Týden s hudbou. Koncerty a představení živě i online

Přinášíme Vám nový přehled vybraných akcí, které se uskuteční v příštím týdnu.
Opera Když kvete kapradí Jevhena Stankoviče (zdroj Operavision)

Praha

Česká filharmonie v rámci série Letní koncerty v Sukově síni v úterý 17. srpna od 19:30 uvede koncert Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie. Zazní pestrý program z děl Daniela Speera, Georga Friedricha Händela, Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského a řady dalších.

Brno

V rámci Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk vystoupí v úterý 17. srpna od 20:00 Ewa Farna a Bigband Gustava Broma. Na závěr festivalu v neděli 22. srpna od 20:00 uvede Filharmonie Brno se svým šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem Dvojkoncert pro housle, violoncello a orchestr a moll (sólistky Chloë Hanslip a Laura van der Heijden), Symfonické tance C dur, op. 78 Antonína Dvořáka a rapsodii Taras Bulba Leoše Janáčka.

Olomouc

V letním kině bude ve čtvrtek, pátek a sobotu vždy od 20:30 uveden melodram Andromeda a Perseus Antona Zimmermanna v podání Veroniky Lazorčákové, Lucie Trmíkové a Tomáše Soldána.

Ostrava

Ve čtvrtek 19. srpna bude zahájeno letošní bienále Ostravské dny třemi samostatnými programy na Dole Hlubina. V 18:00 vystoupí Ostravská banda s dirigentem Petrem Kotíkem. Uvedena budou díla Roberta Wattse, Rolanda Dahingena, Alvina Currana a Frederica Rzewského. Od 20:00 hodin vystoupí členové Ostravské bandy a představí komorní díla Maria De Grandy Ruzafy, Maca Waterse, Christiana Ferlaino, Aurése Moussonga, Gergely Zoltána Szabó, Forresta Eimolda a Federica Pozzera. Zahajovací večer zakončí provedení rozsáhlého díla Karlheinze Stockhausena Aus den sieben Tagen členy Ostrava New Orchestra 2021.

V pátek 20. srpna  v 17:00 hodin bude na Masarykově náměstí zahájena Dlouhá noc. Souvislý program až do sobotního dopoledne bude probíhat v katedrále Božského Spasitele a Divadle Jiřího Myrona.

V sobotu 21. srpna proběhne v Galerii výtvarného umění mezi 16:00 a 23:00 hodinou Minimaraton elektronické hudby. Zazní pestrý program. Např. od 20:30 bude uveden blok děl Steva Reicha se skladbami Different Trains, Violin Phase a Piano Phase v podání FAMA Kvarteta, Michala Nejtka a Romana Pallase.

V neděli 22. srpna v Trojhalí Karolina v 18:00 vystoupí Ostravská banda s dirigenty Petrem Kotíkem, Jiřím Rožněm a Ondřejem Vrabcem. Na programu jsou díla Lucie Vítkové, Todda Tarantina, Christiana Wolffa, Petra Kotíka a Františka Chaloupky.

Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí v neděli 22. srpna od 19:00 v Gongu společně s kapelou Queenie Ondřeje Brzobohatého a dirigentem Stanislavem Vavřínkem. Uveden bude pestrý program z filmové hudby jak k hollywoodským trhákům Star Wars, Harry Potter a Kámen mudrců, Sestra v akci či Růžový panter, tak k českým pohádkám Arabela, Pyšná princezna, Lotrando a Zubejda a písně kapely Queen. Spoluúčinkuje sbor Permoník.

Ostatní regiony

V úterý 17. srpna v 17:00 hodin účinkují v kostele Nejsvětější Trojice v místní části Jablonce nad Nisou Mšeno Jiřina Marešová-Dvořáková a Aleš Ambrosi.

V rámci festivalu Za poklady Broumovska vystoupí v sobotu 21. srpna v 18:00 v kostele sv. Jiří a Martina v Martínkovicích Moyzes Quartet a hornistka Zuzana Rzounková. Zazní díla Antonína Dvořáka, Wolfganga Amadea Mozarta a Egona Kráka.

Čeští umělci v zahraničí

Český filharmonický sbor Brno bude v sobotu 21. srpna účinkovat na dolnorakouském zámku Kirchstettenu. Společně s Czech Virtuosi a dirigentem Hoomanem Khalatbarim bude uvedena Symfonie č. 9 d moll s Ódou na radost Ludwiga van Beethovena.

Streamy a televizní přenosy

Pokračuje nejstarší a největší světový festival BBC Proms. Velké množství koncertů z něj bude streamovaná a vysílána živě na rozhlasové stanici BBC 3, kterou můžeme sledovat online.

V pondělí 16. srpna od 20:30 SEČ hraje BBC Philharmonic s dirigentem Benem Gassbergem. Koncert je výběrem z oper Ludwiga van Beethovena, Christopha W. Glucka, Giacoma Pucciniho, Georgese Bizeta, Engelberta Humperdincka, Leoše Janáčka a dalších.

Ve středu 18. srpna od 20:30 SEČ uvede svůj program saxofonistka Nubya Garcia.

V sobotu 21. srpna od 20:30 SEČ BBC Symphony Orchestra s dirigentem Julesem Buckleyem a sólistou Mosesem Sumneyem představí jazzový program.

V neděli 22. srpna od 20:30 SEČ vystoupí Sir Simon Rattle s London Symphony Orchestra. Zazní Symfonie pro dechové nástroje, Symfonie in C a Symfonie o třech větách Igora Stravinského.

Na serveru OperaVision bude v pátek 20. srpna zveřejněn záznam světové premiéry ukrajinského skladatele Jevhena Stankoviče коли цвите папороть… (Když kvete kapradí) z let 1979-1980  v inscenaci Lvovské opery z roku 2017. Jeden z nejvýznamnějších ukrajinských skladatelů současnosti na jevištní realizaci své opery čekal téměř 40 let. Dílo má pohnutou historii. Po generální zkoušce na premiéru chystanou Kyjevskou operou na začátku 80. let bylo dílo zakázáno pro příliš národní námět. Dílo mělo prezentovat Kyjevskou operu v západní Evropě. Hudba kombinuje ukrajinský folklór s prvky Nové hudby. V hlavních rolích účinkují Nina Matviienko a Mykhailo Malafii. Operu nastudoval Volodymir Sirenko.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments