Týden s hudbou. Koncerty a streamy z Česka i zahraničí

  1. 1
  2. 2
Přinášíme Vám přehled aktuálních koncertů na aktuální Svatováclavský týden. Najdete u nás jak živé akce, tak streamy.

Angélique Kidjo (foto Sofia And Mauro)
Angélique Kidjo (foto Sofia And Mauro)

Praha

V Národním divadle bude v úterý 28. září v 19:00 koncertně proveden Špalíček Bohuslava Martinů. S dirigentem Jaroslavem Kyzlinkem vystoupí sólisté Marie Fajtová, Josef Moravec, Pavel Švingr, Kühnův dětský sbor a Sbor a Orchestr Národního divadla.

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK s dirigentem Tomášem Braunerem uvede téhož dne od 18:00 hodin stream z Obecního domu. Na Facebooku i Youtube kanále Symfonického orchestru hl. m. Praha FOK budou diváci moci živě sledovat ve světové premiéře kompozici Petra Wajsara Pražské metamorfózy.

Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem zahajuje svoji 126. sezónu. Ve středu 29. září, ve čtvrtek 30. září a v pátek 1. října vždy od 19:30 bude provedena Symfonie č. 7 C dur op. 60 „Leningradská“ Dmitrije Šostakoviče, jehož 115. výročí narození jsme si připomněli minulý týden. Středeční koncert vysílá ČT Art od 20:15.

Collegium 1704 chystá premiéru nového projektu El Fuego ze skladeb španělského a katalánského baroka. V kulturním centru Vzlet (Holandská 1) se ve středu 29. září od 19:30 uskuteční veřejná generální zkouška, koncert tamtéž ve čtvrtek 30. září od 19:30 hodin. Zazní skladby Matea Flechy, Diega Ortize, Bartoloméa Selmy, Tomáse Luise de Victoria a dalších.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Alexandrem Liebreichem v Rudolfinu zahájí v pátek 1. října od 19:30 hodin svoji 95. sezónu. Zazní koncertní předehra Othello, op. 93 Antonína Dvořáka, Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll, op. 23 Petra Iljiče Čajkovského (sólistka Gabriela Montero) a Svěcení jara Igora Stravinského.

Brno

V Červeném kostele bude v úterý 28. září provedena v rámci festivalu Janáček Brno premiéra programu Kostelní písně ze Znorov s Magdalenou Múčkovou a cimbálovou muzikou Danaj s dosud opomíjenou oblastí slováckého fólklóru.

Filharmonie Brno se svým šéfdirigentem Dennisem Russelem Daviesem v Janáčkově divadle zahájí v pátek 1. října v 19:00 hodin festival Moravský podzim. Zazní Filharmonické tance Jana Nováka, který v roce 1956 skladbu věnoval novému orchestru, v české premiéře Noční hudby, op. 104 Kurta Schwerstsika a nejnovější Symfonie č. 12 „Lodger“ Philipa Glasse, která vznikla pro sólistku večera Angélique Kidjo.

V brněnském Babycentru bude v sobotu 2. října v 19:00 provedeno oratorium Děti vydry Vladimira Martynova na texty Velimira Chlebnikova. Účinkují Huun-Huur-Tu, akademický sbor Milada, ensemble Opus Posthumus a skladatel za klavírem.

Spojené sbory Societas Incognitorum, OctOpus Vocalis, Illegal consort, Ensemble Venus a gregoriánská schola studentů MDW Vídeň pod vedením Davida Ebena provedou v neděli 3. října v 16:00 v kostele svatého Jakuba renesanční vícesborové nešpory z pera Tomáse Luise de Victoria, Jacoba Handla, Orlanda di Lasso a dalších mistrů.

V neděli 3. října v 19:00 v Besedním domě vystoupí Würtenbersky komorní orchestr Heilbronn s dirigentem Benjaminem Reinersem. Zazní Dumbarton Oaks Igora Stravinského, Koncert pro housle a orchestr č. 2 g moll Sergeje Prokofjeva (sólista Zohar Lerner), Concerto grosso č. 3 Alfreda Schnittkeho a Symfonie č. 1 D dur „Klasická“ Sergeje Prokofjeva.

Olomouc

Ansámbl Lichtzwang vystoupí v kapli Božího těla na Palackého univerzitě v pondělí 27. září v 19:00 hodin s díly Mortona Feldmana Palais de Mari a Why Patterns?

Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Christianem Knüselem účinkuje ve čtvrtek 30. září a v pátek 1. října v 19:00 v Redutě v rámci inauguračního koncertu nového stálého hostujícího dirigenta. Program nazvaný Síla německého romantismu v průběhu času představí předehru k opeře Šárka, op. 51 Zdeňka Fibicha, Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 77 Johannesa Brahmse (sólistka Yoon-Hee Kim), světovou premiéru nové objednávky orchestru od Alfreda Knüsela a Suitu z opery Růžový kavalír Richarda Strausse.

Festivaly

Svatováclavský hudební festival

Tento týden končí ostravský Svatováclavský festival. V pondělí 27. září od 19:00 v kostele svatého Jana Nepomuckého v Ostravě – Staré Bělé vystoupí italský kontratenorista Filippo Mineccia a ansámbl Il gioco de’Matti. Uslyšíme skladby Georga Friedricha Händela, Giovanniho Benedetta Plattiho, Antonia Vivaldiho, Johanna Adolfa Hasseho, Francesca Gaspariniho a Benedetta Marcella.

Závěrečný koncert tohoto festivalu se uskuteční v úterý 28. září na svátek svatého Václava v ostravské katedrále Božského Spasitele. Vystoupí Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Philippem Bernoldem a Český filharmonický sbor Brno se sólisty Kateřinou Kněžíkovou, Isabelle Druet, Sebastianem Droyem a Tomislavem Lavoie. Zazní Stabat Mater Francise Poulenca, výběr Les nuits d’été, op. 7 (Letní noci) Hectora Berlioze a Le Déluge (Potopa), op. 45 Camilla Saint-Saënse.

Hudební festival A. Dvořáka

V pondělí 27. září od 19:00 v příbramském Domě Natura vystoupí smyčcový Unique kvartet s crossoverovým programem. Kromě skladeb Antonína Dvořáka a Astora Piazzolly zazní též třeba skladby Raye Charlese, Alana Silvestriho a dalších.

V Zrcadlovém sále Dobříšského zámku vystoupí ve čtvrtek 30. září v 19:00 Pražští komorní sólisté s Radkem Baborákem. Zazní serenády pro smyčcový orchestr Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského.

Za poklady Broumovska

V úterý 28. září v 18:00 v broumovské Klášterní zahradě v multifunkčním sále Dřevník vystoupí Prague Cello Quartet s multižánrovým projektem z oblasti klasických melodií, jazzu, popu a rocku.

Lednicko-valtický hudební festival

V sobotu 2. října v 19:00 v zámecké jízdárně ve Valticích bude zahájen letošní ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu. Představí se francouzský Ensemble Matheus s dirigentem Jeanem Christophem Spinosim. Jako sólisté vystoupí kontratenorista Jakub Józef Orliński, loutnistka Anna Schivazappa a houslista Laurence Paugam. Zazní skladby Antonia Vivaldiho.

V neděli 3. října ve 14:00 v Chateau de Frontière (Hraniční zámeček) se svou přednáškou Vivaldi a české země vystoupí muzikolog Václav Kapsa.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments