Týden s hudbou: Koncerty a představení streamované online

Koncerty a představení po celém světě se ruší kvůli epidemii koronaviru. Umělci, orchestry či operní domy ale přistupují k alternativní formě kontaktu …

Koncerty a představení po celém světě se ruší kvůli epidemii koronaviru. Umělci, orchestry či operní domy ale přistupují k alternativní formě kontaktu s diváky: streamování událostí online a zpřístupňování archivů nahrávek a videozáznamů. Pojďte se s námi podívat na výběr událostí z oblasti hudby a opery, které bude možné sledovat online tento týden.

Pondělí 13. dubna
Od 19:00 hodin zahrají Daniel a Michael Barenboimovi v přímém přenosu z Boulez Saal berlínské Barenboim-Said Akademie program složený z houslových sonát W. A. Mozarta. Současně bude až do té doby dostupná nahrávka Beethovenových Variací na Dibelliho téma. Jako dirigenta bude možné Daniela Barenboima zažít na témže místě a to od 18:00 hodin v nahrávce Beethovenovy 9. Symfonie s West – Eastern Divan Orchestra.

Ve 20:30 hodin středoevropského času přednese v přímém přenosu (opět z berlínského Schinkel Pavilion) ruská klavíristka Zlata Chochieva program složený z děl F. Mendelssohna, F. Chopina, F. Liszta, S. Rachmaninova a N. K. Medtnera.

Od dvanácté hodiny polední až do půlnoci bude na stránkách berlínské Staatsoper Unter den Linden k dispozici záznam představení Wagnerova Parsifala. Staatsopernchor a Staatskapelle Berlin v představení režírovaném Dmitrijem Černiakovem řídí Daniel Barenboim. Účinkují Andreas Schager, Anja Kempe, Wolfgang Koch, René Pape a Tomas Tomasson.

Úterý 14. dubna
Od 19:00 hodin místního času bude Marc-André Hamelin hrát program složený z děl C. Ph. E. Bacha, G. Enescu, G. Faurého, A. Scriabina a C. Debussyho. Přenáší newyorská stanice Green Space.

V 19:30 hodin místního času vysílá Metropolitní opera (MET) Mussorgského Borise Godunova. Diriguje Valery Gergiev. V roli Borise Godunova účinkuje René Pape. Jedná se o představení z 23. října 2010.

Od 20 hodin východního letního času (EDT) bude, prostřednictvím radio stanice WCBR Classical Radio Boston, Boston Symphony Orchestra (BSO) vysílat záznam koncertu z 24. února 2018. Na programu tehdy byly Mozartovy Symfonie č. 24, č. 36 “Linecká”, č. 41 “Jupiter”. Diriguje Herbert Blomstedt.

Středa 15. dubna
Koncertní agentura Ashuelo Concerts z New Hampshiru streamuje na svém webu od 20:00 východního standardního času (EST) provedení Sukových Čtyř skladeb pro housle a klavír. Hudbě předchází úvodní přednáška. Hraje Steinberg Duo.

Newyorský American Symphony Orchestra (ASO) se zavázal každou středu po dobu trvání krize spojené s koronavirem zveřejnit jeden ze svých archivních záznamů. K již publikovaným záznamům opery brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda Zázrak Heliany (Das Wunder der Heliane) a Orchestrální suity Afrika Williama Granta Stilla z minulých ročníků festivalu BardSummeScape přibude trojaktová opera Antona Rubinsteina Démon. American Symphony orchestra řídí Leon Botstein.

Čtvrtek 16. dubna
Vídenští klasikové a švédská hudba druhé polovina 20. století se setkají v koncertu, který vysílá Royal Stockholm Philharmonic od 19:00 středoevropského času (CET). Na programu je Mozartova Předehra ke Kouzelné flétně, Haydnova Symfonie č. 88 G dur a Koncert pro tubu a orchestr Torbjörna Iwana Lundquista, jehož sólového partu se ujme Karl-Johan Elf. Diriguje Alan Gilbert.

Od 19:30 britského letního času (BST) se pochlubí svou nahrávkou Mahlerovy Symfonie č. 2 London Symphony Orchestra. Koncert si můžete vychutnat pod taktovkou Semjona Byčkova. Sólových pěveckých partů se ujmou Christiane Karg a Anna Larsson.

Ruský národní orchestr pod taktovkou Vladimira Fedosejeva provede program z děl Georgy Sviridova. Přímý přenos z Čajkovského koncertní síně Moskevské státní filharmonické společnosti začíná ve 14:00 hodin moskevského času (MSK), na programu Tryptich – malá symfonie a Hudební ilustrace ke ke hře Vladimira Puškuna Sněhová bouře.

Pátek 17. dubna
Od 19:00 hodin opět zahrají Daniel a Michael Barenboimovi v přímém přenosu z Boulez Saal berlínské Barenboim-Said Akademie, tentokrát druhou část složenou z programu složeného z houslových sonát W. A. Mozarta.

Ve 20:30 středoevropského času v přímém přenosu z berlínského Schinkel Pavilion přednese violistka Tabea Zimmermann a klavírista Francesco Piemontessi program složený z děl pro violu a klavír.

Od 19:00 hodin místního času bude bosenský pianista Pedja Muzijevic hrát program složený z děl C. Ph. E. Bacha, G. Antheila, Ph. Glasse, E. Satieho a J. Cage. Přenáší newyorská stanice Green Space.

Sobota 18. dubna
Od 17:00 východního času (ET) uvede The American Composers Orchestra premiéru první ze série nových objednávek instrumentálních koncertů. Miranda Cuckson (housle) se představí v práci Ethana Iversona. Program je zpoplatněn a dostupný prostřednictvím platformy Zoom. Výtěžek bude věnován na podporu umělců.

Inscenaci Lortzingovy opery Undine v režii Alexandere Medema ze 12. prosince 2015 streamuje od 19:00 hodin Vídenská státní opera (WOS). Diriguje Johannes Wildner, účinkují Annika Gerhards, Lydia Rathkolb, Carlos Osuna, James Kryshak, Il Hong a Tae-Joong Yang.

Neděle 19. dubna
StreamingSundays
, které již čtyři týdny pořádá britská Academy of Ancient Music uvedením koncertu ze vokálně instrumentálních děl Johanna Sebastiana Bacha, jeho synů a Josepha Haydna. Streaming začíná v 15:00 hodin britského letního času (BST). Platformou pro vysílání je Youtube.

Od 18:00 hodin středoevropského času (CET) provede Detroit Symphony Orchestra se sólistou Alexandrem Gavrylyukem pod řízením Markuse Stenze Rachmaninův Třetí klavírní koncert.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na