Týden s hudbou. Koncerty a představení online

  1. 1
  2. 2
V České republice zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se v dohledné době otevřely možnosti pro pořádání kulturních akcí. Přinášíme Vám alespoň výběr koncertů a představení, které se uskuteční v online prostředí.

R. Strauss: Elektra - Metropolitan Opera New York 2016 (zdroj Metropolitan Opera)
R. Strauss: Elektra – The Metropolitan Opera New York 2016 (zdroj The Metropolitan Opera)

Pondělí 22. března 2021

Na webu a Facebooku Slezského divadla Opava si můžete poslechnout Operu o komínku českého klasicistního skladatele Karla Loose v hudebním nastudování Vojtěcha Spurného.

Vídeňská Státní opera bude od 19:00 hodin streamovat operu Giuseppe Verdiho Aida v nastudování Marca Armiliata.

Na serveru Opera Vison je k dispozici do 28.3. záznam opery Die tote Stadt (Mrtvé město) brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda z berlínské Komische Oper. V archivu tohoto webu naleznete i řadu dalších inscenací, např. inscenaci oratoria finské skladatelky Kaijy Saariaho La Passion de Simone.

Newyorská Metropolitní opera pro nás na tento týden připravila cyklus nočních streamů nazvaný Myths and Legends. Jako první zazní Orfeo ed Euridice Christopha Willibalda Glucka. Účinkují Danielle de Niese, Heidi Grant Murphy a Stephanie Blythe. Záznam ze dne 24. ledna 2009 řídil nedávno zesnulý dlouholetý šéfdirigent Metropolitní opery James Levine. Streamování každé opery v rámci cyklu Nightly Opera Streams trvá pravidelně 23 hodin, od 19:30 místního času (EDT) až do 18:30 hodin druhého dne. Český divák tak může operu sledovat po celý následující den od 00:30 hodin ráno.

Úterý 23. března 2021

Frankfurtský Ensemble Modern od 19:30 naposledy opakuje kompoziční portrét Simona Steen-Andersena.

Curtisův hudební institut ve Philadephii bude dnes streamovat koncert Ensemble 20/21. Na programu je kompozice The Holy Presence of Joan d’Arc (1981) Julia Eastmana (1940 – 1990) pro deset violoncell. Zájemce o sledování koncertu se může zdarma registrovat na stránce každého koncertu. Zhruba v 16:00 ET (21:00 SEČ) obdrží zájemce email s linkem, na kterém může sledovat záznam do konce semestru.

Faustovo prokletí Hectora Berlioze dnes v noci zpřístupní newyorská MET. Účinkují Susan Graham, Marcello Giordani a John Relyea s dirigentem Jamesem Levinem. Záznam byl pořízen 22. listopadu 2008.

Středa 24. března 2021

Orchestre de Paris s dirigentem Klausem Mäkelou bude na svém webu od 20:30 hodin streamovat program z děl Maurice Ravela (La Pavane pour une infante défunte), Bély Bartóka (Koncert pro klavír a orchestr č. 3, sólista Kirill Gerstein) a Antona Brucknera (Symfonie č. 9 d moll).

Frankfurtský Ensemble Modern bude od 20:00 streamovat program Afro-modernismus v soudobé hudbě s díly Hanna Kendall, Jessie Cox, Daniela Kidana, Alvina Singletona, Andile Khumalo a Taniy Léon.

London Philharmonic Orchestra s dirigentem Enriquem Mazzelou od 22:00 SEČ bude na Marquee.tv vysílat online koncert z části festivalu China-UK. Zazní Symfonie č. 49 Josepha Haydna a Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“ Antonína Dvořáka.

Manchesterský Hallé Orchestra uveřejní záznam provedení Klavírního koncertu č. 12 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista a dirigent Paul Lewis) a Stravinského Concerto in D pro smyčce.

Opera Iphigénie en Tauride Christopha Willibalda Glucka v obsazení Susan Graham, Plácido Domingo, Paul Groves a Gordon Hawkins s dirigentem Patrickem Summersem bude dnes v noci zařazena do cyklu nočních streamů z MET nazvaných Myths and Legends. Záznam byl pořízen 26. února 2011.

Čtvrtek 25. března 2021

Česká filharmonie dnes od 20:15 uvede druhý koncert cyklu Jarní hvězdy. Se šéfdirigentem Semjonem Byčkovem vystoupí houslista Nikolaj Szeps-Znaider a Koncertem pro housle a orchestr č. 1 g moll, op. 26 Maxe Brucha. Program doplní předehra Coriolanus, op. 62 a Symfonie č. 3 Es dur, op. 55Eroica“ Ludwiga van Beethovena. Program bude kromě webu a Facebooku České filharmonie vysílat také ČT Art. Během koncertu se uskuteční veřejná sbírka ve prospěch systémové psychosociální pomoci zdravotníkům.

Festival Věčná naděje uvede v 19:30 na svém facebookovém profilu a YouTube kanálu online premiéru nahrávky koncertu z modlitebny Církve českobratrské na Vinohradech s Kvartetem na konce času Oliviera Messiaena, Ukolébavkou Gideona Kleina a Páté suity pro violoncello Johanna Sebastiana Bacha. Účinkují Jan Mráček (housle), Irvin Venyš (klarinet), Martin Kasík (klavír) a Jiří Bárta (violoncello).

Londýnský Royal Philharmonic Orchestra s dirigentem Vasilem Petrenkem od 20:30 SEČ bude streamovat online koncert s díly Carla Maria von Webera (předehra Euryanthe, op. 81), Heitora Villa-Lobose (Fantasie pro saxofon a orchestr, sólistka Jess Gillam), Johannesa Brahmse (Symfonie č. 4 e moll, op. 98) a dalších.

Dnešní večer z New Yorku představí inscenaci opery Elektra Richarda Strausse v záznamu ze dne 30. dubna 2016. Tehdy účinkovali Nina Stemme, Adrianne Pieczonka, Waltraud Meier a Eric Owens s dirigentem Esa-Pekka Salonenem.

Pátek 26. března 2021

Titulární varhaník katedrály Notre Damme v Paříži Olivier Latry provede s Orchestre Philharmonique Royal de Liège a dirigentem Samuelem Jeanem Koncert pro varhany, smyčce a tympány g moll FP 93 Francise Poulenca. Na programu jsou též díla Maurice Ravela (Valses nobles et sentimentales) a Alberta Roussela (Symfonie č. 3). Koncert bude od 20:00 živě streamován na webu orchestru.

Curtisův hudební institut ve Philadephii v rámci cyklu studentských recitálů bude dnes vysílat koncert studentů lesního rohu a harfy.

Na portále Operavision bude zveřejněn záznam oper Francise Poulenca La Voix humaine (Lidský hlas) a L’Heure espagnole (Španělská hodinka) Maurice Ravela. Obě inscenace pocházejí z maastrichtské Opera Zuid.

Opera Idomeneo Wolfganga Amadea Mozarta byla vybrána jako páteční noční stream z New Yorku. Účinkují Hildegard Behrens, Ileana Cotrubas, Frederica von Stade, Luciano Pavarotti a John Alexander. Záznam z 6. listopadu 1982 řídil James Levine.

Sobota 27. března 2021

Ostravské Národní divadlo Moravskoslezské chystá na svém YouTube kanálu premiéru druhé části projektu Taste Ballet Ostrava – baletní hostina z Ostravy.

Dlouho avizované vystoupení Pražského filharmonického sboru v Baden Badenu na velikonočním festivalu s operou Mazepa Petra Iljiče Čajkovského bylo kvůli současné epidemiologické situaci v Neměcku zrušeno.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments