Týden s hudbou. Koncerty, opera, streamy a přenosy

Na začátku září je tady nový Týden s hudbou, kde naleznete jak živé akce z vašeho okolí, tak několik streamů a přenosů v televizi.
Témata:Adam Janíček Adam Plachetka Adam Sedlický Adam Viktora Ailyn Pérez Alpesh Chauhan Andreas Staier Andris Nelsons Ars Electronica Atlantis collegium Aziz Shokhakimov Barbora de Nunes-Cambraia Barocco sempre giovane BBC Proms London BBC Radio 3 BBC Singers BBC Symphony Chorus BBC Symphony Orchestra Boni pueri Camerata Moravia Olomouc Český filharmonický sbor Český filharmonický sbor Brno Collegium Marianum ČT art Daishin Kashimoto Dalia Stasevska Daniel Raiskin Divadlo J. K. Tyla Plzeň Emmanuel Villaume Eugenio Maria Fagiani Eva Hornyáková Eva Urbanová (1961) Ewald Danel Festival Silberbauerovo hudební Podyjí Filharmonie Brno Gábor Takács-Nagy Gabriela Eibenová Gautier Capuçon Hana Blažíková Helsinki Philharmonic Orchestra In Medias Brass Iva Kramperová Ján Bogdan Jan Krejča Jan Mráček Jana Semerádová Janáčkova filharmonie Ostrava Jaroslav Tůma Jean-Efflam Bavouzet Jiří Vodička Karol Mossakowski Kateřina Málková Koláček Tomáš Kristýna Daňhelová Laurie Anderson Libor Mašek Lípa Musica Lukáš Klánský Lukáš Vasilek Marek Štilec Marie Vomáčková Marie Vrbová Markéta Schley Reindlová Marko Ivanović Martinů Voices Mezinárodní hudební festival F. L. Věka Mezinárodní hudební festival Karla Ditterse z Dittersdorfu Michael Dvořák Michaela Koudelková Monika Knoblochová Moravská filharmonie Olomouc Národní divadlo Národní divadlo Brno Nicola Benedetti Novofest 2022 Ondrej Lenárd Ondřej Valenta Opera Birmingham OperaVision Orchestre Philharmonique de Strasbourg Pavel Černý Pavel Hekela Pavel Klečka Pavel Mrověc Pavel Šporcl Pavlína Švestková Petr Chromčák Petr Fiala Prague Philharmonia Robert Kružík Roberta Mameli Roman Martynov Royal Scottish National Orchestra Rubin Kodheli Slovenská filharmónia Slovenský filharmonický zbor Slovenský komorný orchester Susanna Mälkki Svatováclavský hudební festival Symfonický orchester Slovenského rozhlasu Terézia Kružliaková Thomas Søndergård TV Noe Věra Likérová Vertigo Vítězslav Podrazil Viva Musica! Bratislava Wiener Philharmoniker
Ailyn Pérez (foto Rebecca Fay)
Ailyn Pérez (foto Rebecca Fay)

Praha

V úterý 6. srpna od 19:30 hodin v sále Novoměstské radnice vystoupí na zahajovacím koncertu dvacátého ročníku festivalu Novofest houslista Jan Mráček za klavírního doprovodu Lukáše Klánského. Zazní díla Antonína Dvořáka, Wolfganga Amadea Mozarta, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Zdeňka Fibicha, Ericha Wolfganga Korngolda a Dmitrije Šostakoviče.

PKF – Prague Philharmonia vystoupí se svým abonentním koncert ve středu 7. září v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina pod taktovkou Emmanuela Villaume. Spoluúčinkuje sopranistka Ailyn Pérez. Zazní předehra k opeře Únos ze Serailu K 384 a Symfonie č. 40 g moll K 550 Wolfganga Amadea Mozarta, Dis-moi que je suis belle – árie z opery Thaïs Julese Masseneta, Bakchanálie z opery Samson a Dalila Camille Saint-Saënse, písňový cyklus Šeherezáda a Antický menuet Maurice Ravela.

V bazilice svatého Jakuba se ve čtvrtek 8. září od 19:00 hodin představí italský varhaník Eugenio Maria Fagiani s díly Johanna Sebastiana Bacha, Ermanna Wolf-Ferrariho, Franze Liszta a dalších.

V rámci koncertní řady Hudba o Třetí v Atriu Žižkov vystoupí 10. září od 15:00 hodin duo Jiří Sycha a Filip Dvořák s programem Stopy folklóru v barokní hudbě.

Koncertní provedení opery Věc Makropulos Leoše Janáčka zazní v neděli 11. září v 19:00 hodin v Národním divadle. V hlavní roli se představí Eva Urbanová, v dalších pak Aleš Briscein, Michal Lehotský, Jana Sibera, Adam Plachetka, Josef Moravec, Jan Martiník, Ivan Kusnjer, Jaroslav Březina, Yvona Škvárová, Michaela Zajmi. Spoluúčinkuje Sbor a Orchestr Národního divadla v Praze.  

Eva Urbanová (zdroj Eva Urbanová)
Eva Urbanová (zdroj Eva Urbanová)

Brno

Open-air chystá na středu 7. září od 18:00 hodin Národní divadlo Brno na piazzettě před Janáčkovým divadle. Operní soubor, který představí ukázky z repertoáru bude dirigovat Marko Ivanović.

V neděli 11. září v 19:00 hodin v Besedním domě Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Michaelem Dvořákem vystoupí se svým 1. abonentním koncertem. Zazní Symfonie c moll Leoplda Gassmanna, O Deus, ego amo te a Lauda Sion Carla Ditterse, Missa solemnis Jana Křtitele Vaňhala a Te Deum Albína Maška. Spoluúčikují sólistky Pavlína Švestková a Marie Vrbová a Camerata Moravia Olomouc pod taktovkou Petra Chromčáka.  

Ostrava

V Ostravě a okolí probíhá Svatováclavský festival.

V pondělí 5. září od 18:00 hodin v hlučínském kostele svatého Jana Křtitele vystoupí Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou. Zazní díla Georga Friedricha Händela, Antonia Vivaldiho, Giuseppe Tartiniho a Georga Philippa Telemanna.

V úterý 6. září v 19:00 hodin v Husově kostele ve Slezské Ostravě vystoupí maďarský žesťový soubor In Medias Brass. Zazní díla Ference Farkase, Benedetta Marcella, Johanna Sebastiana Bacha, Pietra Mascagniho, Alexandera Borodina, Frigyese Hidase, Ernő Dohnányie, Zoltána Kovácse a Csaba Tűzkő.

In Medias Brass (zdroj Svatováclavský hudební festival
In Medias Brass (zdroj Svatováclavský hudební festival

Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou a sopranistka Roberta Mameli vystoupí ve středu 7. září od 19:00 hodin v kostele svatého Václava v Ostravě – centru. Zazní árie a díla Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela.

V kostele svatého Jana Křtitele v Sudicích ve čtvrtek 8. září od 18:00 hodin znovu vystoupí maďarský žesťový soubor In Medias Brass. Zazní díla Ference Farkase, Benedetta Marcella, Johanna Sebastiana Bacha, Pietra Mascagniho, Alexandera Borodina, Frigyese Hidase, Ernő Dohnányie, Zoltána Kovácse a Csaba Tűzkő.

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Gáborem Takács-Nagym vystoupí ve čtvrtek 8. září v kostele svatého Václava v Opavě. Zazní Symfonie č. 90 C dur Josepha Haydna, Koncert pro klavír a orchestr č. 26 D dur Korunovační K 537 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Jean-Efflam Bavouzet) a Symfonie č. 2 D dur, op. 36 Ludwiga van Beethovena.

Virtuózní houslové koncerty Pietra Antonia Locatelliho, Arcangela Corelliho a Giuseppe Tartiniho zahraje v kostele svatého Stanislava v Bolaticích v pátek 9. září od 18:00 hodin Jiří Vodička a Barocco sempre giovane.

PKF – Prague Philharmonia vystoupí s dirigentem Emmanuelem Villaumem v evangelickém Kristově kostele na Husově náměstí v pátek 9. září od 19:00 hodin. Hlavním sólistou večera bude Adam Plachetka. Zazní Meditace na staročeský chorál Svatý Václave, op. 35a Josefa Suka, Biblické písně, op. 99 Antonína Dvořáka, Symfonie č. 40 g moll K 550 a „Per questa bella mano“ Koncertní árie pro bas, obligátní kontrabas a orchestr K 612 Wolfganga Amadea Mozarta (Pavel Klečka – kontrabas).  

Flétnistka Michaela Koudelková, theorbista Jan Krejča, violoncellista Libor Mašek a cembalistka Monika Knoblochová zahrají v sobotu 10. září od 15:00 v Husově sboru v Rychvaldu skladby Georga Friedricha Händela a Arcangela Corelliho.

Virtuózní houslové koncerty Pietra Antonia Locatelliho, Arcangela Corelliho a Giuseppe Tartiniho znovu zahraje v kostele svatého Cyrila a Metoděje v Ostravě – Pustkovci v sobotu pátek 10. září od 18:00 Jiří Vodička a Barocco sempre giovane.

Jiří Vodička (Zdroj Svatováclavský hudební festival)
Jiří Vodička (Zdroj Svatováclavský hudební festival)

Flétnistka Michaela Koudelková, theorbista Jan Krejča, violoncellista Libor Mašek a cembalistka Monika Knoblochová zahrají v neděli 11. září od 15:00 hodin v zámecké kapli Nalezení svatého Kříže v Nové Horce u Studének skladby Georga Friedricha Händela a Arcangela Corelliho.

Svébytná kapela Vertigo oslaví dvacet let na scéně koncertem v neděli 11. září od 18:00 hodin v Husově sboru v Ostravě – Staré Bělé.

Olomouc

Polský varhaník žijící ve Francii Karol Mossakowski se představí v pondělí 5. září od 19:00 hodin v katedrále svatého Václava. Spoluúčinkuje recitátor Pavel Hekela. Zazní Preludium a fuga č. 3 h moll, op. 35 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Pastorale e moll, op. 19 Césara Francka, Preludium a fuga na téma B-A-C-H Franze Liszta a improvizovaná suita Cesta izraelitů do zaslíbené země sólisty večera.  

Česká varhanice žijící v Německu Markéta Schley Reindlová vystoupí v katedrále svatého Václava ve čtvrtek 8. září od 19:00 hodin. Zazní Sonáta pro varhany č. 4 B dur, op. 65 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, výběr z 11 chorálových předeher, op. 122 posth. Johannese Brahmse, Preludium g moll Johanna Christiana Heinricha Rincka, část cyklu Job Petra Ebena, Fantazie č. 2 g moll, op. 32 Miloslava Kabeláče, 2 předehry z 52 chorálových předeher, op. 67 a Introdukce a passacaglia f moll, op. 63 Maxe Regera.

Markéta Schley Reindlová (zdroj Markéta Schley Reindlová)
Markéta Schley Reindlová (zdroj Markéta Schley Reindlová)

V Redutě v pátek 9. září od 19:00 hodin vystoupí Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Roberta Kružíka společně s cimbálovou muzikou Harafica. Jako sólisté se představí Kristýna Daňhelová a Tomáš Koláček.

Ostatní regiony

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla pořádá v úterý 6. září pro všechny své příznivce Průvod Vendelín, kterým již po sedmé zahájí novou sezónu. V 16:00 hodin vyjde průvod z Mlýnské strouhy a přes sadový okruh dojde k Velkému divadlu, kde se představí od 16:30 hodin program všech souborů DJKT.

Varhaník Adam Viktora a sopranistka Gabriela Eibenová vystoupí v úterý 6. září od 17:30 hodin v kostele sv. Prokopa a Mikuláše v Bohušovicích nad Ohří.

Varhaník Jaroslav Tůma zahraje ve čtvrtek 8. září od 19:00 hodin v kostele sv. Františka Xaverského v Opařanech.

Mezzosopranistka Barbora de Nunes-Cambraia za doprovodu varhaníka Ondřeje Valenty vystoupí v pátek 9. září od 18:00 hodin v kostele sv. Kateřiny v Uhelné.

Barbora de Nunes-Cambraia (zdroj Barbora de Nunes-Cambraia)
Barbora de Nunes-Cambraia (zdroj Barbora de Nunes-Cambraia)

V rámci festivalu Lípa Musica vystoupí v pátek 9. září od 19:00 hodin v kostele sv. Bartoloměje v Hrádku nad Nisou český chlapecký sbor Boni pueri s dirigentem Markem Štilcem. Zazní Ave Maria připisované Giuliu Caccinimu, Te Deum Antonína Rejchy, Gloria ze Mše D dur Antonína Dvořáka, Hallelujah z Händelova Mesiáše, Toccata BWV 538 Johanna Sebastiana Bacha a Requiem c moll Leopolda Hofmanna.  

V sobotu 10. září od 18:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Rancířově v rámci festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí vystoupí sopranistka Věra Likérová za doprovodu varhan Kateřiny Málkové s áriemi a koncerty Georga Friedricha Händela a Antonia Vivaldiho. Spoluúčinkuje komorní soubor Atlantis collegium s uměleckým vedoucím Vítězslavem Podrazilem.

Benefiční koncert v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně se uskuteční v sobotu 10. září od 18:00 hodin. Účinkuje Pavel Šporcl a řada dalších. Koncert můžete živě sledovat na TV Noe.

V sobotu 10. září od 19:00 hodin v kostele svatého Josefa v Pěnčíně – Krásné vystoupí na festivalu Lípa Musica sopranistka Hana Blažíková za doprovodu kladívkového klavíru Andrease Staiera. Zazní písně Fryderyka Chopina, Fanze Schuberta, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Roberta Schumanna.  

V sobotu 10. září od 19:00 hodin se v kostele Povýšení sv. Kříže v Litomyšli u příležitosti posvěcení nového oltáře uskuteční koncert. Účinkuje MimTrio rodiny Mimrových, Adam Janíček (housle), Marie Vomáčková (klavír) a recitátor Pavel Mrověc.  

Martinů Voices (foto Daniel Havel)
Martinů Voices (foto Daniel Havel)

Komorní sbor Martinů Voices pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka vystoupí v sobotu 10. září v 18:00 hodin v kostele sv. Josefa v České Vsi s programem slavných aranží amerických spirituálů. Koncert se koná v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Karla Ditterse z Dittersdorfu.

V neděli 11. září v 17:00 hodin v Bohuslavicích, okres Náchod na Festivalu F. L. Věka 2022 zahraje Iva Kramperová a Barocco sempre giovane Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho. V průběhu bude recitovat František Kinský dobové sonety.  

Varhaník Adam Viktora a sopranistka Gabriela Eibenová vystoupí v neděli11. září od 17:00 hodin v kostele sv. Jana Křtitele v Bystrém, okr. Svitavy.

V kostele Narození sv. Jana Křtitele v Osově, okr Beroun zahraje varhaník Pavel Černý v neděli 11. září od 17:00 hodin.

Češi v zahraničí

Ve štrasburském Palais de la Musique se v pátek 9. září představí Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou v Requiem Giuseppe Verdiho. Sólisty Krassimiru Stoyanovou, Jamie Bartonovou, Benjamina Bernheima a Aina Angera, Choeur de l´Opéra national du Rhin a Orchestre Philharmonique de Strasbourg řídí Aziz Shokhakimov.  

Laurie Anderson (zdroj Filharmonie Brno)

Filharmonie Brno vystoupí v sobotu 10. září v rakouském Linci na festivalu Ars Electronica. Zazní Studie pro smyčcový orchestr Pavla Haase, Symfonie č. 3 Philippa Glasse a Amelia Laurie Andersona (Laurie Anderson – zpěv a housle, Rubin Kodheli – violoncello).

Slovensko

Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem vystoupí v pondělí 5. září od 18:00 ve Stľpové síni. Zazní Suita u Holbergových časů, op. 40 Edvarda Griega, Koncert pro housle a orchestr a moll BWV 1041 Johanna Sebastiana Bacha, Musica slovaca Ilji Zeljenky a Cantica slovaca Ladislava Kupkoviče.

Ve čtvrtek 8. září od 19:00 hodin v Koncertní síni SF vystoupí Slovenská filharmonie s dirigentem Danielem Raiskinem. Zazní Nostalgie pro housle a orchestr Tōru Takemitsua (sólista Daishin Kashimoto), Koncert pro housle a orchestr č. 2 D dur K 211 Wolfganga Amadea Mozarta a Symfonie č. 3 F dur, op. 90 Johannese Brahmse.

Ve čtvrtek 8. září od 19:00 hodin v košickém Domě umění vystoupí se svým recitálem violoncellista Ján Bogdan za klavírního doprovodu Romana Martynova. Zazní skladby Petra Iljiče Čajkovského, Jozefa Podprockého, Gergese Bizeta a Sergeje Rachmaninova.

Ondrej Lenárd (foto Filip Jandourek)
Ondrej Lenárd (foto Filip Jandourek)

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu v pátek 9. září od 19:00 hodin ve Velkém studiu Bratislavského rozhlasu zahraje u příležitosti osmdesátých narozenin dirigenta Ondreje Lenárda Symfonii č. 2 c moll Vzkříšení Gustava Mahlera. Spoluúčinkují sólistky Eva Hornyáková, Terézia Kružliaková a Slovenský filharmonický sbor se sbormistrem Adamem Sedlickým. Koncert můžete poslouchat živě na rádiu Devín.

Filharmonie Brno vystoupí neděli 11. září 20:00 hodin na festivalu Viva musica! v bratislavském Rozhlasu. Zazní Studie pro smyčcový orchestr Pavla Haase, Symfonie č. 3 Philippa Glasse a Amelia Laurie Anderson (Laurie Anderson – zpěv a housle, Rubin Kodheli – violoncello).

Streamy a televizní přenosy

V Londýně tento týden končí největší a nejstarší festival na světě BBC Proms. Jako každý rok je možné řadu koncertů sledovat online na BBC Radio 3.

V úterý 6. září od 20:30 hodin SEČ Skotský národní orchestr s Thomasem Søndergårdem zahrají Tři části ze suity Powder Her Face Thomase Adèse, Koncert pro housle a orchestr Wyntona Marsalise (sólistka Nicola Benedetti), Čtyři mořská interludia z opery Peter Grimes Benjamina Brittena a Symfonické tance z muzikálu West Side Story Leonarda Bernsteina.

V sobotu 10. září od 20:15 hodin SEČ zazní závěrečný koncert letošních BBC Proms. BBC Symphony Orchestra, BBC Singers a BBC Symphony Chorus bude řídit Dalia Stasevska. Spoluúčinkují sólisté – Lise Davidsen (soprán), Sheku Kanneh-Mason (violoncello) a herečka Harriet Walter. Pestrý program zahrnuje kratší skladby Samuela Coleridge-Taylora, Richarda Wagnera, Jeana Sibelia, Pietra Mascagniho, Giuseppe Verdiho, Edwarda Elgara a řady dalších.

Dalia Stasevska (zdroj Dalia Stasevska)
Dalia Stasevska (zdroj Dalia Stasevska)

V pondělí 5. září od 20:15 hodin si na ČT Art poslechněte živě koncert Vídeňských filharmoniků pod taktovkou Andrise Nelsonse ze zahrad Schönbrunnu. Spoluúčinkuje violoncellista Gautier Capuçon. Zazní díla Ludwiga van Beethovena, Gioacchina Rossiniho, Camilla Saint-Saënse, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a řady dalších.

Na webu Helsinské filharmonie je možné zhlédnout od čtvrtka 8. září 20:00 hodin SEČ koncert s dirigentkou Susannou Mälkki. Zazní Metamorfóza II. dějství z opery Tristan a Isolda Richarda Wagnera. Sólových partů se ujmou Stuart Skelton, Lise Lindstrom, Jenny Carlstedt, Markus Nieminen, Stephen Milling a Roland Liiv. Připomínáme, že v archivu Helsinské filharmonie si můžete poslechnout řadu špičkových záznamů koncertů již od září 2018.

Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu v pátek 9. září od 19:00 hodin ve Velkém studiu Bratislavského rozhlasu zahraje u příležitosti osmdesátých narozenin dirigenta Ondreje Lenárda Symfonii č. 2 c moll Vzkříšení Gustava Mahlera. Spoluúčinkují sólistky Eva Hornyáková, Terézia Kružliaková a Slovenský filharmonický sbor se sbormistrem Adamem Sedlickým. Koncert můžete poslouchat živě na rádiu Devín.

Susanna Mälkki (foto Simon Fowler)
Susanna Mälkki (foto Simon Fowler)

Na serveru OperaVision bude v pátek 9. září zveřejněn záznam úvodní části operní tetralogie Richarda Wagnera Prsten Nibelungův Zlato Rýna v inscenaci Opery Birmingham. Pod taktovkou Alpeshe Chauhana se v hlavních rolích představí Eric Greene, Brenden Gunnell, Chrystal E. Williams, Francesca Chiejina, Amar Muchhala, Byron Jackson, Gweneth-Ann Rand, Ross Ramgobin, Keel Watson, Andrew Slater, John-Colyn Gyeantey, Zoe Drummond, Felicity Buckland a Georgia Mae Bishop. Spoluúčinkuje City of Birmigham Symphony Orchestra

Benefiční koncert v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně se uskuteční v sobotu 10. září od 18:00 hodin. Účinkuje Pavel Šporcl a řada dalších. Koncert můžete živě sledovat na TV Noe.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments