Týden s hudbou. Koncerty, divadla, streamy

Na kraji nového týdne na vás čeká nový Týden s hudbou, kde naleznete to nejzajímavější, co se děje ve vašem okolí doplněné o televizní a rozhlasové přenosy.
Patricia Kopatchinskaja (zdroj Patricia Kopatchinskaja)
Patricia Kopatchinskaja (zdroj Patricia Kopatchinskaja)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu připomene v pondělí 13. února v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina nadcházející sté výročí narození György Ligetiho. Z jubilantova díla zazní Concert Românesc a Koncert pro housle a orchestr (sólistka Patricia Kopatchinskaja). Po přestávce uslyšíme Symfonii č. 4 d moll, op. 120 Roberta Schumanna. Koncert bude dirigovat místo nemocného šéfdirigenta Petra Popelky Valentin Uryupin. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Brahms Trio Praha Ondřeje Vrabce (lesní roh), Ksenie Dohnalové (housle) a Daniela Wiesnera (klavír) se představí v úterý 14. února v 17:30 hodin v Sukově síni Rudolfina. Zazní Hudba pro trio in memoriam Sergej Prokofjev Aleše Pavlorka, ve světové premiéře Instinkty pro lesní roh, violoncello a klavír (spoluúčinkuje Ivan Vokáč) Miloše Orsona Štědroně a Trio pro lesní roh, housle a klavír, op. 40 Johannese Brahmse.

Collegium 1704 s Václavem Luksem zahajuje jarní část sezóny koncertem ve Dvořákově síni Rudolfina v úterý 14. února od 19:30 hodin. Zazní předehra k opeře La Clemenza di Tito K 621 Wolfganga Amadea Mozarta, Symfonie č. 98 B dur Josepha Haydna a Symfonie č. 7 A dur Ludwiga van Beethovena.

Na festivalu Euro Art v úterý 14. února od 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce vystoupí vítěz loňské soutěže Pražského jara, klarinetista Lilian Lefebvre a Stamicovo kvarteto. Zazní Smyčcový kvartet č. 13 a moll Rosamunde Franze Schuberta, Unsent Letter pro klarinet sólo Jana Duška a Klarinetový kvintet h moll, op. 115 Johanese Brahmse.

Milan Al-Ashhab (zdroj Slovenská filharmonie)
Milan Al-Ashhab (zdroj Slovenská filharmonie)

Houslista Milan Al-Ashhab za doprovodu klavíru Adama Skoumala vystoupí v úterý 14. února v 19:30 hodin v Atriu na Žižkově. Zazní díla Giuseppe Tartiniho, Wolfganga Amadea Mozarta, Adama Skoumala, Clauda Debussyho a Césara Francka.

Česká filharmonie tento týden vystoupí s Tomášem Netopilem ve středu 15., ve čtvrtek 16. a v pátek 17. února vždy od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Na úvod zazní ve světové premiéře nová Suita z opery Věc Makropulos Leoše Janáčka v aranžmá Tomáše Illeho. Následuje Rapsodie-koncert pro violu a orchestr H 337 Bohuslava Martinů (sólista Josef Špaček netradičně na violu) a Slovácká suita, op. 32 Vítězslava Nováka. Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit ve středu 15. února v 10:00 hodin tamtéž.

České trio vystoupí ve čtvrtek 16. února v 19:30 hodin v kostele sv. Vavřince na Malé Straně. Zazní tria Josefa Suka, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka. 

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Robertem Jindrou ve čtvrtek 16. února v 19:30 hodin v Anežském klášteře uvedou Koncert pro dřevěné nástroje, harfu a orchestr Paula Hindemitha (Robert Heger – flétna, Zdeněk Rys – hoboj, Lukáš Dittrich – klarinet, Milan Muzikář – fagot a Lydie Härtelová – harfa), Wesendonck-Lieder Richarda Wagnera v aranžmá Hanse Wernera Henzeho zazpívá Markéta Cukrová. Koncert doplní Komorní symfonie, op. 110a Dmitrije Šostakoviče.

PKF – Prague Philharmonia s dirigenty Eduardem Kostelníkem a Kentem Satsumou vystoupí v rámci cyklu HAMU Ti nejlepší v pátek 17. února v 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce. Zazní Předehra v italském stylu č. 2 C dur D.591 Franze Schuberta, Koncert č. 1 c moll pro klarinet a orchestr Louise Spohra (sólistka Natálie Hrdová), Hebridy, op. 26 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Koncert č. 2 h moll pro kontrabas a orchestr Giovanni Bottesiniho (sólista Ondřej Sejkora).

Filharmonický komorní orchestr s uměleckým vedoucím Vlastimilem Kobrlem v sobotu 18. února v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce zahraje Divertimento B dur K 137 Wolfganga Amadea Mozarta, Koncertantní symfonii pro violu, kontrabas a orchestr Carla Ditterse z Dittersdorfu (sólisté Pavel Hořejší a Jiří Vopálka) a Serenádu pro smyčce Es dur, op. 6 Josefa Suka.

Marek Kozák (zdroj Marek Kozák)
Marek Kozák (zdroj Marek Kozák)

Recitál klavíristy Marka Kozáka se uskuteční v sobotu 18. února v 19:30 hodin v Rudolfinu. Zazní Francouzská suita č. 5 G dur BWV 816 Johanna Sebastiana Bacha, z díla Fryderika Chopina Rondo alla Mazurka F dur, op. 5, Barkarola Fis dur, op. 60 a Scherzo cis moll, op. 39. Následuje Šest skladeb pro klavír, op. 19 Petra Iljiče Čajkovského a Sonáta pro klavír č. 2 d moll, op. 14 Sergeje Prokofjeva.

Brno

Vokalista Andreas Schaerer za doprovodu akordeonu Luciana Biondiniho se představí v úterý 14. února v 19:00 hodin v Besedním domě.

V Národním divadle Brno se v pátek 17. února od 19:00 hodin a v neděli 19. února od 17:00 hodin uskuteční dvě reprízy loňské inscenace opery Georga Friedricha Händela Alcina s Collegiem 1704 a Václavem Luksem. V režii Jiřího Heřmana se v hlavních rolích představí Pavla Vykopalová, Doubravka Součková, Andrea Široká, Kangmin Justin Kim, Václava Krejčí Housková, Ondřej Koplík a Roman Hoza.

V sobotu 18. února v Besedním domě od 10:30 se uskuteční koncert pro dětské publikum dětského sboru Kantiléna a členů Filharmonie Brno s dirigentem Michalem Jančíkem.

Ostrava

Doležalovo kvarteto a klavírista Martin Kasík vystoupí v pondělí 13. února od 19:00 hodin v Kině Vesmír. Zazní Smyčcový kvartet A dur, op. 3 Josefa Myslivečka, Klavírní kvintet a moll, op. 12 Vítězslava Nováka a Klavírní kvintet č. 2 A dur, op. 81 Antonína Dvořáka.

Doležalovo kvarteto (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)
Doležalovo kvarteto (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Marošem Potokárem uvede ve čtvrtek 16. února od 18:00 hodin v Kině Vesmír řadu Mladí sólisté. Jako první zazní Poème pro housle a orchestr, op. 25 Ernesta Chaussona (sólista Matej Pčolinský), Koncert pro klarinet a orchestr Jeana Françaixe zahraje Ondřej Janča, houslista Roman Červinka uvede Koncert pro housle a orchestr e moll Julia Conuse a na závěr zazní virtuózní Fantazie „Carmen“ pro flétnu a orchestr Françoise Borneho v podání Alexandry Piskořové.

Olomouc

V úterý 14. února již od 8:30 hodin a 10:15 hodin zazní koncert Dechového kvinteta Moravské filharmonie Olomouc určený dětskému publiku.

Program Hudební salón aneb Domácí muzicírování zazní v úterý 14. února v 17:30 hodin v Mozartově sále se členy Moravské filharmonie Olomouc s díly Johanna Sebastiana Bacha, Jiřího Antonína Bendy, Georga Friedricha Händela a dalších.

V pátek 17. února od 17:00 hodin v Redutě čeká další koncert ve spolupráci s brněnskou JAMU. Pod taktovkou dirigentů Davida Šmída a Matěje Vody zazní Symfonie-koncert pro violoncello a orchestr e moll, op. 125 Sergeje Prokofjeva (sólista Ladislav Mariaš) a Symfonie č. 5 F dur, op. 76 Antonína Dvořáka.

Moravské divadlo Olomouc chystá na pátek 17. února od 19:00 hodin premiéru nové inscenace opery Bély Bartóka Modrovousův hrad v nastudování Petra Šumníka a v režii Daniely Špinar. V druhé polovině večera bude uvedena baletní inscenace na díla Zoltána Kodályho Tance z Galanty a Sbory mužské hlasy.

Ostatní regiony

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla pořádá v neděli 19. února od 10:30 hodin ve Foyer Vendelína Budila pravidelné matiné. Tentokrát bude patřit neznámým českým operetám v podání sólistů divadla za klavírního doprovodu Martina Marka.

Slezské divadlo Opava chystá na neděli 19. února od 19:00 hodin premiéru nové inscenace operety Franze Lehára Země úsměvů v hudebním nastudování Karola Kevického a v režii Dagmar Hlubkové. Obsazení bude upřesněno později.

Georg Friedrich Händel: Izrael v Egyptě – Collegium 1704, Václav Luks, 13. října 2022 (foto Petra Hajská)
Georg Friedrich Händel: Izrael v Egyptě – Collegium 1704, Václav Luks, 13. října 2022 (foto Petra Hajská)

Češi v zahraničí

Filharmonie Brno se svým šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem je od středy 8. února na dvoutýdenní turné do Spojených států amerických.
V pondělí 13. února zazní v Granada Theatre v kalifornské Santa Barbaře Sinfonietta La Jolla H 328 Bohuslava Martinů, Taras Bulba Leoše Janáčka a Symfonie č. 6 D dur, op. 60 Antonína Dvořáka.
V úterý 14. února se tento koncert opakuje v McCallum Theatre v kalifornském Palm Desert.
Ve středu 15. února v The Soraya v Northridge (Kalifonie) orchestr zahraje Thunderbolt P-47 Bohuslava Martinů, Tarase Bulbu Leoše Janáčka a Symfonii č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa Antonína Dvořáka.
V sobotu 18. února v Helzberg Hall v missurijském Kansas City zazní Othello, op. 93 Antonína Dvořáka, Thunderbolt P-47 Bohuslava Martinů a Amelie Laurie Anderson (autorka se představí jako houslistka a zpěvačka).

Collegium 1704 s Václavem Luksem zahajuje jarní část sezóny koncertem v drážďanském Annenkirche v pondělí 13. února. Zazní Symfonie č. 98 B dur Josepha Haydna a Symfonie č. 7 A dur Ludwiga van Beethovena.

Slovensko

Slovak Brass Quintet uvádí v pondělí 13. února a v pátek 17. února vždy od 9:00 hodin a 10:30 hodin koncert pro dětské publikum v Malé síni Slovenské filharmonie. Zazní díla Thomase Morleye, Johanna Sebastiana Bacha, Dmitrije Šostakoviče a dalších.

V úterý 14. února od 19:00 hodin v košickém Domě umění zazní valentinský recitál Zuzany a Richarda Švedových (mezzosoprán a baryton) za doprovodu Roberta Pechance. Zazní árie a dueta z oper Wolfganga Amadea Mozarta, Georgese Bizeta, Richarda Wagnera, Petra Iljiče Čajkovského, Petra Ebena, Alexandera Moyzese a Bohuslava Martinů.

Zuzana Šveda (zdroj Štátna filharmónia Košice)
Zuzana Šveda (zdroj Štátna filharmónia Košice)

Symfonický orchestr Konzervatoře v Bratislavě vystoupí ve středu 15. února v 18:00 hodin v Koncertní síni Slovenské filharmonie s dirigentem Jurajem Jartimem. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 23 A dur K 488 Wolfganga Amadea Mozarta (sólistka Elena Jarešová), árie z opery Margita a Besna Ľuboše Bernátha Ani nevieš jako mi je otupno (sólistka Barbora Návojská Dvorská), Symfonie č. 1 pro varhany a orchestr Alexandera Guilmanta (sólista Samuel Lihotský) a Symfonie č. 8 G dur, op. 88 Antonína Dvořáka

Slovenská filharmonie s dirigentem Jamesem Juddem uvede ve čtvrtek 16. a v pátek 17. února od 19:00 hodin v Koncertní síni Slovenské filharmonie Missu solemnis D dur, op. 123 Ludwiga van Beethovena. Zpívají Ľubica Vargicová, Veronika Hajnová, Aleš Briscein, Ondrej Mráz a Slovenský filharmonický sbor (sbormistr Thomas Lang).

Streamy, rozhlasové a televizní přenosy

Symfonický orchestr Českého rozhlasu připomene v pondělí 13. února v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina nadcházející sté výročí narození György Ligetiho. Z jubilantova díla zazní Concert Românesc a Koncert pro housle a orchestr (sólistka Patricia Kopatchinskaja). Po přestávce uslyšíme Symfonii č. 4 d moll, op. 120 Roberta Schumanna. Koncert bude dirigovat místo nemocného šéfdirigenta Petra Popelky Valentin Uryupin. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.  

Valentin Uryupin (zdroj Valentin Uryupin)
Valentin Uryupin (zdroj Valentin Uryupin)

V úterý 14. února od 21:10 hodin si na ČT Art můžeme připomenout nahrávku skladeb Johanna Sebastiana Bacha a Igora Stravinského v podání Leonarda Bernsteina, sólistů P. Carter, R. Hardesty, P. Hudson, J. Mitchinson a A. Mory, Bachova festivalového sboru a Trinitry Boys ze severolondýnského Kilburnu. Nahrávka byla pořízena v roce 1977.

Česká televize natočila dokumentární cyklu o českých současnosti dirigentech. Ve středu 15. února od 21:35 hodin bude na ČT Art promítnut dokument o Robertu Jindrovi.

Ve čtvrtek 16. února v 23:15 hodin na si ČT Art připomeneme dokument o realizaci opery Růžový kavalír Richarda Strausse na salzburském festivalu pod taktovkou Herberta von Karajana v roce 1960.

Na serveru OperaVision od čtvrtka 16. února sledujte stream inscenace opery Giacoma Pucciniho Turandot v nastudování Finské národní opery. Pod taktovkou Pietra Rizza a v režii Sofie Adrian Juphither hlavní role zpívají Astrik Khanamiryan, Mikheil Sheshaberidze, Reetta Haavisto, Jussi Merikanto, Mika Pohjonen, Tomas Pavilionis, Matti Turunen, Jussi Miilunpalo, Aapo Kilpelä, Annami Hylkilä, Helianna Herkkola a Yusniel Estrada Viciedo.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments