Týden s hudbou. Koncerty, opery, streamy a TV

Před koncem letních prázdnin je tu nový Týden s hudbou s koncerty ve vašem okolí doplněný o několik streamů a záznamů v TV.
Jana Šrejma Kačírková (zdroj Jana Šrejma Kačírková)
Jana Šrejma Kačírková (zdroj Jana Šrejma Kačírková)

Praha

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vystoupí s dirigentem Markem Ivanovićem ve středu 31. srpna od 17:00 hodin ve Valdštejnské zahradě. Zazní Pohádka, op. 16 Josefa Suka, Akademická slavnostní předehra c moll, op. 80 Johannese Brahmse a filmová hudba z filmů Tenkrát na Západě a Obchod na korze. Spoluúčinkuje sopranistka Jana Šrejma Kačírková.

Symfonický orchestr hl. m. FOK pod taktovkou Marka Ivanoviće zahraje ve čtvrtek 1. září od 14:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu živě hudbu Vadima Petrova k promítaným filmům Zdeňka Millera Krtek hodinářem, Krtek na poušti a Krtek a muzika.

V bazilice svatého Jakuba se ve čtvrtek 1. září od 19:00 hodin představí Irena Chřibková s programem Světlo v temnotách. Ve skladbách Petra Ebena, Johanna Sebastiana Bacha a Césara Francka spoluúčinkuje Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Jaroslavem Brychem.

V pátek 2. září od 20:00 hodin Česká filharmonie zahraje se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem na plovoucí scéně na Slovanském ostrově Koncert pro Evropu u příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropy. Zazní koncertní předehra Karneval, op. 92 Antonína Dvořáka, symfonická báseň Vltava z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany a Glagolská mše Leoše Janáčka (sólisté Evelina Dobračeva, Lucie Hilscherová, Aleš Briscein, Jan Martiník a varhanice Daniela Valtová Kosinová, spoluúčinkuje sbor Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem. Program živě přenáší ČT Art.

Pražský filharmonický sbor (foto Daniel Havel)

Tradičně na začátku září bývá v bývalém lesním divadle v Divoké Šárce uváděna některá význačná česká opera. Letos v neděli 4. září od 14:00 hodin zazní Dvě vdovy Bedřicha Smetany. V hlavních rolích pod taktovkou Jana Chalupeckého a v režii Jany Divišové a Renée Nachtigallové vystoupí Jana Sibera, Dana Burešová, Aleš Briscein, Martin Šrejma, František Zahradníček, Soňa Godarská, Jiří Kohout a Lenka Šmídová. Spoluúčinkuje Sbor, Balet a Orchestr Národního divadla v Praze. Přístupové cesty do lesního divadla bývají značeny od konečné tramvají v Divoké Šárce a od Nádraží Veleslavín.

Brno

Dětská opera Brudibár Hanse Krásy na libreto Adolfa Hoffmeistera zazní v neděli 4. září od 20:00 hodin v Besedním domě v podání dětského sboru Kantiléna a členů Filharmonie Brno pod taktovkou Michala Jančíka.

Ostrava

Národní divadlo moravskoslezské zahajuje novou sezónu galavečery v sobotu 3. září a v neděli 4. září od 18:30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. Během večera se představí všechny čtyři soubory divadla.

Olomouc

Varhaník Karel Martínek společně s perkusionisty Ladislavem Bilanem a Ladislavem Bilanem ml. vystoupí ve čtvrtek 1. září od 19:00 hodin v katedrále sv. Václava. Zazní skladby Françoise Couperina, Pierra Cochereaua, Marcela Duprého, Césara Francka a Karla Martínka.

Karel Martínek (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)
Karel Martínek (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)

Moravská filharmonie Olomouc vystoupí v pátek 2. září od 19:00 hodin v Redutě s dirigenty Německa, Španělska, Francie, Japonska, Hong Kongu, Kypru, Peru a USA. Zazní předehry Karneval a V přírodě Antonína Dvořáka, Symfonie č. 5 c moll, op. 67 Osudová Ludwiga van Beethovena a Symfonie č. 2 D dur, op. 43 Jeana Sibelia.

V kostele Panny Marie Sněžné se v sobotu 3. září od 19:30 hodin představí mladí varhaníci pod vedením Jaroslava Tůmy.

Ostatní regiony

Národní divadlo Brno zavítá v úterý 30. srpna do amfiteátru v Mikulově. V 19:00 hodin zazní opera Giuseppe Verdiho La Traviata pod taktovkou Pavla Šnajdra a v režii Zbyňka Srby. Hlavních rolí se ujmou Jana Šrejma Kačírková, Peter Berger, Svatopluk Sem, Jitka Zerhauová, Jana Hrochová, Petr Levíček a další.

Ve středu 31. srpna od 19:00 hodin v amfiteátru v Mikulově Národní divadlo Brno uvede operu Carmen Georgese Bizeta pod taktovkou Ondeje Olose v režii Tomáše Pilaře. V hlavních rolích se představí Jana Hrochová, Peter Berger, Daniela Straková-Šedrlová, Roman Hoza, David Nykl, Jitka Klečanská, Martina Mádlová, Jiří Brückler a další.

V sobotu 3. září od 17:00 hodin zazní v kostele svatého Prokopa v Přepychách argentinská tanga Astora Piazzolly v podání Jaroslava Svěceného a Ladislava Horáka.

Český filharmonický sbor Brno (foto Kamil Jursa)
Český filharmonický sbor Brno (foto Kamil Jursa)

Český filharmonický sbor Brno v sobotu 3. září od 19:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku zahájí Mezinárodní hudební festival Karla Ditterse z Dittersdorfu. Zazní Symfonie c moll Leopolda Gaussmanna, Missa solemnis Jana Křtitele Vaňhala, Te Deum Albína Maška a Lauda Sion, O Deus, ego amo te Karla Ditterse z Dittersdorfu.

V rámci festivalu Lípa Musica vystoupí Hille a Marthe Perl v sobotu 3. září od 19:00 hodin v kostele sv. Barbory v Zahrádkách ve skladbách Padre Antonia Solera, Georga Philippa Telemanna, Tobiase Huma, Johna Dowlanda, Mons. de Sainte Colomba, Marina Maraise, Francise Poulenca, Michela Farinela, v irských lidových melodiích a kompozicích interpretek.

V neděli 4. září od 16:30 hodin v bazilice svatého Cyrila a Metoděje na Velehradě zahraje Jiří Kovář varhanní koncert z děl Johanna Sebastiana Bacha, Louise Vierneho a Petra Ebena u příležitosti 120. výročí úmrtí svaté Marie Goretti.

V knihovním sále zámku Děčín vystoupí v neděli 4. září od 17:00 hodin sopranistka Hana Blažíková, hráč na cink Bruce Dickey a The Breathtaking Collective se skladbami Giovanniho Pierlugi da Palestrina, Carla Gesualda da Venosy, Francesca Cavalliho a dalších. Koncert je součástí festivalu Lípa Musica.

Hana Blažíková (zdroj Collegium 1704)
Hana Blažíková (zdroj Collegium 1704)

V kostele svatého Ducha v Dobrušce v neděli 4. září od 17:00 hodin vystoupí kytarové Duo Siempre Nuevo. Zazní skladby Luigi Boccheriniho, Jana Nováka, Frederica Morena-Toroby, Milana Tesaře, Enrique Granadose a Štěpána Raka.

Češi v zahraničí

Česká filharmonie vystoupí v pondělí 29. srpna na festivalu v Santanderu se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Zazní koncertní předehra Karneval, op. 92 Antonína Dvořáka, Koncert pro dva klavíry a orchestr H 292 Bohuslava Martinů (sólistky Katia a Marielle Labèque) a Glagolská mše Leoše Janáčka (sólisté Evelina Dobračeva, Lucie Hilscherová, Aleš Briscein, a Jan Martiník, spoluúčinkuje sbor Orfeón Donostiarra se sbormistrem Josém Antoniem Alfarem).

Slovensko

Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem vystoupí v pátek 2. září od 19:00 hodin v Kursalónu v Trenčianských Teplicích. Zazní díla Mikuláše Moyzese, Ilji Zeljenky, Leoše Janáčka, Ottorina Respighiho, Ladislava Kupkoviče a Bély Bartóka.

Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem zahraje v sobotu 3. září v 16:30 hodin v synagoze ve Stupavě. Zazní díla Mikuláše Moyzese, Wolfganga Amadea Mozarta, Arcangela Corelliho, Giuseppe Torelliho, Ladislava Kupkoviče a Bély Bartóka.

Slovenská filharmonie vystoupí v sobotu 3. září od 19:00 hodin na Náměstí před Pradiarňou v Ružinově s dirigentem Danielem Raiskinem. Jako sólisté se představí José Cura a Eva Hornyáková. Zazní výběr nejznámějších operních árií.

José Cura (foto Zoe Cura)

Streamy a televizní přenosy

V Londýně probíhá největší a nejstarší festival na světě BBC Proms. Jako každý rok bude možné řadu koncertů sledovat online na BBC Radio 3.

V úterý 30. srpna od 21:00 hodin SEČ zazní ve spolupráci s BBC Symphony Orchestra pod taktovkou Julese Buckleye projekt uskupení Public Service Broadcasting.

V pátek 2. září od 20:30 hodin SEČ Orchestr a Sbor Chineke! s dirigentem Kevinem Johnem Eduseiem provedou Symfonii č. 9 d moll, op. 125 Ludwiga van Beethovena (sólisté Nicole Cabell, Raehann Bryce-Davis, Zwakele Tshabalala a Ryan Speedo Green) a kompozici Lilacs George Walkera.

V pondělí 29. srpna od 23:35 hodin si na ČT Art poslechněte dokument Karajan versus Bernstein Bitva gigantů o rivalitě i vzájemném respektu dvou osobností dirigování.

V úterý 30. srpna od 22:40 hodin TV Noe zařadila reprízu koncertu varhaníka Petra Čecha a Cameraty Janáček z ostravského kostela svatého Václava z Mezinárodního festivalu Leoše Janáčka 2021. Na programu byla díla Karla Stamice, Bohuslava Matěje Černohorského, Františka Xavera Brixiho, Jana Křtitele Kuchaře, Jana Křtitele Vaňhala a Josefa Ferdinanda Norberta Segera.

Semjon Byčkov (zdroj Česká Filharmonie)
Semjon Byčkov (zdroj Česká Filharmonie)

V pátek 2. září od 20:10 hodin poslechněte na ČT Art živě koncert Česká filharmonie s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem na plovoucí scéně na Slovanském ostrově Koncert pro Evropu u příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropy. Zazní koncertní předehra Karneval, op. 92 Antonína Dvořáka, symfonická báseň Vltava z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany a Glagolská mše Leoše Janáčka (sólisté Evelina Dobračeva, Lucie Hilscherová, Aleš Briscein, Jan Martiník a varhanice Daniela Valtová Kosinová, spoluúčinkuje sbor Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem).

V sobotu 3. září od 20:15 hodin na ČT Art zazní opera Giuseppe Verdiho Trubadúr z Veronské arény s dirigentem Pierem Giorgiem Morandim a v režii Franca Zeffirelliho. V hlavních rolích účinkují L. Salsi, A. Netrebko, Y. Eyvazov, D. Zajick, R. Fassi a další.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments