Týden s hudbou. Koncerty, divadelní představení, TV záznamy

Na závěr školního roku a začátek letních prázdnin vám přinášíme aktuální Týden s hudbou, kde naleznete informace o aktuálních koncertech, programech probíhajících hudebních festivalů, operních představení a dalších akcích u nás i na Slovensku. Nechybí ani zajímavé TV záznamy.
Témata:Andrea Danková Aniello Desiderio Aureum Saxophon Quartett Baroko 2022 Benno Schachtner Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Český rozhlas Vltava Collegium 1704 ČT art Divadlo J. K. Tyla Plzeň Duo Absoluto Dvořákovo kvarteto Ensemble Damian Erwin Schrott Eva Hornyáková Filharmonie Brno Forfest František Macek Ivana Jirešová Ivo Kahánek Jakub Hrůša Jakub Jedlinský Jan Bubák Jana Piorecká Jana Šrejma Kačírková Jaroslav Brych Jiří Sulženko Joel Hána Josef Štefan Karel Dohnal Kateřina Englichová Kateřina Kněžíková Klášterní hudební slavnosti Komorní filharmonie Pardubice Kühnův smíšený sbor Kytarový festival J. K. Mertze Le nuove musiche Lukáš Vondráček Łukasz Borowicz Martin Gurbaľ Mezinárodní festival Leoše Janáčka Michal Kindl Monika Štreitová Musica Florea Nao Higano Ondrej Lenárd Ondřej Štochl Pavel Fischer Pavel Šnajdr Pavel Zemek-Novák Pavol Remenár Peter Graham Petr Altrichter Petr Fiala Petr Stach Petr Vacek PKF — Prague Philharmonia Pražský filharmonický sbor Rastislav Štúr Richard Samek Slovenská filharmónia Slovenský filharmonický zbor Smetanova Litomyšl St. Galler Festspiele Stadlerovo klarinetové kvarteto Štátna filharmónia Košice Štefan Margita Svatováclavský hudební festival Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Tereza Horáková Tomáš Klus Václava Krejčí Housková Za poklady Broumovska Zoran Dukić
Tomáš Klus (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)
Tomáš Klus (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vystoupí v úterý 28. června od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina pod taktovkou Pavla Šnajdra. Ve světové premiéře zazní Tři věty o přijetí pro klarinet a orchestr Ondřeje Štochla (sólista Karel Dohnal), Preludium k Faunovu odpoledni a První rapsodie pro klarinet a orchestr Clauda Debussyho a Španělská rapsodie Maurice Ravela. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s Tomášem Klusem vystoupí ve středu 29. června od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Zazní sólistovy písně v aranžmá Jana Lstibůrka.

Koncertní provedení opery Wolfganga Amadea Mozarta proběhne ve čtvrtek 30. června od 19:00 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce pod taktovkou Josefa Štefana. V sólových partech se představí Jan Kukal, Jan Janda, Mahulena Vondrášková, Nikola Uramová, Petr Dvořák, Denisa Hanušovská, Martin Potoma a Jan Líkař. Spoluúčinkuje Kühnův smíšený sbor (sbormistr Jaroslav Brych) a Komorní orchestr.

Ostrava

V rámci výletů ostravského Svatováclavského festivalu v úterý 28. června od 18:00 hodin v kostele svatého Jiří v Brušperku vystoupí basista Martin Gurbaľ se Stadlerovým klarinetovým kvartetem. Zazní tvorba Ference Farkase, Johanna Sebastiana Bacha, Thomase Albinoniho a Antonína Dvořáka. Koncert se opakuje ve středu 29. června od 18:00 hodin ve fulneckém Komenského světě a ve čtvrtek 30. června od 18:00 hodin v ostravském kostele svatého Václava.

Kateřina Kněžíková & Kateřina Englichová (zdroj Filharmonie Bohuslava Martinů)

V Domě kultury města Ostrava vystoupí ve středu 29. června od 19:00 hodin Kateřina Kněžíková za doprovodu harfenistky Kateřiny Englichové. Zazní písňová tvorba Petra Ebena, Jana H. Trnečka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Sylvie Bodorové a dalších.

Mezinárodní festival Leoše Janáčka pořádá v pátek 1. července od 19:00 hodin v hukvaldském kostele svatého Maxmiliána epilogový večer společně s Cracow Golden Quintet. Zazní Mini kvintet Józefa Świdera, Dechový kvintet Grażyna Bacewicz, Dechový kvintet D dur, op. 95 Josefa Bohuslava Foerstera a dechový sextet Mládí Leoše Janáčka.

Olomouc

V Olomouci probíhá festival Baroko 2022.

V pátek 1. července od 19:00 hodin Ensemble Damian uvede scénické oratorium La sacra lancia Antonia Draghiho, které mělo roku 1680 premiéru v Praze. Účinkují Markéta Israel Večeřová, Juliana Synková, Martin Ptáček, Rostislav Baláž, Jan Vaculík, Marek Řihák, Ensemble Damian a Tomáš Hanzlík.

Litomyšl

V Litomyšli probíhá festival Smetanova Litomyšl.

V pondělí 27. června a úterý 28. června od 20:30 hodin na zámeckém nádvoří zazní v podání sevillské Antonio Andrade Flamenco Company flamencové zpracování příběhu Carmen.

Gioacchino Rossini: Italka v Alžíru – Jana Piorecká, premiéra 10. září 2021 (zdroj Divadlo J. K. Tyla v Plzni)
Gioacchino Rossini: Italka v Alžíru – Jana Piorecká, premiéra 10. září 2021 (zdroj Divadlo J. K. Tyla v Plzni)

V úterý 28. června od 10:30 hodin a ve středu 29. června od 19:30 hodin ve Smetanově domě zazní komorní opera Lenky Noty Jsem kněžna bláznů na libreto Olgy Sommerové u příležitosti 160. výročí úmrtí Boženy Němcové. V hlavní roli se představí Jana Piorecká, spoluúčinkuje Divadlo J. K. Tyla Plzeň pod taktovkou Jana Bubáka.

Ve čtvrtek 30. června od 20:00 hodin na zámeckém nádvoří vystoupí PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Łukasze Borowicze se představí sólista večera barytonista Erwin Schrott. Zazní árie z per Giuseppe Verdiho Don Carlos a Sicilské nešpory, Philémon et Baucis a Faust Charlese Gounoda, Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta. V druhé části večera pak písně Ástora Piazzolly a dalších.

V pátek 1. července od 19:00 hodin na zámeckém nádvoří vystoupí Česká filharmonie s Jakubem Hrůšou. Na koncertě k zahájení českého předsednictví v Radě Evropy zazní symfonická báseň z cyklu Má vlast Z českých luhů a hájů Bedřicha Smetany, symfonická báseň Praga Josefa Suka a po přestávce Koncert pro klavír a orchestr č. 1 d moll, op. 15 Johannese Brahmse se sólistou Lukášem Vondráčkem.

V sobotu 2. července od 19:00 hodin na zámeckém nádvoří Česká filharmonie s Jakubem Hrůšou zahrají Mysterium času, op. 31 Miloslava Kabeláče a Symfonii č. 7 C dur Leningradskou, op. 60 Dmitrije Šostakoviče.

Jakub Hrůša (foto Andreas Herzau)
Jakub Hrůša (foto Andreas Herzau)

Při slavnostní děkovné mši v neděli 3. července zazní od 15:00 hodin v piaristickém chrámu Nalezení svatého Kříže Missa brevis Zdeňka Krále pro sólový soprán, tenor, smíšený sbor, varhany a smyčcový orchestr z roku 2016. Účinkují Lenka Cafourková, Jakub Kubín, Musica da camera Brno, varhaník Martin Jakubíček, Akademický sbor Cantica Laetitia Zlín, Komorní filharmonie Pardubice.

Velké finále letošní Smetanovy Litomyšle bude patřit v neděli 3. července od 20:30 hodin Police Symphony Orchestra pod taktovkou Joela Hány a Kryštofa Kosky. V žánrově pestrém večeru se jako sólisté představí Ivo Kahánek a řada dalších sólistů.

Kroměříž

V Kroměříži probíhá festival Forfest.

V pondělí 27. června v 16:30 hodin v Muzeu Kroměřížska vystoupí Marcela Kysová-Halmová (akordeon), Katarzyna Gattnar (recitace) a Jan Soukup (fagot) s díly Jana Grossmanna, Milana Báchorka, Markéty Dvořákové, Pavla Nesita a Edvard Schiffauera.

Dvořákovo klavírní kvarteto (foto Petra Hajská)
Dvořákovo klavírní kvarteto (foto Petra Hajská)

Od 20:00 hodin 27. června v chrámu svatého Mořice Dvořákovo kvarteto zahraje skladby Giyi Kančeliho, Ondřeje Štochla, Valentina Silvestrova a György Ligetiho.

V úterý 28. června od 14:00 hodin v Muzeu Kroměřížska vystoupí Diana Horká (soprán) za doprovodu klarinetu a basklarinetu Věry Kestřánkové. Zazní skladby Gordona Jacoba, Jörga Widmanna, Slavomíra Hořínky, Vojtěcha Mojžíše, Raplha Vaughana Williamse a ve světové premiéře skladba Structures of the Obsession Josefa Adamíka (1947–2009), který by se v těchto dnech dožil 75 let.

Od 16:30 hodin 28. června v Muzeu Kroměřížska zazní koncert Josefa Jandy (viola) a Petra Chudoby (violoncello) se skladbami Paula Hindemitha, Gÿorgy Kurtága, Enna Poppeho, Steva Reicha, Klause Langa, Luciana Beria, Matthiase Pintschera a Martina Krále.

Ve středu 29. června budou zahájeny každoroční kompoziční kurzy pro mladé skladatele PostFest s Pavlem Zemkem-Novákem, Peterem Grahamem a Ondřeje Štochlem.

Od 16:30 v Muzeu Kroměřížska zazní koncerty Moniky Štreitové (flétna) a japonské sopranistky Nao Higano se skladbami Iris Szeghy, Arnolda Schönberga, Kazuhiko Hattori, Alvaro Salazara, Michala Rataje a dalších.

Trio Aperto (foto Marek Olbrzymek)
Trio Aperto (foto Marek Olbrzymek)

Ve čtvrtek 30. června od 16:30 hodin zahraje v Muzeu Kroměřížska Trio Aperto skladby Radima Bednaříka, Ondřeje Kyase, Jiřího Bárty, Michala Nejtka, Dalibora Spilky a Jany Vörošové.

Od 20:00 hodin v chrámu svatého Mořice vystoupí 30. června ostravský ženský pěvecký sbor Notabene. Zazní díla Markéty Dvořákové, Sylvy Stejskalové, Jaroslava Dostalíka, Petra Ebena a řady dalších.

V pátek 1. července zazní od 16:30 hodin v Muzeu Kroměřížska koncert Terezy Horákové (housle) a Ondřeje Štochla (viola) s díly Tristana Muraila, Ondřeje Štochla, Waltera Zimmermanna, Tomáše Pálky, Jonáše Starého, Michaely Pálka Plachké, Valentina Silvestrova a Petera Grahama.

Kytarové koncert Ivana Boreše se uskuteční v sobotu 2. července od 16:30 hodin v Muzeu Kroměřížska.

Pavel Bořkovec Quartet vystoupí v neděli 3. července ve 20:00 hodin v chrámu svatého Mořice. Zazní smyčcové kvartety Emila Františka Buriana, Václava Trojana, Antona Aslamase a Pavla Bořkovce.

Pavel Bořkovec Quartet (zdroj Pavel Bořkovec Quartet )
Pavel Bořkovec Quartet (zdroj Pavel Bořkovec Quartet )

Ostatní regiony

V úterý 28. června ve 20:00 hodin na nádvoří augustiniánského kláštera ve Šternberku na festivalu Klášterní slavnosti vystoupí mezzosopranistka Edita Adlerová za doprovodu akordeonisty Petra Vacka. Zazní program písní George Gershwina, které psal v průběhu let pro Broadway.

Ve čtvrtek 30. června od 19:00 hodin vystoupí Filharmonie Brno ve skleníku kroměřížské Květné zahrady s dirigentem Františkem Mackem. Zazní Španělská rapsodie, op. 34 Nikolaje Rimského-Korsakova, Introdukce a Rondo capriccioso, op. 28 Camilla Saint-Saënse (sólista Aubree Oliverson) a na závěr tři skladby Maurice Ravela Alborada del gracioso, Pavane pour une infante défunte a Bolero.

Ve čtvrtek 30. června od 20:00 hodin vystoupí na zámeckém nádvoří ve Velkých Losinách na festivalu Klášterní slavnosti akordeonové Duo Absoluto. Posluchači uslyší pestrý program z děl Karla Jenkinse, Františka Xavera Brixiho, Johanna Sebastiana Bacha, Astora Piazzolly a řady dalších.

V pátek 1. července v 19:00 hodin v zámecké Sale terenně v Bruntálu na festivalu Klášterní slavnosti vystoupí houslista Pavel Fischer za doprovodu akordeonisty Jakuba Jedlinského. Zazní program spojující world music, klasickou hudbu a jazz.

Aureum Saxophone Quartett (zdroj Aureum Saxophone Quartett)
Aureum Saxophone Quartett (zdroj Aureum Saxophone Quartett)

V sobotu 2. července od 18:00 hodin vystoupí v kostele svaté Markéty v Šonově na festivalu Za poklady Broumovska rakouský Aureum Saxophone Quartett. Zazní pestrý program z děl Edvarda Griega, Ludwiga van Beethovena, Astora Piazzolly a dalších.

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou vystoupí v neděli 3. července od 19:00 hodin Národním pavilonu Z v Českých Budějovicích společně s PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Petra Altrichtera. Zazní Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53 Antonína Dvořáka a Symfonie č. 9 d moll, op. 125 S Ódou na radost (sólisté Jana Šrejma Kačírková, Václava Krejčí Housková, Richard Samek a Jiří Sulženko).

Ve valtickém Zámeckém divadle zazní v neděli 3. července od 19:00 hodin opera Jiřího Antonín Bendy Vesnický trh v podání Musicy Florey.

V neděli 3. července od 19:00 hodin v Klášteře na Hedeči v Králíkách na festivalu Klášterní slavnosti vystoupí manželské duo Maurizzia Sciarretty a Jitky Hosprové. Zazní skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Bohuslava Martinů, Allessandra Rolly a Johanna Halvorsena.

Češi v zahraničí

Collegium 1704 vystoupí v pondělí 27. června ve stuttgartském Stiftskirche. Z díla Johanna Sebastiana Bacha zazní kantáta Widerstehe doch der Sünde BWV 54, Orchestrální předehra BWV 1066 a kantáta Gott soll allein mein Herze haben BWV 169. Spoluúčinkuje kontratenorista Benno Schachtner. V úterý se program opakuje v milánské bazilice St. Maria della Passione.

Pražský filharmonický sbor (zdroj Pražský filharmonický sbor)
Pražský filharmonický sbor (zdroj Pražský filharmonický sbor)

Pražský filharmonický sbor účinkuje v rámci St. Galler Festspiele v opeře Jana z Arku Giuseppe Verdiho. Představení se konají v úterý 28. června, v pátek 1. července, v sobotu 2. července a v neděli 3. července.

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Michaelem Dvořákem vystoupí v pátek 1. července na Operním festivalu v Heidenheimu. V letošním ročníku spoluúčinkují v opeře Richarda Wagnera Tannhäuser. V hudebním nastudování Marcuse Bosche a v režii Georga Schmiedleitnera v tomto nastudování vystupují James Kee, Corby Welch, Leah Gordon, Heike Wessels, Anne Schuldt, Tijl Faveyts, Beniamin Pop, Birger Radde, Martin Mairinger, Stefan Stoll, Christian Sturm, Gerrit Illenberger, Heidi Baumgartner. Spoluúčinkují Augsburger Domsingknaben a Stuttgartšťí filharmonikové. První repríza je naplánována neděli 3. července.

Slovensko

V pátek 1. července od 20:00 hodin v Sadu Janka Kráľa vystoupí na open air Slovenská filharmonie pod taktovkou Kevina Griffithse. Zazní For Seasons (composed by climate data) Simone Candotta podle Antonia Vivaldiho (sólistka Mari Samuelsen).

Štefan Margita (foto Petr Kozlík)

V pátek 30. června od 19:00 hodin v košickém Domě umění zazní odložený koncert k pětašedesátinám Štefana Margity. Společně se Státní filharmonií Košice a hosty Andreou Dankovou a Michalem Kindlem zazní scény a árie z oper Petra Iljiče Čajkovského, Giuseppe Verdiho, Gioacoma Pucciniho, Francesca Ciley, Richarda Wagnera a Leoše Janáčka.

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu zahraje desátý abonentní koncert v pátek 1. července od 19:00 hodin ve Velkém studiu Slovenského rozhlasu s dirigentem Ondrejem Lenárdem. Zazní díla Gioacchina Rossiniho (předehra k opeře Tankréd), Eugena Suchoně (Symfonická fantazie BACH) a Nikolaje Rimského-Korsakova (Šeherezáda, op. 35). Spoluúčinkuje varhaník Stanislav Šurin. Koncert živě přenáší radio Devín.

V neděli 3. července vyjede Slovenská filharmonie do Piešťan, kde od 19:30 hodin vystoupí v Domě umění s dirigentem Rastislavem Štúrem. Spoluúčinkuje Slovenský filharmonický sbor a sólisté Eva Hornyáková a Pavol Remenár. Zazní pestrý program z děl Petra Iljiče Čajkovského, Antonína Dvořáka, Charlese Gounoda, Dmitrije Šostakoviče, Vincenza Belliniho, Giuseppe Verdiho, Eugena Suchoně a dalších.

V Bratislavě též pokračuje 46. Kytarový festival J. K. Mertze.

Carlo Curatolo (zdroj Carlo Curatolo)
Carlo Curatolo (zdroj Carlo Curatolo)

V pondělí 27. června od 17:00 hodin v zahradě Domu Albrechtových vystoupí italský kytarista Carlo Curatolo se skladbami Fernanda Sora, Isaaca Albénize a Maria Castelnuova-Tedesca.

Bratislavské kytarové kvarteto vystoupí v pondělí 27. června v koncertní síni Klarisek od 19:00 hodin s díly Manuela de Fally, Petera Breinera, Francise Poulenca, Jozefa Kolkoviče a Yorgose Nousise.

V úterý 28. června od 17:00 hodin v zahradě Domu Albrechtových se představí polský kytarista Andrzej Grygier se skladbami Antonia Josého, Alexandra Tansmana a Roberta Sierry.

V úterý 28. června od 19:00 hodin v koncertní síni Klarisek vystoupí francouzská sopranistka Perrine Devillers a argentinský kytarista Ariel Abramovich s programem staré hudby.

Ve středu 29. června od 19:00 hodin v koncertní síni Klarisek vystoupí česká hvězda Petra Poláčková a maďarská kytaristka Zsófia Boros. Ve dvou samostatných programech zazní skladby Johna Dowlanda, Francesca de Milana v kontrastu se soudobými autory Björnem Meyerem, Mathiasem Duplessym, Kevinem Seddikim, Albertem Ginasterou a Quiquem Sinesim.

Petra Poláčková (foto Edita Porubská)
Petra Poláčková (foto Edita Porubská)

Ve čtvrtek 30. června od 19:00 hodin v zahradě Domu Albrechtových vystoupí slovenské uskupení Le nuove musiche s programem staré hudby.

Závěrečný koncert festivalu bude patřit v pátek 1. července v Zrcadlové síni Primaciálného paláce od 19:00 hodin duu Zorana Dukiće a Aniella Desideria s pestrým programem Domenica Scarlattiho, Astora Piazzolly, Domenica Cimarosy, Joaquína Rodriga, Sérgia Assada a Stephena Gosse.

Streamy a televizní přenosy

Na ČT Art si v pondělí 27. června od 20:15 hodin poslechněte záznam předloňského koncertu Komorní filharmonie Pardubice Pocta Jiřímu Antonínu Bendovi. Stěžejním bodem programu je slavný melodram Ariadna na Naxu v podání Ivany Jirešové a Petra Stacha.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments