Týden s hudbou. Hudební události v Česku i zahraničí

  1. 1
  2. 2
V pravidelném Týdnu s hudbou vám i dnes přinášíme výběr z aktuálních koncertů a divadelních představení, které se uskuteční v rámci živé hudební produkce i v online prostoru. Vedle koncertů našich nejvýznamnějších orchestrů a českých i zahraničních sólistů se tento týden můžete těšit také na zahájení Festivalu hudebního divadla Opera 2022 a na zajímavé streamy koncertů ze zahraničí.

Anne-Sophie Mutter (foto Bastian Achard)
Anne-Sophie Mutter (foto Bastian Achard)

Praha

Česká filharmonie vystoupí v pondělí 10. ledna od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina s dirigentem Markem Ivanovićem. Program komentuje Petr Kadlec. Zazní symfonické básně Antonína Dvořáka Vodník a Polednice.

V úterý 11. ledna se v 17:30 hodin v Sukově síni Rudolfina představí laureáti soutěže Concertino Praga, soutěže Nadace Bohuslava Martinů a soutěže Pražského jara. Vystoupí Daniel Matejča (housle), klavírní Trio Incendio a klavírista Matouš Zukal. Zazní Sonáta pro sólové housle č. 1 g moll, op. 27 Eugène Ysaÿe, Klavírní trio č. 3 C dur, H 332 Bohuslava Martinů, Sonáta D dur, K. 311 Wolfganga Amadea Mozarta, výběr z II. knihy Preludií Clauda Debussyho a Sonáta a moll, op. 28 č. 3 Sergeje Prokofjeva.

Ve středu 12. ledna, ve čtvrtek 13. ledna a v pátek 14. ledna přivítá Česká filharmonie vždy od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina společně s dirigentem Manfredem Honeckem světoznámou německou houslistku AnneSophie Mutter, která společně s violoncellistou Pablem Ferrándezem zahraje Dvojkoncert pro housle a violoncello a moll, op. 102 Johanese Brahmse. Program doplní Larghetto pro orchestr Jamese MacMillana a Symfonická rapsodie z opery Elektra, op. 58 Richarda Strausse, kterou společně s dirigentem večera zpracoval Tomáš Ille.

V sobotu 15. ledna v 10:30 hodin vystoupí v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce Kühnův dětský sbor společně se sbormistrem Petrem Louženským. Zazní Missa brevis pro tři ženské hlasy a baryton sólo, op. 176 Zdeňka Lukáše (spoluúčinkuje barytonista Roman Janál), Terni Psalmi Slavomíra Hořínky, Tři legendy pro ženský sbor a housle, H 339 Bohuslava Martinů (housle Slavomír Hořínka) a Ceremony of Carols Benjamina Brittena (Kateřina Englichová – harfa).

Ivo Kahánek (zdroj Česká filharmonie)
Ivo Kahánek (zdroj Česká filharmonie)

V sobotu 15. prosince v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina vystoupí čtveřice klavíristů, Ivo Kahánek, Eliška Tkadlčíková, Anna Gaálová a Pavol Praženica, aby přednesli rozsáhlé dílo pro čtyři klavíry Crazy Nigger amerického skladatele Juliuse Eastmana.

V neděli 16. prosince v 17:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina vystoupí kanadský barytonista Gerald Finley s klavíristou Juliusem Drakem. Zazní pestrý program z písní Franze Schuberta a Hugo Wolfa, po přestávce pak posluchači uslyší písně Marka Anthony Turnage, Thomase Morleye, Ericha Wolfganga Korngolda, Einojuhaniho Rautavaary, Michaela Tippetta, Madeleine Dring a Cole Portera.

V neděli 16. ledna zahajuje 15. ročník Festivalu hudebního divadla Opera 2022. V Národním divadle se představí liberecké Divadlo F. X. Šaldy s inscenací opery Leoše Janáčka Liška Bystrouška z roku 2019 v nastudování Martina Doubravského a režii Lindy Hejlové Keprtové. V hlavních rolích vystoupí Lívia Obručník Vénosová, Alžběta Vomáčková, Pavel Vančura, Dušan Růžička, Josef Kovačič, Jaroslava Schillerová, Sergej Kostov, Blanka Černá, Petra Vondrová, Jiří Brückler a další.

Brno

Filharmonie Brno ve čtvrtek 13. ledna a v pátek 14. ledna vždy od 19:00 hodin vystoupí s dirigentem Michelem Tabachnikem. Zazní předehra Egmont, op. 84 a Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 61 (sólista Josef Špaček) Ludwiga van Beethovena a Symfonie č. 3 Es dur, op. 97 Rýnská Roberta Schumanna.  

Na hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění se posluchači mohou těšit hned na několik koncertů. Prvním z nich je Koncert barokní a klasicistní komorní hry, který se uskuteční 10. ledna v aule Hudební fakulty JAMU od 19:00 hodin. Na programu budou díla Georga Friedricha Händela nebo Johanna Sebastiana Bacha. Dále se uskuteční klavírní koncert studentů Katedry klavírní interpretace a to 11. ledna od 19:00 hodin v aule Hudební fakulty JAMU. Posledním koncertem bude 12. ledna absolventský bakalářský koncert Aliakseie Charnavokiho, který absolvuje obor hra na fagot. Koncert se uskuteční od 19:00 v aule Hudební fakulty JAMU.

Sandro Nebieridze (zdroj Sandro Nebieridze)
Sandro Nebieridze (zdroj Sandro Nebieridze)

Ostrava

V pondělí 10. ledna v 19:00 hodin se v Domě kultury se svým recitálem představí gruzínský klavírista Sandro Nebieridze. Zazní Sonáta č. 1 c moll v podání autora, Sonáta č. 2 b moll, op. 35 Fryderika Chopina a Sonáta pro klavír č. 8 B dur, op. 84 Sergeje Prokofjeva.

Ve čvrtek 13. ledna v 18:00 hodin vystoupí Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Stanislavem Vavřínkem. Publiku se představí mladí sólisté, kteří úspěšně prošli interpretační soutěží JFO. Posluchači uslyší Patricii Smoľákovou (soprán), Dominiku Škrabalovou (mezzosoprán), Elišku Honkovou (flétna) a Tomáše Vránu (klavír) v áriích z oper Antonína Dvořáka, Ruggera Leoncavalla a Camille Saint-Saënse, dále pak Koncert pro flétnu a orchestr Jacquese Iberta, a Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Bély Bartóka.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc vystoupí ve čtvrtek 13. ledna v 19:00 hodin v Redutě s dirigentem Christianem Knüselem. Zazní předehra Pohádka Stanisława Moniuszka, Koncert pro violoncello a orchestr č. 2, op. 77 Dmitrije Kabalevského (sólista Danjulo Ishizaka) a Symfonie č. 2 e moll, op. 27 Sergeje Rachmaninova.

V rámci nedělních matiné se 16. ledna od 10:30 hodin v Redutě uskuteční koncert dětí filharmoniků a ZUŠ Žerotín s dirigentem Petrem Šumníkem. Program určený dětskému publiku uvede pohádkové písničky.

Ostatní regiony

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí v Domě kultury Teplice ve čtvrtek 13. ledna v 19:00 hodin s dirigentkou Nikol Kraft. Zazní předehra a svita Felixe Mendelssohna-Bartholdyho Sen noci svatojánské, Koncert pro flétnu a orchestr, op. 76 Fazila Saye (sólistka Bülent Evcil) a Symfonie D dur, op. 23 Jana Hugo Václava Voříška.

Slovensko

Vzhledem ke změně platných epidemiologických nařízení od 10. ledna 2022 na Slovensku, kdy v publiku smí být maximální počet 50 diváků, doporučujeme před návštěvou kulturních akcí na Slovensku sledovat webové stránky pořadatelů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments