Týden s hudbou. Živá kultura se stále drží nad vodou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Epidemická situace v České republice umožňuje konat kulturní akce za velmi přísných podmínek. Snažíme se přinést co nejaktuálnější přehled akcí, které byly avizovány, přesto je možné, že část akcí bude zrušena, a proto doporučujeme sledovat aktuální informace pořadatelů živých akcí.

Belcea Quartett (foto Marco Borggreve)

Praha

V Dvořákově síni Rudolfina se v pondělí 6. prosince v 19:30 představí londýnský Belcea Quartet společně s českým klavíristou Miroslavem Sekerou. Zazní smyčcové kvartety Wolfganga Amadea Mozarta, Karola Szymanowského a Klavírní kvintet č. 2 A dur, op. 81 Antonína Dvořáka.

PKF – Prague Philharmonia pořádá v pondělí 6. prosince v 19:30 Barokním refektáři Profesního domu MFF UK na Malostranském náměstí komorní koncert z děl Élisabeth Jacquet de la Guerre, Francescy Caccini, Isabelly Leonardy, Johanna Sebastiana Bacha a českých mistrů Alberika Mazáka a Adama Václava Michny z Otradovic. Účinkují Martie Fajtová (soprán), Adéla Štajnochrová (housle), Stanislav Penk (barokní trombon) a Robert Hugo (cembalo).

V rámci Dnů Bohuslava Martinů proběhne v pondělí 6. prosince v 19:30 v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce koncert vítězů loňského ročníku interpretační soutěže. Vystoupí sólisté Walter Hofbauer (trubka), Eliška Hejhalová, Klára Jasenčáková (flétna), Ondřej Bernovský, Barbora Zonová, Jiří Havrlant (cembalo) a Halka Klánská, Alice Voborská (klavír). Zazní díla Bohuslava Martinů, Viktora Kalabise, Johanna Sebastiana Bacha a Jiřího Gemrota.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 s dirigentem Václavem Luksem provedou v úterý 7. prosince v Dvořákově síni od 19:30 Vánoční oratorium Johanna Sebastiana Bacha. Jako sólisté se představí Hana Blažíková, Benno Schachtner, Eric Stoklassa a Krešimir Stražanac.

V rámci své koncertní řady soudobé hudby PKF – Prague Philharmonia uvádí v úterý 7. prosince od 19:30 komorní skladby Hanuše Bartoně a Michala Nejtka v Experimentálním prostoru NoD.

Letošní Třídení 2021 bude zakončeno v úterý 7. prosince v 19:30 v Galerii HAMU. Zazní skladby Jana Nováka, Pavla Kopeckého, Jana Tausingera, Věry Čermákové, Romana Z. Nováka a Marka Kopelenta.

Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem vystoupí ve středu 8., ve čtvrtek 9. a v pátek 10. prosince vždy od 19:30 v Dvořákově síni Rudolfina. V první polovině společně s klavíristou Bertrandem Chamayouem provedou Burlesku pro klavír a orchestr d moll Richarda Strausse. Po přestávce zazní Symfonie č. 5 cis moll Gustava Mahlera.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Petrem Altrichtrem společně s Českým filharmonickým sborem Brno provedou ve středu 8. a ve čtvrtek 9. prosince od 19:30 oratorium Felixe Mendelssohna-Bartholdyho Eliáš, op. 70. Jako sólisté se představí Nikola Proksch, Václava Krejčí Housková, Petr Nekoranec a Jan Martiník.

PKF – Prague Philharmonia vystoupí ve čtvrtek 9. prosince v 19:30 v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce na Malostranském náměstí s dirigentem Ondřejem Kunovským. Zazní Jaro – suita pro smyčce a harfu Josefa Bohuslava Foerstera, Exultate, jubilate a předehra k opeře Figarova svatba Wolfganga Amadea Mozarta (sólistka Martina Závodná). Program zakončí Symfonie č. 94 G dur „S úderem kotlů“.

V pátek 9. prosince v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce se od 19:30 uskuteční v rámci Dnů Bohuslava Martinů koncert k pětasedmdesátému výroční založení AMU. Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera přednesou Overturu F dur Josefa Myslivečka, Koncertantní suitu pro housle a orchestr (H 276) Bohuslava Martinů (sólista Jakub Junek) a Symfonii č. 3 (D 200) Franze Schuberta.

Plánované provedení Petite messe solennelle Gioachina Rossiniho s dirigentem Jaroslavem Kyzlinkem, Marií Fajtovou, Arnheiður Eiríksdóttir, Petrem Nekorancem a Jiřím Sulženkem v Národním divadle v pátek 10. prosince bylo zrušeno.

Koncert pro dětské publikum uspořádá Collegium 1704 v kulturním centru Vzlet (Holandská 1, Praha 10) v sobotu 11. prosince v 16:00 hodin. Tamtéž v neděli 12. prosince v 19:30 zazní projekt Mirabile mysterium s dílem slovinského skladatele Jacoba Handla Galla působícího v rudolfínské Praze. Program doplní díla Jana Dismase Zelenky, Francise Poulenca a dalších.

Třikrát vystoupí Kühnův dětský sbor v sobotu 11. prosince v 11:00, 14:30 a v 18:30 ve Stavovském divadle, kde provede svůj předvánoční koncert.

Klavírista Tomáš Kačo vystoupí v sobotu 11. prosince v 19:30 v Dvořákově síni Rudolfina se svými autorskými skladbami z projektu My Home a autorskými variacemi na české koledy.

Na festivalu Dny Bohuslava Martinů vystoupí v sobotu 11. prosince od 19:30 v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Stanislavem Vavřínkem. Zazní předehra k opeře Figarova svatba (KV 492) Wolfganga Amadea Mozarta, Koncert Es dur pro trubku a orchestr Johanna Nepomuka Hummela (sólista Walter Hofbauer), Serenáda pro komorní orchestr (H 199) Bohuslava Martinů, v premiéře Sturm & Drang pro klarinet a orchestr Lukáše Hurníka (sólistka Ludmila Peterková) a na závěr Leporelo Ilji Hurníka.

V neděli 12. prosince v 11:00 hodin uvede v Národním divadle adventní koncert Kühnův dětský sbor, Orchestr Národního divadla a Pražský žesťový soubor. Zazní Svatá noc Jiřího Temla a Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Jako sólisté vystoupí Dana Burešová, Kateřina Jalovcová, Josef Moravec a Pavel Švingr, provedení řídí Jan Chalupecký.

V neděli 12. prosince od 15:00 a 17:30 zahraje v Sukově síni České filharmonické kvarteto a Musica Bohemica adventní a vánoční program v aranžmá uměleckého vedoucího Jaroslava Krčka.

Tamtéž přednese v 19:30 Pražákovo kvarteto Smyčcový kvartet G dur, op. 106 Antonína Dvořáka a Smyčcové kvartety B dur, op. 130 a B dur op. 130 „Velká Fuga“ Ludwiga van Beethovena.

Skladatelské sdružení Konvergence pořádá v neděli 12. prosince v 18:00 v Atriu na Žižkově koncert Japonská introspekce.

Brno

Filharmonie Brno s dirigentem Robertem Kružíkem vystoupí v Besedním domě ve čtvrtek 9. a v pátek 10. prosince od 19:30. Zazní suita pro komorní orchestr Ptáci Ottorino Respighiho, Cantus articus, op. 61 – koncert pro ptáky (z magnetofonového pásu) a orchestr finského skladatele Einojuhani Rautavaary a Symfonie č. 4 A dur, op. 90 „Italská“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments