Týden s hudbou. Koncerty a streamy z Česka i zahraničí

Je tu pravidelný přehled živých i streamovaných koncertů a představení, které lze tento týden navštívit i sledovat online.
Josetxu Obregon (foto Michal Novák)

Praha

Na festivalu Letní slavnosti staré hudby vystoupí v pondělí 26. července od 20:00 v zahradě zámku Troja tenorista Reinoud van Mechelen s ansámblem A nocte temporis. Zazní anonymní irské  skladby.

V rámci cyklu Svatovítských varhanních večerů bude v úterý 27. července od 19:00 účinkovat Daniela Valtová Kosinová. Zazní varhanní cyklus Oliviera Messiaena L’Ascension (Nanebevstoupení Páně) doplněný skladbami Johanna Sebastiana Bacha a vlastní varhanní improvizací.

Na zámku Ctěnice (Bohdanečská 1, Praha – Vinoř) proběhne třídenní hudební festival. V úterý 27. července v 19:00 vystoupí Kateřina Kněžíková (soprán), Kateřina Englichová (harfa) a Vilém Veverka (hoboj) s programem Večer české hudby. Následující den 28. července v 19:00 je na programu Večer barokní hudby v podání Lucie Kaňkové (soprán), Libora Kaňky (housle) a Michala Kaňky (violoncello). Ve čtvrtek 29. července v 19:00 festival zakončí Večer neapolských písní. Vystoupí Jiří Rajniš, Tereza Dlouhá a Napolitan Quartet.

Ve středu 28. července od 19:30 představí v Letním refektáři Strahovského kláštera španělský violoncellista Josetxu Obregón a ansámbl La Ritirata skladby Antonia Caldary, Gaspara Sanze, Domenica Scarlattiho, Luigi Boccherinoho a řady dalších.

Ve čtvrtek 29. července od 19:30 hodin představí v rámci cyklu Letní koncerty České filharmonie ve Dvořákově síni Josef Špaček a Jana Boušková komorní program pro housle a harfu.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava uvádí ve čtvrtek 29. července od 18:00 za Domem kultury koncert hobojového tria Dominika Bunce, Pauliny Kończal a Weroniky Flisek. Zazní díla Jana Venta a  Ludwiga van Beethovena.

Olomouc

Musica Florea s Markem Štrynclem předvedou v úterý 27. července v 19:00 v kapli Božího Těla program Raně barokní experimentování. Zazní díla Claudia Monteverdiho, Francesca Cavalliho a dalších skladatelů 17. století.

Ve čtvrtek 29. července od 19:30 hodin uvede Ensemble Damian v Atriu Jezuitského konviktu světovou premiéru neobarokní opery Tomáše Hanzlíka Piráti na text Milana Šedivého. Dobrodružná komedie se odehrává v Neapolském zálivu, kde ve Schrattenbachových křesťanských vodách přepadá lodě islámský diverzant.

Teplice

Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Charlesem Olivieri Munroem vystoupí v rámci série Letní koncerty v pondělí 26. července od 16:30 v Zahradním domě. Zazní díla Julia Fučíka, Petra Iljiče Čajkovského, Rudolfa Piskáčka, Franze Lehára, Václava Trojana a dalších.

Teplická filharmonie s dirigentem Petrem Vronským v rámci téhož cyklu pokračuje ve středu 28. července od 19:00. Zazní Pochod K 189 a Koncert pro harfu a flétnu C dur (KV 299) Wolfganga Amadea Mozarta (sólistky Amelia Tokarská a Sylvie Schelingerová) a Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53 Antonína Dvořáka (sólistka Kristina Jungová).

Letní koncert filharmonie se v Zahradním domě odehraje i v pátek 30. července od 16:30, opět s dirigentem Charlesem Olivieri Munroem. Na programu jsou kompozice Julia Fučíka, Georgese Bizeta, Zdeňka Fibicha, Antonína Dvořáka, Franze Schuberta a dalších.

Ostatní regiony

Ensemble Damian uvede v Kroměříži ve čtvrtek 29. července neobarokní operu Tomáše Hanzlíka Endymio.

V úterý 27. července v 17:00 vystoupí v kostele sv. Ducha v Rýnovicích Jiří Hošek (violoncello a varhany) a jeho dcera Dominika Hošková (violoncello).

Musica Florea hraje v sobotu 31. července od 18:00 ve Strážišti v kostele sv. Martina. Zazní program Radost v baroku s díly Antonia Vivaldiho, Georga Philippa Telemanna a Antonína Reichenauera.

V rámci festivalu Za poklady Broumovska vystoupí v Hejtmánkovicích v pátek 30. července od 19:00 Cimbálová muzika Milana Broučka.

Týž festival prezentuje v sobotu 31. července od 18:00 v kostele sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují koncert violoncellisty Jiřího Bárty a klavíristky Kristiny Fialové. Zazní díla Antonína Dvořáka.

V sobotu 31. července v Klášterním Hradisku od 19:30 polský soubor Arte de Suonatori, Zazní díla Antonia Caldary, Josefa Myslivečka, Antonia Salieriho a řady dalších.

Slovensko

V Košicích v úterý 27. července od 19:00 je naplánován koncert v synagoze na Zvonarské. Jakub Mitrík a Richard Závada s renesančními loutnami a perkusionista Vladimír Třebický budou hrát hudbu španělské renesance.

Státní filharmonie Košice s dirigentem Rastislavem Štúrem vystoupí ve čtvrtek 29. července od 19:00 v Domě umění. Zazní Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr, op. 33 (sólistka Anastasia Kobekina) a  Symfonie č. 5 e moll, op. 64 Petra Iljiče Čajkovského.

Čeští umělci v zahraničí

Collegium 1704 vystoupí ve čtvrtek 29. července v kostele sv. Jiljí v Sopoty (Polsko, Pomořanské vojvodství) s díly Johanna Sebastiana Bacha a Jana Dismase Zelenky.

Český filharmonický sbor Brno v rámci svého rezidenčního pobytu na operním festivalu v Heidenheimu uvede v Pauluskirche v  Heidenheimu Requiem Antonína Dvořáka. Spoluúčinkují sólisté Michaela Maria Mayer, Julia Stein, Tilman Lichdi, Tijl Faveyts, Capella Aquileia a dirigent Marcus Bosch. Stále si na webu a YouTube kanálu tohoto tělesa můžete poslechnout několik uplynulých koncertů.

Streamy a televizní přenosy

Newyorská Metropolitní opera se minulý týden rozloučila s prodlouženou sezónou 2020/2021. O dalších streamech Vás budeme informovat.

Na webu londýnské Covent garden můžete sledovat záznam opery Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni. V hlavních rolích účinkují Erwin Schrott, Gerald Finley, Adela Zaharia, Frédéric Antoun, Nicole Chevalier, Zuzana Marková, Michael Mofidian a Adam Palka. Provedení řídí Constantin Trinks. Na webu opery jsou k dispozici i další záznamy.

Ve středu 28. července bude na webu Operavision.eu zveřejněn záznam opery Giuseppe Verdiho Trubadúr z arény Circus maximus v Římě v podání Teatro dell’Opera di Roma. V hlavních  rolích účinkují Christopher Maltman, Roberta Mantegna, Clémentine Margaine, Fabio Sartori, Marco Spotti, Marianna Mappa a Domingo Pellicola. Provedení řídí Danielle Gatti.

V pátek  30. července začíná nejstarší a největší světový festival BBC Proms.  Velké množství koncertů z něj bude streamovaná a vysílána živě na rozhlasové stanici BBC 3, kterou můžeme sledovat online. Zahajovací koncert je od 20:30 SEČ. BBC Symphony Orchestra a BBC Singers uvedou skladby Ralpha Vaughana Williamse (Serenade to Music), Francise Poulenca (Koncert pro varhany, smyčce a tympány g moll, sólista Daniel Hyde), Sira Jamese MacMillanna (premiéra When Soft Voices Die) a Jeana Sibelia (Symfonie č. 2 D dur, op. 43). Přenos sledujte na BBC 3.

Na ČT Art si v sobotu 31. července od 20:15 hodin poslechněte záznam opery Vincenza Belliho Puritáni z newyorské Metropolitní opery z roku 2017. V hlavní roli účinkuje Anna Netrebko, spoluúčinkují Eric Cutler, John Relyea, Maria Zifchak. Provedení řídí Patrick Summers.

Sobotní program 31. července od 20:30 SEČ na BBC Proms uvede program Brodwayských melodií. Zazní písně Geogre Gershwina, Irwinga Berlina, Richarda Rodgerse a řady dalších.  Přenos sledujte opět na BBC 3.

V neděli 1. srpna od 20:30 SEČ na BBC Proms vystoupí Scottish National Orchestra s dirigentem Maximem Emeljanyčajevem. Zazní Symfonie č. 39, 40 a 41 Wolfganga Amadea Mozarta. Přenos vysílá BBC 3.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments