Týden s hudbou. Koncerty, divadlo, streamy

  1. 1
  2. 2
V novém Týdnu s hudbou naleznete přehled toho nejzajímavějšího, co se děje ve vašem okolí doplněný o několik pořadů v televizi a zahraniční streamy.

Giovanni Antonini (zdroj Chicago Symphony Orchestra)
Giovanni Antonini (zdroj Chicago Symphony Orchestra)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Robertou Jindrou zahrají 6. února Blumine Gustava Mahlera, Sedm raných písní Albana Berga (sólistka Jana Kurucová) a Symfonii A dur, op, 7 Otakara Ostrčila. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava.

Giovanni Antonini bude dirigovat společně Českou filharmonii a Českou studentskou filharmonii ve středu 8., ve čtvrtek 9. a v pátek 10. února vždy od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Z díla Wolfganga Amadea Mozarta zazní Symfonie č. 40 g moll K 550 a Symfonie č. 41 C dur K 551 Jupiterská. Program doplní Koncert C dur pro zobcovou flétnu, smyčce a basso continuo, TWV 51:C1 Georga Philippa Telemanna, kdy sólového partu se ujme dirigent večera Giovanni Antonini. Veřejnou generální zkoušku bude možné navštívit ve středu 8. února od 10:00 hodin tamtéž.

PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Leošem Svárovským doprovodí v úterý 7. února od 18:30 hodin v Sále Martinů laureáty soutěže Talent Prahy 5. Zazní díla Otmara Máchy, Césara Francka, Antonia Vivaldiho, Georga Philippa Telemanna, Josepha Haydna, Dmitrije Šostakoviče a dalších.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Tomášem Braunerem ve středu 8. a ve čtvrtek 9. února od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu zahrají z díla Antonína Dvořáka Symfonické variace, op. 78 a Symfonii č. 7 d moll, op. 70. V Koncertu pro lesní roh a orchestr č. 1 Es dur, op. 11 Richarda Strausse se představí jako sólista bezruký Felix Klieser, který svůj nástroj ovládá prsty u nohy.

Czech Ensemble Baroque vystoupí ve středu 8. února v 19:00 hodin ve Španělském sálu. Zazní Harmonie Planet Antona Caldary. V sólových partech se představí Andreas Scholl, Valer Sabadus, Hana Blažíková, Carlos Mena, Krystian Adam, Dagmar Šašková a Adam Plachetka.

Duo Teres houslistky Lucie Fulka Kopsové a kytaristy Tomáše Hoňka vystoupí v sobotu 11. února od 15:00 hodin v Atriu na Žižkově.

Klavíristka Olga Kern se představí v neděli 12. února od 17:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní pestrý program z děl Ludwiga van Beethovena, George Gershwina, Roberta Schumanna, Sergeje Rachmaninova, Petra Iljiče Čajkovského a Milije Alexejeviče Balakireva.

Brno

Czech Ensemble Baroque vystoupí v úterý 7. února v 19:00  hodin v Besedním domě. Zazní Harmonie Planet Antona Caldary. V sólových partech se představí Andreas Scholl, Valer Sabadus, Hana Blažíková, Carlos Mena, Krystian Adam, Dagmar Šašková a Adam Plachetka.

Adam Plachetka (zdroj Adam Plachetka)
Adam Plachetka (zdroj Adam Plachetka)

Filharmonie Brno pořádá v sobotu 11. února od 17:00 hodin v Besedním domě s dirigentem Jiřím Habartem koncert Mozartův efekt. Zazní Malá noční hudba K 525 Wolfganga Amadea Mozarta, v novodobé premiéře Koncert pro klarinet a orchestr č. 2 Es dur Leopolda Koželuha (sólista Emil Drápela), Jaro ze Čtvera ročních dob Antonia Vivaldiho (sólistka Marie Petříková) a Symfonie č. 49 f moll La passione Josepha Haydna.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Vassilijem Sinajským ve čtvrtek 9. února od 19:00 hodin v Kině Vesmír zahrají Burlesku d moll Richarda Strausse (sólistka Tamara Stefanovich) a Symfonii č. 6 h moll. op. 74 Patetickou Petra Iljiče Čajkovského.

Janáčkova filharmonie Ostrava (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)
Janáčkova filharmonie Ostrava (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)

Národní divadlo moravskoslezské chystá na čtvrtek 9. února od 19:00 hodin v Divadle 12 premiéru nové inscenace opery Claudia Monteverdiho Ol ballo delle ingrate (Tanec nevděčnic) v hudebním nastudování Jiřího Habarta a v režii Jiřího Nekvasila. Společně v druhé polovině večera zazní i opera Henryho Purcella Dido a Aeneas. Konkrétní obsazení sólistů bude upřesněno.

Olomouc

Barbara Maria Willi vystoupí s Komorním ansámblem Moravské filharmonie Olomouc v pondělí 6. února v 19:00 hodin v areálu Vojenské nemocnice v Klášterním Hradisku. Zazní díla Arcangela Corelliho, Thomase Augustina Arneho, Georga Friedricha Händela, Petera Grahama a Henryka Mikołaje Góreckého.

Barbara Maria Willi (zdroj Barbara Maria Willi uvádí)
Barbara Maria Willi (zdroj Barbara Maria Willi)

Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Zsoltem Hamarem ve čtvrtek 9. a v pátek 10. února od 19:00 hodin v Redutě zahraje Symfonii č. 35 D dur K 385 Haffnerovu Wolfganga Amadea Mozarta, Koncert pro klarinet a orchestr Es dur, op. 36 Františka Kramáře (sólista Pablo Barragán) a Symfonii č. 1 c moll, op. 68 Johannese Brahmse.

Ostatní regiony

V úterý 7. února od 19:00 pořádá Divadlo F. X. Šaldy symfonický koncert s dirigentem Chuheiem Iwasakim. Zazní Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35 Petra Iljiče Čajkovského (sólista Daniel Matejča) a Symfonie č. 10 e moll, op. 93 Dmitrije Šostakoviče.

Daniel Matejča, Dvořákova Praha, 13. září 2022 (zdroj Dvořákova Praha)
Daniel Matejča, Dvořákova Praha, 13. září 2022 (zdroj Dvořákova Praha)

Komorní filharmonie Pardubice zahraje ve středu 8. února od 19:00 hodin v Sukově síni Domu hudby pod taktovkou autora hudby Roberta Israela k němému filmu Safety last (O patro výš) s Haroldem Lloydem v hlavní roli.

Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Robertem Kružíkem vystoupí ve čtvrtek 9. února od 19:00 hodin v Koncertním sále Domu kultury. Zazní Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 87 Eduarda Lassena (sólista Linus Roth) a Symfonie č. 5 F dur, op. 76 Antonína Dvořáka.

Češi v zahraničí

Filharmonie Brno se svým šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem vyráží ve středu 8. února na dvoutýdenní turné do Spojených států amerických. Ve středu 8. února v newyorské Carnegie Hall zazní Thunderbolt P-47 Bohuslava Martinů, Taras Bulba Leoše Janáčka (Christian Schmitt – varhany) a Symfonie č. 12 Lodger Philipa Glasse (sólistka Angélique Kidjo).

Filharmonie Brno (zdroj Filharmonie Brno)
Filharmonie Brno (zdroj Filharmonie Brno)

V pátek 10. února v Hillově auditoriu v Ann Arbor (Michigan) zazní Sinfonietta a Glagolská mše (sólisté Abigail Rethwisch, Nancy Maultsby, Daniel Stein a Benjamin Sieverding, sbor UMS Choral Union) Leoše Janáčka, program doplní Humoreska pro varhany a orchestr Williama Bolcoma (sólista Christian Schmitt).

Slovensko

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments