Týden s hudbou. Koncerty a představení živě i online

  1. 1
  2. 2
V České republice dochází k postupnému rozvolňování kultury, kdy se diváci za dodržení přísných hygienických podmínek mohou pouze v omezeném počtu zúčastnit koncertů. Doufejme, že situace se bude uvolňovat a již záhy se dočkáme plného obnovení koncertního provozu. Proto je stále velké množství akcí online.

Kirill Gerstein (foto Marco Borggreve)
Kirill Gerstein (foto Marco Borggreve)

Pondělí 7. června 2021

Na Mezinárodním festivalu Leoše Janáčka v ostravském BrickHouse DOV vystoupí od 19:00 hodin violoncellista Jiří Hanousek za doprovodu klavíristky Elišky Novotné. Zazní skladby Benjamina Brittena, Paula Hindemitha, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.

V Altě se od 18:00 uskuteční choreografie Lenky Tretiagové na hudbu Ondřeje Galušky Dva životy.  Tančí a hrají Ondřej Lipovský a Eva Stará, Barbora Součková a Rozálie Žižková, Emma Vorlová a Diana Lerchová, Kateřina Součková a Karla Bábková.

Na tento týden se můžete těšit na nový cyklus nočních streamů z newyorské Metropolitní opery nazvaný Changing the Scene: Updated Settings for Classic Operas. Jako první byla zařazena opera Giuseppe Verdiho Rigoletto. Účinkují Diana Damrau, Oksana Volkova, Piotr Beczała, Željko Lučić, a Štefan Kocán. Provedení dne 16. února 2013 řídil Michael Mayer. Streamování každé opery v rámci cyklu Nightly Opera Streams trvá pravidelně 23 hodin, od 19:30 místního času (EDT) až do 18:30 hodin druhého dne. Český divák tak může operu sledovat po celý následující den od 0:30 hodin ráno.

Na ČT Art si můžete od 20:15 poslechnout recitál sopranistky Zuzany Markové a Lukáše Klánského.

Úterý 8. června 2021

Mezinárodní festival Leoše Janáčka uvede v kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku od 19:00 koncert, na kterém vystoupí Kühnův smíšený sbor se svým sbormistrem Jaroslavem Brychem a Wranitzky Kapelle s dirigentem Markem Štilcem. Zazní obnovená premiéra oratoria Galathea českého klasicistního skladatele Leopolda Koželuha.  Jako sólistka vystoupí sopranistka Simona Eisinger.

Na dnešní noc byl z MET zařazen stream opery Charlese Gounoda  Faust. V záznamu ze dne 10. prosince 2011 s dirigentem  Yannickem Nézet-Séguinem účinkují Marina Poplavskaya, Jonas Kaufmann, Russell Braun a René Pape.

Středa 9. června 2021

Česká filharmonie se s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem rozhodla svým abonentům věnovat speciální program. Tento koncert se uskuteční v osmi termínech, aby se dostalo na všechny zájemce. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 2 Dmitrije Šostakoviče (sólista Kyrill Gerstein) a Symfonie č. 4 A dur, op. 90 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. V Rudolfinu se v 10:00 uskuteční veřejná generální zkouška, koncert samotný pak zazní dvakrát od 18:00 a 20:30 hodin. Další reprízy budou již zítra a v příštím týdnu.

Opera Vincenza Belliniho La Sonnambula byla  vybrána pro třetí noční stream z newyorské Metropolitní opery. Účinkují Natalie Dessay, Juan Diego Flórez a Michele Pertusi. Provedení dne 21. března 2009 řídil Evelino Pidò.

Čtvrtek 10. června 2021

Filharmonie Brno dnes poprvé od 19:00 na nádvoří Besedního domu uvede symfonické tance Antonína Dvořáka a Johannesa Brahmse.

Státní filharmonie Košice chystá program Mozart Gala. S dirigentem Martinem Leginem vystoupí Jana Kurocová. Zazní z operních árií Wolfganga Amadea Mozarta a několik orchestrálních skladeb.

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentkou Kristinou Poskou od 19:00 dnes vystoupí na Mezinárodním festivalu Leoše Janáčka v Domě kultury s dodatečnou oslavou narozenin Ludwiga van Beethovena. Zazní předehra Hebridy, op. 26 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Koncert pro klavír a orchestr č. 3 c moll, op. 37 Ludwiga van Beethovena (sólistka Lise de la Salle) a Symfonie č. 2 D dur, op. 43 Jeana Sibelia.

Severočeská filharmonie Teplice se rozhodla vždy každý čtvrtek od 18:00 zveřejnit nový online koncert. Program bude znám v průběhu týdne.

Na čtvrteční noc byla do cyklu nočních streamů z newyorské Metropolitní opery vybrána opera Georga Friedricha Händela Agrippina. S dirigentem Sirem Davicedem McVicarem účinkují Brenda Rae, Joyce DiDonato, Kate Lindsey, Iestyn Davies, Duncan Rock a Matthew Rose. Záznam byl pořízen 29. února loňského roku.

Na webu Pařížské filharmonie se po delší přestávce objeví nový streamovaný koncert. Od 16:30 můžete sledovat Orchestre Symphonique Divertimento s dirigentem Zahiou Ziouanim. Zazní symfonické tance Manuella de Fally, Camille Saint-Saënse, Gioacchina Rossiniho, Edvarda Griega, Hugo Alféna, Igora Stravinského a řady dalších.

Britský Ensmble The Sixteen chystá od 20:00 SEČ online koncert zdarma na počest druhého výročí svatořečení kardinála Johna Henryho Newmana. Koncert se uskuteční v londýnském jezuitském kostele Neposkvrněného početí Panny Marie na Farm Street. Zazní dvě světové premiéry Sira Jamese MacMillana a Willa Todda.

Na ČT Art si od 20:15 můžete připomenout 140. výročí premiéry Smetanovy Libuše. Do programu byla zařazena slavnostní premiéra této opery z roku 1983 s Gabrielou Beňačkovou v hlavní roli. Spoluúčinkují Václav Zítek, Eva Děpoltová, Antonín Švorc, Leo Marian Vodička a další. Sbor a Orchestr Národního divadla řídil Zdeněk Košler.

Pátek 11. června 2021

Český filharmonický sbor Brno se svým sbormistrem Petrem Fialou dnes od 19:00 vystoupí v jihlavském kostele Povýšení sv. Kříže. Na programu koncertu jsou Rorando coeli Jana Kampana Vodňanského, Laudetur Jesus Christus Bohuslava Matěje Černohorského, Missa brevis F dur Zdeňka Fibicha, Totus tuus Henryka Mikołaje Góreckého a Zdrávas Maria a Otče náš Leoše Janáčka.

Moravská filharmonie  Olomouc s dirigentem vystoupí od 17:00 na výstavišti Flora v areálu Samba s promenádním koncertem. Zazní díla Antonína Dvořáka, Edwarda Elgara, Franze Schuberta, Camille Saint-Saënse a dalších.

Slovenská filharmonie s dirigentem Jamesem Juddem vystoupí v Koncertní síni SF. Na programu jsou Cantus in memoriam Benjamin Britten Arvo Pärta, Koncert pro klavír a orchestr č. 3 c moll, op. 37 Ludwiga van Beethovena (sólista Benjamin Grosvenor) a Symfonie č. 4 a moll, op. 63 Jeana Sibelia.

Současná opera britského skladatele Thomase Adèse The Tempest (Bouře) podle dramatu Williama Shakespeara byla vybrána na páteční noční stream z Metropolitní opery. V záznamu z 10. listopadu 2012 s autorem za dirigentským pultem účinkují Audrey Luna, Isabel Leonard, Iestyn Davies, Alek Shrader, Alan Oke, William Burden, Toby Spence a Simon Keenlyside.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments