Týden s hudbou: Koncerty a představení streamované online

Koncerty a představení po celém světě se ruší kvůli epidemii koronaviru. Umělci, orchestry či operní domy ale přistupují k alternativní formě kontaktu s diváky: streamování událostí online a zpřístupňování archivů nahrávek a videozáznamů. Pojďte se s námi podívat na výběr událostí z oblasti hudby a opery, které bude možné sledovat online tento týden.

Pondělí 13. dubna
Od 19:00 hodin zahrají Daniel a Michael Barenboimovi v přímém přenosu z Boulez Saal berlínské Barenboim-Said Akademie program složený z houslových sonát W. A. Mozarta. Současně bude až do té doby dostupná nahrávka Beethovenových Variací na Dibelliho téma. Jako dirigenta bude možné Daniela Barenboima zažít na témže místě a to od 18:00 hodin v nahrávce Beethovenovy 9. Symfonie s West – Eastern Divan Orchestra.

Ve 20:30 hodin středoevropského času přednese v přímém přenosu (opět z berlínského Schinkel Pavilion) ruská klavíristka Zlata Chochieva program složený z děl F. Mendelssohna, F. Chopina, F. Liszta, S. Rachmaninova a N. K. Medtnera.

Od dvanácté hodiny polední až do půlnoci bude na stránkách berlínské Staatsoper Unter den Linden k dispozici záznam představení Wagnerova Parsifala. Staatsopernchor a Staatskapelle Berlin v představení režírovaném Dmitrijem Černiakovem řídí Daniel Barenboim. Účinkují Andreas Schager, Anja Kempe, Wolfgang Koch, René Pape a Tomas Tomasson.

Úterý 14. dubna
Od 19:00 hodin místního času bude Marc-André Hamelin hrát program složený z děl C. Ph. E. Bacha, G. Enescu, G. Faurého, A. Scriabina a C. Debussyho. Přenáší newyorská stanice Green Space.

V 19:30 hodin místního času vysílá Metropolitní opera (MET) Mussorgského Borise Godunova. Diriguje Valery Gergiev. V roli Borise Godunova účinkuje René Pape. Jedná se o představení z 23. října 2010.

Od 20 hodin východního letního času (EDT) bude, prostřednictvím radio stanice WCBR Classical Radio Boston, Boston Symphony Orchestra (BSO) vysílat záznam koncertu z 24. února 2018. Na programu tehdy byly Mozartovy Symfonie č. 24, č. 36 “Linecká”, č. 41 “Jupiter”. Diriguje Herbert Blomstedt.

Středa 15. dubna
Koncertní agentura Ashuelo Concerts z New Hampshiru streamuje na svém webu od 20:00 východního standardního času (EST) provedení Sukových Čtyř skladeb pro housle a klavír. Hudbě předchází úvodní přednáška. Hraje Steinberg Duo.

Newyorský American Symphony Orchestra (ASO) se zavázal každou středu po dobu trvání krize spojené s koronavirem zveřejnit jeden ze svých archivních záznamů. K již publikovaným záznamům opery brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda Zázrak Heliany (Das Wunder der Heliane) a Orchestrální suity Afrika Williama Granta Stilla z minulých ročníků festivalu BardSummeScape přibude trojaktová opera Antona Rubinsteina Démon. American Symphony orchestra řídí Leon Botstein.

Čtvrtek 16. dubna
Vídenští klasikové a švédská hudba druhé polovina 20. století se setkají v koncertu, který vysílá Royal Stockholm Philharmonic od 19:00 středoevropského času (CET). Na programu je Mozartova Předehra ke Kouzelné flétně, Haydnova Symfonie č. 88 G dur a Koncert pro tubu a orchestr Torbjörna Iwana Lundquista, jehož sólového partu se ujme Karl-Johan Elf. Diriguje Alan Gilbert.

Od 19:30 britského letního času (BST) se pochlubí svou nahrávkou Mahlerovy Symfonie č. 2 London Symphony Orchestra. Koncert si můžete vychutnat pod taktovkou Semjona Byčkova. Sólových pěveckých partů se ujmou Christiane Karg a Anna Larsson.

Ruský národní orchestr pod taktovkou Vladimira Fedosejeva provede program z děl Georgy Sviridova. Přímý přenos z Čajkovského koncertní síně Moskevské státní filharmonické společnosti začíná ve 14:00 hodin moskevského času (MSK), na programu Tryptich – malá symfonie a Hudební ilustrace ke ke hře Vladimira Puškuna Sněhová bouře.

Pátek 17. dubna
Od 19:00 hodin opět zahrají Daniel a Michael Barenboimovi v přímém přenosu z Boulez Saal berlínské Barenboim-Said Akademie, tentokrát druhou část složenou z programu složeného z houslových sonát W. A. Mozarta.

Ve 20:30 středoevropského času v přímém přenosu z berlínského Schinkel Pavilion přednese violistka Tabea Zimmermann a klavírista Francesco Piemontessi program složený z děl pro violu a klavír.

Od 19:00 hodin místního času bude bosenský pianista Pedja Muzijevic hrát program složený z děl C. Ph. E. Bacha, G. Antheila, Ph. Glasse, E. Satieho a J. Cage. Přenáší newyorská stanice Green Space.

Sobota 18. dubna
Od 17:00 východního času (ET) uvede The American Composers Orchestra premiéru první ze série nových objednávek instrumentálních koncertů. Miranda Cuckson (housle) se představí v práci Ethana Iversona. Program je zpoplatněn a dostupný prostřednictvím platformy Zoom. Výtěžek bude věnován na podporu umělců.

Inscenaci Lortzingovy opery Undine v režii Alexandere Medema ze 12. prosince 2015 streamuje od 19:00 hodin Vídenská státní opera (WOS). Diriguje Johannes Wildner, účinkují Annika Gerhards, Lydia Rathkolb, Carlos Osuna, James Kryshak, Il Hong a Tae-Joong Yang.

Neděle 19. dubna
StreamingSundays
, které již čtyři týdny pořádá britská Academy of Ancient Music uvedením koncertu ze vokálně instrumentálních děl Johanna Sebastiana Bacha, jeho synů a Josepha Haydna. Streaming začíná v 15:00 hodin britského letního času (BST). Platformou pro vysílání je Youtube.

Od 18:00 hodin středoevropského času (CET) provede Detroit Symphony Orchestra se sólistou Alexandrem Gavrylyukem pod řízením Markuse Stenze Rachmaninův Třetí klavírní koncert.

Mohlo by vás zajímat