Týden s hudbou. Koncerty, divadelní představení, TV záznamy

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Na závěr školního roku a začátek letních prázdnin vám přinášíme aktuální Týden s hudbou, kde naleznete informace o aktuálních koncertech, programech probíhajících hudebních festivalů, operních představení a dalších akcích u nás i na Slovensku. Nechybí ani zajímavé TV záznamy.
Témata:Andrea Danková Aniello Desiderio Aureum Saxophon Quartett Baroko 2022 Benno Schachtner Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Český rozhlas Vltava Collegium 1704 ČT art Divadlo J. K. Tyla Plzeň Duo Absoluto Dvořákovo kvarteto Ensemble Damian Erwin Schrott Eva Hornyáková Filharmonie Brno Forfest František Macek Ivana Jirešová Ivo Kahánek Jakub Hrůša Jakub Jedlinský Jan Bubák Jana Piorecká Jana Šrejma Kačírková Jaroslav Brych Jiří Sulženko Joel Hána Josef Štefan Karel Dohnal Kateřina Englichová Kateřina Kněžíková Klášterní hudební slavnosti Komorní filharmonie Pardubice Kühnův smíšený sbor Kytarový festival J. K. Mertze Le nuove musiche Lukáš Vondráček Łukasz Borowicz Martin Gurbaľ Mezinárodní festival Leoše Janáčka Michal Kindl Monika Štreitová Musica Florea Nao Higano Ondrej Lenárd Ondřej Štochl Pavel Fischer Pavel Šnajdr Pavel Zemek-Novák Pavol Remenár Peter Graham Petr Altrichter Petr Fiala Petr Stach Petr Vacek PKF — Prague Philharmonia Pražský filharmonický sbor Rastislav Štúr Richard Samek Slovenská filharmónia Slovenský filharmonický zbor Smetanova Litomyšl St. Galler Festspiele Stadlerovo klarinetové kvarteto Štátna filharmónia Košice Štefan Margita Svatováclavský hudební festival Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Tereza Horáková Tomáš Klus Václava Krejčí Housková Za poklady Broumovska Zoran Dukić

Tomáš Klus (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)
Tomáš Klus (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vystoupí v úterý 28. června od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina pod taktovkou Pavla Šnajdra. Ve světové premiéře zazní Tři věty o přijetí pro klarinet a orchestr Ondřeje Štochla (sólista Karel Dohnal), Preludium k Faunovu odpoledni a První rapsodie pro klarinet a orchestr Clauda Debussyho a Španělská rapsodie Maurice Ravela. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s Tomášem Klusem vystoupí ve středu 29. června od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Zazní sólistovy písně v aranžmá Jana Lstibůrka.

Koncertní provedení opery Wolfganga Amadea Mozarta proběhne ve čtvrtek 30. června od 19:00 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce pod taktovkou Josefa Štefana. V sólových partech se představí Jan Kukal, Jan Janda, Mahulena Vondrášková, Nikola Uramová, Petr Dvořák, Denisa Hanušovská, Martin Potoma a Jan Líkař. Spoluúčinkuje Kühnův smíšený sbor (sbormistr Jaroslav Brych) a Komorní orchestr.

Ostrava

V rámci výletů ostravského Svatováclavského festivalu v úterý 28. června od 18:00 hodin v kostele svatého Jiří v Brušperku vystoupí basista Martin Gurbaľ se Stadlerovým klarinetovým kvartetem. Zazní tvorba Ference Farkase, Johanna Sebastiana Bacha, Thomase Albinoniho a Antonína Dvořáka. Koncert se opakuje ve středu 29. června od 18:00 hodin ve fulneckém Komenského světě a ve čtvrtek 30. června od 18:00 hodin v ostravském kostele svatého Václava.

Kateřina Kněžíková & Kateřina Englichová (zdroj Filharmonie Bohuslava Martinů)

V Domě kultury města Ostrava vystoupí ve středu 29. června od 19:00 hodin Kateřina Kněžíková za doprovodu harfenistky Kateřiny Englichové. Zazní písňová tvorba Petra Ebena, Jana H. Trnečka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Sylvie Bodorové a dalších.

Mezinárodní festival Leoše Janáčka pořádá v pátek 1. července od 19:00 hodin v hukvaldském kostele svatého Maxmiliána epilogový večer společně s Cracow Golden Quintet. Zazní Mini kvintet Józefa Świdera, Dechový kvintet Grażyna Bacewicz, Dechový kvintet D dur, op. 95 Josefa Bohuslava Foerstera a dechový sextet Mládí Leoše Janáčka.

Olomouc

V Olomouci probíhá festival Baroko 2022.

V pátek 1. července od 19:00 hodin Ensemble Damian uvede scénické oratorium La sacra lancia Antonia Draghiho, které mělo roku 1680 premiéru v Praze. Účinkují Markéta Israel Večeřová, Juliana Synková, Martin Ptáček, Rostislav Baláž, Jan Vaculík, Marek Řihák, Ensemble Damian a Tomáš Hanzlík.

Litomyšl

V Litomyšli probíhá festival Smetanova Litomyšl.

V pondělí 27. června a úterý 28. června od 20:30 hodin na zámeckém nádvoří zazní v podání sevillské Antonio Andrade Flamenco Company flamencové zpracování příběhu Carmen.

Gioacchino Rossini: Italka v Alžíru – Jana Piorecká, premiéra 10. září 2021 (zdroj Divadlo J. K. Tyla v Plzni)
Gioacchino Rossini: Italka v Alžíru – Jana Piorecká, premiéra 10. září 2021 (zdroj Divadlo J. K. Tyla v Plzni)

V úterý 28. června od 10:30 hodin a ve středu 29. června od 19:30 hodin ve Smetanově domě zazní komorní opera Lenky Noty Jsem kněžna bláznů na libreto Olgy Sommerové u příležitosti 160. výročí úmrtí Boženy Němcové. V hlavní roli se představí Jana Piorecká, spoluúčinkuje Divadlo J. K. Tyla Plzeň pod taktovkou Jana Bubáka.

Ve čtvrtek 30. června od 20:00 hodin na zámeckém nádvoří vystoupí PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Łukasze Borowicze se představí sólista večera barytonista Erwin Schrott. Zazní árie z per Giuseppe Verdiho Don Carlos a Sicilské nešpory, Philémon et Baucis a Faust Charlese Gounoda, Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta. V druhé části večera pak písně Ástora Piazzolly a dalších.

V pátek 1. července od 19:00 hodin na zámeckém nádvoří vystoupí Česká filharmonie s Jakubem Hrůšou. Na koncertě k zahájení českého předsednictví v Radě Evropy zazní symfonická báseň z cyklu Má vlast Z českých luhů a hájů Bedřicha Smetany, symfonická báseň Praga Josefa Suka a po přestávce Koncert pro klavír a orchestr č. 1 d moll, op. 15 Johannese Brahmse se sólistou Lukášem Vondráčkem.

V sobotu 2. července od 19:00 hodin na zámeckém nádvoří Česká filharmonie s Jakubem Hrůšou zahrají Mysterium času, op. 31 Miloslava Kabeláče a Symfonii č. 7 C dur Leningradskou, op. 60 Dmitrije Šostakoviče.

Jakub Hrůša (foto Andreas Herzau)
Jakub Hrůša (foto Andreas Herzau)

Při slavnostní děkovné mši v neděli 3. července zazní od 15:00 hodin v piaristickém chrámu Nalezení svatého Kříže Missa brevis Zdeňka Krále pro sólový soprán, tenor, smíšený sbor, varhany a smyčcový orchestr z roku 2016. Účinkují Lenka Cafourková, Jakub Kubín, Musica da camera Brno, varhaník Martin Jakubíček, Akademický sbor Cantica Laetitia Zlín, Komorní filharmonie Pardubice.

Velké finále letošní Smetanovy Litomyšle bude patřit v neděli 3. července od 20:30 hodin Police Symphony Orchestra pod taktovkou Joela Hány a Kryštofa Kosky. V žánrově pestrém večeru se jako sólisté představí Ivo Kahánek a řada dalších sólistů.

Kroměříž

V Kroměříži probíhá festival Forfest.

V pondělí 27. června v 16:30 hodin v Muzeu Kroměřížska vystoupí Marcela Kysová-Halmová (akordeon), Katarzyna Gattnar (recitace) a Jan Soukup (fagot) s díly Jana Grossmanna, Milana Báchorka, Markéty Dvořákové, Pavla Nesita a Edvard Schiffauera.

Dvořákovo klavírní kvarteto (foto Petra Hajská)
Dvořákovo klavírní kvarteto (foto Petra Hajská)

Od 20:00 hodin 27. června v chrámu svatého Mořice Dvořákovo kvarteto zahraje skladby Giyi Kančeliho, Ondřeje Štochla, Valentina Silvestrova a György Ligetiho.

V úterý 28. června od 14:00 hodin v Muzeu Kroměřížska vystoupí Diana Horká (soprán) za doprovodu klarinetu a basklarinetu Věry Kestřánkové. Zazní skladby Gordona Jacoba, Jörga Widmanna, Slavomíra Hořínky, Vojtěcha Mojžíše, Raplha Vaughana Williamse a ve světové premiéře skladba Structures of the Obsession Josefa Adamíka (1947–2009), který by se v těchto dnech dožil 75 let.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments