Týden s hudbou. Hudební festivaly, koncerty, kino, TV a online přenosy

  1. 1
  2. 2
V rámci třetího květnového týdne vám nový Týden s hudbou přináší přehled významných hudebních akcí u nás i na Slovensku. Tento týden je především ve znamení hudebních festivalů, které přináší zajímavé dramaturgie na řadě zajímavých míst s předními českými a zahraničními umělci. Nechybí ani avízo na zajímavé videoprojekce v kinech, TV záznamy a online přenosy.

Alma Naidu (zdroj Alma Naidu)
Alma Naidu (zdroj Alma Naidu)

Praha

Tento týden pokračuje festival Pražské jaro.

V pondělí 16. května od 19:00 hodin v rámci festivalu Pražské jaro v Mercedes Foru Praha vystoupí poprvé na českém pódiu zpěvačka Alma Naidu se svým programem. Představí písně svého debutového alba.

V rámci festivalu Pražské jaro se v kostele svaté Anny – Pražské křižovatce od 20:00 hodin 16. května představí francouzský violoncellista Gautier Capuçon. Zazní Suita pro sólové violoncello č. 1 G dur, BWV 1007 Johanna Sebastiana Bacha, Tři strofy na jméno Sacher Henriho Dutilleuxe a Sonáta pro sólové violoncello h moll, op. 8 Zoltána Kodályho.

V úterý 17. května od 20:00 hodin vystoupí v rámci festivalu Pražské jaro v Dvořákově síni Rudolfina violoncellista Gautier Capuçon za doprovodu Jérôme Ducrose. Zazní sonáty pro violoncello a klavír Clauda Debussyho, Johannese Brahmse a Césara Francka.

Ve středu 18. května od 20:00 hodin v rámci festivalu Pražské jaro ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí City of Birmingham Symphony Orchestra s dirigentkou Mirgou Gražinytė-Tyla. Zazní Koncert pro violoncello a orchestr e moll, op. 85 Edwarda Elgara (solista Gautier Capuçon) a Symfonie č. 6 A dur Antona Brucknera.

V pátek 20. května od 20:00 hodin v rámci festivalu Pražské jaro v Dvořákově síni Rudolfina zahraje Česká filharmonie s dirigentem Davidem Robertsonem Nezodpovězenou otázku Charlese Ivese, Movis – koncert pro klavír a velký orchestr Michala Rataje (sólista Ivo Kahánek) a Symfonie č. 4 Charlese Ivese. Spoluúčinkuje Pražský filharmonický sbor.

Trio Bohémo Matouše Pěrušky (viola), Kristiny Vocetkové (violoncello) a Jana Vojtka (klavír) se představí v sobotu 21. května od 11:00 hodin v prostoru Economia v rámci festivalu Pražské jaro. Zazní Klavírní trio c moll, op. 2 Josefa Suka, Klavírní trio č. 3 C dur, H 332 Bohuslava Martinů a Čtyři roční doby Buenos Aires Astora Piazzolly.

Trio Bohémo (zdroj Pražské jaro)
Trio Bohémo (zdroj Pražské jaro)

V Anežském klášteře v sobotu od 17:00 hodin vystoupí hobojista Martin Daněk se svým ansámblem v rámci festivalu Pražské jaro. Zazní Concerts royaux: Concert I. Françoise Couperina, Sonata da caccia Thomase Adèse, Piecès de clavecin en concert: Concert V. Jeana-Philippa Rameaua a Les Citations Henriho Dutilleuxe.

Od 20:00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina vystoupí Arete String Quartet v rámci festivalu Pražské jaro. Zazní Smyčcový kvartet č. 4, op. 62 Ad honorem J. S. Bach Viktora Kalabise, Smyčcový kvartet č. 1 Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty Leoše Janáčka a Smyčcový kvartet D dur Césara Francka.

V neděli 22. května od 17:00 hodin se představí v Anežském klášteře v rámci festivalu Pražské jaro flétnistka Chaeyeon You společně s Adamem Skoumalem (klavír), Annou Paulovou (klarinet) a Monikou Knoblochovou (cembalo). Zazní Sonáta A dur, BWV 1032 Johanna Sebastiana Bacha, Sonáta pro flétnu a klavír D dur, op. 96 Sergeje Prokofjeva, Únos Šeherezády Adama Skoumala, Polychrome Chaplin Shin Kim, Tarantella pro flétnu, klarinet a klavír, op. 6 Camille Saint-Saënse a Fantazie na témata z opery Giuseppa Verdiho La traviata Paolo Taballioneho.

Večerní koncert v neděli 22. května od 20:00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina v rámci festivalu Pražské jaro bude patřit houslistovi Emmanuelu Tjeknavorianovi, violoncellistovi Danielu Müller-Schottovi a klavíristce Anně Vinnickaje. Zazní Klavírní trio G dur Clauda Debussyho, Trio c moll, op. 101 Johannese Brahmse a Klavírní trio a moll, op. 50 Petra Iljiče Čajkovského.

Sbor a Symfonický orchestr Univerzity Karlovy s dirigentem Haigem Utidjianem uvede v úterý 17. května v 19:30 hodin v Českém muzeu hudby Mši C dur Ludwiga van Beethovena. Sólových partů se ujmou Věra Poláchová, Petra Vondrová, Stanislav Mistr a Jakub Hrubý. Spoluúčinkuje pěvecký sbor Labyrint (sbormistryně Lenka Charvátová).

V pátek 20. května v 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce vystoupí PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Mariánem Lejavou v rámci koncertu Katedry skladby HAMU. Zazní premiéry Koncertu pro fagot a orchestr Haštala Hapky, Koncertu pro trubku a orchestr Darji Kukal Moiseevy (sólista Walter Hofbauer), Koncert na způsob chorálové předehry Jana Dobiáše (sólista Jan Dobiáš) a „Subversion“ on Archimedes Constant Michaela Andrew Burta.

MenART: Radka Fišarová (foto MenART)
MenART: Radka Fišarová (foto MenART)

Na festivalu Americké jaro v DOXu+ v sobotu 21. května od 18:00 hodin zazní absolventský koncert mentorské třídy Marcela Bárty a Radky Fišarové stipendijního programu Akademie MenART.

Jazzový trumpetista Ambrose Akinmusire vystoupí v neděli 22. května v 21:00 hodin v Jazz Docku v rámci festivalu Americké jaro.

Ostrava

Český filharmonický sbor Brno a Janáčkova filharmonie Ostrava se šéfdirigentem Vasilijem Sinajským provedou ve čtvrtek 19. května od 19:00 hodin v Domě kultury města Ostravy Stabat Mater, op. 58 Antonína Dvořáka. Sólových partů se ujmou Kateřina Kněžíková, Jarmila Balážová, Richard Samek a Jan Štáva.

Ostravský Svatováclavský festival představil další koncerty z cyklu Hudební výlety.

Koncert Kytarová romantika představí klarinetistu Jana Jakuba Bokuna a kytaristu Jakuba Kościuszka. Zazní pestrý program Guse Viseura, Maurice Ravela, Jaime Zenamon, Łukasze Wośe, Gerarda Drozda, Bély Kovácse, Djanga Reingardta, Richarda Galliana a Yoma. Poprvé tento program zazní v pátek 20. května v 18:00 hodin v evangelickém kostele v Nýdku.
Opakování koncertu se uskuteční v sobotu 21. května v 18:00 hodin v Husově sboru v Ostravě – Staré Bělé.

Olomouc

V Olomouci a okolí probíhá festival Dvořákova Olomouc.

V pondělí 16. května od 19:00 hodin ve Vojenské nemocnici v Klášterním Hradisku proběhne v rámci festivalu Dvořákova Olomouc koncert s názvem Bojíte se baroka? s ansámblem Soqquadro Italiano. Zazní díla A. Stradelly, A. Piccininiho, L. Rossiho, G. C. Cortese, A. Falconieriho, D. Mazzocchiho, G. B. Vitaliho, D. Michelettiho, D. Gabrielliho, S. de Murciae a tradiční italské písně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments