Týden s hudbou. Koncerty, opera, streamy a přenosy

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Na začátku září je tady nový Týden s hudbou, kde naleznete jak živé akce z vašeho okolí, tak několik streamů a přenosů v televizi.
Témata:Adam Janíček Adam Plachetka Adam Sedlický Adam Viktora Ailyn Pérez Alpesh Chauhan Andreas Staier Andris Nelsons Ars Electronica Atlantis collegium Aziz Shokhakimov Barbora de Nunes-Cambraia Barocco sempre giovane BBC Proms London BBC Radio 3 BBC Singers BBC Symphony Chorus BBC Symphony Orchestra Boni pueri Camerata Moravia Olomouc Český filharmonický sbor Český filharmonický sbor Brno Collegium Marianum ČT art Daishin Kashimoto Dalia Stasevska Daniel Raiskin Divadlo J. K. Tyla Plzeň Emmanuel Villaume Eugenio Maria Fagiani Eva Hornyáková Eva Urbanová (1961) Ewald Danel Festival Silberbauerovo hudební Podyjí Filharmonie Brno Gábor Takács-Nagy Gabriela Eibenová Gautier Capuçon Hana Blažíková Helsinki Philharmonic Orchestra In Medias Brass Iva Kramperová Ján Bogdan Jan Krejča Jan Mráček Jana Semerádová Janáčkova filharmonie Ostrava Jaroslav Tůma Jean-Efflam Bavouzet Jiří Vodička Karol Mossakowski Kateřina Málková Koláček Tomáš Kristýna Daňhelová Laurie Anderson Libor Mašek Lípa Musica Lukáš Klánský Lukáš Vasilek Marek Štilec Marie Vomáčková Marie Vrbová Markéta Schley Reindlová Marko Ivanović Martinů Voices Mezinárodní hudební festival F. L. Věka Mezinárodní hudební festival Karla Ditterse z Dittersdorfu Michael Dvořák Michaela Koudelková Monika Knoblochová Moravská filharmonie Olomouc Národní divadlo Národní divadlo Brno Nicola Benedetti Novofest 2022 Ondrej Lenárd Ondřej Valenta Opera Birmingham OperaVision Orchestre Philharmonique de Strasbourg Pavel Černý Pavel Hekela Pavel Klečka Pavel Mrověc Pavel Šporcl Pavlína Švestková Petr Chromčák Petr Fiala PKF — Prague Philharmonia Robert Kružík Roberta Mameli Roman Martynov Royal Scottish National Orchestra Rubin Kodheli Slovenská filharmónia Slovenský filharmonický zbor Slovenský komorný orchester Susanna Mälkki Svatováclavský hudební festival Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Terézia Kružliaková Thomas Søndergård TV Noe Věra Likérová Vertigo Vítězslav Podrazil Viva Musica! Bratislava Wiener Philharmoniker

Ailyn Pérez (foto Rebecca Fay)
Ailyn Pérez (foto Rebecca Fay)

Praha

V úterý 6. srpna od 19:30 hodin v sále Novoměstské radnice vystoupí na zahajovacím koncertu dvacátého ročníku festivalu Novofest houslista Jan Mráček za klavírního doprovodu Lukáše Klánského. Zazní díla Antonína Dvořáka, Wolfganga Amadea Mozarta, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Zdeňka Fibicha, Ericha Wolfganga Korngolda a Dmitrije Šostakoviče.

PKF – Prague Philharmonia vystoupí se svým abonentním koncert ve středu 7. září v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina pod taktovkou Emmanuela Villaume. Spoluúčinkuje sopranistka Ailyn Pérez. Zazní předehra k opeře Únos ze Serailu K 384 a Symfonie č. 40 g moll K 550 Wolfganga Amadea Mozarta, Dis-moi que je suis belle – árie z opery Thaïs Julese Masseneta, Bakchanálie z opery Samson a Dalila Camille Saint-Saënse, písňový cyklus Šeherezáda a Antický menuet Maurice Ravela.

V bazilice svatého Jakuba se ve čtvrtek 8. září od 19:00 hodin představí italský varhaník Eugenio Maria Fagiani s díly Johanna Sebastiana Bacha, Ermanna Wolf-Ferrariho, Franze Liszta a dalších.

V rámci koncertní řady Hudba o Třetí v Atriu Žižkov vystoupí 10. září od 15:00 hodin duo Jiří Sycha a Filip Dvořák s programem Stopy folklóru v barokní hudbě.

Koncertní provedení opery Věc Makropulos Leoše Janáčka zazní v neděli 11. září v 19:00 hodin v Národním divadle. V hlavní roli se představí Eva Urbanová, v dalších pak Aleš Briscein, Michal Lehotský, Jana Sibera, Adam Plachetka, Josef Moravec, Jan Martiník, Ivan Kusnjer, Jaroslav Březina, Yvona Škvárová, Michaela Zajmi. Spoluúčinkuje Sbor a Orchestr Národního divadla v Praze.  

Eva Urbanová (zdroj Eva Urbanová)
Eva Urbanová (zdroj Eva Urbanová)

Brno

Open-air chystá na středu 7. září od 18:00 hodin Národní divadlo Brno na piazzettě před Janáčkovým divadle. Operní soubor, který představí ukázky z repertoáru bude dirigovat Marko Ivanović.

V neděli 11. září v 19:00 hodin v Besedním domě Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Michaelem Dvořákem vystoupí se svým 1. abonentním koncertem. Zazní Symfonie c moll Leoplda Gassmanna, O Deus, ego amo te a Lauda Sion Carla Ditterse, Missa solemnis Jana Křtitele Vaňhala a Te Deum Albína Maška. Spoluúčikují sólistky Pavlína Švestková a Marie Vrbová a Camerata Moravia Olomouc pod taktovkou Petra Chromčáka.  

Ostrava

V Ostravě a okolí probíhá Svatováclavský festival.

V pondělí 5. září od 18:00 hodin v hlučínském kostele svatého Jana Křtitele vystoupí Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou. Zazní díla Georga Friedricha Händela, Antonia Vivaldiho, Giuseppe Tartiniho a Georga Philippa Telemanna.

V úterý 6. září v 19:00 hodin v Husově kostele ve Slezské Ostravě vystoupí maďarský žesťový soubor In Medias Brass. Zazní díla Ference Farkase, Benedetta Marcella, Johanna Sebastiana Bacha, Pietra Mascagniho, Alexandera Borodina, Frigyese Hidase, Ernő Dohnányie, Zoltána Kovácse a Csaba Tűzkő.

In Medias Brass (zdroj Svatováclavský hudební festival
In Medias Brass (zdroj Svatováclavský hudební festival

Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou a sopranistka Roberta Mameli vystoupí ve středu 7. září od 19:00 hodin v kostele svatého Václava v Ostravě – centru. Zazní árie a díla Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela.

V kostele svatého Jana Křtitele v Sudicích ve čtvrtek 8. září od 18:00 hodin znovu vystoupí maďarský žesťový soubor In Medias Brass. Zazní díla Ference Farkase, Benedetta Marcella, Johanna Sebastiana Bacha, Pietra Mascagniho, Alexandera Borodina, Frigyese Hidase, Ernő Dohnányie, Zoltána Kovácse a Csaba Tűzkő.

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Gáborem Takács-Nagym vystoupí ve čtvrtek 8. září v kostele svatého Václava v Opavě. Zazní Symfonie č. 90 C dur Josepha Haydna, Koncert pro klavír a orchestr č. 26 D dur Korunovační K 537 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Jean-Efflam Bavouzet) a Symfonie č. 2 D dur, op. 36 Ludwiga van Beethovena.

Virtuózní houslové koncerty Pietra Antonia Locatelliho, Arcangela Corelliho a Giuseppe Tartiniho zahraje v kostele svatého Stanislava v Bolaticích v pátek 9. září od 18:00 hodin Jiří Vodička a Barocco sempre giovane.

PKF – Prague Philharmonia vystoupí s dirigentem Emmanuelem Villaumem v evangelickém Kristově kostele na Husově náměstí v pátek 9. září od 19:00 hodin. Hlavním sólistou večera bude Adam Plachetka. Zazní Meditace na staročeský chorál Svatý Václave, op. 35a Josefa Suka, Biblické písně, op. 99 Antonína Dvořáka, Symfonie č. 40 g moll K 550 a „Per questa bella mano“ Koncertní árie pro bas, obligátní kontrabas a orchestr K 612 Wolfganga Amadea Mozarta (Pavel Klečka – kontrabas).  

Flétnistka Michaela Koudelková, theorbista Jan Krejča, violoncellista Libor Mašek a cembalistka Monika Knoblochová zahrají v sobotu 10. září od 15:00 v Husově sboru v Rychvaldu skladby Georga Friedricha Händela a Arcangela Corelliho.

Virtuózní houslové koncerty Pietra Antonia Locatelliho, Arcangela Corelliho a Giuseppe Tartiniho znovu zahraje v kostele svatého Cyrila a Metoděje v Ostravě – Pustkovci v sobotu pátek 10. září od 18:00 Jiří Vodička a Barocco sempre giovane.

Jiří Vodička (Zdroj Svatováclavský hudební festival)
Jiří Vodička (Zdroj Svatováclavský hudební festival)

Flétnistka Michaela Koudelková, theorbista Jan Krejča, violoncellista Libor Mašek a cembalistka Monika Knoblochová zahrají v neděli 11. září od 15:00 hodin v zámecké kapli Nalezení svatého Kříže v Nové Horce u Studének skladby Georga Friedricha Händela a Arcangela Corelliho.

Svébytná kapela Vertigo oslaví dvacet let na scéně koncertem v neděli 11. září od 18:00 hodin v Husově sboru v Ostravě – Staré Bělé.

Olomouc

Polský varhaník žijící ve Francii Karol Mossakowski se představí v pondělí 5. září od 19:00 hodin v katedrále svatého Václava. Spoluúčinkuje recitátor Pavel Hekela. Zazní Preludium a fuga č. 3 h moll, op. 35 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Pastorale e moll, op. 19 Césara Francka, Preludium a fuga na téma B-A-C-H Franze Liszta a improvizovaná suita Cesta izraelitů do zaslíbené země sólisty večera.  

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments