Týden s hudbou. Koncerty, divadla, TV a streamy

Na začátku nového týdne u nás v Týdnu s hudbou naleznete výběr toho nejzajímavějšího z vašeho okolí doplněné o pořady v televizi a zahraniční streamy.
Afflatus Quintet (zdroj Afflatus Quintet)
Afflatus Quintet (zdroj Afflatus Quintet)

Praha

Dechový Afflatus Quintet vystoupí v pondělí 6. ledna od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Spoluúčinkuje klavírista Miroslav Sekera a basklarinetista Petr Valášek. Zazní Dechový kvintet B dur, op. 56/1 Franze Danziho, Mládí Leoše Janáčka, Jaro Henriho Tomasiho a Sextet Francise Poulenca.

Komorní cyklus PKF – Prague Philharmonia uvádí v pondělí 6. března od 19:30 hodin v Barokním refektáři Profesního domu MFF UK na Malostranském náměstí koncert Prague Brass Quintet. Zazní pestrý program z děl Jeana Josepha Moureta, Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Jiřího Pauera, Edwarda Elgara, Jana Koetsiera a Johna Kandera.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod taktovkou Václava Lukse vystoupí v úterý 7. března od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní díla A. Scarlattiho, F. Duranteho a T. Traetty. Jako sólistka vystoupí Hana Blažíková.

Mimořádný koncert pro spolek Prader – Willi pořádá v úterý 7. března od 19:30 hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře Pražský komorní orchestr. Jako sólista vystoupí Lubomír Brabec. Zazní Chacona g moll Henryho Purcella, Pastorale per Giuseppe Tartini a Sonata per Leonardo Luboše Fišera, Sinfonia in C a Koncert D dur pro kytaru a smyčce Antonia Vivaldiho a St. Paul’s Suite Gustava Holsta.

Česká filharmonie s dirigentem Maximem Jemeljanyčevem ve středu 8., ve čtvrtek 9. a v pátek 10. března vždy od 19:30 hodin vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Hebridy, op. 26 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur, op. 58 Ludwiga van Beethovena (sólista Tom Borrow) a Symfonie č. 38 D dur Pražská K 504 Wolfganga Amadea Mozarta. Veřejnou generální zkoušku je možné navštívit ve středu 8. března od 10:00 hodin tamtéž.

Inauguraci nového prezidenta Petra Pavla završí 9. března od 18:00 hodin v katedrále sv. Víta Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor pod taktovkou Jakuba Hrůši. Vedle státní hymny zazní Meditace na staročeský chorál Svatý Václave Josefa Suka, část z oratoria Svatá Ludmila a Te Deum Antonína Dvořáka.

Tom Borrow (foto Yoel Levy)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Krzysztofem Urbańskim vystoupí ve středu 8. a v pátek 9. března od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Zazní Malá suita Witolda Lutosławského, Koncert pro klavír a orchestr č. 1 e moll, op. 11 (sólista Jan Lisiecki) a Symfonie č. 2 D dur, op. 73 Johannese Brahmse. Generální zkoušku je možné navštívit ve středu 8. března od 10:00 hodin tamtéž.

Ve středu 8. března od 19:30 hodin ve Velkém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí začínají Česko-španělské dialogy Zemlinského kvarteta a jeho hostů s díly českých a španělských skladatelů. Sérii koncertů zahájí večer z děl Luigiho Boccheriniho, Jiřího Kabáta a Petra Iljiče Čajkovského.

V pátek 10. března od 20:00 hodin v Atriu na Žižkově v rámci cyklu Vážný zájem vystoupí Tomáš Jamník, Niklas Lieppe a Stanislav Gallin a stipendisté Akademie komorní tvorby. Zazní díla Dmitrije Šostakoviče, Antonína Vranického a Richarda Strausse.

Smíšený sbor PUNKT vystoupí v sobotu 11. března od 15:00 hodin v Atriu na Žižkově. 

V sobotu 11. března od 19:00 hodin ve Státní opeře zazní koncertní provedení opery Gaetana Donizettiho Lucia di Lammermoor pod taktovkou Andrije Jurkeviče. Hlavní role zpívají Pavol Kubáň, Lucie Kaňková, Matteo Desole, Daniel Matoušek, Iurie Maimescu, Lucie Hilscherová a Ivan Kusnjer. Spoluúčinkuje Sbor a Orchestr Státní opery Praha.

Brno

Czech Ensemble Baroque vystoupí ve středu 8. března od 19:00 hodin v katedrále sv. Petra a Pavla s koncertem ze sbírky Selva morale e spirituale (Les mravní a duchovní) Claudia Monteverdiho.

Paľa Milan
Paľa Milan

Filharmonie Brno ve čtvrtek 9. a v pátek 10. března od 19:00 hodin v Janáčkově divadle uvádí s dirigentem Dennisem Russellem Daviesem Koncert pro housle a orchestr č. 4 Alfreda Schnittkeho (sólista Milan Paľa) a Symfonii č. 3 a moll, op. 44 Sergeje Rachmaninova.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc v pátek 10. března od 17:00 hodin v Redutě pořádá další koncert ve spolupráci s JAMU. Pod taktovkou Kento Satsumy zazní předehra k opeře Così van tutte K 588 a Koncert pro klarinet a orchestr A dur K 622 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista David Šimeček), ve světové premiéře Expectations (Očekávání) Tomáše Borla a Symfonie D dur, op. 23 Jana Václava Hugo Voříška.

Koncert pro dětské publikum chystá v neděli 12. března od 10:30 hodin v Redutě Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Petrem Šumníkem s dvanácti díly hudebních velikánů.

Ostatní regiony Čech

Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou Charlese Olivieri Munroa vystoupí ve čtvrtek 9. března od 19:00 hodin v Koncertním sále teplického Domu kultury. Zazní Koncert pro housle, violoncello a orchestr a moll, op. 102 Johannese Brahmse (sólisté Wolfgang Schroeder a Jeremy Findlay) a Symfonie č. 7 C dur Velká D 944 Franze Schuberta.

Kento Satsuma (zdroj Kento Satsuma)
Kento Satsuma (zdroj Kento Satsuma)

Ostatní regiony Moravy a Slezska

Czech Ensemble Baroque vystoupí v úterý 7. března od 19:00 hodin v evangelickém kostele ve Valašském Meziříčí s koncertem ze sbírky Selva morale e spirituale (Les mravní a duchovní) Claudia Monteverdiho.

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Michaelem Dvořákem a klavíristkou Miriam Zuziakovou vystoupí ve středu 8. března od 14:00 hodin v Městském kulturním, středisku v Letovicích. Zazní díla Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany a výběr lidových písní v úpravách českých skladatelů.

V rámci nedělního matiné ve Slezském divadle Opava vystoupí v neděli 12. března od 10:00 hodin Libuše Vondráčková a Evžen Trupar.

Češi v zahraničí

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod taktovkou Václava Lukse vystoupí ve středu 8. března v drážďanském Annenkirche. Zazní díla A. Scarlattiho, F. Duranteho a T. Traetty. Jako sólistka vystoupí Hana Blažíková.

Vasilij Sinajskij (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)
Vasilij Sinajskij (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Vasilijem Sinajským vystoupí ve čtvrtek 9. března v NOSPR v polských Katovicích.  Zazní Pohádka Josefa Suka a Symfonie č. 1 D dur Gustava Mahlera.

Slovensko

Slovenská filharmonie pod taktovkou Juraje Valčuhy chystá na čtvrtek 9. a pátek 10. března od 19:00 hodin v koncertní síni SF koncertní provedení II. dějství opery Tristan a Isolda Richarda Wagnera. V sólových partech se představí Maida Hundeling, Norbert Ernst, Ester Pavlů a Peter Mikuláš.  

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu vystoupí v pátek 10. března od 19:00 hodin ve Velkém studiu Bratislavského rozhlasu s dirigentem Ondrejem Lenárdem. Zazní Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35 Petra Iljiče Čajkovského (sólista Teo Gertler) a Symfonie č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena. Koncert živě přenáší rádio Devín.

Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem zahraje v neděli 12. března od 16:00 hodin v Koncertní síni SF Zjasněnou noc, op. 4 Arnolda Schönberga a Metamorfózy, op. 23 Richarda Strausse.

Pražské jaro, Závěrečný koncert, 3. června 2021: Petr Nekoranec (foto Michal Vencl)
Pražské jaro, Závěrečný koncert, 3. června 2021: Petr Nekoranec (foto Michal Vencl)

Streamy a televizní přenosy

ČT Art v pondělí 6. března od 20:15 hodin zařadí záznam opery Gioachina Rossiniho Lazebník sevilský v inscenaci pražského Národního divadla s Adamem Plachetkou, Petrem Nekorancem, Arnheiður Eiríksdóttir a Jiřím Sulženkem pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka (2022).

Inaugurační koncert Claudia Abbada u Berlinských filharmoniků z roku 1989 si připomeneme v úterý 7. března od 21:10 hodin na ČT Art. Na programu byla Symfonie č. 1 D dur Gustava Mahlera.

Na serveru OperaVision bude ve čtvrtek 9. března zpřístupněn stream soirée operního studia Frankfurt. Zpívají Karolina Bengtsson, Nombulelo Yende, Hyoyoung Kim, Helene Feldbauer, Cláudia Ribas, Jarrett Porter, na klavír doprovázejí Yuna Saito a Felice Venanzoni. 

Stream opery Domenica Cimarosy Il matrimonio segreto v inscenaci Teatro Parma bude zveřejněn na serveru OperaVision v pátek 10. března. Pod taktovkou  Davida Leviho a v režii Roberta Catalana zpívají Giulia Mazzola, Antonio Mandrillo, Valentina Stadler, Francesco Leone, Eleonora Nota, Conte Robinson a Jan Antem.

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu vystoupí v pátek 10. března od 19:00 hodin  ve Velkém studiu Bratislavského rozhlasu s dirigentem Ondrejem Lenárdem. Zazní Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35 Petra Iljiče Čajkovského (sólista Teo Gertler) a Symfonie č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena. Koncert živě přenáší rádio Devín.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments