Týden s hudbou. Koncerty, divadla, streamy

  1. 1
  2. 2
Na kraji nového týdne na vás čeká nový Týden s hudbou, kde naleznete to nejzajímavější, co se děje ve vašem okolí doplněné o televizní a rozhlasové přenosy.

Patricia Kopatchinskaja (zdroj Patricia Kopatchinskaja)
Patricia Kopatchinskaja (zdroj Patricia Kopatchinskaja)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu připomene v pondělí 13. února v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina nadcházející sté výročí narození György Ligetiho. Z jubilantova díla zazní Concert Românesc a Koncert pro housle a orchestr (sólistka Patricia Kopatchinskaja). Po přestávce uslyšíme Symfonii č. 4 d moll, op. 120 Roberta Schumanna. Koncert bude dirigovat místo nemocného šéfdirigenta Petra Popelky Valentin Uryupin. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Brahms Trio Praha Ondřeje Vrabce (lesní roh), Ksenie Dohnalové (housle) a Daniela Wiesnera (klavír) se představí v úterý 14. února v 17:30 hodin v Sukově síni Rudolfina. Zazní Hudba pro trio in memoriam Sergej Prokofjev Aleše Pavlorka, ve světové premiéře Instinkty pro lesní roh, violoncello a klavír (spoluúčinkuje Ivan Vokáč) Miloše Orsona Štědroně a Trio pro lesní roh, housle a klavír, op. 40 Johannese Brahmse.

Collegium 1704 s Václavem Luksem zahajuje jarní část sezóny koncertem ve Dvořákově síni Rudolfina v úterý 14. února od 19:30 hodin. Zazní předehra k opeře La Clemenza di Tito K 621 Wolfganga Amadea Mozarta, Symfonie č. 98 B dur Josepha Haydna a Symfonie č. 7 A dur Ludwiga van Beethovena.

Na festivalu Euro Art v úterý 14. února od 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce vystoupí vítěz loňské soutěže Pražského jara, klarinetista Lilian Lefebvre a Stamicovo kvarteto. Zazní Smyčcový kvartet č. 13 a moll Rosamunde Franze Schuberta, Unsent Letter pro klarinet sólo Jana Duška a Klarinetový kvintet h moll, op. 115 Johanese Brahmse.

Milan Al-Ashhab (zdroj Slovenská filharmonie)
Milan Al-Ashhab (zdroj Slovenská filharmonie)

Houslista Milan Al-Ashhab za doprovodu klavíru Adama Skoumala vystoupí v úterý 14. února v 19:30 hodin v Atriu na Žižkově. Zazní díla Giuseppe Tartiniho, Wolfganga Amadea Mozarta, Adama Skoumala, Clauda Debussyho a Césara Francka.

Česká filharmonie tento týden vystoupí s Tomášem Netopilem ve středu 15., ve čtvrtek 16. a v pátek 17. února vždy od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Na úvod zazní ve světové premiéře nová Suita z opery Věc Makropulos Leoše Janáčka v aranžmá Tomáše Illeho. Následuje Rapsodie-koncert pro violu a orchestr H 337 Bohuslava Martinů (sólista Josef Špaček netradičně na violu) a Slovácká suita, op. 32 Vítězslava Nováka. Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit ve středu 15. února v 10:00 hodin tamtéž.

České trio vystoupí ve čtvrtek 16. února v 19:30 hodin v kostele sv. Vavřince na Malé Straně. Zazní tria Josefa Suka, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka. 

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Robertem Jindrou ve čtvrtek 16. února v 19:30 hodin v Anežském klášteře uvedou Koncert pro dřevěné nástroje, harfu a orchestr Paula Hindemitha (Robert Heger – flétna, Zdeněk Rys – hoboj, Lukáš Dittrich – klarinet, Milan Muzikář – fagot a Lydie Härtelová – harfa), Wesendonck-Lieder Richarda Wagnera v aranžmá Hanse Wernera Henzeho zazpívá Markéta Cukrová. Koncert doplní Komorní symfonie, op. 110a Dmitrije Šostakoviče.

PKF – Prague Philharmonia s dirigenty Eduardem Kostelníkem a Kentem Satsumou vystoupí v rámci cyklu HAMU Ti nejlepší v pátek 17. února v 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce. Zazní Předehra v italském stylu č. 2 C dur D.591 Franze Schuberta, Koncert č. 1 c moll pro klarinet a orchestr Louise Spohra (sólistka Natálie Hrdová), Hebridy, op. 26 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Koncert č. 2 h moll pro kontrabas a orchestr Giovanni Bottesiniho (sólista Ondřej Sejkora).

Filharmonický komorní orchestr s uměleckým vedoucím Vlastimilem Kobrlem v sobotu 18. února v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce zahraje Divertimento B dur K 137 Wolfganga Amadea Mozarta, Koncertantní symfonii pro violu, kontrabas a orchestr Carla Ditterse z Dittersdorfu (sólisté Pavel Hořejší a Jiří Vopálka) a Serenádu pro smyčce Es dur, op. 6 Josefa Suka.

Marek Kozák (zdroj Marek Kozák)
Marek Kozák (zdroj Marek Kozák)

Recitál klavíristy Marka Kozáka se uskuteční v sobotu 18. února v 19:30 hodin v Rudolfinu. Zazní Francouzská suita č. 5 G dur BWV 816 Johanna Sebastiana Bacha, z díla Fryderika Chopina Rondo alla Mazurka F dur, op. 5, Barkarola Fis dur, op. 60 a Scherzo cis moll, op. 39. Následuje Šest skladeb pro klavír, op. 19 Petra Iljiče Čajkovského a Sonáta pro klavír č. 2 d moll, op. 14 Sergeje Prokofjeva.

Brno

Vokalista Andreas Schaerer za doprovodu akordeonu Luciana Biondiniho se představí v úterý 14. února v 19:00 hodin v Besedním domě.

V Národním divadle Brno se v pátek 17. února od 19:00 hodin a v neděli 19. února od 17:00 hodin uskuteční dvě reprízy loňské inscenace opery Georga Friedricha Händela Alcina s Collegiem 1704 a Václavem Luksem. V režii Jiřího Heřmana se v hlavních rolích představí Pavla Vykopalová, Doubravka Součková, Andrea Široká, Kangmin Justin Kim, Václava Krejčí Housková, Ondřej Koplík a Roman Hoza.

V sobotu 18. února v Besedním domě od 10:30 se uskuteční koncert pro dětské publikum dětského sboru Kantiléna a členů Filharmonie Brno s dirigentem Michalem Jančíkem.

Ostrava

Doležalovo kvarteto a klavírista Martin Kasík vystoupí v pondělí 13. února od 19:00 hodin v Kině Vesmír. Zazní Smyčcový kvartet A dur, op. 3 Josefa Myslivečka, Klavírní kvintet a moll, op. 12 Vítězslava Nováka a Klavírní kvintet č. 2 A dur, op. 81 Antonína Dvořáka.

Doležalovo kvarteto (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)
Doležalovo kvarteto (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Marošem Potokárem uvede ve čtvrtek 16. února od 18:00 hodin v Kině Vesmír řadu Mladí sólisté. Jako první zazní Poème pro housle a orchestr, op. 25 Ernesta Chaussona (sólista Matej Pčolinský), Koncert pro klarinet a orchestr Jeana Françaixe zahraje Ondřej Janča, houslista Roman Červinka uvede Koncert pro housle a orchestr e moll Julia Conuse a na závěr zazní virtuózní Fantazie „Carmen“ pro flétnu a orchestr Françoise Borneho v podání Alexandry Piskořové.

Olomouc

V úterý 14. února již od 8:30 hodin a 10:15 hodin zazní koncert Dechového kvinteta Moravské filharmonie Olomouc určený dětskému publiku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments