Týden s hudbou. Hudební festivaly, koncerty, TV přenosy

Pro nadcházející týden vám přinášíme nový Týden s hudbou. V aktuálním výčtu hudebních akcí nechybí živá divadelní představení a koncerty ani streamy a záznamy, které bude možné shlédnout v online prostoru i prostřednictvím televizních obrazovek.
Témata:Adam Plachetka Americké jaro Andrea Hlinková B-side Band Bennewitzovo kvarteto Boris Urbánek Bruncvík Calixto Bieito Carmina lucis Česká filharmonie České noneto Český filharmonický sbor Brno Český rozhlas Vltava Collegium 1704 ČT art Daniel Raiskin David Pokorný Dominik Beneš Emmanuel Villaume Ensemble Amedyez Ensemble Damian Eva Dřízgová-Jirušová Eva Urbanová (1961) Filharmonie Bohuslava Martinů Filharmonie Brno Geisslers Hofcomoedianten Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram Jan Brabec Jan Kyjovský Jan Mráček Jan Simon Jan Špaček Jana Kurucová Janáčkova filharmonie Ostrava Jiří Bárta (1964) Jiří Brückler Jiří Rožeň Jiří Ševčík Jon Irabagon Jukka-Pekka Saraste Komorní filharmonie Pardubice Kremena Pešakova Kristina Fialová Lukáš Kozubík Lukáš Vasilek Marek Šedivý Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka Michael Tilson Thomas Michal Bárta Michal Dvořák Michal Žák Milan Al-Ashhab Miloš Formáček Miloslav Oswald Moravské divadlo Olomouc Národní divadlo moravskoslezské OperaVision Orchestre Symphonique Divertimento Peter Valentovič Petr Matěják Petr Nekoranec Philharmonie de Paris Piers Lane PKF — Prague Philharmonia Pražský filharmonický sbor Rastislav Štúr Rocc Roman Malý Roman Patočka Slezské divadlo Opava Slovenská filharmónia Smetanova Litomyšl Stanislav Vavřínek Štátna filharmónia Košice Státní opera Praha Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Tomáš Brauner Tomáš Černý TV Noe Vlastimil Kobrle Vojtěch Dyk Zbyněk Müller
Bennewitzovo kvarteto (foto kevin-v-ton)
Bennewitzovo kvarteto (foto kevin-v-ton)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vystoupí v pondělí 6. června od 19:30 hodin v Anežském klášteře. Jako sólisté se představí koncertní mistr Vlastimil Kobrle, který s orchestrem provede Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho a vedoucí skupiny druhých houslí David Pokorný uvede Čtvero ročních období v Buenos Aires Astora Piazzolly. Koncert uvádí živě Český rozhlas Vltava.

Bennewitzovo kvarteto se zvláštním hostem, klarinetistou Janem Brabcem, vystoupí v pondělí 6. června v 19:30 hodin barokním refektáři Profesního domu MFF UK na Malostranském náměstí. Zazní Smyčcový kvartet G dur, op. 17/5 Josepha Haydna, Klarinetový kvintet A dur K 581 Wolfganga Amadea Mozarta a Smyčcový kvartet G dur, op. 106 Antonína Dvořáka.

České noneto vystoupí v úterý 7. června v 19:00 hodin v kostele Církve československé husitské na Wuchterlově 5. Zazní Taneční preludia Witolda Lutosławského, Kvintet g moll Sergeje Prokofjeva a Serenáda d moll, op. 44 Antonína Dvořáka.

Ensemble Damian vystoupí ve Schwarzenberském paláci na Hradčanském náměstí v úterý 7. června od 19:30 hodin s představením Římská Lukrécie Tomáše Hanzlíka na základě úpravy dochovaného barokního libreta Heinricha Rademina k parodické opeře na antický námět z roku 1731 s využitím živého komorního orchestru, chlapeckého pěveckého sboru Bruncvík a herců-zpěváků souboru Geisslers Hofcomoedianten.

Česká filharmonie tento týden vystoupí s Michaelem Tilsonem Thomasem ve středu 8. června, ve čtvrtek 9. června a v pátek 10. června vždy od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Apalačské jaro Aarona Coplanda a Symfonie C dur Velká, D 944 Franze Schuberta. Veřejnou generální zkoušku bude možné navštívit ve středu 8. června od 10:00 hodin.

Michael Tilson Thomas (zdroj Michael Tilson Thomas)
Michael Tilson Thomas (zdroj Michael Tilson Thomas)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pořádá ve středu 8. června a ve čtvrtek 9. června od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu koncert V rytmu vášně. Pod taktovkou Petera Valentoviče (který zastoupí ze zdravotních důvodů Rastislava Štúra) zazní Rumunské lidové tance Bély Bartóka, Fantazie na Bizetovu Carmen, op. 25 a Cikánské melodie, op. 20 Pabla de Sarasateho, Tance z Galanty Zoltána Kodályho a Bolero Maurice Ravela.

PKF – Prague Philharmonia vystoupí ve čtvrtek 9. června od 19:00 hodin s dirigentem Emmanuelem Villaumem v Lobkowiczkém paláci. Zazní Předehra k opeře Così van tutte K 588 Wolfganga Amadea Mozarta, Koncert pro flétnu G dur Christopha Willibalda Glucka (sólista Jiří Ševčík), A Time of Uncertainties Michaela Fineho a Symfonie č. 1 C dur, op. 21 Ludwiga van Beethovena.

V rámci festivalu Americké jaro se ve čtvrtek 9. června od 21:00 hodin v JazzDocku představí filipínsko-americký saxofonista Jon Irabagon se svou kapelou.  

V rámci série komentovaných koncertů určených převážně pro školy a školky se v pátek 10. června od 9:30 hodin v Sukově síni představí dívčí pěvecký sbor Deylovy konzervatoře Carmina lucis se sbormistrem Janem Kyjovským a klavíristou Romanem Malým. Zazní výběr a komentář Moravských dvojzpěvů Antonína Dvořáka. Program se opakuje v neděli 12. června od 19:00 hodin.  

Státní opera uvede v neděli 12. června od 19:00 hodin první premiéru nové inscenace opery Plameny Erwina Schulhoffa. Pod taktovkou Jiřího Rožně a v režii Calixta Bieita se v hlavních rolích představí Denys Pivnickij, Tone Kummervold, Victoria Korosunova, Tamara Morozová, Jan Hnyk, Michal Marhold, Vít Šantora, Jaroslav Patočka, Veronika Hajnová, Yukiko Kinjo, Kateřina Jalovcová, Stanislava Jirků a Magdaléna Heboussová.

PFK – Prague Philharmonia vystoupí v neděli 12. května v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina s dirigentem Emmanuelem Villaumem s programem Francouzsko-německé dialogy. Zazní symfonická suita z opery Pelléas a Mélisanda Clauda Debussyho v úpravě Mariuse Constanta, symfonická báseň Prokletý lovec Césara Francka, Kouzlo Velkého pátku z opery Parsifal Richarda Wagnera, Královský lov a bouře z opery Trójané Hectora Berlioze, předehra k opeře Orfeus a Eurydika Christopha Willibalda Glucka, předehra k opeře Zaïs Jeana Philippa Rameaua, Studie z Couperina Thomase Adèse a Fuga g moll „Malá“ BWV 578 Johanna Sebastiana Bacha v orchestrální úpravě Leopolda Stokowského.

PKF – Prague Philharmonia, Emmanuel Villaume (foto Pavel Hejný)

Brno

Filharmonie Brno pořádá cyklus koncertů pro základní a střední školy nazvaný Mozartovy děti. První dva s názvem Mozarte, hrej! se uskuteční v Besedním domě v úterý 8. června od 9:00 hodin a 10:45 hodin.
Koncert pro školky Wolfi, hrej! Proběhne ve středu 9. června od 9:00 hodin a 10:30 hodin.
Slavností koncert Mozartových dětí pak proběhne v neděli 12. května od 19:00 hodin v Janáčkově divadle. Spoluúčinkují ZUŠ Jihomoravského kraje, Kantiléna a Taneční konzervatoř Brno. Zazní Neviditelný les Kryštofa Mařatky (recitace autor), symfonická báseň Holoubek, op. 110 Antonína Dvořáka a baletní komedie Kdo je na světě nejmocnější?, H 133 Bohuslava Martinů.

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Michalem Dvořákem vystoupí v neděli 12. června od 19:00 hodin v Besedním domě na závěrečném koncertu cyklu abonentních koncertů společně s Filharmonií Bohuslava Martinů. Zazní předehra k opeře Figarova svatba a Koncertantní symfonie pro housle, violu a orchestr Es dur Wolfganga Amadea Mozarta. Po přestávce pak Messa di Gloria Pietra Mascagniho jako sólisté vystoupí Tomáš Černý a Jiří Brückler.  

Ostrava

V rámci Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka se ve středu 8. června od 19:00 hodin uskuteční v kavárně Sádrový ježek beseda s dirigentem Tomášem Braunerem.

Tomáš Brauner (foto Petra Hajská)

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě uvádí ve čtvrtek 9. června od 18:30 hodin první premiéru nové inscenace opery Bedřicha Smetany Dvě vdovy v hudebním nastudování Marka Šedivého a režie Rocca. Druhá premiéra proběhne v sobotu 11. června od 18:30 hodin. Konkrétní obsazení obou premiér bude upřesněno. Veřejnou generální zkoušku bude možné navštívit v úterý 7. června od 10:00 hodin.  

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Tomášem Braunerem vystoupí ve čtvrtek 9. června od 19:00 hodin v Domě kultury města Ostrava. Zazní předehra Štěpán, op. 117 Ludwiga van Beethovena, Koncert pro housle a dva smyčcové orchestry Trigon Lukáše Hurníka (sólista Roman Patočka), Koncert pro klavír a malý orchestr č. 1 Erwina Schulhoffa (sólista Jan Simon) a Variace na Haydnovo téma, op. 56a Johannesa Brahmse.

V rámci Mezinárodního festivalu Leoše Janáčka v neděli 12. června od 10:00 hodin v zámku Vítkovice vystoupí se svým recitálem sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová společně s klavíristou Michalem Bártou.

Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí v neděli 12. června v Domě kultury města Ostravy od 15:00 hodin v rámci 58. ročníku Mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec nad Moravicí. Z důvodu rekonstrukce zámku se akce přesouvá do Ostravy. Zazní některý z pěti klavírních koncertů Ludwiga van Beethovena pod taktovkou Stanislava Vavřínka.

Stanislav Vavřínek (zdroj Stanislav Vavřínek)
Stanislav Vavřínek (zdroj Stanislav Vavřínek)

Olomouc

Moravské divadlo Olomouc chystá na pátek 10. června od 19:00 hodin premiéru nové inscenace opery Wolfganga Amadea Mozarta Únos ze Serailu v hudebním nastudování Miloslava Oswalda a v režii Andrey Hlinkové. Konkrétní obsazení premiéry bude upřesněno.

Ostatní regiony

V pondělí 6. června proběhne v Příbrami a v kostele svatého Jakuba v rámci Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram Den s Antonínem Dvořákem. Po celý den od 11:30 hodin se uskuteční na různých místech řada menších vystoupení. V kostele svatého Jakuba se pak v 17:30 hodin a 19:00 hodin uskuteční Koncerty přátelství. Duo Mittelsächsichse Philharmonie z Freibergu zahraje skladby Antonína Dvořáka, Bedřicha Dobrodinského a Eugèna Ysaÿe. Sbor Coro Pastel Tenede – Nago z italského Valle di Ledro představí program italských sborových písní.

Komorní filharmonie Pardubice uvádí v pondělí 6. června a ve středu 8. června vždy od 19:00 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích program Symfonické finále. Pod taktovkou Stanislava Vavřínka zazní Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35 Petra Iljiče Čajkovského (sólista Milan Al-Ashhab) a Symfonie č. 3 a moll, op. 56 Felixe Mendelssohna-Barholdyho.

Milan Al-Ashhab (zdroj Slovenská filharmonie)
Milan Al-Ashhab (zdroj Slovenská filharmonie)

Francouzský klavírista Piers Lane zahraje v pondělí 6. června od 20:00 hodin v kostele svatého Jana Nepomuckého v Kutné Hoře 8 preludií Oliviera Messiaena a 24 preludií, op. 11 Alexandera Nikolajeviče Skrjabina.

Závěrečný operní galakoncert 53. ročníku Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram se uskuteční v Divadle Antonína Dvořáka v úterý 7. května v 19:00 hodin. Hlavním sólistou bude Petr Nekoranec za doprovodu PKF – Prague Philharmonia. Zazní řada árií z pera Wolfganga Amadea Mozarta, Goergese Bizeta, Gaetana Donizettiho a Gioacchina Rossiniho.  

Slezské divadlo v Opavě chystá ve čtvrtek 9. června v 19:00 hodin koncert sboru Slezského divadla Opava vedený sbormistryní Kremenou Pešakovou. Program je složený ze skladeb inspirovaných lidovou slovesností. Zazní v něm Dvořákovy Moravské dvojzpěvy v úpravě Leoše Janáčka pro smíšený sbor, Cyklus ženských sborů se čtyřručním klavírem Josefa Suka, kantáta Bohuslava Martinů Otvírání studánek (za spoluúčasti členů orchestru SDO) a Cyklus mužských sborů Jaro se otvírá Zdeňka Lukáše. V sobotu 11. června v 18:00 hodin je pak na programu repríza známé české operety Polská krev od skladatele Oskara Nedbala. Režie této veselé operety plné známých melodií a humorných situací se ujal mladý režisér Dominik Beneš.

V pátek 10. června od 20:00 hodin na zámku Litomyšl v rámci festivalu Smetanova Litomyšl vystoupí Pražský filharmonický sbor (sbormistr Lukáš Kozubík) a dětský sbor Kantiléna (sbormistr Michal Jančík). Zazní Carmina burana Carla Orffa.

Pražský filharmonický sbor (foto Daniel Havel)

V chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře vystoupí 10. června violoncellista Jiří Bárta za doprovodu klavíristky Kristiny Fialové. Zazní skladby Marka Kopelenta, Erwina Schulhoffa, Víta Zouhara, Wolfganga Amadea Mozarta a Yvese Kleina.

V rámci Festivalu Nepomuk se v sobotu 11. června od 17:00 hodin v obci Klášter u Nepomuku (okres Plzeň-jih) uskuteční Open air představení opery Libuše Bedřicha Smetany s Evou Urbanovou v hlavní roli. Místo pro představení nebylo vybráno náhodou, v této obci byl „nalezen“ Rukopis Zelenohorský. V dalších rolích se představí Svatopluk Sem, Zdeněk Plech, Aleš Briscein, Pavel Vančura, Petr Matuszek, Michaela Katráková, Kateřina Jalovcová, Jarmila Baxová, Lucie Vagenknechtová, Jana Kubicová, Jaroslav Kovacs. Spoluúčinkuje Orchestr a sbor Severočeského divadla s dirigentem Milošem Formáčkem. Představení bude živě vysílat TV Noe, která zařadí o přestávce i tematický dokument k výročí opery.

Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí v neděli 12. května na festivalu Smetanova Litomyšl na Zámeckém nádvoří s Vojtěchem Dykem, Michalem Žákem (saxofon), Borisem Urbánkem (klávesy) a B-side Bandem. Zazní na dvě desítky jazzových standardů a řady dalších skladeb.

V pátek 10. června probíhá v celé České republice Noc kostelů. V letošním ročníku můžete navštívit 1684 kostelů a vyslechnout 6604 programů.

Češi v zahraničí

Collegium 1704 vystoupí v lipském Nikolaikirche ve čtvrtek 9. června. Zazní díla Johanna Christiana Bacha, Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Adama Reinckena a Nicolause Bruhnse.

Collegium 1704 (foto Petra Hajská)
Collegium 1704 (foto Petra Hajská)

Slovensko

Slovenská filharmonie vystoupí ve středu 8. června v 19:00 hodin s dirigentem Danielem Raiskinem v Koncertní síni SF. Zazní symfonická báseň Valdštýnův tábor, op. 14 Bedřicha Smetany, výběr z cyklu Chlapcův kouzelný roh Gustav Mahlera (sólisté Jana Kurucová a Adam Plachetka) a Symfonie č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa Antonína Dvořáka.

Státní filharmonie Košice pořádá ve čtvrtek 9. června od 19:00 hodin v Domě umění koncert společně se studenty Košické konzervatoře, kteří se pod taktovkou Zbyňka Müllera představí jako sólisté. Na úvod zazní první věta Dvojkoncertu pro dva klavíry Francise Poulenca (sólistky L. Tomašíková a A. M. Jenčová), následovaná Meditací z Souvenir d’une lieu cher, op. 42 Petra Iljiče Čajkovského (sólistka J. Gajdošová), první věta z Koncertu pro fagot a orchestr, op. 75 F dur Carla Maria von Webera (sólista M. Majoroš) a na závěr Symfonie č. 2 D dur, op. 36 Ludwiga van Beethovena.

Streamy a televizní přenosy

Na ČT Art si v pondělí 6. června od 20:15 hodin poslechněte koncert Pocta houslím. Hrají Jan Mráček, Josef Špaček a Petr Matěják společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Braunera.

Ve čtvrtek 9. června od 20:15 hodin zařadili na ČT Art přímý přenos zahajovacího koncertu letošní Smetanovy Litomyšle, kde vystoupí Slovenská filharmonie pod taktovkou Daniela Raiskina. Zazní symfonická báseň Valdštýnův tábor, op. 14 Bedřicha Smetany, výběr z cyklu Chlapcův kouzelný roh Gustav Mahlera (sólisté Jana Kurucová a Adam Plachetka) a Symfonie č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa Antonína Dvořáka.

Adam Plachetka (foto David Turecký)

Na serveru OperaVision si v sobotu 11. června poslechněte záznam koncertu laureátů jedenácté mezinárodní pěvecké soutěže Stanisława Moniuszka.

Na webu Pařížské filharmonie bylo zveřejněno několik zajímavých záznamů.
Poslechněte si Requiem Giuseppe Verdiho v podání sólistů Susanne Bernhard, Aude Extrémo, Airam Hernández a Adama Palky, Sboru Orfeón Donostiarra a Orchestre national du Capitole de Toulouse pod taktovkou Jukka Pekka Sarasteho.  
Koncert inspirovaný orientem Orchestre Symphonique Divertimento a Ensemble Amedyez s dirigentem Zahia Ziouanim uvedli výběr z opery Samson a Dalila Camile Saint-Saënse, Šeherezádu Nikolaje Alexandroviče Rimského-Korskakova, symfonický tanec Dzaïr Salima Dady a výběr z Lakmé Leo Deliba.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments