Týden s hudbou. Koncerty a představení online

  1. 1
  2. 2
V České republice dále pokračuje nouzový stav. Kulturní akce se smějí konat bez přítomnosti diváků. Přinášíme Vám výběr akcí, které se aktuální situaci snaží čelit alespoň online formou.

R. Wagner: Valkýra – Wiener Staatsoper (zdroj Wiener Staatsoper)

Pondělí 29. března 2021

Národní divadlo Brno chystá televizní premiéru opery Petra Iljiče Čajkovského Eugen Oněgin. Přenos bude možné od 20:15 sledovat na ČT Art.

Collegium 1704 uveřejní v rámci projektu Universo třetí koncert nazvaný Responsoria II. Uslyšíme Responsoria pro hebdomada sancta ZWV 55 Jana Dismase Zelenky.           

Na webu Národního divadla stále můžete shlédnout baletní představení Dos soles solos v choreografii Alejandra Cerrudy s hudbou Caroline Shaw.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu zpřístupnil řadu svých koncertů přes technologii HbbTV.

Severočeská filharmonie Teplice zveřejnila na svém webu a YouTube kanále záznam komorního koncertu ze Zahradního domu s díly Geogra Philippa Telemanna, Antonia Vivaldiho, Sergeje Prokofjeva, Astor Piazzoly, Eugene Bozzy, Josefa Suka a Adama Skoumala.

Vídeňská Státní opera bude od 19:00 streamovat Wagnerovu Valkýru. V hudebním nastudování Adama Fischera a inscenaci Sven-Erica Bechtolfa účinkují Christopher Ventris, Ain Anger, Waltraud Meier, Linda Watson a Tomasz Konieczny.

Newyorská Metropolitní opera pro nás na tento týden připravila cyklus nočních streamů nazvaný Love Triangles. Jako první bude uvedena nahrávka opery Vincenza Belliniho Norma. V nahrávce s nedávno zesnulým šéfdirigentem MET Jamesem Levinem dne 7. října 2017 účinkovali Sondra Radvanovsky, Joyce DiDonato, Joseph Calleja a Matthew Rose. Streamování každé opery v rámci cyklu Nightly Opera Streams trvá pravidelně 23 hodin, od 19:30 místního času (EDT) až do 18:30 hodin druhého dne. Český divák tak může operu sledovat po celý následující den od 0:30 hodin ráno.

Úterý 30. března 2021

Státní opera Banská Bystrica od 19:00 bude vysílat operetu Jána Móryho Slečna vdova.

Frankfurtský Ensemble Modern dnešním večerem od 19:30 zahajuje vysílání tří online Jarních koncertů  zdarma na YouTube. Dnešní program představí díla Luca Francesconiho, Franca Donatoniho, Enno Poppeho, Luise Codery Puza a Richarda Barretta.

Curtisův hudební institut ve Philadelphii uvede koncert skladatelského oddělení. Uslyšíme sólové kompozice Alistaira Colemana, Nathana Seana Batese, Elizabeth Younan, Mayy Miro Johnson a Elise Arancio.

V záznamu opery Richarda Strausse Capriccio ze dne 23. dubna 2011 v MET se představí Renée Fleming, Sarah Connolly, Joseph Kaiser, Russell Braun, Morten Frank Larsen a Peter Rose. Provedení řídil Sir Andrew Davis.

Středa 31. března 2021

Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Jakubem Kleckerem bude od 19:00 hodin streamovat velikonoční koncert s výběrem z Matoušových pašijí Johanna Sebastiana Bacha. Sólových partů se zhostí Tereza Zimková (soprán), Lucie Hilscherová (mezzosoprán), Matúš Šimko (tenor) a Roman Hoza (baryton). Přenos se uskuteční na webu orchestru a jeho YouTube kanálu.

Frankfurtský Ensemble Modern od 19:30 vysílá druhý ze tří online koncertů zdarma na YouTube. Dnešní program představí díla George Benjamina, Olivera Knussena, Marka-Anthony Turnage, Lizy Lim a Anthony Cheunga.

London Philharmonic Orchestra od 22:00 SEČ bude na Marquee.tv vysílat program nazvaný Towards Freedom. Uslyšíme díla Missy Mazzoli (These Worlds in Us) a Jeana Sibelia (Finlandia a Symfonie č. 1 e moll, op. 39). Provedení řídí Enrique Mazzola.

Středeční noční stream z New Yorku uvede záznam Donizettiho opery Roberto Devereux. S dirigentem Davidem McVicarem dne 16. dubna 2016 účinkovali Sondra Radvanovsky, Elīna Garanča, Matthew Polenzani a Mariusz Kwiecień.

Čtvrtek 1. dubna 2021

Na ČT Art si od 21:10 můžete poslechnout oratorium Stvoření Josepha Haydna v hudebním provedení M. Eriksmoen, D. SchmutzhardaM. Mitterrutznera, sboru Accentus, orchestru Insula řízeného Laurence Equilbey (2017). Jevištní podobu vytvořil Carlus Padrissa s katalánskou choreografickou skupinou La Fura dels Baus. Televizní režie Isabelle Soulard.

Frankfurtský Ensemble Modern dnešním večerem od 19:30 dnes vysílá třetí závěrečný ze tří online koncertů zdarma na YouTube. Dnešní program představí díla Eivinda Bueneho, Johannese Maria Stauda, Caroly Bauckholt, Antonia Luigi Da Spiny a Johna Adamse.

Na webu Pařížské filharmonie si od 14:30 můžete poslechnout koncert Republikánské gardy a Sboru Francouzské armády. Koncert je věnovaný vzniku francouzské hymny La Marseillaise (1792).

Manchesterský Orchestr Hallé zpřístupní od 1:00 hodiny online koncert s díly Graźyny Bacewicz (Předehra), Aarona Coplanda (Appalachian Spring) a Dmitrije Šostakoviče (Symfonie č. 1 f moll, op. 10). Provedení řídí Delyana Lazarova.

V záznamu Trubadúra Giuseppe Verdiho z 15. října 1988 v MET dnes  uslyšíme Evu Marton, Doloru Zajick, Luciana Pavarottiho, Sherrill Milnes a Jeffreyho Wellse s dirigentem Jamesem Levinem.

Pátek 2. dubna 2021

Na ČT Art si 20:15 můžete poslechnout oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela v podání Collegia 1704 pod vedením Václava Lukse.

Na dnešní Velkopáteční večer si Státní filharmonie Košice připravila online koncert s dirigentem Zbyňkem Müllerem. Zazní Sedm posledních slov Spasitelových (Hob XXI/1) Josepha Haydna.

Na serveru Operavision bude zveřejněna nahrávka Wagnerova Bludného Holanďana z litevské Státní opery v Klajpedě.

Opera Werther Julese Masseneta bude dnes v noci přenášena z New Yorku. V hlavních rolích s dirigentem Alainem Altinogluem vystoupili Lisette Oropesa, Sophie Koch, Jonas Kaufmann a David Bizic. Záznam byl pořízen 15. března 2013.

Sobota 3. dubna 2021

Na ČT Art si od 20:15 můžete poslechnout operu Parsifal Richarda Wagnera s Klausem Florianem Vogtem v titulní roli z Bayreuthského festivalu roku 2016.

Sobotní noc z newyorské Metropolitní opery přinese stream opery Gaetana Donizettiho L’Elisir d’Amore (Nápoj lásky). V záznamu ze dne 13. října 2012 s dirigentem Mauriziem Beninim účinkovali Anna Netrebko, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecień a Ambrogio Maestri.

Neděle 4. dubna 2021

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments