Týden s hudbou. Hudební produkce v Česku i v zahraničí, hudba online a v TV.

Přinášíme vám pravidelný Týden s hudbou na čtvrtý březnový týden. V přehledu si můžete vybrat nejzajímavější akce u nás i na Slovensku v podobě živých koncertů a představení, vystoupení našich umělců v zahraničí, nebo streamované přenosy a záznamy z celého světa.
G. Verdi: Don Carlos - The Metropilitan Opera New York (foto Ken Howard)
G. Verdi: Don Carlos – The Metropilitan Opera New York (foto Ken Howard)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s Alexanderem Liebreichem vystoupí v pondělí 21. března v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Tichá hudba ukrajinského skladatele Valentyna Sylvestrova a první dějství z opery Valkýra Richarda Wagnera. V sólových partech se představí Stefanie Irányi, Christian Elsner a Franz-Josef Selig. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Collegium 1704 v úterý 22. března vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina v 19:30 hodin se svým programem nazvaným Chiaroscuro veneziano. Výtěžek z koncertu bude věnován na sbírku SOS Ukrajina. Zazní skladby Francesca Cavalliho, Giovanniho Felice Sancese a Claudia Monteverdiho.

Umělecká beseda pořádá v úterý 22. března v 19:30 hodin v kostele svatého Vavřince v Hellichově ulici svůj 652. úterek. Zazní premiéry a provedení skladeb Terezie Švarcové, Lukáše Matouška, Pravoslava Kohouta, Soni Vetché a Ivana Kurze. Účinkují Terezie Švarcová (soprán), FAMA kvarteto a Kamil Doležal (klarinet a basklarinet).

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Radkem Baborákem připomene ve středu 23. března v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu sté výročí narození mistra filmové hudby Zdeňka Lišky (16. 3. 1922 – 13. 7. 1983). V sólových partech se představí klavírista Ivo Kahánek, pěvci Lada Bočková a Josef Moravec, recitátoři Sabina Rojková, Petra Špalková a Alois Švehlík a Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Jaroslavem Brychem. Zazní výběr z hudby k filmům Markéta Lazarová, Smrt si říká Engelchen, Tam na konečné, Spalovač mrtvol a Hudba pro perského šáha.

Musica Florea vystoupí v pátek 25. března v 19:30 hodin v Rytířském sále Českého velkopřevorství ve Velkopřevorském paláci. Zazní díla Giovanni Valentiniho, Giovanni Gabrieliho, Henryho Purcella a mnohých dalších.

Státní opera Praha chystá na sobotu 26. března od 19:00 hodin druhou premiéru nové inscenace opery Franze Schrekera Der ferne Klang (Vzdálený zvuk). V nastudování Karl-Heinze Steffense a režii Timofeje Kuljabina se představí v hlavních rolích Daniel Scofield, Veronika Hajnová, Daria Rositskaja, Světlana Aksenova, Kristýna Štarhová, Aleš Briscein, Ivo Hrachovec, Jiří Rajniš, Miloš Horák, Zuzana Ballánová, Tereza Štěpánková, Lenka Pavlovič, Jiří Hájek, Václav Sibera, Alexander Laptěv a Jan M. Hájek.

Pražský filharmonický sbor vystoupí v sobotu 26. března v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina společně s PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou sbormistra PFS Lukáše Vasilka. Zazní Říkadla Leoše Janáčka, Romance z pampelišek Bohuslava Martinů (sólistka Pavla Vykopalová) a Stabat mater Francice Poulenca (sólistka Mélissa Petit).

Na festivalu Opera 2022 se v neděli 27. března v 19:00 hodin ve Venuši ve Švehlovce představí Ostravské centrum Nové hudby a Národní divadlo Moravskoslezské s inscenací opery Anny Sokolović Svadba. V nastudování Jurije Galatenka a režii Jiřího Nekvasila účinkují Markéta Schaffartzik, Patrícia Smoľáková, Eva Marie Kořená, Ivana Ambrúsová, Lucie Hubená a Tetiana Hryha.

A. Sokolović: Svatba – NODO 2020 (foto Martin Popelář)

Brno

Filharmonie Brno se svým šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem vystoupí ve čtvrtek 24. března a v pátek 25. března v 19:00 hodin v Besedním domě. Zazní Serenáda Es dur Richarda Strausse, Symfonie č. 4 G dur Gustava Mahlera a společně se sólistkou večera, sopranistkou Martinou Jankovou, uvedou árie Wolfganga Amadea Mozarta.

Dětské sbory Magdalenka, Kantilénka a Kantiléna vystoupí v neděli 27. března 17:00 hodin v Besedním domě. Zazní dětské sbory Petra Ebena, Antonína Tučapského, Ctirada Kohoutka, Pavla Jurkoviče, Otmara Máchy, premiéra čtyř sborů Zdeňka Krále na verše Jana Skácela Most – Zimní – Co zbylo z anděla – Popel, Bambulín Tomáše Pálky a na závěr Otvírání studánek, H 354 Bohuslava Martinů.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí ve čtvrtek 24. března v 19:00 hodin v Domě kultury s dirigentem Kasparem Zehnderem. Zazní suita pro orchestr Mnoho povyku pro nic, op. 11 Ericha Wolfganga Korngolda, Koncert pro klavír a orchestr č. 4 Inkantace, H 358 Bohuslava Martinů (sólista Ivo Kahánek) a fantazie Malá mořská víla Alexandera Zemlinského.

Ostatní regiony

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy pořádá v úterý 22. března od 17:00 hodin komorní koncert ve foyer. Smyčcové Mileva kvintet zahraje skladby Kristiána Gottfrieda Hirschmentzela, Matěja Václava Šteyera a Antonína Dvořáka.

Brněnský Czech Ensemble Baroque Choir vystoupí v úterý 22. března v 19:00 hodin v evangelickém kostele ve Valašském Meziříčí se sbormistryní Terezou Válkovou a za doprovodu varhanního pozitivu Marka Čermáka. Zazní díla Gregoria Allegriho, Tomáse Luise de Victoria, Alonsa Loba, Ērikse Ešenvaldse, Felice Aneria, Maurice Duruflého, Henryho Purcella a Edwarda Elgara.

Českolipské spolky se rozhodly ve středu 23. března v 18:00 hodin v kulturním domě Crystal v České Lípě uspořádat koncert Společně pro Ukrajinu. Výtěžek bude věnován na sbírku pro rodiny s dětmi.

Žesťové kvinteto Five Brass se představí v rámci komorního cyklu Severočeské filharmonie Teplice ve středu 23. března v teplickém Zahradním domě v 19:00 hodin. Zazní pestrý program z děl Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela, Henryho Purcella a dalších.

V rámci Českolipského komorního cyklu pod festivalem Lípa Musica vystoupí ve čtvrtek 24. listopadu v 19:00 hodin v českolipském kostele Mistra Jana Husa smyčcové trio Romana Patočky, Jakuba Fišera a Jiřího Bárty. Zazní úprava Goldbergových variací BWV 998 Johanna Sebastiana Bacha ve verzi pro smyčcové trio Dmitrije Sitkovetského.

Ensemble Damian se ve středu 23. března v 19:30 hodin představí v Městském divadle Turnov s rekonstrukcí opery L’Arianna Claudia Monteverdiho, Tomáše Hanzlíka a Víta Zouhara.

Ensemble Damian (zdroj Ensemble Damian)
Ensemble Damian (zdroj Ensemble Damian)

Češi v zahraničí

Collegium 1704 ve středu 23. března vystoupí se svým programem nazvaným Chiaroscuro veneziano v drážďanském Annenkirche. Ansámbl se výtěžek z koncertu rozhodl věnovat na sbírku SOS Ukrajina. Zazní skladby Francesca Cavalliho, Giovanniho Felice Sancese a Claudia Monteverdiho.

Český filharmonický sbor Brno vystoupí v neděli 29. března v hamburské Laeiszhalle. Zazní Missa solemnis D dur, op. 123 Ludwiga van Beethovena. Spoluúčinkují sólisté Sarah Wegener, Jennifer Johnston, Robert Dean Smith, Franz-Josef Selig a Hamburští symfonikové s dirigentem Sylvainem Cambrelingem.

Slovensko

V košické Koncertní síni konzervatoře v rámci festivalu Ars nova v úterý 22. března v 17:00 hodin zazní skladby Ivana Paríka, Bély Bartóka, Petera Duchnického, Lenky Novosedlíkové a Juraje Vajó.

Státní filharmonie Košice vystoupí v Domě umění ve středu 23. března v 19:00 hodin s dirigentem Gudnim A. Emilssonem. Zazní Symfonie č. 88 G dur Josepha Haydna, Koncert pro klavír a orchestr a moll, op. 54 (sólista Henri Sigfridsson) a Předehra, Scherzo a Finále, op. 52 Roberta Schumanna a Variace na Haydnovo téma, op. 56a Johannese Brahmse.

Slovenská filharmonie vystoupí v Koncertní síni SF s dirigentem Danielem Raiskinem ve středu 23. března v 19:00 hodin. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 2 B dur, op. 83 Johannese Brahmse (sólista Alexei Volodin) a Symfonie č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena.

Kino

Od soboty 26. března můžete ve 23 kinech vidět po celé České republice inscenaci opery Giuseppe Verdiho Don Carlos z newyorské Metropolitní opery. Pod taktovkou Yannicka Nézet-Séguina a v režii Davida McVicara by v hlavních rolích měli vystoupit Sonja Jončeva, Jamie Barton, Matthew Polenzani, Etiene Dupuis, Günther Groissböck a John Relyea.

H. Marschner: Der Vampyr - Staatstheater Hannover (foto Clemens Heidrich)
H. Marschner: Der Vampyr – Staatstheater Hannover (foto Clemens Heidrich)

Streamy a televizní přenosy

Na webových stránkách Helsinské filharmonie si v pátek 25. března od 18:00 hodin poslechněte koncert s Pekkou Kuusistou. Zazní například finská premiéra kompozice Vishnaja Pamyat islandské skladatelky Hildur Guðnadóttir, finská premiéra díla Paradisfåglar švédského skladatele Andrea Tarrodiho, světová premiéra Helsinské variace Antti Auvinena a na závěr Žalmová symfonie Igora Stravinského.  

Na serveru OperaVision bude v pátek 25. března zveřejněn stream opery Vampýr Heinricha Marchnera v inscenaci Staatsoper Hannover. V hudebním nastudování Stephana Ziliase a režii Ersana Mondtaga v sólových partech vystoupí Shavleg Armasi, Mercedes Arcuri, Norman Reinhardt, Michael Kupfer-Radecky, Daniel Eggert, Petra Radulovic, Philipp Kapeller, Nikki Treurniet, Pawel Brozek, Peter O’Reilly, Darwin Prakash, Gagik Vardanyan, Markus Suihkonen, Weronika Rabek, Oana Solomon, Benny Claessens a Jonas Grundner-Culemann.

V sobotu 26. března ve 20:15 hodin si na ČT Art připomeneme slavnou televizní inscenaci Prodané nevěsty Bedřicha Smetany z roku 1981 s Gabrielou Beňačkovou, Peterem Dvorským a Eduardem Hakenem v hlavních rolích.  

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments