Týden s hudbou. Hudební události v Česku i zahraničí

V pravidelném Týdnu s hudbou vám i dnes přinášíme výběr z aktuálních koncertů a divadelních představení, které se uskuteční v rámci živé hudební produkce i v online prostoru. Vedle koncertů našich nejvýznamnějších orchestrů a českých i zahraničních sólistů se tento týden můžete těšit také na zahájení Festivalu hudebního divadla Opera 2022 a na zajímavé streamy koncertů ze zahraničí.
Anne-Sophie Mutter (foto Bastian Achard)
Anne-Sophie Mutter (foto Bastian Achard)

Praha

Česká filharmonie vystoupí v pondělí 10. ledna od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina s dirigentem Markem Ivanovićem. Program komentuje Petr Kadlec. Zazní symfonické básně Antonína Dvořáka Vodník a Polednice.

V úterý 11. ledna se v 17:30 hodin v Sukově síni Rudolfina představí laureáti soutěže Concertino Praga, soutěže Nadace Bohuslava Martinů a soutěže Pražského jara. Vystoupí Daniel Matejča (housle), klavírní Trio Incendio a klavírista Matouš Zukal. Zazní Sonáta pro sólové housle č. 1 g moll, op. 27 Eugène Ysaÿe, Klavírní trio č. 3 C dur, H 332 Bohuslava Martinů, Sonáta D dur, K. 311 Wolfganga Amadea Mozarta, výběr z II. knihy Preludií Clauda Debussyho a Sonáta a moll, op. 28 č. 3 Sergeje Prokofjeva.

Ve středu 12. ledna, ve čtvrtek 13. ledna a v pátek 14. ledna přivítá Česká filharmonie vždy od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina společně s dirigentem Manfredem Honeckem světoznámou německou houslistku AnneSophie Mutter, která společně s violoncellistou Pablem Ferrándezem zahraje Dvojkoncert pro housle a violoncello a moll, op. 102 Johanese Brahmse. Program doplní Larghetto pro orchestr Jamese MacMillana a Symfonická rapsodie z opery Elektra, op. 58 Richarda Strausse, kterou společně s dirigentem večera zpracoval Tomáš Ille.

V sobotu 15. ledna v 10:30 hodin vystoupí v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce Kühnův dětský sbor společně se sbormistrem Petrem Louženským. Zazní Missa brevis pro tři ženské hlasy a baryton sólo, op. 176 Zdeňka Lukáše (spoluúčinkuje barytonista Roman Janál), Terni Psalmi Slavomíra Hořínky, Tři legendy pro ženský sbor a housle, H 339 Bohuslava Martinů (housle Slavomír Hořínka) a Ceremony of Carols Benjamina Brittena (Kateřina Englichová – harfa).

Ivo Kahánek (zdroj Česká filharmonie)
Ivo Kahánek (zdroj Česká filharmonie)

V sobotu 15. prosince v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina vystoupí čtveřice klavíristů, Ivo Kahánek, Eliška Tkadlčíková, Anna Gaálová a Pavol Praženica, aby přednesli rozsáhlé dílo pro čtyři klavíry Crazy Nigger amerického skladatele Juliuse Eastmana.

V neděli 16. prosince v 17:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina vystoupí kanadský barytonista Gerald Finley s klavíristou Juliusem Drakem. Zazní pestrý program z písní Franze Schuberta a Hugo Wolfa, po přestávce pak posluchači uslyší písně Marka Anthony Turnage, Thomase Morleye, Ericha Wolfganga Korngolda, Einojuhaniho Rautavaary, Michaela Tippetta, Madeleine Dring a Cole Portera.

V neděli 16. ledna zahajuje 15. ročník Festivalu hudebního divadla Opera 2022. V Národním divadle se představí liberecké Divadlo F. X. Šaldy s inscenací opery Leoše Janáčka Liška Bystrouška z roku 2019 v nastudování Martina Doubravského a režii Lindy Hejlové Keprtové. V hlavních rolích vystoupí Lívia Obručník Vénosová, Alžběta Vomáčková, Pavel Vančura, Dušan Růžička, Josef Kovačič, Jaroslava Schillerová, Sergej Kostov, Blanka Černá, Petra Vondrová, Jiří Brückler a další.

Brno

Filharmonie Brno ve čtvrtek 13. ledna a v pátek 14. ledna vždy od 19:00 hodin vystoupí s dirigentem Michelem Tabachnikem. Zazní předehra Egmont, op. 84 a Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 61 (sólista Josef Špaček) Ludwiga van Beethovena a Symfonie č. 3 Es dur, op. 97 Rýnská Roberta Schumanna.  

Na hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění se posluchači mohou těšit hned na několik koncertů. Prvním z nich je Koncert barokní a klasicistní komorní hry, který se uskuteční 10. ledna v aule Hudební fakulty JAMU od 19:00 hodin. Na programu budou díla Georga Friedricha Händela nebo Johanna Sebastiana Bacha. Dále se uskuteční klavírní koncert studentů Katedry klavírní interpretace a to 11. ledna od 19:00 hodin v aule Hudební fakulty JAMU. Posledním koncertem bude 12. ledna absolventský bakalářský koncert Aliakseie Charnavokiho, který absolvuje obor hra na fagot. Koncert se uskuteční od 19:00 v aule Hudební fakulty JAMU.

Sandro Nebieridze (zdroj Sandro Nebieridze)
Sandro Nebieridze (zdroj Sandro Nebieridze)

Ostrava

V pondělí 10. ledna v 19:00 hodin se v Domě kultury se svým recitálem představí gruzínský klavírista Sandro Nebieridze. Zazní Sonáta č. 1 c moll v podání autora, Sonáta č. 2 b moll, op. 35 Fryderika Chopina a Sonáta pro klavír č. 8 B dur, op. 84 Sergeje Prokofjeva.

Ve čvrtek 13. ledna v 18:00 hodin vystoupí Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Stanislavem Vavřínkem. Publiku se představí mladí sólisté, kteří úspěšně prošli interpretační soutěží JFO. Posluchači uslyší Patricii Smoľákovou (soprán), Dominiku Škrabalovou (mezzosoprán), Elišku Honkovou (flétna) a Tomáše Vránu (klavír) v áriích z oper Antonína Dvořáka, Ruggera Leoncavalla a Camille Saint-Saënse, dále pak Koncert pro flétnu a orchestr Jacquese Iberta, a Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Bély Bartóka.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc vystoupí ve čtvrtek 13. ledna v 19:00 hodin v Redutě s dirigentem Christianem Knüselem. Zazní předehra Pohádka Stanisława Moniuszka, Koncert pro violoncello a orchestr č. 2, op. 77 Dmitrije Kabalevského (sólista Danjulo Ishizaka) a Symfonie č. 2 e moll, op. 27 Sergeje Rachmaninova.

V rámci nedělních matiné se 16. ledna od 10:30 hodin v Redutě uskuteční koncert dětí filharmoniků a ZUŠ Žerotín s dirigentem Petrem Šumníkem. Program určený dětskému publiku uvede pohádkové písničky.

Ostatní regiony

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí v Domě kultury Teplice ve čtvrtek 13. ledna v 19:00 hodin s dirigentkou Nikol Kraft. Zazní předehra a svita Felixe Mendelssohna-Bartholdyho Sen noci svatojánské, Koncert pro flétnu a orchestr, op. 76 Fazila Saye (sólistka Bülent Evcil) a Symfonie D dur, op. 23 Jana Hugo Václava Voříška.

Slovensko

Vzhledem ke změně platných epidemiologických nařízení od 10. ledna 2022 na Slovensku, kdy v publiku smí být maximální počet 50 diváků, doporučujeme před návštěvou kulturních akcí na Slovensku sledovat webové stránky pořadatelů.

Slovenská filharmonie vystoupí s dirigentem Oliverem Dohnányiem ve čtvrtek 13. ledna a v pátek 14. ledna v 19:00 hodin v Koncertní síni SF. Zazní Symfonie č. 4 A dur, op. 90 Italská Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a symfonická suita Šeherezáda, op. 35 Nikolaje Andrejeviče Rimského-Korsakova. Původně plánované provedení Carminy Burany Carla Orffa bylo odloženo na pozdější dobu.

Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno, foto Vojtěch Kába)
Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno, foto Vojtěch Kába)

Streamy a televizní přenosy

V úterý 11. ledna od 22:05 hodin si na TV Noe můžete poslechnout Sinfoniettu Leoše Janáčka v podání Filharmonie Brno a dirigenta Dennise Russella Daviese z loňského Mezinárodního festivalu Leoše Janáčka z Domu kultury města Ostrava.

Královská filharmonie Stockholm s dirigentkou Dalilou Stasevskou bude ve čtvrtek 13. ledna od 19:00 hodin streamovat online koncert. Zazní Nešpory pro smyčce Ester Mägi, Koncert pro klavír levou rukou Maurice Ravela (sólista Denis Kozhukhin) a Symfonie č. 3 a moll, op. 44 Sergeje Rachmaninova.

Vídeňská Státní opera chystá v pátek 14. ledna od 19:30 hodin streamovaný koncert milostných písní Fryderika Chopina, Henryka Mikołaje Góreckého a Johannese Brahmse v podání sólistů a baletu Vídeňské státní opery.

Na serveru Pařížské filharmonie si v neděli 16. ledna od 16:30 hodin poslechněte přímý přenos Bamberských symfoniků s jejich šéfdirigentem Jakubem Hrůšou. Zahrají Symfonie č. 9 D dur Gustava Mahlera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments