Týden s hudbou. Koncerty a představení živě i online

  1. 1
  2. 2
Zhoršující se epidemická situace v České republice vedla minulý pátek k masivnímu zpřísnění podmínek pro konání kulturních i jiných akcí. Snažíme se přinést co nejaktuálnější přehled akcí, které byly avizovány, přesto je možné, že část akcí bude zrušena, a proto doporučujeme sledovat aktuální informace pořadatelů živých akcí.

Juan Diego Flórez (foto Petr Dyrc)

Praha

V úterý 30. listopadu se v kostele sv. Šimona a Judy uskuteční koncert souboru Orbis trio v obsazení Petra Brabcová, Petr Malíšek a Stanislav Gallin. Zazní Trio B dur, op. 11 „Gassenhauer“ a Trio Es dur, op. 70/2 Ludwiga van Beethovena, které doplní Trio fis moll Arno Babadžanjana. Koncert začíná od 19:30 hodin.

Umělecká beseda pořádá 30. listopadu od 19:30 v kostele svatého Klimenta v Klimentské ulici již 650. úterek Umělecké besedy. Vystoupí Ensemble Coccinelle s dirigentem Janem Rybářem. Na programu jsou díla Marka Kopelenta, Lukáše Matouška, Jana Rybáře, Miroslava Pudláka a Bohuslava Martinů.

Mimořádný koncert Pražského komorního orchestru s Lubomírem Brabcem ve prospěch spolku Prader-Will, který byl plánován na úterý 30. listopadu, se uskuteční v náhradním termínu v dubnu 2022.

Plánovaný středeční koncert Pražského filharmonického sboru pro dětské publikum na Pražské konzervatořibyl z důvodu nemoci v souboru zrušen. Zrušen byl i koncert Slavné balety ve filmu Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Kühnova smíšeného sboru s Markem Šedivým ve Foru Karlín s balety Maurice Ravela a Igora Stravinského, plánovaný na též na 1. prosince z důvodu neuspokojivé zdravotní situace v obou tělesech.

Třikrát vystoupí tento týden Česká filharmonie v Dvořákově síni. Posluchači ve středu 1., ve čtvrtek 2. a v pátek 3. prosince uslyší pod taktovkou Jakuba Hrůši světovou premiéru kompozice Raduj se III Slavomíra Hořínky, Houslový koncert č. 1 (H 226) Bohuslava Martinů (sólista Josef Špaček) a Pohádku léta, op. 29 Josefa Suka. Koncerty se uskuteční vždy od vždy od 19:30 hodin. Kapacita Dvořákovy síně byla v souladu s aktuálními epidemiologickými podmínkami snížena pod 1.000 diváků.

Festival Dny Bohuslava Martinů pokračuje ve středu 1. prosince v 19:30 koncertem klavírního Quasi Tria. Violoncellistka Judita Škodová a houslistka Marie Hasoňová pod jménem Quasi Duo zvítězily na International Summer Academy 2019 v kategorii „Nejlepší interpretace díla Bohuslava Martinů“ svým provedením Dua pro housle a violoncello (H 371). Na toto a další díla od Martinů se mohou těšit i posluchači středečního koncertu, stejně jako na Smetanovo Trio g moll. V něm se sejde plné obsazení tria s klavíristkou Veronikou Böhmovou, která rychle zastoupila nemocnou Kateřinu Ochmanovou, stálou členku souboru.

V Altě se premiérově ve středu 1. prosince v 19:30 uskuteční premiéra představení Manus Art Colective: Košilice a Okšila.

Pražský komorní balet za doprovodu Zemlinského kvarteta vystoupí ve středu 1. prosince v 19:30 v sále ústřední Městské knihovny na hudbu Smyčcového kvartetu č. 9 d moll, op. 34 Antonína Dvořáka. Program doplní Smyčcové kvartety č. 4 e moll B 19 a č. 13 G dur, op. 106.

Eve Quartet se představí ve čtvrtek 2. prosince v divadle Viola ve 20:00. Na programu je Smyčcový kvartet č 3 D dur, op. 18Lobkowitzský“ Ludwiga van Beethovena doplněný o četbu Života Beethovenova Romaina Rollanda v podání Igora Orozoviče.

První letošní provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby si můžete poslechnout v podání Kühnova smíšeného sboru (sbormistr Jaroslav Brych) a Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a režijním pojetí Matěje Formana již v pátek 3. prosince v 18:00 v kostele sv. Šimona a Judy.

Ve 20:00 (3-12) vystoupí na festivalu Struny podzimu ve Smetanově síni Obecního domu držitelé ceny Grammy zpěvák Gregory Porter a hráč na Hammondovy varhany Ondřej Pivec společně s dalšími hosty.

Varhaník Přemysl Kšica vystoupí v sobotu 4. prosince v 11:00 ve Smetanově síni Obecního domu se svým recitálem. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna-Barholdyho, Bedřicha Antonína Widermanna, Franze Liszta doplněné o improvizační blok sólisty.

V Dvořákově síni Rudolfina se svým dětským programem v sobotu 4. prosince v 10:00 a v 12:00 vystoupí s dětským programem V zajetí strun PKF – Prague Philharmonia s Tomášem Stančekem za dirigentským pultem. Zazní díla Wolfganga Amadea Mozarta, Petra Iljiče Čajkovského, Leo Delibesa, Camille Saint-Saënse, Maurice Ravela a Benjamina Brittena.

V sobotu 4. prosince v kostele sv. Vavřince v Hellichově ulici bude v 16:00 zahájeno letošní Třídení. Na prvním koncertě zazní skladby Ivany Loudové, Miloše Haaseho, Jaroslava Rybáře, Vlastislava Matouška a Sofie Gubajduliny. Druhý koncert bude tamtéž v neděli 5. prosince v 19:30. Zazní díla Jarmila Burghausera, Lukáše Matouška, Hanuše Bartoně, Miroslava Pudláka a Jana Klusáka.

V sobotu 4. prosince v 19:30 v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce na festivalu Dny Bohuslava Martinů vystoupí Moravská filharmonie Olomouc se svým šéfdirigentem Jakubem Kleckerem. Zahraje Tre ricercari a violový Rhapsody-Concerto (sólistka Kristina Nouzovská-Fialová) od Bohuslava Martinů. Původně sólový part připravoval Pavel Nikl, zdravotní indispozice mu však nedovolí vystoupit. Večer zakončí Italská symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

V Národním divadle se v neděli 5. prosince v 11:00 uskuteční již druhý adventní koncert. S dirigentem Janem Chalupeckým vystoupí Kühnův dětský sbor (sbormistr Jiří Chvála). Jako sólisté se představí Maria Kobielska, Stanislava Jirků, Josef Moravec, František Zahradníček, Pražský žesťový soubor a varhaník Jan Kalfus. Zazní Seranada in C Pavla Josefa Vejvanovského, Svatá noc Jiřího Temla a Česká mše Jakuba Jana Ryby. Kapacita hlediště vyhovuje současným epidemiologickým nařízením ohledně maximálního počtu jednoho tisíce diváků na hromadné akci.

V neděli 5. prosince se od 15:00 a 17:30 v Sukově síni Rudolfina uskuteční další adventní koncert členů České filharmonie, tentokrát vystoupí Cimbálová muzika České filharmonie. Kromě skladeb Zdeňka Zelby a Georga Phillipa Telemanna zazní slovenské, romské, židovské a jiné lidové písně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments