Týden s hudbou. Nejzajímavější události české a slovenské hudební scény.

  1. 1
  2. 2
Přinášíme vám nový Týden s hudbou pro první dubnový týden, kde opět naleznete informace o tom nejzajímavějším, co se v následujícím týdnu uskuteční u nás a na Slovensku, doplněné o stream ze zahraničí.

K. Weill: Sedm smrtelných hříchů - Opera North (foto Tristram Kenton)
K. Weill: Sedm smrtelných hříchů – Opera North (foto Tristram Kenton)

Praha

Členové České filharmonie pod taktovkou Ondřeje Vrabce v pondělí 4. dubna v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina zahrají Kuchyňskou revue, H 161 Bohuslava Martinů a baletní pantomimu Příběh Vojáka Igora Stravinského. Recituje Martin Myšička, tančí Jade Clayton.

Fama Quartet vystoupí v rámci cyklu soudobé hudby PFK – Prague Philharmonia v úterý 5. dubna v 19:30 hodin v Experimentálním prostoru NoD. Zazní Sonáta pro violoncello sólo Gÿorgy Ligetiho, Smyčcový kvartet č. 2, op. 10 Zoltána Kodályho, sedm písní pro soprán a housle S. K. Remembrance Noise, op. 12 György Kurtága (sólistka Ema Katrovas) a Smyčcové trio Peter Eötvöse.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Michaelem Sanderlingem vystoupí ve středu 6. dubna a ve čtvrtek 7. dubna vždy od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Zazní skladby inspirované Donem Juanem. Nejprve Don Juan, variace pro orchestr op. 34 Waltera Braunfelse, Předehra k opeře Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta a Don Juan symfonická báseň, op. 20 Richarda Strausse.

Klavírní kvarteto Josefa Suka vystoupí ve středu 6. dubna v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina s klavírními kvartety Josefa Suka, Marty Jiráčkové (spoluúčinkuje Taťjana Medvecká) a Johannese Brahmse.

Marie Fajtová (foto Michal Siroň)
Marie Fajtová (foto Michal Siroň)

Koncertní provedení Petite messe solennelle Gioacchina Rossiniho se uskuteční ve čtvrtek 7. dubna od 19:00 hodin ve Stavovském divadle. Pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka vystoupí sólisté Marie Fajtová, Arnheiður Eiríksdóttir, Petr Nekoranec, Jiří Sulženko, Sbor Národního divadla, Zdeněk Klauda / Martin Levický (klavír) a Adam Viktora (harmonium).

Operní gala španělského tenoristy Xabiera Anduagy a sopranistky Lady Bočkové za klavírního doprovodu Vincenza Scalery se uskuteční v pátek 8. dubna v 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní nejkrásnější árie bel canta z děl Giuseppe Verdiho, Vincenza Belliniho, Gaetana Donizettiho, Jacquesa Offenbacha, Gerónima Giméneze, Amadea Vivese a Manuela Penella. Koncert pořádá agentura Nachtigall Artists.

Harmonie českých filharmoniků vystoupí v sobotu 9. dubna v 10:30 hodin v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce pod taktovkou Ondřeje Vrabce. Zazní Concertino pro 12 nástrojů Igora Stravinského, Der Schwanendreher, koncert pro violu a malý orchestr Paula Hindemitha (sólista Pavel Ciprys), Serenáda pro 13 dechových nástrojů Es dur, op. 7 Richarda Strausse a Capriccio pro klavír levou rukou a dechový soubor Leoše Janáčka (sólista Martin Kasík).

Petr Altrichter (foto Jan Prokopius)
Petr Altrichter (foto Jan Prokopius)

V sobotu 9. dubna se v 18:30 hodin v Sále Pražské konzervatoře uskuteční koncert laureátů mezinárodní soutěžní přehlídky Mladý klavír Pražské konzervatoře 2021 (uskutečnila se v prosinci loňského roku). Vystoupí na něm čtyři mimořádně talentovaní mladí pianisté (rakouský laureát se bohužel omluvil) v čele s držitelkou Ceny Unicornu „Talent Mladého klavíru 2022“ patnáctiletou Ástou Dórou Finnsdóttir z Islandu, jejíž vyspělé a brilantní umění obdivovali již posluchači přehlídky.

V sobotu 9. dubna v 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí na svém Jarním koncertě Česká filharmonie pod taktovkou Petra Altrichtera. Zazní Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35 Petra Iljiče Čajkovského (sólista Jiří Vodička) a Symfonie č. 9 e moll Z nového světa, op. 95 Antonína Dvořáka. Veřejnou generální zkoušku bude možné navštívit od 10:00 hodin.

Aleš Bárta vystoupí se svým varhanním recitálem v neděli 10. dubna v 11:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Zazní skladby Johanna Sebastiana Bacha, Maxe Regera, Césara Francka a Oliviera Messiaena.

Český filharmonický sbor Brno (foto Kamil Jursa)
Český filharmonický sbor Brno (foto Kamil Jursa)

Brno

Český filharmonický sbor Brno v sobotu 9. dubna v 19:00 hodin v kostele svatého Augustina přednesou Stabat Mater Gioacchina Rossiniho. Pod taktovkou Roberta Kružíka se jako sólisté představí Romana Kružíková, Michaela Zajmi, Jaroslav Březina a Martin Gurbaľ, spoluúčinkuje orchestr Czech Virtuosi.

V neděli 10. dubna začíná brněnský Velikonoční festival duchovní hudby. V kostele svatých Janů od 20:00 hodin vystoupí na zahajovacím koncertu Musica figuralis s Markem Čermákem. Zazní v novodobé premiéře Miserere c moll Josepha Puschmanna, Serenata affettuosa per la Quaresima Antona Zimmermanna a Salve Regina Josepha Haydna.  

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava zahraje s Markem Ivanovićem ve čtvrtek 7. dubna od 19:00 hodin v Domě kultury Symfonii č. 5 c moll, op. 67 Osudovou Ludwiga van Beethovena.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc vystoupí s dirigentem Christianem Knüselem ve čtvrtek 7. dubna od 19:00 hodin v Redutě. Zazní Koncert pro dvě trubky a smyčce (sólisté Gábor Tarkövi a Ondřej Moťka), Koncert č. 1 E dur ze Čtvera ročních dob (sólista Patrik Sedlář) Antonia Vivaldiho, světová premiéra Koncertu pro trubku a orchestr Ondřeje Moťky (sólista Gábor Tarkövi) a Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského v instrumentaci Maurice Ravela.  

Stanislav Vavřínek (zdroj Stanislav Vavřínek)
Stanislav Vavřínek (zdroj Stanislav Vavřínek)

Ostatní regiony

Komorní filharmonie Pardubice v úterý 5. dubna od 19:00 hodin vystoupí s dirigentem Stanislavem Vavřínkem a Janem Smigmatorem s programem Aprílové swingování.

Festival Pardubické hudební jaro láká 8. dubna do kostela sv. Jana Křtitele, kde se od 20:00 hodin uskuteční koncert Dua Kchun, který tvoří zpěváci Martin Prokeš a Marek Šulc. Vystoupí zde s projektem Purgatio neboli Očištění a posluchače provedou cestou duše, za doprovodu videoartu na oltář kostela.

Trio Dubois Irvina Venyše, Jana Thuriho a Martina Petráka vystoupí ve středu 6. dubna v 19:30 hodin v Městském divadle Turnov se skladbami Ludwiga van Beethovena, Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments