Týden s hudbou. Koncerty a představení mezi svátky a Novým rokem

  1. 1
  2. 2
V průběhu Vánoc Vám přinášíme aktuální přehled vybraných akcí posledního týdne tohoto kalendářního roku 2021. Doufáme, že bude docházet k co nejmenšímu rušení plánovaných koncertů a představení.

Anna Netrebko a Yousif Eyvazov (zdroj agentura Koncerty v Praze)

Praha

V pondělí 27. prosince od 19:30 hodin vystoupí v Obecním domě sopranistka Anna Netrebko se svým manželem, tenoristou Yusifem Eyvazovem. Spoluúčinkuje barytonista Elchin Azizov a PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Michelangelem Mazzou. Těšit se můžeme na árie z oper Giuseppe Verdiho, Umberta Giordana, Giacoma Pucciniho, Luigio Arditiho, Antonína Dvořáka, Ernesta de Curtise, Franze Lehára, Emmericha Kálmána, Agustína Lary a Igora Krutoye. Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.

Ve čtvrtek 30. prosince od 19:30 hraje Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem v Dvořákově síni Rudolfina. Na programu je Hudba k ohňostroji (HWV 351) a Concerto a due cori (HWV 333) Georga Friedricha Händela, Sinfonia C dur Antonia Caldary a Concerta grossa op. 3 / č. 4 a č. 6 Francesca Barsantiho.

Na Silvestra, v pátek 31. prosince vystoupí ve 20:00 v Dvořákově síni Rudolfina Radek Baborák a Orquestina s dirigentem Václavem Krahulíkem. Spoluúčinkuje mezzosopranistka Bella Adamova. Zazní Kubánská předehra a Rhapsody in Blue George Gershwina, suita z baletu Čarodějná láska Manuela de Fally a další díla z pera Alberta Ginastery, Igora Stravinského, Maurice Ravela a Astora Piazzolly. Koncert spolupořádá festival Struny podzimu.

Koncert Silvestr ve Státní opeře byl z důvodu nepříznivé koronavirové situace zrušen.

Česká filharmonie si v sobotu 1. ledna 2022 připravila dva Novoroční koncerty v Dvořákově síni Rudolfina. První v 15:00 a druhý ve 20:00 hodin s Manfredem Honeckem budou uvedena díla rodiny Straussů, Franze Lehára, a Richarda Strausse. Večerní koncert bude přenášet ČT Art.

Novoroční koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK se uskuteční na Nový rok od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu. Společně s Tomášem Braunerem budou provedeny Slovanské tance, op. 46 a 72 Antonína Dvořáka.

Brno

Filharmonie Brno vystoupí na Nový rok ve 20:00 v Janáčkově divadle se svým šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem. Zazní Tři černí králové Duka Elligtona, Koncert pro klavír a orchestr Jaroslava Ježka (sólista Emanuele Arciuli) a po přestávce Symfonie č. 2 „The Age of Anxiety“ (Čas úzkosti) Leonarda Bernsteina.

V neděli 2. ledna v rámci svého Novoročního koncertu vystoupí v Besedním domě v 19:00 Český filharmonický sbor Brno společně s Moravskou filharmonií Olomouc. S dirigentem Jakubem Kleckerem dále vystoupí sólisté Jana Sibera a Aleš Briscein. Zazní árie a scény z oper Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Giuseppe Verdiho, Léa Delibese, Charlese Gounoda, Johanna Strausse ml. a Jacquese Offenbacha.

Ostatní regiony

Tentýž program Novoročního koncertu Moravské filharmonie Olomouc a Českého filharmonického sboru Brno můžeme slyšet už 1. ledna od 19:00 v olomoucké Redutě.

Český filharmonický sbor Brno s dirigentem Michalem Dvořákem vystoupí v pondělí 27. prosince v 18:00 v kostele svatého Vavřince v Drnovicích a v úterý 28. prosince v 17:00 v kostele svatých Andělů strážných ve Veselí nad Moravou. Zazní Klenoty českých Vánoc – výběr pastorel a koled.

Symfonický orchestr libereckého Divadla F. X. Šaldy zahraje ve čtvrtek 31. prosince v 14:00 a 19:00 hodin slavné filmové melodie. Uvedena bude hudba z filmů Pán prstenů, Piráti z Karibiku, Hvězdné války, ale i Četník ze Saint Tropez a další.

Komorní filharmonie Pardubice zahraje na Silvestra v 16:00 hodin v Sukově síni pardubického Domu hudby. Koncert z italských písní provedou tenorista Daniel Matoušek s dirigentem Janem Kučerou.

Novoroční koncert Severočeské filharmonie Teplice s dirigentem Petrem Vronským se uskuteční v teplickém Domě kultury od 13:30. Zazní skladby Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmse, Arama Chačaturjana, Julia Fučíka a Johanna Strausse.

Slovensko

Státní filharmonie Košice chystá Novoroční online koncert od 19:00 hodin. S dirigentem Robertem Jindrou, sólisty Adrianou Kučerovou a Pavolem Bršlíkem provedou skladby Franze Lehára a Leonarda Bernsteina. Přímý přenos se uskuteční na Facebooku orchestru a YouTube kanálu orchestru.

Slovenská filharmonie zahraje svůj novoroční koncert online v neděli 2. ledna od 19:00. S dirigentem Peterem Valentovičem vystoupí sólisté Eva Bodorová, Ondrej Šaling a Slovenský filharmonický sbor. Zazní scény a árie z oper a díla Giuseppe Verdiho, Petra Iljiče Čajkovského, Alexandera Borodina, Camilla Saint-Saënse, George Bizeta, Gejzy Dusíka, Emmericha Kalmána a Franze Lehára.

Kino

V rámci přenosů z newyorské Metropolitní opery bude od Nového roku ve 23 kinech po celé České republice streamována opera Popelka Julese Masseneta. S dirigentem Emmanuelem Villaumem pravděpodobně vystoupí Isabel Leonard, Jessica Pratt, Emily D’Angelo, Stephanie Blythe a Laurent Naouri.

Streamy a televizní přenosy

Na ČT Art si v pondělí 27. prosince od 20:15 poslechněte méně známé árie Gioacchina Rossiniho z festivalu v Pesaru z roku 2019.

Ve čtvrtek 30. prosince od 20:15 bude na ČT Art vysílána opereta Jacquese Offebacha  Orfeus v podsvětí ze Salzburského festivalu 2019.  V nastudování dirigenta Enriqua Mazzoly účinkovali Vídeňští filharmonikové. V sólových partech se představí Kathryn Lewe, Anne Sofie von Otter a Martin Winkler.

Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků s Danielem Barenboimem posluchači uslyší na Nový rok od 11:15 na ČT 2. Zazní skladby klanu Straussů.

Novoroční koncert České filharmonie s dirigentem Manfredem Honneckem bude přenášet ČT Art 1. ledna od 20:00.

Vídeňská Státní opera bude na Silvestra od 19:00 hodin živě streamovat operetu Johanna Strausse Netopýr v nastudování Bertranda de Billy a režii Otto Schencka. V sólových partech vystoupí Andreas Schager, Rachel Willis-Sorensen, Wolfgang Bankl, Christina Bock, Jörg Schneider, Clemens Unterreiner, Vera-Lotte Boecker, Peter Simonischek, Robert Bartneck, Ileana Tonca.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments