Týden s hudbou. Koncerty, opera, stream

Uprostřed léta vám přinášíme nový Týden s hudbou, kde naleznete to nejzajímavější, co se děje ve vašem okolí.
Delphine Galou (zdroj Letní slavnosti staré hudby)
Delphine Galou (zdroj Letní slavnosti staré hudby)

Praha

V úterý 8. srpna od 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy v rámci zakončení 24. ročníku festivalu Letní slavnosti staré hudby zazní koncert Canto d’Orfeo – bájný pěvec v barokních operách v podání Delphine Galou (alt) a Collegia Mariana s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou v dílech Antonia Vivaldiho, Johanna Josepha Fuxe, Carla Heinricha Grauna, Christopha Willibalda Glucka a Johanna Joachima Quantze.

V neděli 13. srpna od 19:00 hodin ve Werichově vile na Kampě vystoupí sopranistka Tamara Morozová a mezzosopranistka Tereza Papoušková za klavírního doprovodu Ahmada Hedara. Zazní skladby Benjamina Brittena, Leonarda Bernsteina, Ethel Smyth a dalších.

Olomouc

V úterý 8. srpna od 19:00 hodin zazní v katedrále sv. Václava Requiem Pavla Křížkovského.

Ostatní regiony Čech

V úterý 8. srpna od 17:00 hodin v kostele Nejsvětější Trojice v Jablonci nad Nisou – Mšeně vystoupí se svým recitálem varhanice Ivana Michalovičová a mezzosopranistka Barbora Garzinová.

V pátek 11. srpna od 17:00 hodin vystoupí se svým recitálem v kostele sv. Rodiny a sv. Jana Nepomuckého v Horní Vltavici sopranistka Gabriela Eibenová za doprovodu varhan Adama Viktory.

Daniel Klánský (zdroj Daniel Klánský)
Daniel Klánský (zdroj Daniel Klánský)

V sobotu 12. srpna od 18:00 hodin na festivalu Za poklady Broumovska v kostele sv. Jiří a Martina v Martínkovicích vystoupí se svým recitálem basbarytonista Daniel Klánský za doprovodu svého bratra Lukáše Klánského. Zazní písně Ludwiga van Beethovena, Ralpha Vaughana Williamse, Sergeje Prokofjeva a v premiéře nový písňový cyklus Jana Kučery.

V sobotu 12. srpna od 18:00 hodin rozezní varhany chomutovského děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie Vladimír Roubal.

V sobotu 12. srpna od 19:00 hodin v teplickém Krušnohorském divadle vystoupí Severočeská filharmonie Teplice. Jako dirigenti a sólisté účinkují frekventanti Evropské hudební akademie 2023 pod vedením Norberta Baxy a Evy Randové. Zazní výběr z opery Bohéma Giacoma Pucciniho, suita Pohádka, op. 16 Josefa Suka a výběr z opery Příběhy lišky Bystroušky Leoše Janáčka.

V neděli 13. srpna od 18:00 hodin v kostele sv. Jakuba v Poličce v rámci cyklu Nedělní varhanní zastavení vystoupí se svým recitálem varhaník Jiří Kudrna.

V neděli 13. srpna od 10:30 hodin v litomyšlském piaristickém chrámu Nalezení sv. kříže bude zahájen festival Litomyšlské dny barokní tradice. Zazní Missa VII Johanna Melchiora Caesara v podání komorního smíšeného sboru Krkonošské Collegium Musicum a souboru La Bilancetta.

Ostatní regiony Moravy a Slezska

V pondělí 7., ve středu 9. a ve čtvrtek 10. srpna vždy od 19:30 hodin v luhačovickém Lázeňském divadle vystoupí letošní absolventi Akademie Václava Hudečka.

V pátek 11. srpna od 19:30 hodin v luhačovickém MěKD Elektra proběhne závěrečný galakoncert absolutního vítěze letošního 28. ročníku Akademie Václava Hudečka a dalších absolventů za doprovodu klavíru Lukáše Klánského.

Davidem Garrett (foto Sascha Schröder)
Davidem Garrett (foto Sascha Schröder)

Moravská filharmonie Olomouc vystoupí v pátek 11. srpna od 19:00 hodin v zámeckém parku ve Slavkově u Brna společně s houslistou Davidem Garrettem.

Czech Ensemble Baroque působí tento týden na Letní škole barokní hudby v rámci jejího 21. ročníku. V pátek 11. srpna od 19:30 hodin vystoupí na zámku v Holešově s programem Pocta Versailles. Program se opakuje v sobotu 12. srpna od 18:00 hodin v kostele Narození Panny Marie v Rajnochovicích a v neděli 13. srpna od 14:00 hodin ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku v Kroměříži.

Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Jakubem Kleckerem vystoupí v sobotu 12. srpna od 19:00 hodin v Arcibiskupském zámku v Kroměříži společně se sólisty Doubravskou Součkovou (soprán) a Jiřím Brücklerem (baryton). Zazní předehry a árie z oper Wolfganga Amadea Mozarta.

Češi v zahraničí

Ve středu 9. a pátek 11. srpna bude na operním Glynderborne Festival v Anglii v podání Collegia 1704 uvedena opera Georga Friedricha Händela Semele. V nastudování Václava Lukse a v režii Adele Thomas zpívají v hlavních rolích Clive Bayley, Aryeh Nussbaum Cohen, Joélle Harvey, Stephanie Wake-Edwards, Samuel Mariño, Jennifer Johnston a Stuart Jackson.

Pražský filharmonický sbor na festivalu v Bregenz vystupuje v opeře Giacoma Pucciniho Madame Butterfly pod taktovkou Enriqua Mazzoly a v režii Andrease Homokiho. Konkrétní obsazení hlavních rolích bude upřesněno. Reprízy proběhnou od středy 9. do soboty 13. srpna každý den.

Plzeňská filharmonie vystoupí v neděli 13. srpna na německé Chotěbuzi na festivalu Elbenwald se svým šéfdirigentem Chuheiem Iwasakim. Zazní výběr z filmové hudby Johna Williamse, Howarda Shorea a dalších.

Bregenzer Festspiele – Giuseppe Verdi: Ernani – Pražský filharmonický sbor (foto Martina Kritznerová)
Bregenzer Festspiele – Giuseppe Verdi: Ernani – Pražský filharmonický sbor (foto Martina Kritznerová)

Streamy

V pátek 11. srpna bude na serveru OperaVision zveřejněn stream opery Gioachina Rossiniho Il signor Bruschino v inscenaci Belcanto Opera Festival ve Wildbadu. Pod taktovkou José Miguela Pérez-Sierry a v režii Jochena Schönlebera zpívají Giorgio Caoduro, Eleonora Bellocci, Emmanuel Franco, Francesco Lucii, Hyunduk Kim, Filiberto Francesco Bruno, Francesco Bossi a Camilla Carol Farias. Hraje Krakowská filharmonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments