Týden s hudbou. Koncerty u nás i v zahraničí, TV přenosy a streamy

  1. 1
  2. 2
Na začátku letních prázdnin vám přinášíme aktuální Týden s hudbou. V přehledu nejzajímavějších hudebních událostí najdete živé koncerty v Česku a na Slovensku, významné koncerty a představení českých umělců v zahraničí i TV záznamy či online streamy ze zahraničí.

Jiří Brückler (foto Ilona Sochorová)
Jiří Brückler (foto Ilona Sochorová)

Praha

Slavnostní koncert k zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropy pořádá v pátek 8. července od 20:00 hodin v Dvořákově síni Rudolfina PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Jana Kučery. Spoluúčinkuje klavírista Tomáš Kačo a barytonista Jiří Brückler. Zazní Domov můj, op. 62 a Slovanský tanec č. 4 F dur, op. 46 Antonína Dvořáka, Zrození Jana Kučery a v premiéře Silnější než včera Tomáše Kača a orchestrální verze Modlitby pro Martu Jindřicha Brabce. Koncert živě přenáší ČT Art.

Ostrava

V neděli 10. července od 19:00 hodin v opavském kostele svatého Václava vystoupí Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Vojtěchem Spurným. Zazní Symfonie A dur Jana Křtitele Vaňhala, Koncert pro trubku a orchestr Es dur Josepha Haydna (sólistka Lucienne Renaudin-Vary) a Symfonie č. 41 C dur Jupiterská K 551 Wolfganga Amadea Mozarta.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc zahraje v pondělí 4. července v Hanáckých kasárnách v Olomouci u příležitosti zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropy s indickým dirigentem Debashishem Chaudhurim. Zazní předehra k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Slovácká suita Vítězslava Nováka, Valse triste z baletu Pohádka o Honzovi Oskara Nedbala, Fantastické scherzo Josefa Suka a na závěr Symfonie č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa Antonína Dvořáka.

Ve čtvrtek 7. července a v pátek 8. července od 20:30 hodin zazní v Atriu Vlastivědného muzea opera La Psiche Carla Agostina Badia z roku 1703 v podání Ensemble Damian. Představení se uskuteční v rámci festivalu Baroko 2022.

Znojmo

Ve čtvrtek 7. července zahajuje Hudební festival Znojmo.

Adam Plachetka (foto Pavel Hejný)
Adam Plachetka (foto Pavel Hejný)

Večeře s Adamem Plachetkou a dirigentem Romanem Válkem se uskuteční ve čtvrtek 7. července od 18:00 hodin ve vinařství Pálek & Jäger.

V pátek 8. července od 18:00 hodin v nádvoří Jihomoravského muzea vystoupí Pavel Šporcl za doprovodu Janáčkova komorního orchestru. Zazní houslové koncerty Antonína Stamice, Johanna Bendy, Johanna Stamice, Josefa Myslivečka.

Setkání na Heiliger Steinu v sobotu 9. července od 11:00 hodin spojí Cimbálovou muziku Antonína Stehlíka a Retz Brass Quartet.

Koncert lidových nástrojů v sobotu 9. července od 19:00 hodin na nádvoří Louckého kláštera ve Znojmě přivítá Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů se sólisty Kamilou Tomšejovou, Michalem Janoškem a Františkem Černým.

V neděli 10. července od 11:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava ve Znojmě začne varhanní turné Martina Jakubíčka a Adele Brandeis jako improvizační hudební dialog.
Turné pokračuje od 13:00 hodin v kostele svatého Martina v Šatově, třetí část následuje u svatého Jakuba v Unterretzbachu ve 14:30 hodin a závěr od 16:00 hodin v bazilice svaté Krve v dominikánském klášteře v Pulkau.

V neděli 10. července od 21:00 hodin v kapli svatého Václava zazní duchovní a světské árie v podání uskupení Drei Engel s programem Strážní andělé. Zazní díla Heinricha Schütze, Claudia Monteverdiho, Marca Antoinea Charpentiera, Georga Friedricha Händela, Jana Dismase Zelenky a dalších.

Drei Engel (zdroj Hudební festival Znojmo)
Drei Engel (zdroj Hudební festival Znojmo)

Kroměříž

V Kroměříži tento týden končí festival Forfest.

V pondělí 4. července si od 13:30 hodin přijďte do Zahradního ateliéru poslechnout reprodukované skladby účastníků kompozičních kursů PostFest.

V pondělí 4. července v 16:30 hodin v Muzeu Kroměřížska vystoupí hudebníci z Makedonie a Francie, sopranista Gonca Bogoromova, flétnistka Elena Stojceska-Petiot a kytarista Romain Petiot. Zazní díla Massimiliana Messieriho, Alberta Roussela, Darijy Andovské, Heitora Villa-Lobose a řady dalších.

V úterý 5. července budou v 15:00 hodin ve Sboru Jana Blahoslava slavnostně ukončeny letošní skladatelské kurzy PostFest s Pavlem Zemkem-Novákem, Peterem Grahamem a Ondřejem Štochlem.

Ve čtvrtek 7. července od 19:00 hodin v hodonínském chrámu svatého Vavřince vystoupí slovenská sopranistka Hilda Gulyás s varhaníkem Stanislavem Šurinem. Zazní skladby Stanislava Šurina, Vladimíra Godára, Maurice Duruflého, Víťazoslava Kubičky a Petra Ebena.

Hilda Gulyás (zdroj Hilda Gulyás)
Hilda Gulyás (zdroj Hilda Gulyás)

Ostatní regiony

V pátek 8. července a sobotu 9. července se v 17:00 hodin uskuteční v lese u kláštera Skalka v Mníšku pod Brdy premiéra Koncertu pro les Jiřího Trtíka pro fagot, komorní smíšený sbor a orchestr v podání Michaely Špačkové a ansámblu Stro.my. První část večera bude probíhat lesní happening, kdy posluchači budou procházet kolem v lese rozmístěných hudebníků, poté skladba bude provedena jako celek.

Na festivalu Za poklady Broumovska vystoupí v sobotu 9. července od 18:00 hodin v ruprechtickém kostele svatého Jakuba Většího Wihanovo kvarteto a klavírista Jan Schulmeister. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Clauda Debussyho, Wolfganga Amadea Mozarta a Maurice Ravela.

Češi v zahraničí

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 zavítá ve čtvrtek 7. července do hesenského kláštera v Eberbachu na festival Rheingau. Zazní oratorium Georga Friedricha Händela Mesiáš HWV 56. Sólových partů se ujmou Deborah Cachet, Benno Schachtner, Krystian Adam a Krešimir Stražanac.

Moravská filharmonie Olomouc zavítá do Chorvatska. Ve čtvrtek 7. července vystoupí v sále Vatroslava Lisinského v Záhřebu a v pátek 8. července v kinosále v Daruvaru s indickým dirigentem Debashishem Chaudhurim u příležitosti zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropy a stého výročí založení Svazu Čechů v Chorvatsku. Zazní předehra k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Slovácká suita Vítězslava Nováka, Slavičí valčík z baletu Andersen a Valse triste z baletu Pohádka o Honzovi Oskara Nedbala, Fantastické scherzo Josefa Suka a na závěr Symfonie č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa Antonína Dvořáka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments