Týden s hudbou. Živé akce a streamy z ČR i zahraničí

Do Česka se vrací kulturní život. Přinášíme vám výběr z toho, co se bude dít. Sledujte, prosím, pokyny pořadatelů, aby živá kultura mohla u nás fungovat co nejdéle.
Ennio Morricone (foto Alucine)
Ennio Morricone (foto Alucine)

Praha

V rámci cyklu letních komorních koncertů České filharmonie vystoupí 15. července v 19:30 Jan Fišer a Stanislav Gallin s recitálem skladeb pro housle a klavír. Zazní díla Wolfganga Amadea Mozarta, Johanesa Brahmse a Antonína Dvořáka.

Musica Florea vystoupí v sobotu 17. července ve 21:00 na Letní scéně HAMU v Lichtenštejnském paláci. Zazní novodobá česká premiéra opery Antonia Vivaldiho Il Farnace. V hlavních rolích se představí mj. Zoltán Megyesi, Marta Infante, Michaela Šrůmová a Sylva Čmugrová.

PKF – Prague Philharmonia vystoupí s dirigentem Janem Fišerem v neděli 18. července v 19:30 v šapitó na Výstavišti s programem nazvaným Italská noc. Zazní předehra k opeře Italka v Alžíru Gioacchina Rossiniho, Malá noční hudba Wolfganga Amadea Mozarta a Symfonie č. 4 A dur Italská, op. 90 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Ostrava

V rámci Svatováclavského hudebního festivalu vystoupí v Dolních Vítkovicích na dole Hlubina od 20:00 Radek Baborák a Orquestrina. Zazní díla Astora Piazzolly.

Radek Baborák (foto Česká Sinfonietta)
Radek Baborák (foto Česká Sinfonietta)

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc vystoupí 10. července ve 22:00 v Letním kině. K promítanému němému filmu Our Hospitality (USA, 1923) zazní živá orchestrální hudba.

Ensemble Damian vystoupí v Uměleckém centru Palackého univerzity v Jezuitském konviktu v pondělí 12. července od 19:30. Zazní Sonate opera prima dedicate Cardinal di Schrattenbach (1716) Giovanni Mossiho (1680–1742).

Tamtéž 16. července od 19:30 zazní další koncert Ensemble Damian. Zazní Stabat Mater Girolama Pery a neobarokní Epitaf E. H. Schrattenbacha Tomáše Hanzlíka.

V neděli 18. července od 19:30 zazní opera Tomáše Hanzlíka Endymio.

Teplice

Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Petrem Vronským vystoupí ve středu 14. července v 19:00 v Zahradním domě Teplice. Zazní Symfonie in C Josefa Myslivečka, Koncert F dur pro dva fagoty Jana Křtitele Vaňhala a Symfonie č. 1 C dur, op. 21 Ludwiga van Beethovena.

Severočeská filharmonie Teplice, šéfdirigent Petr Vronský (foto Štěpán Hon)
Severočeská filharmonie Teplice, šéfdirigent Petr Vronský (foto Štěpán Hon)

Další koncert zazní 17. července v 16:30 v Šanovské mušli. Pod taktovkou Petra Vronského zazní díla Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Julia Fučíka, Petra Iljiče Čajkovského, Arama Chačaturjana a Johanna Strausse.

V rámci festivalu Za poklady Broumovska vystoupí v sobotu 17. července v 18:00 v Otovicích v kostele svaté Barbory Jiří Bárta (violoncello), Terezie Fialová (klavír), Milan Polák (klarinet) a Zuzana Rzounková (lesní roh). Zazní Trio pro klarinet, klavír a violoncello A dur, op. 114 Johanesa Brahmse, světová premiéra Letního nokturna pro klarinet, lesní roh, violoncello a klavír Tomáše Illeho a Oblivion Astora Piazzolly.

Košice

Státní filharmonie Košice dnes od 19:00 v Domě umění uvádí koncert Goldmund Quartetta. Zazní Smyčcový kvartet č. 6 B dur, op. 18/6 Ludwiga van Beethovena a Smyčcový kvartet č. 14 d moll Dívka a smrt Franze Schuberta.

Ve čtvrtek 15. července v 19:00 v Domě umění vystoupí společně se Státní filharmonií Košice a dirigentem Marko Letonjou Adam Plachetka. Zazní výběr z Wagnerovy opery Mistři pěvci norimberští doplněný o skladby Gabriela Faurého a Georgese Bizeta.

Adam Plachetka (foto Pavel Hejný)
Adam Plachetka (foto Pavel Hejný)

Streamy a televizní přenosy

Newyorská Metropolitní opera uvede tento týden cyklus nočních streamů nazvaný Puccini Week věnovaný dílům tohoto skladatele. Streamování každé opery v rámci cyklu Nightly Opera Streams trvá pravidelně 23 hodin, od 19:30 místního času (EDT) až do 18:30 hodin druhého dne. Český divák tak může operu sledovat po celý následující den od 0:30 hodin ráno.

V pondělí 12. července zazní opera Manon Lescaut. V záznamu ze dne 16. února 2008 s dirigentem Jamesem Levinem účinkují Karita Mattila, Marcello Giordani a Dwayne Croft.

V úterý 13. července byla zařazena opera La Bohème. Účinkují Renata Scotto, Maralin Niska, Luciano Pavarotti, Ingvar Wixell a Paul Plishka. Záznam s dirigentem Jamesem Levinem byl pořízen 15. března 1977.

Středeční noc 14. července bude patřit opeře Tosca. S dirigentem Jamesem Conlonem dne 19. prosince 1978 účinkovali Shirley Verrett, Luciano Pavarotti a Cornell MacNeil.

Ve čtvrtek 15. července  bude uvedena opera Madama Butterfly. V provedení 9. listopadu 2019 pod taktovkou Anthonyho Minghelly účinkovali Hui He, Elizabeth DeShong, Bruce Sledge a Paulo Szot.

G. Puccini: Madama Butterfly - The Metropolitan Opera (zdroj The Metropolitan Opera)
G. Puccini: Madama Butterfly – The Metropolitan Opera (zdroj The Metropolitan Opera)

Na páteční noc 16. července byla zařazena opera La Fanciulla del West (Děvče ze zlatého západu). V hlavních rolích účinkují Barbara Daniels, Plácido Domingo a Sherrill Milnes. Záznam s dirigentem Leonardem Slatkinem byl pořízen 8. dubna 1992.

Pucciniho opera La Rondine (Vlaštovka) zazní v sobotu 17. července. V záznamu ze dne 10. ledna 2009 účinkují s dirigentem Marcem Armiliatem Angela Gheorghiu, Lisette Oropesa, Roberto Alagna, Marius Brenciu a Samuel Ramey.

Závěrečný noční stream z newyorské Metropolitní opery tohoto týdne v neděli 18 . července uvede operu Turandot Giaccoma Pucciniho. Účinkují Nina Stemme, Anita Hartig, Marco Berti a Alexander Tsymbalyuk. Představení v režii Franca Zeffirelliho dne 30. ledna 2016 řídil Paolo Carignani.

Na ČT Art si ve středu 14. července poslechněte od 21:15 přímý přenos koncertu z Paříže k výročí pádu Bastilly. Sopranistka Pretty Yende, tenorista Piotr Beczała, barytonista Edwin Crossley-Mercer, houslista Renaud Capuçon, trumpetista Ibrahim Maalouf, Francouzský národní orchestr spolu se Sborem Francouzského rozhlasu pod vedením Simone Young a mnozí další vystoupí v programu velkolepého koncertu pod Eiffelovou věží, aby opět po roce společně oslavili francouzský státní svátek. Na programu jsou nejslavnější díla světového operního a koncertního repertoáru.

V sobotu 17. července si od 20:15 na ČT Art poslechněte portrét Ennia Morriconeho.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments