Týden s hudbou. Hudební festivaly, koncerty, TV přenosy

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Pro nadcházející týden vám přinášíme nový Týden s hudbou. V aktuálním výčtu hudebních akcí nechybí živá divadelní představení a koncerty ani streamy a záznamy, které bude možné shlédnout v online prostoru i prostřednictvím televizních obrazovek.
Témata:Adam Plachetka Americké jaro Andrea Hlinková B-side Band Bennewitzovo kvarteto Boris Urbánek Bruncvík Calixto Bieito Carmina lucis Česká filharmonie České noneto Český filharmonický sbor Brno Český rozhlas Vltava Collegium 1704 ČT art Daniel Raiskin David Pokorný Dominik Beneš Emmanuel Villaume Ensemble Amedyez Ensemble Damian Eva Dřízgová-Jirušová Eva Urbanová (1961) Filharmonie Bohuslava Martinů Filharmonie Brno Geisslers Hofcomoedianten Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram Jan Brabec Jan Kyjovský Jan Mráček Jan Simon Jan Špaček Jana Kurucová Janáčkova filharmonie Ostrava Jiří Bárta (1964) Jiří Brückler Jiří Rožeň Jiří Ševčík Jon Irabagon Jukka-Pekka Saraste Komorní filharmonie Pardubice Kremena Pešakova Kristina Fialová Lukáš Kozubík Lukáš Vasilek Marek Šedivý Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka Michael Tilson Thomas Michal Bárta Michal Dvořák Michal Žák Milan Al-Ashhab Miloš Formáček Miloslav Oswald Moravské divadlo Olomouc Národní divadlo moravskoslezské OperaVision Orchestre Symphonique Divertimento Peter Valentovič Petr Matěják Petr Nekoranec Philharmonie de Paris Piers Lane PKF — Prague Philharmonia Pražský filharmonický sbor Rastislav Štúr Rocc Roman Malý Roman Patočka Slezské divadlo Opava Slovenská filharmónia Smetanova Litomyšl Stanislav Vavřínek Štátna filharmónia Košice Státní opera Praha Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Tomáš Brauner Tomáš Černý TV Noe Vlastimil Kobrle Vojtěch Dyk Zbyněk Müller

Bennewitzovo kvarteto (foto kevin-v-ton)
Bennewitzovo kvarteto (foto kevin-v-ton)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vystoupí v pondělí 6. června od 19:30 hodin v Anežském klášteře. Jako sólisté se představí koncertní mistr Vlastimil Kobrle, který s orchestrem provede Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho a vedoucí skupiny druhých houslí David Pokorný uvede Čtvero ročních období v Buenos Aires Astora Piazzolly. Koncert uvádí živě Český rozhlas Vltava.

Bennewitzovo kvarteto se zvláštním hostem, klarinetistou Janem Brabcem, vystoupí v pondělí 6. června v 19:30 hodin barokním refektáři Profesního domu MFF UK na Malostranském náměstí. Zazní Smyčcový kvartet G dur, op. 17/5 Josepha Haydna, Klarinetový kvintet A dur K 581 Wolfganga Amadea Mozarta a Smyčcový kvartet G dur, op. 106 Antonína Dvořáka.

České noneto vystoupí v úterý 7. června v 19:00 hodin v kostele Církve československé husitské na Wuchterlově 5. Zazní Taneční preludia Witolda Lutosławského, Kvintet g moll Sergeje Prokofjeva a Serenáda d moll, op. 44 Antonína Dvořáka.

Ensemble Damian vystoupí ve Schwarzenberském paláci na Hradčanském náměstí v úterý 7. června od 19:30 hodin s představením Římská Lukrécie Tomáše Hanzlíka na základě úpravy dochovaného barokního libreta Heinricha Rademina k parodické opeře na antický námět z roku 1731 s využitím živého komorního orchestru, chlapeckého pěveckého sboru Bruncvík a herců-zpěváků souboru Geisslers Hofcomoedianten.

Česká filharmonie tento týden vystoupí s Michaelem Tilsonem Thomasem ve středu 8. června, ve čtvrtek 9. června a v pátek 10. června vždy od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Apalačské jaro Aarona Coplanda a Symfonie C dur Velká, D 944 Franze Schuberta. Veřejnou generální zkoušku bude možné navštívit ve středu 8. června od 10:00 hodin.

Michael Tilson Thomas (zdroj Michael Tilson Thomas)
Michael Tilson Thomas (zdroj Michael Tilson Thomas)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pořádá ve středu 8. června a ve čtvrtek 9. června od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu koncert V rytmu vášně. Pod taktovkou Petera Valentoviče (který zastoupí ze zdravotních důvodů Rastislava Štúra) zazní Rumunské lidové tance Bély Bartóka, Fantazie na Bizetovu Carmen, op. 25 a Cikánské melodie, op. 20 Pabla de Sarasateho, Tance z Galanty Zoltána Kodályho a Bolero Maurice Ravela.

PKF – Prague Philharmonia vystoupí ve čtvrtek 9. června od 19:00 hodin s dirigentem Emmanuelem Villaumem v Lobkowiczkém paláci. Zazní Předehra k opeře Così van tutte K 588 Wolfganga Amadea Mozarta, Koncert pro flétnu G dur Christopha Willibalda Glucka (sólista Jiří Ševčík), A Time of Uncertainties Michaela Fineho a Symfonie č. 1 C dur, op. 21 Ludwiga van Beethovena.

V rámci festivalu Americké jaro se ve čtvrtek 9. června od 21:00 hodin v JazzDocku představí filipínsko-americký saxofonista Jon Irabagon se svou kapelou.  

V rámci série komentovaných koncertů určených převážně pro školy a školky se v pátek 10. června od 9:30 hodin v Sukově síni představí dívčí pěvecký sbor Deylovy konzervatoře Carmina lucis se sbormistrem Janem Kyjovským a klavíristou Romanem Malým. Zazní výběr a komentář Moravských dvojzpěvů Antonína Dvořáka. Program se opakuje v neděli 12. června od 19:00 hodin.  

Státní opera uvede v neděli 12. června od 19:00 hodin první premiéru nové inscenace opery Plameny Erwina Schulhoffa. Pod taktovkou Jiřího Rožně a v režii Calixta Bieita se v hlavních rolích představí Denys Pivnickij, Tone Kummervold, Victoria Korosunova, Tamara Morozová, Jan Hnyk, Michal Marhold, Vít Šantora, Jaroslav Patočka, Veronika Hajnová, Yukiko Kinjo, Kateřina Jalovcová, Stanislava Jirků a Magdaléna Heboussová.

PFK – Prague Philharmonia vystoupí v neděli 12. května v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina s dirigentem Emmanuelem Villaumem s programem Francouzsko-německé dialogy. Zazní symfonická suita z opery Pelléas a Mélisanda Clauda Debussyho v úpravě Mariuse Constanta, symfonická báseň Prokletý lovec Césara Francka, Kouzlo Velkého pátku z opery Parsifal Richarda Wagnera, Královský lov a bouře z opery Trójané Hectora Berlioze, předehra k opeře Orfeus a Eurydika Christopha Willibalda Glucka, předehra k opeře Zaïs Jeana Philippa Rameaua, Studie z Couperina Thomase Adèse a Fuga g moll „Malá“ BWV 578 Johanna Sebastiana Bacha v orchestrální úpravě Leopolda Stokowského.

PKF – Prague Philharmonia, Emmanuel Villaume (foto Pavel Hejný)

Brno

Filharmonie Brno pořádá cyklus koncertů pro základní a střední školy nazvaný Mozartovy děti. První dva s názvem Mozarte, hrej! se uskuteční v Besedním domě v úterý 8. června od 9:00 hodin a 10:45 hodin.
Koncert pro školky Wolfi, hrej! Proběhne ve středu 9. června od 9:00 hodin a 10:30 hodin.
Slavností koncert Mozartových dětí pak proběhne v neděli 12. května od 19:00 hodin v Janáčkově divadle. Spoluúčinkují ZUŠ Jihomoravského kraje, Kantiléna a Taneční konzervatoř Brno. Zazní Neviditelný les Kryštofa Mařatky (recitace autor), symfonická báseň Holoubek, op. 110 Antonína Dvořáka a baletní komedie Kdo je na světě nejmocnější?, H 133 Bohuslava Martinů.

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Michalem Dvořákem vystoupí v neděli 12. června od 19:00 hodin v Besedním domě na závěrečném koncertu cyklu abonentních koncertů společně s Filharmonií Bohuslava Martinů. Zazní předehra k opeře Figarova svatba a Koncertantní symfonie pro housle, violu a orchestr Es dur Wolfganga Amadea Mozarta. Po přestávce pak Messa di Gloria Pietra Mascagniho jako sólisté vystoupí Tomáš Černý a Jiří Brückler.  

Ostrava

V rámci Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka se ve středu 8. června od 19:00 hodin uskuteční v kavárně Sádrový ježek beseda s dirigentem Tomášem Braunerem.

Tomáš Brauner (foto Petra Hajská)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments