Týden s hudbou. Produkce pokračuje pro obecenstvo online

  1. 1
  2. 2
V České republice zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se v dohledné době otevřely možnosti pro pořádání kulturních akcí. Přinášíme Vám alespoň výběr koncertů a představení, které se uskuteční v online prostředí.

V. Bellini: Norma – Joyce DiDonato a Sondra Radvanovsky (foto Ken Howard / MET)

Pondělí 18. ledna 2021

Newyorská Metropolitní opera připravila pro tento týden sérii nočních streamů nazvanou Leading Ladies: Opera’s Greatest Heroines. Jako první zazní Bizetova Carmen v záznamu 1. listopadu 2014. Účinkovali Anita Hartig, Anita Rachvelishvili, Aleksandrs Antonenko  Ildar Abdrazakov s dirigentem Pablo Heras-Casadoem.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu bude od 19:30 vysílat na Českém rozhlase 3 Vltavě koncert s Alexandrem Liebrichem. Na programu je předehra k opeře Čarostřelec Carla Marii von Webera,   Concert champêtre pro cembalo a orchestr Francise Poulenca (sólista Mahan Esfahani) a Symfonie č. 4 B dur, op. 60 Ludwiga van Beethovena.

Orchestr Pařížské konzervatoře bude od 20:30 hodin streamovat koncert z děl Clauda Debussyho (Faunovo odpoledne), Maurice Ravela (Pavana za mrtvou infantku) a Klavírní koncert Roberta Schumanna (sólista David Kadouch). Provedení bude řídit šéfdirigent National Orchestre Lille Jean Claude Casadeus.

Od 19:00 hodin si na webu Vídeňské státní opery můžete poslechnout operu Gisele Adolpha Adama v záznamu z 28. září 2017.

Úterý 19. ledna 2021

Druhý noční stream tohoto týdne z New Yorku uvede Donizettiho operu Lucia di Lammermoor. S dirigentem Marcem Armiliatem dne 7. února 2009 účinkovali Anna Netrebko, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień a Ildar Abdrazakov.

Slovenská státní opera Banská Bystrica uvede od 19:00 online koncert Pocta Lehárovi. V tvorbě Franze Lehára za doprovodu klavíristky Martiny Svitkové účinkují sólisté opery Patricia Malovec, Katarína Procházková, Dušan Šimo a Šimon Svitok.

Pařížský Ensemble intercontemporain v koprodukci s Pařížskou filharmonií uvede na Bienále Pierre Boulez klavírní skladby tohoto skladatele. Od 20:30 uslyšíme aleatorní Druhou klavírní sonátu a totálně organizované Structures pro dva klavíry. Bienále Pierre Boulez se koná v roce pátého výročí úmrtí tohoto výjimečného skladatele, dirigenta a propagátora soudobé hudby. Účinkovat budou Hidéki Nagano a Dmitrij Vassilakis.

Na předchozí koncert navazuje koncert Florenta Boffarda. Od 21:30 provede Notations z roku 1945 a Sonátu pro klavír č. 1 volně ovlivněnou dodekafonickou technikou Arnolda Schönberga a Antona Weberna, kterou tehdy skladatel znal pouze jako možnost bez možnosti bližšího seznámení se s konkrétními díly těchto průkopníků. Výsledkem byl osobitý dvanáctitónový systém, který se již v dalších skladbách neopakoval.

Středa 20. ledna 2021

Sondra Radvanovsky, Joyce DiDonato, Joseph Calleja a Matthew Rose se představí v opeře Vincenza Belliniho Norma v záznamu ze dne 7. října 2007. Představení newyorské Metropolitní opery tehdy řídil Carlo Rizzi.

Zemlinského kvarteto od 19:30 bude streamovat koncert z pražské Městské knihovny u příležitosti roku 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Naplánovány jsou postupně čtyři koncerty. Dnes zazní Smyčcový kvartet č. 1 A dur, op. 2 (B8) a Kvartet č. 7 a moll, op. 16 (B 45). Jako host se připojí violista Karel Untermüller a společně přednesou Kvintet Es dur, op. 97 (B180) se dvěma violami.

Český rozhlas D dur bude od 20:00 vysílat záznam pondělního koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Alexanderem Leibrichem a sólistou Mahanem Esfahanim.

V rámci Bienále Pierre Boulez zazní dnes v 20:30 hodin Boulezovo Les Soleil des eaux a Initiale v podání Orchestre de Paris s dirigentem Klausem Mäkelou. V kontrastu proti Boulezovi je pak zařazena symfonická suita Moře Clauda Debussyho a Koncert pro klavír levou rukou Maurice Ravela. Spoluúčinkuje Pierre-Laurent Aimard.

Budapest Festival Orchestra od 20:30 připravil koncert k sedmdesátinám svého dlouholetého šéfdirigenta Ivána Fischera, který toto proslulé těleso v roce 1983 založil. Na programu zazní výběry z Beethovenovy Osmé symfonie, Mahlerovy První symfonie a výběr z oper Figarova svatba a Falstaff.

V Berlíně měl začít festival soudobé hudby Ultraschall Berlin plánovaný na tento a příští víkend, byl ale bohužel kvůli stále se zhoršující epidemiologické situaci zrušen. Dnes měla zaznít skladba Miroslava Srnky Eighteen Agents. Případný náhradní termín dosud není znám.

Čtvrtek 21. ledna 2021

Čtvrteční noční stream z New Yorku uvede Verdiho operu La Traviatta. Představení dne 14. dubna 2012 řízené Fabiem Luisim zpívali Natalie Dessay, Matthew Polenzani a Dmitri Hvorostovsky.

Na závěr pařížského Bienale Pierre Boulez v 20:30 hodin zazní v podání Ensemble intercontemporain kantáta Cummings ist der Dichter Pierra Bouleze, Le Rite de la nuit noire, Voyage d’Artaud au Mexique Françoise Meïmouna, jako kontrast pak Palestrinovo dvojsborové Stabat Mater a na závěr Requiem Francesca Filideiho.

Janáčkova filharmonie Ostrava byla nucena zrušit plánovaný koncert s dirigentem Christianem Armigem s díly Richarda Wagnera, Roberta Schumanna (Violoncellový koncert, sólista Bruno Philippe) a Bohuslava Martinů.

Pátek 22. ledna 2021

Pátý stream z New Yorku tohoto týdne uvede operu Giacoma Pucciniho Tosca. V záznamu ze dne 27. března 1985 účinkovali Hildegard Behrens, Plácido Domingo a Cornell MacNeil. Představení řídil Giuseppe Sinopoli.

Orchestre Philharmonique de Radio France s dirigentem Santu-Matiasem Rouvailem provedou od 20:00 hodin Šestou symfonii Jeana Sibelia a Symfonií č. 6 – Patetickou Petra Iljiče Čajkovského v rámci přímého přenosu.

Sobota 23. ledna 2021

Sobotní stream z newyorkské Metropolitní opery představí Manon Julese Masseneta. Lisette Oropesa, Michael Fabiano, Carlo Bosi, Artur Ruciński, Brett Polegato a Kwangchul Youn účinkovali dne 26. října 2019 pod taktovkou Maurizia Beniniho.

Budapest Festival Orchestra si 17:00 připravil streamovaný koncert staré hudby. Zazní hudba Giovanniho Gabrielliho, Antonia Vivaldiho, Johanna Joachima Quantze, Johanna Sebastiana Bacha a řady dalších.

Slovenská státní opera Banská Bystrica bude streamovat od 19:00 Verdiho operu Macbeth.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments