Týden s hudbou. Koncerty u nás i v zahraničí, TV přenosy a streamy

Na začátku letních prázdnin vám přinášíme aktuální Týden s hudbou. V přehledu nejzajímavějších hudebních událostí najdete živé koncerty v Česku a na Slovensku, významné koncerty a představení českých umělců v zahraničí i TV záznamy či online streamy ze zahraničí.
Jiří Brückler (foto Ilona Sochorová)
Jiří Brückler (foto Ilona Sochorová)

Praha

Slavnostní koncert k zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropy pořádá v pátek 8. července od 20:00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Jana Kučery. Spoluúčinkuje klavírista Tomáš Kačo a barytonista Jiří Brückler. Zazní Domov můj, op. 62 a Slovanský tanec č. 4 F dur, op. 46 Antonína Dvořáka, Zrození Jana Kučery a v premiéře Silnější než včera Tomáše Kača a orchestrální verze Modlitby pro Martu Jindřicha Brabce. Koncert živě přenáší ČT Art.

Ostrava

V neděli 10. července od 19:00 hodin v opavském kostele svatého Václava vystoupí Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Vojtěchem Spurným. Zazní Symfonie A dur Jana Křtitele Vaňhala, Koncert pro trubku a orchestr Es dur Josepha Haydna (sólistka Lucienne Renaudin-Vary) a Symfonie č. 41 C dur Jupiterská K 551 Wolfganga Amadea Mozarta.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc zahraje v pondělí 4. července v Hanáckých kasárnách v Olomouci u příležitosti zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropy s indickým dirigentem Debashishem Chaudhurim. Zazní předehra k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Slovácká suita Vítězslava Nováka, Valse triste z baletu Pohádka o Honzovi Oskara Nedbala, Fantastické scherzo Josefa Suka a na závěr Symfonie č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa Antonína Dvořáka.

Ve čtvrtek 7. července a v pátek 8. července od 20:30 hodin zazní v Atriu Vlastivědného muzea opera La Psiche Carla Agostina Badia z roku 1703 v podání Ensemble Damian. Představení se uskuteční v rámci festivalu Baroko 2022.

Znojmo

Ve čtvrtek 7. července zahajuje Hudební festival Znojmo.

Adam Plachetka (foto Pavel Hejný)
Adam Plachetka (foto Pavel Hejný)

Večeře s Adamem Plachetkou a dirigentem Romanem Válkem se uskuteční ve čtvrtek 7. července od 18:00 hodin ve vinařství Pálek & Jäger.

V pátek 8. července od 18:00 hodin v nádvoří Jihomoravského muzea vystoupí Pavel Šporcl za doprovodu Janáčkova komorního orchestru. Zazní houslové koncerty Antonína Stamice, Johanna Bendy, Johanna Stamice, Josefa Myslivečka.

Setkání na Heiliger Steinu v sobotu 9. července od 11:00 hodin spojí Cimbálovou muziku Antonína Stehlíka a Retz Brass Quartet.

Koncert lidových nástrojů v sobotu 9. července od 19:00 hodin na nádvoří Louckého kláštera ve Znojmě přivítá Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů se sólisty Kamilou Tomšejovou, Michalem Janoškem a Františkem Černým.

V neděli 10. července od 11:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava ve Znojmě začne varhanní turné Martina Jakubíčka a Adele Brandeis jako improvizační hudební dialog.
Turné pokračuje od 13:00 hodin v kostele svatého Martina v Šatově, třetí část následuje u svatého Jakuba v Unterretzbachu ve 14:30 hodin a závěr od 16:00 hodin v bazilice svaté Krve v dominikánském klášteře v Pulkau.

V neděli 10. července od 21:00 hodin v kapli svatého Václava zazní duchovní a světské árie v podání uskupení Drei Engel s programem Strážní andělé. Zazní díla Heinricha Schütze, Claudia Monteverdiho, Marca Antoinea Charpentiera, Georga Friedricha Händela, Jana Dismase Zelenky a dalších.

Drei Engel (zdroj Hudební festival Znojmo)
Drei Engel (zdroj Hudební festival Znojmo)

Kroměříž

V Kroměříži tento týden končí festival Forfest.

V pondělí 4. července si od 13:30 hodin přijďte do Zahradního ateliéru poslechnout reprodukované skladby účastníků kompozičních kursů PostFest.

V pondělí 4. července v 16:30 hodin v Muzeu Kroměřížska vystoupí hudebníci z Makedonie a Francie, sopranista Gonca Bogoromova, flétnistka Elena Stojceska-Petiot a kytarista Romain Petiot. Zazní díla Massimiliana Messieriho, Alberta Roussela, Darijy Andovské, Heitora Villa-Lobose a řady dalších.

V úterý 5. července budou v 15:00 hodin ve Sboru Jana Blahoslava slavnostně ukončeny letošní skladatelské kurzy PostFest s Pavlem Zemkem-Novákem, Peterem Grahamem a Ondřejem Štochlem.

Ve čtvrtek 7. července od 19:00 hodin v hodonínském chrámu svatého Vavřince vystoupí slovenská sopranistka Hilda Gulyás s varhaníkem Stanislavem Šurinem. Zazní skladby Stanislava Šurina, Vladimíra Godára, Maurice Duruflého, Víťazoslava Kubičky a Petra Ebena.

Hilda Gulyás (zdroj Hilda Gulyás)
Hilda Gulyás (zdroj Hilda Gulyás)

Ostatní regiony

V pátek 8. července a sobotu 9. července se v 17:00 hodin uskuteční v lese u kláštera Skalka v Mníšku pod Brdy premiéra Koncertu pro les Jiřího Trtíka pro fagot, komorní smíšený sbor a orchestr v podání Michaely Špačkové a ansámblu Stro.my. První část večera bude probíhat lesní happening, kdy posluchači budou procházet kolem v lese rozmístěných hudebníků, poté skladba bude provedena jako celek.

Na festivalu Za poklady Broumovska vystoupí v sobotu 9. července od 18:00 hodin v ruprechtickém kostele svatého Jakuba Většího Wihanovo kvarteto a klavírista Jan Schulmeister. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Clauda Debussyho, Wolfganga Amadea Mozarta a Maurice Ravela.

Češi v zahraničí

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 zavítá ve čtvrtek 7. července do hesenského kláštera v Eberbachu na festival Rheingau. Zazní oratorium Georga Friedricha Händela Mesiáš HWV 56. Sólových partů se ujmou Deborah Cachet, Benno Schachtner, Krystian Adam a Krešimir Stražanac.

Moravská filharmonie Olomouc zavítá do Chorvatska. Ve čtvrtek 7. července vystoupí v sále Vatroslava Lisinského v Záhřebu a v pátek 8. července v kinosále v Daruvaru s indickým dirigentem Debashishem Chaudhurim u příležitosti zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropy a stého výročí založení Svazu Čechů v Chorvatsku. Zazní předehra k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Slovácká suita Vítězslava Nováka, Slavičí valčík z baletu Andersen a Valse triste z baletu Pohádka o Honzovi Oskara Nedbala, Fantastické scherzo Josefa Suka a na závěr Symfonie č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa Antonína Dvořáka.

Česká filharmonie vystoupí v pátek 8. července v Bad Kissingenu v sále Maxe Littmanna. Společně s dirigentem Petrem Popelkou zahrají symfonickou báseň Z českých luhů a hájů z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany, Koncert pro housle a orchestr č. 2 H 293 Bohuslava Martinů (sólistka Isabelle Faust) a Symfonii č. 7 d moll, op. 70 Antonína Dvořáka.

Isabelle Faust (foto Felix Broede)
Isabelle Faust (foto Felix Broede)

Pražský filharmonický sbor účinkuje v rámci St. Galler Festspiele v opeře Jana z Arku Giuseppe Verdiho. Představení se konají 6. července a 8. července.

Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Michaelem Dvořákem vystoupí v pátek 8. července, v sobotu 9. července a v neděli 10. července na Operním festivalu v Heidenheimu, v letošním ročníku spoluúčinkují v opeře Richarda Wagnera Tannhäuser. V hudebním nastudování Marcuse Bosche a v režii Georga Schmiedleitnera v tomto nastudování vystupují James Kee, Corby Welch, Leah Gordon, Heike Wessels, Anne Schuldt, Tijl Faveyts, Beniamin Pop, Birger Radde, Martin Mairinger, Stefan Stoll, Christian Sturm, Gerrit Illenberger, Heidi Baumgartner. Spoluúčinkují Augsburger Domsingknaben a Stuttgartští filharmonikové.

Slovensko

Slovenská filharmonie s dirigentem Rastislavem Štúrem a Slovenským filharmonickým sborem vystoupí v pondělí 4. července v Nitře s díly Dmitrije Šostakoviče, Charlese Gounoda, Antonína Dvořáka, Leonarda Bernsteina, Johanna Nepomuka Hummela, Giuseppe Verdiho, Arnošta Förchtgotta Tovačovského, Eugena Suchoně a Johna Ruttera.

V pátek 8. července od 19:00 hodin vystoupí v košickém Domě umění Slovenský mládežnický orchestr s dirigentem Marošem Potokárem. Zazní světová premiéra skladby Vladimíra Špišského Spring jar, Koncertantní symfonie Es dur K 297b Wolfganga Amadea Mozarta (sólisté Alžběta Struňáková, Matej Veselka, Danylo Honacharov a Šimon Pajtinka) a Symfonie č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena.

Slovenský mládežnický orchestr (zdroj Státní filharmonie Košice)
Slovenský mládežnický orchestr (zdroj Státní filharmonie Košice)

Slovenská filharmonie vystoupí v sobotu 9. července s dirigentem Stefanem Vladarem v rakouském klášteře Neuberg.

Streamy a televizní přenosy

Na webu Bambergských symfoniků si poslechněte nově zveřejněný záznam koncertu s Rudolfem Buchbinderem jako dirigentem i sólistou večera. Zazněly Koncert pro klavír a orchestr D dur Josepha Haydna, Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll K 466 Wolfganga Amadea Mozarta a Fantasie c moll pro klavír, smíšený sbor a orchestr Ludwiga van Beethovena. Spoluúčinkuje Symfonický sbor Bamberg.

V úterý 5. července od 16:45 hodin si na TV Noe poslechněte slavnostní koncert z Velehradu z roku 2013 s Moravskou filharmonií Olomouc a Českým filharmonickým sborem Brno pod taktovkou Leoše Svárovského. Tehdy zaznělo Te Deum Jana Bernátka, Bratři ze Soluně Petra Fialy a Glagolská mše Leoše Janáčka. Jako sólisté vystoupili Eva Dřízgová (soprán), Lucie Hilscherová (alt), Petr Levíček (tenor), Richard Novák (bas) a Martin Jakubíček (varhany).

Ve čtvrtek 7. července od 20:15 hodin na ČT Art se podívejte na oceňovaný film Agnieszky Holland Ve stínu Beethovena inspirovaný okolnostmi premiéry Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena.

Na serveru OperaVision bude v pátek 8. července 19:00 hodin zveřejněn stream opery Gaetana Donizettiho Maria Stuarda v inscenaci Irské národní opery. V hudebním nastudování Ferguse Sheila a v režii Toma Creeda se v hlavních rolích představí Tara Erraught, Anna Devin, Gemma Ní Bhriain, Arthur Espiritu, Giorgio Caoduro a Callum Thorpe.

Tomáš Kačo (zdroj Tomáš Kačo)
Tomáš Kačo (zdroj Tomáš Kačo)

Slavnostní koncert k zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropy v Dvořákově síni Rudolfina PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Jana Kučery si poslechněte v pátek 8. července od 20:15 hodin na ČT Art. Spoluúčinkuje klavírista Tomáš Kačo a barytonista Jiří Brückler. Zazní Domov můj, op. 62 a Slovanský tanec č. 4 F dur, op. 46 Antonína Dvořáka, Zrození Jana Kučery a v premiéře Silnější než včera Tomáše Kača a orchestrální verze Modlitby pro Martu Jindřicha Brabce.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments