

V pátek 20. května ve 20:00 hodin v Kině Crystal v České Lípě bude představen program letošního jednadvacátého ročníku festivalu Lípa Musica 2022 včetně premiéry dokumentárního filmu shrnujících uplynulých dvacet předchozích sezón.

Benefiční koncert pro vilu Rusalku   se uskuteční v sobotu 21. května v 19:00 hodin v příbramské Galerii Františka Drtikola v rámci Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram. Vystoupí houslistka Julie Svěcená za doprovodu akordeonu Ladislava Horáka. Zazní díla Alfreda Schnittkeho, Johanna Sebastiana Bacha, Astora Piazzolly a dalších.

V neděli 22. května od 10:30 hodin se uskuteční poslední matiné pro děti a rodiče Komorní filharmonie Pardubice v Sukově síni pardubického Domu hudby s názvem Slavnosti v hudbě, při kterém dirigent Marko Ivanović spolu s moderátorem Petrem Kadlecem zavedou děti do Cukrového království, jemuž dominuje hrad Cukrburg a jehož hudební podobu ve svém baletu Louskáček vytvořil Petr Iljič Čajkovskij.

Na zámku Liteň v neděli 22. května proběhne na třech různých pódiích v zahradě v Čechovně letošní ZUŠ Open. Program proběhne v rámci Festivalu Jarmily Novotné.

Slovensko

Magdalena Kožená společně s Melody Makers Ondřeje Havelky vystoupí na Košickém jaru ve středu 18. května od 19:00 hodin v košickém Domě umění.

Magdalena Kožená (foto David Port)
Magdalena Kožená (foto David Port)

Slovenská filharmonie vystoupí ve čtvrtek 19. května a v pátek 20. května od 19:00 hodin v Koncertní síni SF. Zazní Ouvertura festiva Ilji Zeljenky, Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho (sólista Milan Al-Ashhab) a Symfonie č. 3 D dur Život, op. 36 Josefa Bohuslava Foerstera.

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu Bratislava vystoupí v pátek 20. května 19:00 hodin ve Velkém koncertním studiu Slovenského rozhlasu v Bratislavě s dirigentem Adamem Sedlickým. Zazní St. Paul’s Suite Gustava Holsta, Rapsodický suita pro klavír a orchestr Eugena Suchoně (sólistka Jordana Palovičová) a Symfonie č. 3 a moll, op. 56 Skotská Felixe Mendessohna-Bartholdyho. Koncert můžete živě poslouchat na Rádiu Devín.

Kino

Od soboty 21. května můžete ve 23 kinech po celé České republice shlédnout představení newyorské Metropolitní opery opery Gaetana Donizettiho Lucia di Lamermoor. Pod taktovkou Riccarda Frizzy se v režii Simona Stonea představí Nadine Sierra, Javier Camarena, Artur Ruciński a Matthew Rose.

Streamy a televizní přenosy

Na serveru OperaVision bude ve středu 18. května zveřejněn stream opery Francise Poulenca La Voix humaine (Lidský hlas) v podání finské operní zpěvačky Karity Mattilla a Ooppery Baletti (Finské národní opery Helsinky) pod taktovkou dirigentky Dalie Stasevske a v režii Jussi Nikkilä.

Dalia Stasevska (zdroj Dalia Stasevska)
Dalia Stasevska (zdroj Dalia Stasevska)

Na webu Helsinské filharmonie si od pátku 20. května 20:00 hodin SEČ poslechněte koncert s dirigentem Jukka-Pekka Sarastem. Zazní Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53 Antonína Dvořáka (sólista Christian Tetzlaff) a Sinfonietta Leoše Janáčka.

Na ČT Art si v sobotu 21. května od 20:15 hodin poslechněte operu Don Pascale Gaetana Donizettiho z roku 2019. Hlavních rolích zpívají Markus Werba, Bryn Terfel, Olga Peretyatko a Ioan Hotea.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments