Týden s hudbou. Koncerty, opera, Tv, Streamy

V průběhu Velikonočního oktávu přinášíme nový Týden s hudbou, kde na prahu Velikonoc naleznete to nejzajímavější, co se děje ve vašem okolí a v televizi doplněné o rozhlasové přenosy a zahraniční streamy.
Témata:Akademie MenART Alice Sara Ott Alpesh Chauhan Alžběta Poláčková Anthony Almeidy Arnheidur Eiríksdóttir Becca Conviser Bennewitzovo kvarteto Birmingham Opera Company Český filharmonický sbor Brno Český rozhlas D-dur Český rozhlas Vltava Dechová harmonie Severočeské filharmonie Teplice Emmanuel Villaume Festival Jarmily Novotné Liteň Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze Filharmonie Brno Iris Moris Janáčkova akademie múzických umění Brno Janáčkova filharmonie Ostrava Jaroslav Březina Jaroslav Kyzlink Jitka Hosprová Johannes Zeinler José Carreras Josef Kovačič Jossi Wieler Jozef Eliáš Kantiléna Brno Karel Košárek Liteňské hornové dny Luciano Pavarotti Lucie Laubová Lukáš Dittrich Marek Vrábel Marie Šumníková Michaela Fukačová Michal Jančík Michal Kindl Moravská filharmonie Olomouc Moyzesovo kvarteto Nachtigall Artists OperaVision Pablo Heras-Casado Pavel Haas Quartet Peter Mikuláš Peter Schöne Petr Fiala Petr Šumník Petra Vondrová PhilHarmonia Octet Prague PKF — Prague Philharmonia Plácido Domingo Polish Basset Ensemble Pražští pěvci Rastislav Štúr Sergei Babayan Sergio Morabito Severočeská filharmonie Teplice Simone Young Slovenská filharmónia Stanislav Mistr Stanislav Předota Štátna filharmónia Košice Štefan Margita Svatováclavský hudební festival Symfonický orchestr Českého rozhlasu Szymon Makowski The Metropolitan Opera New York Vasilij Sinajskij Velikonoční festival duchovní hudby Brno Vincenzo Scalera Vittorio Grigòlo Wiener Staatsoper Zbyněk Červinka Zubin Mehta
Peter Schöne (zdroj Peter Schöne)
Peter Schöne (zdroj Peter Schöne)

Praha

PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Emmanuelem Villaumem v úterý 11. dubna od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina zahrají Koncert pro klavír a orchestr č. 2 B dur, op. 83 Johannese Brahmse (sólista Garrick Ohlsson) a Symfonii č. 3 a moll, op. 56 Skotskou Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

V úterý 11. dubna v 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce vystoupí německý barytonista Peter Schöne a PhilHarmonia Octet Prague. Zazní písňový cyklus Gustava Mahlera Chlapcův kouzelný roh v aranžmá Tomáše Illeho a Václava Vonáška.

Bennewitzovo kvarteto vystoupí v úterý 11. dubna od 19:30 hodin v Atriu na Žižkově. Zazní smyčcové kvartety Josepha Haydna, Viktora Ullmanna a Antonína Dvořáka.

Ve středu 12. dubna od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí členové Pavel Haas Quartet a další sólisté. Zazní nonety Olli Mustonena, Dmitrije Šostakoviče a Petra Iljiče Čajkovského.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Pavlem Šnajdrem vystoupí ve čtvrtek 13. dubna od 19:30 hodin v Anežském klášteře. Zazní Clarinettino pro klarinet a smyčce Ondřeje Kukala (sólista Lukáš Dittrich), Divertimento pro smyčce Bély Bartóka a ve světové premiéře Virus, koncert pro violu a orchestr Zbyňka Matějů se sólistkou Jitkou Hosprovou. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava, záznam nabídne Český rozhlas D dur.

Jitka Hosprová (foto Lenka Hatašová)

Violoncellistka Michaela Fukačová, klavírista Karel Košárek a jejich žáci ve stipendijním programu MenArt se představí v pátek 14. dubna od 18.00 hodin v Atriu na Žižkově.

Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou Petra Šumníka a Zbyňka Červinky vystoupí v pátek 14. dubna od 19:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 1 fis moll Sergeje Rachmaninova (sólistka Marie Šumníková) a Symfonie č. 5 F dur Antonína Dvořáka.

Recitál německo-japonské klavíristky Alice Sary Ott se uskuteční v sobotu 15. dubna od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní díla Fryderyka Chopina, György Ligetiho, Nina Roty, Tora Takemitsua, Arvo Pärta a interpretky.

Italský tenorista Vittorio Grigòlo a klavírista Vincenzo Scalera vystoupí v neděli 16. dubna od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní árie Giuseppe Verdiho, Gaetana Donizettiho, Gioacoma Pucciniho, Charlese Gounoda, Benjamina Godarda, Georgese Bizeta a Jacquese Offenbacha. Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.

Vittorio Grigolo (foto Marco Glaviano)
Vittorio Grigolo (foto Marco Glaviano)

Brno

V Brně probíhá již 30. ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby.

V úterý 11. dubna od 19:00 hodin v českobratrském evangelickém chrámu Jana Amose Komenského zazní světová premiéra oratoria Petra Fialy Mysterium paschale Františka Fialy vzniklé na objednávku festivalu. Účinkují sólisté Lucie Laubová, Petra Vondrová, Stanislav Předota, Josef Kovačič, dětský sbor Kantiléna a instrumentální ansámbl pod taktovkou Michala Jančíka.

Varhanní recitál Johannese Zeinlera se uskuteční ve středu 12. dubna od 19:00 hodin v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí. Zazní Varhanní symfonie č. 10, op. 73 Charlese Marie Widora, L‘Ascension Oliviera Messiaena a Choral varie, sur le theme du Veni creator, op. 4 Maurice Duruflého.

V kostele svatých Janů v neděli 16. dubna od 20:00 hodin zazní Mše č. 5 As dur Franze Schuberta a Te Deum Antonína Dvořáka v podání Alžběty Poláčkové, Beccy Conviser, Arnheiður Eiríksdóttir, Jaroslava Březiny, Petera Mikuláše, Českého filharmonického sboru Brno se sbormistrem Petrem Fialou a Filharmonií Brno pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava a dirigent Vassily Sinaisky vystoupí ve čtvrtek 13. dubna od 19:00 hodin v Kině Vesmír. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č.2 g moll, op.16 Sergeje Prokofjeva (sólista Sergei Babayan) a Symfonie č. 8 G dur, op. 88 Antonína Dvořáka.

Sergei Babayan (zdroj Sergei Babayan)
Sergei Babayan (zdroj Sergei Babayan)

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc pořádá v pátek 14. dubna od 17:00 hodin v Redutě další koncert ve spolupráci s JAMU. Pod taktovkou Ľubomíra Zelenáka zazní Contemporary Art in the Head pro symfonický orchestr Ramina Kulieva, Rapsodie pro klarinet a orchestr č. 1 Clauda Debussyho (sólistka Zlata Vohryzková) a Symfonie č. 1 D dur, op. 31 Alexandera Moyzese.

Ostatní regiony Čech

Na zámku Liteň budou ve středu 12. dubna zahájeny tradiční Liteňské hornové dny.

Ve středu 12. dubna od 19:00 v teplickém Lázeňském domě Beethoven vystoupí Dechová harmonie Severočeské filharmonie Teplice. Zazní Oktet B dur Josefa Myslivečka, Partita Es dur, op. 71 Františka Vincence Kramáře a Oktet, op. 216 Carla Reineckeho.

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy pořádá v sobotu 15. dubna od 19:00 hodin symfonický koncert s dirigentem Robertem Kružíkem. Zazní předehra k opeře Wolfganga Amadea Mozarta Così van tutte K 588, Koncert pro klavír a orchestr č. 3 c moll, op. 37 Ludwiga van Beethovena (sólista Ivan Klánský) a Symfonii č. 4 e mol, op. 98 Johannese Brahmse.

Dolnoslezská filharmonie Jelenia Góra s dirigentem Szymonem Makowským vystoupí v sobotu 15. dubna od 19:00 hodin v Městském divadle Jablonec nad Nisou. Zazní Siegfriedova idyla Richarda Wagnera, Massifs Jerzy Kornowicze (sólisté Agata Kielar Długosz a Łukasz Długosz) a Symfonie č. 5 c moll, op. 67 Osudová Ludwiga van Beethovena.

Szymon Makowski (foto Ernest Kolodziej)
Szymon Makowski (foto Ernest Kolodziej)

Pražští pěvci se sbormistrem Stanislavem Mistrem uvedou v neděli 16. dubna od 18:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Černošicích Koncert pro sbor Alfreda Schnittkeho.

12. ročník Festivalu Jarmily Novotné zahájí v neděli 16. dubna od 19:00 hodin na Zámku Liteň koncert Štefana Margity za klavírního doprovodu Michala Kindla a Iris Moris (violoncello).

Ostatní regiony Moravy a Slezska

V rámci hudebních výletů Svatováclavského festivalu vystoupí ve středu 12. dubna od 18:00 hodin na zámku v Kuníně Polish Basset Horn Ensemble. Zazní díla pro klarinet a basetové rohy Wolfganga Amadea Mozarta.

Slovensko

Moyzesovo kvarteto a klarinetista Jozef Eliáš vystoupí v úterý 11. dubna od 19:00 hodin v Malém sále SF. Zazní Smyčcový kvartet č. 13 a moll Rosamunde, D 804 Franze Schuberta a Klarinetový kvintet B dur, op. 34 Carla Maria von Webera.

Slovenská filharmonie s dirigentem Ricardem Caserem zahrají ve čtvrtek 13. dubna od 19:00 hodin v Koncertní síni SF Španělské capriccio, op. 34 Nikolaje Rimského-Korsakova, Concierto del Buen Amor Manuela Moreno-Buendía (sólistka Miriam Rodriguez Brüllová), Capriccio sinfonico Giacoma Pucciniho a Italské capriccio, op. 45 Petra Iljiče Čajkovského.

Slovenská filharmonie (zdroj Slovenská filharmonie)
Slovenská filharmonie (zdroj Slovenská filharmonie)

Státní filharmonie Košice s dirigentem Rastislavem Štúrem uvádí v košickém Domě kultury ve čtvrtek 13. dubna a v pátek 14. dubna od 19:00 hodin filmovou hudbu Ennia Morriconeho, Bernarda Herrmanna, Allana Silvestriho, Hanse Zimmera, Johna Williamse a řady dalších.

Varhaník Marek Vrábel pořádá v pátek 14. dubna od 9:30 hodin a 11:30 hodin v Koncertní síni SF hudební akademii. Zazní skladby Františka Xavera Brixiho, Johanna Sebastiana Bacha, Alexandra Pierra Françoise Boëlyho, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Charlese Maria Widora.

Varhanní recitál Marka Vrábela se uskuteční v sobotu 15. dubna od 16:00 hodin v Koncertní síni SF. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Alexandra Pierra Françoise Boëlyho, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Charlese Maria Widora.

Kino

Od soboty 15. dubna 15:45 hodin sledujte v devatenácti kinech po celé České republice stream z newyorské Metropolitní opery. Zazní opera Richarda Strausse Růžový kavalír. Pod taktovkou dirigentky Simone Young a v režii Roberta Carsena zpívají Lise Davidsen (Maršálka), Samantha Hankey (Oktavián), Erin Morley (Sophie), Katharine Goeldner (Annina), René Barbera (Italský zpěvák), Thomas Ebenstein (Valzacchi), Markus Brück (Faninal) a Günther Groissböck (BaronOchs).

Streamy, rozhlasové a televizní přenosy

Pavel Šnajdr a Brno Contemporary Orchestra - Stroje a strojky, 2022 (foto Jan Prokopius)
Pavel Šnajdr a Brno Contemporary Orchestra – Stroje a strojky, 2022 (foto Jan Prokopius)

V úterý 11. dubna od 21:10 hodin si na ČT Art připomeneme koncert z roku 1990, na kterém poprvé vystoupili tři tenoři Luciano Pavarotti, Plácido Domingo a José Carreras v prostorách Caracallových lázní v Římě pod taktovkou Zubina Mehty.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Pavlem Šnajdrem vystoupí ve čtvrtek 13. dubna od 19:30 hodin v Anežském klášteře. Zazní Clarinettino pro klarinet a smyčce Ondřeje Kukala (sólista Lukáš Dittrich), Divertimento pro smyčce Bély Bartóka a ve světové premiéře Virus, koncert pro violu a orchestr Zbyňka Matějů se sólistkou Jitkou Hosprovou. Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava, záznam nabídne Český rozhlas D dur.

Vídeňská státní opera chystá na pátek 14. dubna od 19:00 hodin stream opery Návrat Odysseův do vlasti Claudia Monteverdiho pod taktovkou Pablo Heras-Casady a v režii Jossi Wielera a Sergia Morabita. Zpívají Georg Nigl, Kate Lindsey, Josh Lovell, Hiroshi Amako, Andrea Mastroni, Jörg Schneider, Helene Schneiderman, Robert Bartneck.

Na serveru OperaVision bude v pátek 14. dubna zveřejněn stream opery Hannse Eislera na libreto Bertolda Brechta Rozhodnutí (The Decision) v inscenaci Birmingham Opera Company. Pod taktovkou Alpeshe Chauhana a v režii Anthony Almeidyho zpívají Aimee Berwick, Paksie Vernon, Therese Collins a Wendy Dawn Thompson.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments