Týden s hudbou. Koncerty a představení živě i online

Na začátku nového týdne Vám přinášíme výběr z koncertů, které můžete navštívit osobně i formou online přenosů.
Pretty Yende (foto FB P. Yende)

Praha

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Petrem Popelkou a Kühnovým smíšeným sborem vystoupí v úterý 21. září v 19:30 v kostele sv. Šimona a Judy. Zazní předehra k opeře Lékárník a Koncertantní symfonie pro housle, violoncello, hoboj, fagot a orchestr Josepha Haydna (sólisté Hiroko Takashi, Petr Malíšek, Jurij Likin a Václav Fürbach) a Lorentánské litanie (K 195) Wolfganga Amadea Mozarta (sólisté Michaela Šrumová, Sylva Čmugrová, Ondřej Holub a Jaromír Nosek).

V úterý 21. září od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu přivítá Praha jihoafrickou sopranistku Pretty Yende. Jako host vystoupí barytonista Boris Prýgl. Uslyšíme výběr operních árií a muzikálových písní z děl Charlese Gounoda, Giachina Rossiniho, Vincenza Belliniho, Georgese Bizeta, Gaetana Donizettiho, Georgese Aurica, Andrew Lloyd-Webera, Paolo Tostiho a Geronína Chimeneze.

Olomouc

Moravské divadlo Olomouc chystá na pátek 24. září od 19:00 premiéru nové inscenace opery Ludwiga van Beethovena Fidelio v nastudování Miloslava Oswalda a režii Josefa Nováka, který i přeložil libreto do češtiny. V sólových partech se pře[1] dstaví sólisté opery.

Moravská filharmonie Olomouc s absolventy mezinárodních dirigentských kurzů vystoupí v pátek 24. září od 19:00 v Redutě. Zazní díla Roberta Schumanna, Antonína Dvořáka a Hectora Berlioze.

Festivaly

Svatováclavský hudební festival

V úterý 21. září v šikmém kostele sv. Petra z Alkantry v Karviné účinkuje od 18:00 antverpský soubor Terra Nova Collective s uměleckým vedoucím Vladem Weverberghem. Uslyšíme Dechovou harmonii Armanda Vanderhagena a Serenádu č. 10 B dur (K 361) Wolfganga Amadea Mozarta. Tamtéž se představí v rámci besedy od 19:30 autorka románů Šikmý kostel Karin Lednická za moderování Sandry Procházkové.

Beseda s Milošem Štědroněm o kultovním představení Balada pro banditu, plánovaná na středu 22. září, byla zrušena. Provedení koncertní verze Balady v úpravě Tomáše Illeho uslyšíme v ostravském evangelickém Kristově kostele ve středu 22. září v 19:00 v podání Jihočeské filharmonie s dirigentem Vojtěchem Spurným a sólisty Evou Vrbkovou, Igorem Orozovičem, Daliborem Bušem a Gabrielou Vermelho.

Ve středu 22. září v 19:00 v opavském kostele svaté Hedviky vystoupí hráčka na flauto traverso Jana Semerádová s cembalistou Erichem Traxlerem a recitátorkou Alenou Saísonovou-Polarczyk. Zazní díla pro dvůr princezny Anny Oranžské Jeana Marie Leclaira a Georga Friedricha Händela. Program se zopakuje ve čtvrtek 23. září v Dolním Benešově – Zábřehu v kostele svatého Urbana.

V sobotu 25. září v 18:00 v hlučínském kostele svatého Jana Křtitele vystoupí italský kontratenorista Filippo Mineccia a ansámbl Il gioco de’Matti. Uslyšíme skladby Georga Friedricha Händela, Giovanniho Benedetta Plattiho, Antonia Vivaldiho, Johanna Adolfa Hasseho, Francesca Gaspariniho a Benedetta Marcella.

V neděli 26. září v 16:00 v kostele Krista Krále v Ostravě – Svinově vystoupí Ensemble Inègal pod vedením Adama Viktory. Zazní Ouverture F dur (ZWV 188) a Missa Sanctae Caecilie (ZWV 1) Jana Dismase Zelenky.

Lípa Musica

V Rytířském sále na zámku Doksy se ve středu 22. září v 19:00 uskuteční koncert Zrození – zánik – naděje. Vystoupí ansámbl Anmoen ve složení Jakub Michl (viola da gamba), Marek Kubát (theorba), Martin Smutný (varhanní pozitiv) a Jaromír Nosek (bas) s programem barokní i současné hudby. Zazní díla Tomáše Hanzlíka a Marka Kubáta v konfrontaci s díly Pavla Josefa Vejvanovského, Claudia Monteverdiho a dalších.

V kostele svaté Barbory v Zahrádkách (okr. Česká Lípa) vystoupí v sobotu 25. září v 19:00 loutnista Jan Čižmář s díly Johna Dowlanda, Jacoba Regnarta, Štepána Vavřince Jacobidese, Michaela Pratetoria a řady dalších.

Pavel Haas Quartet se představí v českolipské klášterní bazilice Všech Svatých v neděli 26. září od 17:00 společně s klavíristou Borisem Giltburgem, Uvedou klavírní kvintety Johannesa Brahmse a Antonína Dvořáka.

Hudební festival A. Dvořáka Příbram

V pátek 24. září v Příbrami proběhne zhruba 20 samostatných open air koncertů jak v Pražské ulici, tak na náměstí Tomáše Garrigue Masaryka a Oblastní nemocnici Příbram. Vystoupí Ševčíkovo kvarteto a žesťové uskupení Uruda Brass spolu s žáky příbramských ZUŠ Tomáše Garrigue Masaryka a ZUŠ Antonína Dvořáka.

V sobotu 25. září se v 19:00 v Galerii Františka Drtikola představí Zemlinského kvarteto. Zazní skladby Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka a Johanese Brahmse.

Zlatá Praha

Od středy 22. září do soboty 25. září proběhne již 58. ročník mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Jednotlivé akce sledujte na webu České televize.

Regiony

Adam Plachetka vystoupí se svým programem Molieri v pondělí 20. září v Banticích. Spoluúčinkuje Czech Ensemble Baroque.

V sobotu 23. září se v Domě kultury v Teplicích uskuteční absolventský koncert studentů Teplické konzervatoře společně se Severočeskou filharmonií Teplice a dirigentem Petrem Vronským. Zazní první věta ze Symfonie č. 1 Lady Jaffe, Rhapsody in Blue George Gershwina (sólista Vítězslav Kojzar), první věta z Koncertu pro hoboj a orchestr C dur Wolfganga Amadea Mozarta (sólistka Eliška Lundáková), Clarinettino Ondřeje Kukala (sólistka Zuzana Růžičková), první věta z Koncertu pro flétnu a orchestr e moll Františka Bendy (sólistka Anna Seifertová), první věta z Koncertu pro klavír a orchestr a moll Edvarda Griega (sólistka Eva Strejcová) adruhá věta z Koncertu pro trubku a orchestr e moll Oskara Böhmeho (sólista Jiří Šperk).

V Židlochovicích v kostele Povýšení svatého Kříže se v neděli 26. září v 15:00 představí Český filharmonický sbor Brno se svým sborovým koncertem. Kromě rozsáhlého výběru motet Antona Brucknera zazní i díla Bohuslava Matěje Černohorského, Antonína Dvořáka a Petra Fialy.

Slovensko

Čerství laureráti Pražského jara 2021 Kukalovo kvarteto vystoupí v Žilině v Domě umění Fatra v úterý 21. září v 19:00. Zazní smyčcové kvartety Jána Levoslava Belly, Leoše Janáčka a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

V Košicích a okolí pokračuje 50. ročník mezinárodního varhanního festivalu. V úterý 21. září vystoupí v 19:30 v dominikánském kostele Nanebevzetí Panny Marie Wolfgang Capek. Zazní Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta, Camille Saint-Saënse, Césara Francka a Franze Liszta.

Ve čtvrtek 23. září Wolfgang Capek vystoupí v Rímavské Sobote. V kostele sv. Jana Křtitele v 18:00 zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Gottfrieda Augusta Homiliuse, Wolfganga Amadea Mozarta, Louise Jamese Alfreda Lefébure-Wélyho, Camille Saint-Saënse, Franze Lizsta a Marcela Duprého.

V pátek 24. září v 20:00 v košickém dómu svaté Alžběty se představí Pavel Kohout. V programu uslyšíme díla Johanna Gottfrieda Walthera, Johanna Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehudeho, Jozefa Grešáka, Josefa Kličky a v transkripci Barbary Bannash Vltavu Bedřicha Smetany.

V neděli 26. září v 19:30 Pavel Kohout zahraje v kostele Mučednické smrti svatého Jana Křtitele v Sabinově. Uslyšíme mj. díla Wolfganga Amadea Mozarta, Jana Křtitele Vaňhala, Johanna Caspara Ferdinanda Fischera, Jozefa Grešáka a opět transkripci Smetanovy Vltavy.

Státní filharmonie Košice s dirigentem Martinem Leginusem uspořádá v neděli 26. září v 16:00 v Domě umění koncert pro rodiny s dětmi Poznej svůj orchestr. Zazní Průvodce mladého člověka orchestrem Benjamina Brittena, Let do krajiny-nekrajiny z filmu Hook a suita ze Star Wars Johna Williamse.

Čeští umělci v zahraničí

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 vystoupí ve čtvrtek 23. září ve vídeňském Lichtenštejnském zahradním paláci v rámci prologu Lednicko-valtického festivalu. Zazní kompozice Antonia Vivaldiho a Johanna Melchiora Pichlera.

Český filharmonický sbor Brno zavítá ve čtvrtek 23. září do Lince. Společně se sólisty Emily Marges, Tanjou Ariane Baugartner, Michaele Königem, Adrianem Erödem, chlapeckým Salzburským sborem, Bachchorem Salzburg, Brucknerovým orchestrem Linec a dirigentem Markusem Poschnerem bude provedena kantáta Das klagende Lied Gustava Mahlera.

Streamy a televizní přenosy

Na ČT Art si v pondělí 20. září v 20:15 připomeneme první společný koncert tří tenorů Luciana Pavarottiho, Plácida Dominga a Josého Carrerase se Zubinem Mehtou z římských Caracallových lázní.

Vídeňská Státní opera bude v úterý 21. září od 19:00 streamovat Taneční symfonické obrazy. V choreografii George Balanchinea, Alexeje Ramanského a Martina Schläpfera v hudebním nastudování Roberta Reimera uslyšíme díla Igora Stravinského, Modesta Petroviče Musorgského a Dmitrije Šostakoviče.

Slavnostní zahajovací koncert Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha s Václavem Hudečkem a jeho hosty můžete na ČT Art sledovat v přímém přenosu ve středu 22. září v 20:15.

Na serveru Operavision bude v pátek 24. září zveřejněn záznam nové opery belgického skladatele a jazzového klavíristy Krise Defoorta The Time of Our Singing. V incenaci La Monnaie De Munt a v režii Teda Hufmanna se v sólových partech představí Claron McFadden, Mark S. Doss, Simon Bailey, Levy Sekgapane, Peter Brathwaite, Abigail Abraham, Lilly Jørstad, Chloé Bryan, Issaïah Fiszman, Eva Rose Thys a David Zobel, provedení řídí Kwamé Ryan.

V neděli 26. září od 20:55 si můžete na TV Noe poslechnout část koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava a dirigentky Kriistiny Posky z červnového Festivalu Leoše Janáčka.  V programu zazní Hebridy, op. 26 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Koncert pro klavír  a orchestr č. 3 c moll, op. 37 Ludwiga van Beethovena (sólistka Lise de la Salle).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments