Týden s hudbou. Koncerty, opery, TV a streamy

Na sklonku března je tu nový Týden s hudbou, kde naleznete tradičně přehled toho nejzajímavějšího z vašeho okolí, v online prostoru a televizi.
Kristina Reiko Cooper (zdroj Kristina Reiko Cooper)
Kristina Reiko Cooper (zdroj Kristina Reiko Cooper)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Alexanderem Liebreichem uvedou v pondělí 27. března od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina v české premiéře Symfonii č. 6 Vessels of LightLery Auerbach a Symfonii C dur Franze Schuberta. Spoluúčinkují sólisté Kristina Reiko Cooper (violoncello), pěvci Alžběta Poláčková, Lucie Hilscherová, Martin Šrejma a Jiří Hájek, Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Tomášem Braunerem ve středu 29. a ve čtvrtek 30. března od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu uvedou společně s Lukášem Vondráčkem Rapsodii na Paganiniho téma pro klavír a orchestr a moll op. 43 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova a Symfonii č. 5 cis moll Gustava Mahlera.

Česká studentské filharmonie s dirigentem Marko Ivanovicém uvede ve čtvrtek 30. března od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina komentovaný koncert s Petrem Kadlecem. Zazní Svěcení jara Igora Stravinského.

Symfonický orchestr Pražské konzervatoře na absolventském koncertu doprovodí klarinetistku Natálii Hrdovou pod taktovkou Tadeáše Tulacha ve čtvrtek 30. března od 19:00 hodin v Koncertním sále PK. Zazní Karneval Antonína Dvořáka, Koncert pro klarinet a orchestr č. 1 f moll Carla Maria von Webera a Symfonie č. 9 e moll Z Nového světa Antonína Dvořáka.

Estonská houslistka Gloria Ilves a klavírista Kamil El-Ahmadiehvystoupí v pátek 31. března od 19:00 hodin v Atriu na Žižkově. Zazní Sonáta g moll Clauda Debussyho, Sonáta č. 2 A dur, op. 100 Johannesa Brahmse a Sonáta č. 1 f moll, op. 80 Sergeje Prokofjeva.

Nikol Bóková (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava, foto Jan Vala)
Nikol Bóková (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava, foto Jan Vala)

Varhanice Elizabeth Ullmann se představí se svým recitálem v sobotu 1. dubna od 11:00 hodin ve Smetanově síni Rudolfina. Zazní díla Maxe Regera, Nielse Wilhelma Gadeho, Louise Vierneho a Théodora Duboise.

Pražští komorní sólisté vystoupí v sobotu 1. dubna od 19:30 hodin v kostel sv. Šimona a Judy. Zazní Divertimento pro smyčce Bély Bartóka a ve světové premiéře suita Prometheus Nikol Bókové. V sólových partech se představí autorka, Radek Baborák (lesní roh), David Dorůžka (elektrická kytara), Jaromír Honzák (kontrabas) a Michał Wierzgon (bicí nástroje).

PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Marošem Potokárem chystají na neděli 2. dubna od 10:00 hodin a 12:00 hodin koncerty pro dětské publikum. Zazní výběr z děl Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Jeana Sibelia, Antonína Dvořáka, Hectora Berlioze a Edvarda Griega.

Brno

Opera Diversa uvádí ve středu 29. března od 19:00 hodin v konventu Milosrdných bratří orchestrální koncert z děl Benjamina Brittena, Vladimíra Franze, Jamese MacMillana a Viktora Kalabise. Jako sólisté vystoupí Milan Paľa a Jiří Mráz.

V neděli 2. dubna od 19:00 hodin v katedrále sv. Petra a Pavla zazní v podání spojených smíšených sborů Ars Brunensis, Ensemble Versus, Gaudeamus Brno, Pěveckého sboru Masarykovy univerzity, Vox Iuvenalis, sólistů Lucie Kašpárkové, Jarmily Balážové, Martina Javorského a Františka Zahradníčka, Filharmonie Brno a dirigenta Tomáše Krejčího zazní Stabat Mater Františka Musila, významného katedrálního varhaníka a skladatele na Petrově.

Ostrava

Alexandra Conunova (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)
Alexandra Conunova (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Lawrencem Fosterem ve čtvrtek 30. dubna od 19:00 hodin v Kině Vesmír uvedou Dvojkoncert pro housle, violoncello a orchestr a moll, op. 102 Johannesa Brahmse (sólisté Alexandra Conunova a István Várdai) a Symfonii č. 1 B dur, op. 38 Jarní Roberta Schumanna.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc v úterý 28. března od 8:30 hodin a 10:15 hodin v Redutě chystá koncert pro školy.

V Mozartově sále se od 17:30 hodin v úterý 28. března uskuteční koncert Venduly Pančochové, Zuzany Mečárové a Emila Machaina. Zazní slavné evergreeny. Koncertem provádí dramaturgyně Moravské filharmonie Olomouc Markéta Vejvodová.

Ostatní regiony

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy uvede v úterý 28. března od 17:00 hodin další z komorních koncertů ve foyer. Houslistky Marcela Mikolášková a Tereza Hutařová, violoncellista Vladimír Sanvito a klavírista Daniel Hutař uvedou díla Georga Friedricha Händela a Josefa Suka.

Česká studentská filharmonie, koncert A přece se učí!, 20. února 2021: Marko Ivanović (foto Petra Hajská)

Komorní filharmonie Pardubice s Markem Ivanovicém chystá na neděli 2. dubna od 10:30 hodin v Sukově síni pardubického Domu hudby koncert pro děti a jejich rodiče. Slovem provádí Petr Kadlec. Zazní díla Bedřicha Smetany, Johanna Strausse a Georgese Bizeta.

Češi v zahraničí

Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem vyráží tento týden do Rakouska, Maďarska, Chorvatska a Itálie, v příštím týdnu též do Francie. V pondělí 27. a v úterý 28. března vystoupí ve Štýrském Hradci se Symfonií č. 6 a moll Gustava Mahlera, koncert zazní též ve středu 29. března ve vídeňském Konzerthausu. V pátek 31. března v Národním sále Bély Bartóka v Budapešti bude uvedena suita Podivuhodný mandarín Bély Bartóka, Etudes symphoniques pro klavír a orchestr Thierry Escaicha (sólista SeongJin Cho) a Petruška Igora Stravinského. Program se opakuje v sobotu 1. dubna v chorvatském Záhřebu. V italském Udine zazní v neděli 2. dubna Symfonie č. 6 a moll Gustava Mahlera.

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Michaelem Dvořákem se v sobotu 1. dubna představí v inscenaci opery Richarda Wagnera Tannhäuser v salzburském Festspielhausu. V hlavních rolích zpívají Georg Zeppenfeld, Jonas Kaufmann, Elina Garanča, Christian Gerhaher, Sebastian Kohlhepp, Edwin Crossley-Mercer, Dean Power, Alexander Köpeczi a Marlis Petersen. Spoluúčinkuje Bachchor Salzburg (sbormistr Benjamin Hartmann) a Gewandhausorchester.

Slovensko

Recitál houslistky Julie Kociuban a klavíristy Ilji Maximova se uskuteční v úterý 28. března od 19:00 hodin. Zazní díla Sergeje Rachmaninova.

Velikonoční koncert Státní filharmonie Košices dirigentem Zbyňkem Müllerem se uskuteční ve čtvrtek 30. března od 19:00 hodin v Domě umění. Společně s Collegiem Technicum (sbormistryně Tatiana Kanišáková) a Akademickým pěveckým sborem VŠB – TU Ostrava (sbormistr Adam Sedlický) a sólisty Terezou Mátlovou, Jarmilou Balážovou, Jurajem Hollým a Jiřím Brücklerem uvedou Stabat Mater Jakuba Jana Ryby a Te Deum, op. 103 Antonína Dvořáka.

Jiří Brückler (foto Ilona Sochorová)
Jiří Brückler (foto Ilona Sochorová)

V neděli 2. dubna od 15:00 hodin se uskuteční v katedrále sv. Martina koncert Slovenského komorního orchestru s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem. Zazní Sedm posledních slov Spasitelových na kříží Josepha Haydna.

Varhanní recitál Davida di Fiore v Koncertní síni Slovenské filharmonie se uskuteční v neděli 2. dubna od 16:00 hodin. Zazní Job Petra Ebena, recituje Kamil Mikulčík.

Kino

Od středy 15. března v kinech po celé České republice na Slovensku sledujte operu Gioachina Rossiniho Lazebník sevillský v inscenaci londýnské Královské opery Covent Gardenv nastudování Cesare Sterbiniho a v režii Moshe Leisera a Patrice Caurier. V hlavních rolích zpívají Aigul Akhmetshina, Andrzej Filończyk, Lawrence Brownlee, Bryn Terfel, Fabio Capitanucci.

Od soboty 1. dubna v 18:15 hodin sledujte v 19 kinech po celé České republice stream inscenace newyorské Metropolitní opery Giuseppe Verdiho Falstaff. V režii Roberta Carsena a pod taktovkou Daniela Rustioniho zpívají Michael Volle (Falstaff), Hera Hyesang Part (Nannetta), Ailyn Pérez (Alice Ford), Marie-Nicole Lemieux (Paní Quickly), Jennifer Johnson Cano (Meg Page), Bogdan Volkov (Fenton), Christopher Maltman (Ford).

Streamy a televizní přenosy

Zubin Mehta, Izraelská filharmonie, Pražský filharmonický sbor, Kühnův dětský sbor – Dvořákova Praha 2019 (foto Petra Hajská)

V úterý 28. března od 21:10 hodin si na ČR Art připomeneme předloňský gratulační koncert k 85. narozeninám indického dirigenta Zubina Mehtyv berlínské Státní opeře Unter den Linden s Klavírním koncertem č. 4 Ludwiga van Beethovena (sólista Daniel Barenboim) a Symfonií C dur Franze Schuberta.

V pátek 31. března bude na serveru OperaVision zveřejněn stream inscenace opery Pauline Viardot Cendrillon v inscenaci Valencijské opery. Pod taktovkou Joana Fonta zpívají Marcelo Solís, Rosa Dávila, Mariana Sofía, Iria Goti, Pilar Garrido, Álvaro Diana, Maximiliano Spósito a Ignacio Aparisi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments