Týden s hudbou. Koncerty a streamy z Česka i zahraničí

Přinášíme Vám přehled aktuálních koncertů na aktuální Svatováclavský týden. Najdete u nás jak živé akce, tak streamy.
Angélique Kidjo (foto Sofia And Mauro)
Angélique Kidjo (foto Sofia And Mauro)

Praha

V Národním divadle bude v úterý 28. září v 19:00 koncertně proveden Špalíček Bohuslava Martinů. S dirigentem Jaroslavem Kyzlinkem vystoupí sólisté Marie Fajtová, Josef Moravec, Pavel Švingr, Kühnův dětský sbor a Sbor a Orchestr Národního divadla.

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK s dirigentem Tomášem Braunerem uvede téhož dne od 18:00 hodin stream z Obecního domu. Na Facebooku i Youtube kanále Symfonického orchestru hl. m. Praha FOK budou diváci moci živě sledovat ve světové premiéře kompozici Petra Wajsara Pražské metamorfózy.

Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem zahajuje svoji 126. sezónu. Ve středu 29. září, ve čtvrtek 30. září a v pátek 1. října vždy od 19:30 bude provedena Symfonie č. 7 C dur op. 60 „Leningradská“ Dmitrije Šostakoviče, jehož 115. výročí narození jsme si připomněli minulý týden. Středeční koncert vysílá ČT Art od 20:15.

Collegium 1704 chystá premiéru nového projektu El Fuego ze skladeb španělského a katalánského baroka. V kulturním centru Vzlet (Holandská 1) se ve středu 29. září od 19:30 uskuteční veřejná generální zkouška, koncert tamtéž ve čtvrtek 30. září od 19:30 hodin. Zazní skladby Matea Flechy, Diega Ortize, Bartoloméa Selmy, Tomáse Luise de Victoria a dalších.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Alexandrem Liebreichem v Rudolfinu zahájí v pátek 1. října od 19:30 hodin svoji 95. sezónu. Zazní koncertní předehra Othello, op. 93 Antonína Dvořáka, Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll, op. 23 Petra Iljiče Čajkovského (sólistka Gabriela Montero) a Svěcení jara Igora Stravinského.

Brno

V Červeném kostele bude v úterý 28. září provedena v rámci festivalu Janáček Brno premiéra programu Kostelní písně ze Znorov s Magdalenou Múčkovou a cimbálovou muzikou Danaj s dosud opomíjenou oblastí slováckého fólklóru.

Filharmonie Brno se svým šéfdirigentem Dennisem Russelem Daviesem v Janáčkově divadle zahájí v pátek 1. října v 19:00 hodin festival Moravský podzim. Zazní Filharmonické tance Jana Nováka, který v roce 1956 skladbu věnoval novému orchestru, v české premiéře Noční hudby, op. 104 Kurta Schwerstsika a nejnovější Symfonie č. 12 „Lodger“ Philipa Glasse, která vznikla pro sólistku večera Angélique Kidjo.

V brněnském Babycentru bude v sobotu 2. října v 19:00 provedeno oratorium Děti vydry Vladimira Martynova na texty Velimira Chlebnikova. Účinkují Huun-Huur-Tu, akademický sbor Milada, ensemble Opus Posthumus a skladatel za klavírem.

Spojené sbory Societas Incognitorum, OctOpus Vocalis, Illegal consort, Ensemble Venus a gregoriánská schola studentů MDW Vídeň pod vedením Davida Ebena provedou v neděli 3. října v 16:00 v kostele svatého Jakuba renesanční vícesborové nešpory z pera Tomáse Luise de Victoria, Jacoba Handla, Orlanda di Lasso a dalších mistrů.

V neděli 3. října v 19:00 v Besedním domě vystoupí Würtenbersky komorní orchestr Heilbronn s dirigentem Benjaminem Reinersem. Zazní Dumbarton Oaks Igora Stravinského, Koncert pro housle a orchestr č. 2 g moll Sergeje Prokofjeva (sólista Zohar Lerner), Concerto grosso č. 3 Alfreda Schnittkeho a Symfonie č. 1 D dur „Klasická“ Sergeje Prokofjeva.

Olomouc

Ansámbl Lichtzwang vystoupí v kapli Božího těla na Palackého univerzitě v pondělí 27. září v 19:00 hodin s díly Mortona Feldmana Palais de Mari a Why Patterns?

Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Christianem Knüselem účinkuje ve čtvrtek 30. září a v pátek 1. října v 19:00 v Redutě v rámci inauguračního koncertu nového stálého hostujícího dirigenta. Program nazvaný Síla německého romantismu v průběhu času představí předehru k opeře Šárka, op. 51 Zdeňka Fibicha, Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 77 Johannesa Brahmse (sólistka Yoon-Hee Kim), světovou premiéru nové objednávky orchestru od Alfreda Knüsela a Suitu z opery Růžový kavalír Richarda Strausse.

Festivaly

Svatováclavský hudební festival

Tento týden končí ostravský Svatováclavský festival. V pondělí 27. září od 19:00 v kostele svatého Jana Nepomuckého v Ostravě – Staré Bělé vystoupí italský kontratenorista Filippo Mineccia a ansámbl Il gioco de’Matti. Uslyšíme skladby Georga Friedricha Händela, Giovanniho Benedetta Plattiho, Antonia Vivaldiho, Johanna Adolfa Hasseho, Francesca Gaspariniho a Benedetta Marcella.

Závěrečný koncert tohoto festivalu se uskuteční v úterý 28. září na svátek svatého Václava v ostravské katedrále Božského Spasitele. Vystoupí Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Philippem Bernoldem a Český filharmonický sbor Brno se sólisty Kateřinou Kněžíkovou, Isabelle Druet, Sebastianem Droyem a Tomislavem Lavoie. Zazní Stabat Mater Francise Poulenca, výběr Les nuits d’été, op. 7 (Letní noci) Hectora Berlioze a Le Déluge (Potopa), op. 45 Camilla Saint-Saënse.

Hudební festival A. Dvořáka

V pondělí 27. září od 19:00 v příbramském Domě Natura vystoupí smyčcový Unique kvartet s crossoverovým programem. Kromě skladeb Antonína Dvořáka a Astora Piazzolly zazní též třeba skladby Raye Charlese, Alana Silvestriho a dalších.

V Zrcadlovém sále Dobříšského zámku vystoupí ve čtvrtek 30. září v 19:00 Pražští komorní sólisté s Radkem Baborákem. Zazní serenády pro smyčcový orchestr Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského.

Za poklady Broumovska

V úterý 28. září v 18:00 v broumovské Klášterní zahradě v multifunkčním sále Dřevník vystoupí Prague Cello Quartet s multižánrovým projektem z oblasti klasických melodií, jazzu, popu a rocku.

Lednicko-valtický hudební festival

V sobotu 2. října v 19:00 v zámecké jízdárně ve Valticích bude zahájen letošní ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu. Představí se francouzský Ensemble Matheus s dirigentem Jeanem Christophem Spinosim. Jako sólisté vystoupí kontratenorista Jakub Józef Orliński, loutnistka Anna Schivazappa a houslista Laurence Paugam. Zazní skladby Antonia Vivaldiho.

V neděli 3. října ve 14:00 v Chateau de Frontière (Hraniční zámeček) se svou přednáškou Vivaldi a české země vystoupí muzikolog Václav Kapsa.

V 17:00 v Rybničním zámečku vystoupí Concerto Aventino s uměleckým vedoucím Jakubem Kydlíčkem s díly Antonia Vivaldiho a Nicolase Chédevilla.

Lípa Musica

V pondělí 27. září v 19:00 v českolipské bazilice Všech Svatých vystoupí se svým recitálem klavírista Boris Giltburg. Zazní Valses nobles et sentimentales Maurice Ravela, Carneval op. 9 Roberta Scuhmanna, Sonáta č. 6, op. 82 Sergeje Prokofjeva a La Valse Maurice Ravela.

V úterý 28. září v 19:00 v kostele svatého Bartoloměje v Hrádku nad Nisou vystoupí Schola Gregoriana Pragensis s uměleckým vedoucím Davidem Ebenem. Zazní mariánské zpěvy a zpěvy k poctě českých světců sv. Václava, Ludmily a Vojtěcha.

V sobotu 2. října v 19:00 v kostele svatého Petra a Pavla v Prysku vystoupí Hana Blažíková (soprán), Jana Semerádová (barokní flétny), Mélusine Srovnal (viola di gamba), Jan Krejča (theorba) a Jiřina Marešová-Dvořáková (varhanní pozitiv). Zazní výběr z Ukolébavek Pavla Jurkoviče a skladby Nicola Matteise, Giovanniho Girolama Kapsbergera a Adama Václava Michny z Otradovic.

V evangelicko-luteránském kostele Großschönau zazní v neděli 3. října v 17:00 unikátní program varhanních skladeb na čtyři ruce v podání Pavly Salvové a Davida Rotrekla. Uslyšíme díla Petera Warlocka, Josefa Kličky, Wolfganga Amadea Mozarta, Bedřicha Smetany, Augusta Gottfrieda Rittera a Denise Bedarda.

Archaion Kallos

Ve čtvrtek v rámci celonočního bdění k svátku svatého Romana Sladkopěvce v chrámu Narození přesvaté Bohorodice v Praze Chuchli (V Lázních 15) vystoupí na bohoslužbě od 20:30 Philokalia Ensemble se sólisty Giorgosem Dmitriou a Dimitriosem Vitsiosem s díly skladatele a hymnografa svatého Romana Sladkopěvce.

V neděli 3. října v sále Galerie HAMU v 19:30 zazní současná díla inspirovaná pravoslavnou spiritualitou. Účinkují Sedláčkovo kvarteto a Radka Hanáková (klavír). Zazní klavírní kvintet Zvěstování Philipa Glasse (česká premiéra), světové premiéry klavírního kvintetu Zesnutí – variační fantazie na pravoslavný zpěv Jiřího  Gemrota a Makom Jana Ryanta Dřízala.

Regiony

Adam Plachetka a Czech Ensemble Baroque vystoupí ve středu 29. září v 19:00 ve Znojmě s projektem Molière.

V neděli 3. října od 18:00 bude provedena v kostele sv. Petra a Pavla ve Varnsdorfu Missa solemnis D dur Ludwiga van Beethovena. Jako sólisté se představí Zuzana Fišerová, Michaela Zajmi, Tomáš Černý a Zdeněk Hlávka. Spoluúčinkují Český filharmonický sbor Brno, Severočeský filharmonický sbor Česká Lípa a Karlovarský symfonický orchestr s dirigentem Josefem Zadinou. Koncert je odloženou oslavou k 190. výročí premiéry skladby.

Slovensko

V Košicích a okolí pokračuje 50. ročník mezinárodního varhanního festivalu. V pondělí 27. září v 19:00 košickém kostele svatých Košických mučedníků vystoupí David Bendix Nielsen. Zazní díla Nicolause Bruhnse, Arvo Pärta, Johanna Sebastiana Bacha, Nielse Wilhema Gadeho a Józefa Grešáka.

Ve středu 29. září v konkatedrále Sedmibolestné Panny Marie v Popradu vystoupí David Bendix Nielsen s díly Johanna Petera Emilia Hartmanna, Johanna Sebastiana Bacha, Józefa Grešáka, Nielse Wilhelma Gadeho a Arvo Pärta.

Státní filharmonie Košice s dirigentem Robertem Jindrou ve čtvrtek 30. září v Domě umění v 19:00 připomíná životní jubileum Štefana Margity. Kromě jubilanta spoluúčinkují Kateřina Kněžíková a Michal Kindl. Zazní árie, scény a hudba z oper Petra Iljiče Čajkovského, Giacoma Pucciniho, Francesca Ciley, Richarda Wagnera, Franze Lehára a Leoše Janáčka.

V neděli 3. října bude zahájen festival Pro Musica Nostra Gömöriensi. V synagoze v Lučenci v 18:00 vystoupí ansámbl Barocco sempre giovanne. Zazní Ich habe genug (BWV 82) Johanna Sebastiana Bacha a Kantáta Arnošta Lustiga. Jako sólista vystoupí Gustav Beláček (bas), Jan Thuri (hoboj), recitují Petr Štěpánek, Vilma Cibulková a Vilém Udatný.

Čeští umělci v zahraničí

Colegium 1704 vystoupí v pátek 1. října v drážďanském Kreuzkirche v rámci Dnů české a německé kultury. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Jana Dismase Zelenky a Georga Friedricha Händela.

Streamy a televizní přenosy

V pondělí 27. září na ČT Art si od 21:20 poslechněte vítězný pořad z letošního 58. ročníku festivalu Zlatá Praha.

V úterý 28. září vysílá ČT Art od 20:15 záznam koncertního provedení opery Rusalka Antonína Dvořáka ze zámku Liteň, kde byla inscenována na sklonku letošního srpna. V hlavních rolích uslyšíte Kateřinu Kněžíkovou, Janu Kurucovou, Richarda Samka a další. Symfonický orchestr Českého rozhlasu řídí Robert Jindra.

V úterý 28. září od 21:50 si na TV Noe poslechněte Svatováclavskou mši Adama Václava Michny z Otradovic v záznamu z ostravského kostela svatého Václava z roku 2010. Jako sólista se představí basista Marti Gurbaľ, spoluúčinkuje Janáčkův komorní orchestr s dirigentem Petrem Šumníkem. Program doplní Simple Symphony Benjamina Brittena a Modlitba Bedřicha Smetany.

Ve středu 29. září uvádí ČT Art od 20:15 zahajovací koncert 126. sezóny České filharmonie s jejím šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Zazní Symfonie č. 7 C dur „Leningradská“ Dmitrije Šostakoviče.

Ve čtvrtek 30. září si od 14:35 můžete na TV Noe poslechnout část koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava a dirigentky Kriistiny Posky z červnového Festivalu Leoše Janáčka. V programu zazní Hebridy, op. 26 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Koncert pro klavír a orchestr č. 3 c moll, op. 37 Ludwiga van Beethovena (sólistka Lise de la Salle).

Na webu Helsinské filharmonie je ve čtvrtek 30. září od 19:00 (případně později ze záznamu) k slyšení koncert se šéfdirigentkou Susannou Mälkki. Zazní kompozice Vista Kaijy Saariaho premiérovaná letos na jaře a Symfonie č. 7 Es dur Antona Brucknera. Připomínáme, že na webu tělesa je k dispozici velké množství záznamů koncertů již od podzimu 2018 s řadou soudobých skladeb. 

V pátek 1. října od 21:25 na TV Noe si poslechněte část benefičního koncertu Josefa Špačka, Patricie Janečkové a Cameraty Janáček z Ostravského Gongu z roku 2016.

V sobotu 2. října od 20:15 vysílá ČT Art operu Valkýra Richarda Wagnera z londýnské Covent Garden se švédskou sopranistkou Ninou Stemme.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments