Týden s hudbou. Koncerty pokračují formou online přenosů

  1. 1
  2. 2
Nadcházející týden sice u nás uvolnil některá protikoronavirová opatření, koncerty se však stále mohou konat jen bez přítomnosti publika. Přinášíme Vám výběr akcí, které se budou konat alespoň v online přenosech.

John Adams: Doctor Atomic – Metropolitan Opera 2005 (zdroj MET)

Pondělí 7. prosince 2020
Newyorská Metropolitní opera pro tento týden zahájila cyklus nočních streamů nazvaný In plain English (V obyčejné angličtině).  Prvním přenosem bude Bouře (The Tempest) anglického skladatele a dirigenta Thomase Adèse poprvé uvedené v únoru 2004 v londýnské Covent Garden. Libreto podle Williama Shakespeara napsal Meredith Oakes. Představení 10. listopadu 2012 pod autorovou taktovkou zpívali Audrey Luna, Isabel Leonard, Iestyn Davies, Alek Shrader, Alan Oke, William Burden, Toby Spence a Simon Keenlyside.

Zemlinsky Quartet bude od 19:30 hodin streamovat koncert ze Sálu Martinů Lichtenštejnského paláce v Praze. Zazní první verze Smyčcového kvartetu č. 2, Smyčcový kvartet č. 7 a Smyčcové trio Bohuslava Martinů.

Plánovaný koncert pro spolek Prader-Willi s Pavlem Šporclem a Pražským komorním orchestrem byl odložen. Náhradní termín dosud nebyl uveřejněn. Další plánované koncerty tohoto orchestru byly přeloženy na leden a pozdější data.

Curtis Institute of Music ve Philadelphii zařadil do programu recitál tenoristy Colina Aikinse a mezzosopranistky Hannah Klein. Na programu jsou árie a písně Giacoma Pucciniho, Benjamina Brittena, Claude Debussyho, Elizabeth Younan a Leslie Adamse. Koncert na klavír doprovázejí Lisa Keller a Jinhyun Park.

Úterý 8. prosince 2020
Druhý večer cyklu In plain English z MET uvede operu Doctor Atomic Johna Adamse. Opera na libreto Petera Sellarse byla premiérována 1. října 2005 v San Franciscu. Příběh opery vypráví o pocitech těch, kteří připravovali úplně první test jaderné bomby The Trinity v Los Alamos v červnu 1945. Představení ze dne 8. listopadu 2008 zpívali pod taktovkou Allana Gilberta Sasha Cooke, Thomas Glenn, Gerald Finley, Richard Paul Fink a Eric Owens.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude od 19:30 vysílat koncert z 24. listopadu nazvaný Caesar Vive! Cappella Marianna (umělecký vedoucí Vojtěch Semerád) s Jaroslavem Tůmou (varhany) představí renesanční program z děl Carla Luythona, Philippa de Monte a Nicolase Zangia. 

Slovenská filharmonie bude od 19:00 hodin streamovat koncert flétnisty Tomáše Jánošíka a kytaristy Martina Krajča. Na programu jsou skladby Maura Giullianiho, Lea Brouwera, Maurice Ravela, Maria Castelnuovo–Tedesca a Jacquesa Iberta.

Středa 9. prosince 2020
Třetí noční stream z MET přinese dnes již klasickou operu Benjamina Brittena Peter Grimes. Provedení z 15. března 2008 zpívali Patricia Racette, Anthony Dean Griffey a Anthony Michaels-Moore pod taktovkou Sira Donalda Runniclese.

Ostravský Svatováclavský hudební festival dnes od 18:00 představí cimbálovou muziku Jagár s programem Zahrajtě mi, kamarati

Pravidelný streamovaný program FOK ON Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK si připravil program Baroko v hlavní roli.

Frankfurtský Ensemble Modern bude od 19:00 streamovat z velkého sálu Alte Oper koncert miniatur plejády současných skladatelů. Zazní díla osobností jako: Mark Andre, Georges Aperghis, Sir George Benjamin, Anthony Cheung, Pascal Dusapin, Peter Eötvös, David Fennessy, Brian Ferneyhough, Fred Frith, Bernhard Gander, Heiner Goebbels, Michael Gordon, HK Gruber, Martin Grütter, Georg Friedrich Haas, Saed Haddad, Markus Hechtle, Arnulf Herrmann, Anders Hillborg, Heinz Holliger, Márton Illés, Chikage Imai, Johannes Kalitzke, Hanspeter Kyburz, Philippe Manoury, Martin Matalon, Cathy Milliken, Ennio Morricone, Johannes Motschmann, Brigitta Muntendorf, Olga Neuwirth, Samir Odeh-Tamimi, Enno Poppe, Johannes Schöllhorn, Salvatore Sciarrino, Johannes Maria Staud, Vladimir Tarnopolski, Manfred Trojahn, Mark-Anthony Turnage a Vito Žuraj. Koncert se koná v rámci koncertního cyklu ke 40. výročí tohoto výjimečného tělesa. Provedení řídí Ingo Metzmacher.

Pražský ansámbl Konvergence bude v 19:30 streamovat z Atria na Žižkově koncert olomouckého ansámblu Lichtzwang a klarinetisty Jiřího Mráze nazvaný Uninterrupted. Provedou skladby Jiřího Dvořáka, Toru Takemitsua, Adriana Demoče, Josefa Adamíka, Marka Keprta, Pavla Zemka Nováka a dalších.

V 19:30 by se měl uskutečnit koncert laureátů soutěže Nadace Bohuslava Martinů 2019. Klavírista Matouš Zukal a Smyčcové duo Bohémo by mělo představit program z děl Antonína Dvořáka, Luboše Sluky, Maurice Ravela a Bohuslava Martinů. Podrobnosti o případném streamu zatím nebyly zveřejněny.

Ansámbl The Sixteen bude od 19:30 SEČ streamovat další večer z cyklu A Choral Odyssey. Dnes budou na programu skladby Williama Byrda v kontrapozici se skladbami Arvo Pärta.

London Symphony Orchestra dnes na Marquee.tv od 21:00 SEČ vysílá program 2018: Jurowski conducts Enescu. Na programu s dirigentem Vladimirem Jurovským zazní Orchestrální suita č. 1 Johanna Sebastiana Bacha, Klavírní koncert č. 3 uzbecké skladatelky žijící v Austrálii Eleny Kats-Chernin (evropská premiéra, sólo Alexandra Silocea), stejně jako Decet, op. 14 a Komorní symfonie George Enescu.

Curtis Institute of Music ve Philadelphii zařadil do svého programu vokální recitál sopranistky Sage DeAgro-Ruopp a klavíristy Miloše Řepického. Zazní Sbohem a šáteček, op. 14 Vítězslavy Kaprálové, Trois chansons de Bilitis Claude Debussyho a Drei Lieder der Ophelia, Op. 67 Richarda Strausse.

Orchestre de Paris pod taktovkou Kaluse Mäkeläa dnes na svém webu uvede Symfonii č. 9 D dur Gustava Mahlera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments