Týden s tancem

Online program divadla Ponec, první plány letošní Letní Letné a tipy ze zahraničí – na online výstavu i online baletní přenosy.
NoFit State Circus, Lexikon (foto Letní Letná promo)

Divadlo Ponec: aktuálně online
Insectum In Prague je sólový projekt pro jednu tanečnici a performerku. Dnes hned v 10 hodin dopoledne se přes Zoom uskuteční zkouška živě z Milána a z divadla Ponec. Kapacita je omezená, akce proběhne v angličtině s možností volby simultánního tlumočení do češtiny, registrace na bit.ly/insectum_inprague.

Tereza Ondrová vytvořila před několika lety osamělý charakter paní Vltavské (v režii Anny Polívkové v představení Případy doktora Toureta). I v novém projektu navazuje na tento motiv tvorby charakteru s důrazem na spojení tance, nadhledu a humoru. Nový projekt Insectum In Prague vzniká pod režijním vedením Silvie Gribaudi, která pochází z italského Turína, intenzivně se věnuje spojení tance s ironií, klade důraz na samotné tělo a vztah s publikem. Tento projekt je inspirován konceptem In-sectum, který vytvořila Elisabetta Zavoli a Sara Michieletto.

Celosvětová epidemie ovlivnila i vývoj tohoto projektu – nejen v nemožnosti setkat se a tvořit společně – ale také po tematické stránce. To, co nastalo během epidemie, nouzového stavu a karantény, byl zvláštní moment zastavení. Přirozeně nás to všechny odpoutalo od určitých (mnohdy až stereotypních) každodenních a pracovních aktivit a některé z nás to nasměrovala do přírody – k přírodě. Projekt Insectum In Prague v režii jedné z předních italských performerek a tanečnic Silvie Gribaudi vzniká ve spolupráci s italskou vizuální umělkyní Elisabettou Zavoli a italskou houslistkou Sarou Michieletto. Tyto dvě ženy připravují umělecký manifest, ve kterém by chtěly zviditelnit problematiku, týkající se životního prostředí. Vyzdvihují zejména HMYZ, který je všeobecně opomíjený, protože je malý a tím pádem pro spoustu lidí bezvýznamný. Slovo INSECTA pochází z latinského slova insectum, což znamená „to jenž je nakrájeno“ – pro definování třídy zvířat patřících do Arthropody – jejichž tělo je rozděleno na části.

Marie Gourdain: Mu—Tation

Další program online vysílání divadla Ponec:

Marie Gourdain: Mu—Tation

  1. 12. | 20:00

Mu–tation přichází v době, kdy je myšlenka zásadní změny všudypřítomná: nadešel čas vyprávět nový příbeh lidstva a provést velkou metamorfózu. Změnit naše myšlení a hodnoty. Nekonečný cyklus se nezastaví, ale je na nás, jakým způsobem se ho chceme účastnit.

Andrea Miltnerová: Celestial Odyssey

Andrea Miltnerová: Celestial Odyssey

  1. 12. | 20:00

Nevšední odysea, kde se živá hudba prolíná s tanečními obrazy. Virtuózní cembalistka Monika Knoblochová, jako součást scény, osciluje mezi barokem a současnou hudbou. Tanečnice Markéta Jandová a choreografka/tanečnice Andrea Miltnerová nás spolu se světelným a zvukovým designem Jana Komárka pozvolna vtahují do svého specifického vesmíru mimo čas.

NoFit State Circus, Lexikon (foto Letní Letná promo)

Letní Letná chystá osmnáctý ročník, lexikon cirkusových kouzel dovezou akrobaté z Velké Británie
Vyhlídky pro kulturu se neustále mění, Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná ale věří, že je přesto pořád na co se těšit. S optimismem proto pokračuje v přípravách osmnáctého ročníku. V předprodeji už jsou lístky na první potvrzenou zahraniční hvězdu. Po šesti letech a velkolepém úspěchu se do Prahy vrátí jeden z nejznámějších britských novocirkusových souborů NoFit State Circus. Nejen jejich představení LEXICON, ale i další soubory, a především návštěvníky přivítá šapitó na pražské Letné od 12. do 31. srpna 2021. První vstupenky jsou v prodeji.

Festival Letní Letná koncentruje do necelých tří týdnů to nejlepší z tuzemského i zahraničního nového cirkusu, ale také divadla a hudby. Co do rozsahu ve svém žánru ojedinělá tuzemská přehlídka se v roce 2020 vlivem koronavirové pandemie musela – jako většina dalších kulturních akcí – velmi uskromnit. Pořadatelé přesto nechtěli příznivcům nového cirkusu tradiční letní podívanou odepřít, připravili proto alespoň „light verzi“. Navzdory překážkám nabídl program v srpnu během osmi dnů na sedmdesát představení, včetně světové premiéry. Za cirkusovými zážitky se na Letnou vydalo 25 tisíc diváků.

Přesto nezbylo než část programu přesunout na rok 2021. Čekání určitě bude stát za to. „Prvním oznámeným souborem je světoznámý NoFit State Circus,“ potvrzuje zvučné jméno v programu ředitel festivalu Jiří Turek. Akrobaté z britského ansámblu své umění českému publiku představili před šesti lety, tentokrát by měli přivézt odvážnou, smyslnou a velmi současnou variaci na tradiční cirkusový zážitek. Představení Lexicon v režii Firenzy Guidi vypráví o minulosti, přítomnosti i budoucnosti cirkusu, přičemž mísí akrobatické výkony s filmovými obrazy a živou hudbou.

NoFit State Circus, Lexikon (foto Letní Letná promo)

Zahraniční recenze chválí „nadčasovou radost“ a inscenaci, která „hýří hravostí, kouzlí s odkazy na historii a boří jakoukoliv hierarchii“. Britský list The Guardian o Lexiconu napsal: „Je skvělé vidět klaunství založené přímo na jednotlivých disciplínách – žonglování rozpálené planoucími pochodněmi nebo tři muži vedoucí nesmyslný boj a točící se v kruzích cyr wheel. Balancování na rukou za zvuků chytlavé hudby klezmer je zábavné a truchlivé zároveň.“ Diváky Letní Letné zabaví NoFit State Circus svou novocirkusovou učebnicí poprvé 13. srpna a poté téměř každý večer až do konce osmnáctého ročníku festivalu.

Jiří Turek věří, že se návštěvníkům Letní Letné podaří příští rok vynahradit i další program, který nebylo možné letos uskutečnit. „V tuto chvíli jsme ve spojení se soubory z minulého roku,“ ujišťuje. „Uvidíme, jak se bude celá situace dále vyvíjet. Dramaturgie je vázaná na různé další novocirkusové přehlídky,“ dodává ředitel.

Organizátoři počítají v roce 2021 s plnohodnotným programem. Nicméně i přes naději, že se vše podaří, jsou si vědomi, že také do osmnáctého ročníku by mohla zasáhnout pandemie. „Změny nastanou v případě, že budeme muset následovat státní bezpečnostní opatření,“ připouští Jiří Turek. Z letošní „odlehčené verze“ si odnáší nejen zkušenost, jak lze v takovém případě program přizpůsobit, ale také inspiraci v podobě open air stage. „Rádi bychom ji pro příští rok udrželi, ale uvidíme, jak vše půjde programově skloubit,“ plánuje, že by venkovní scéna mohla zůstat součástí programu.

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná do necelých tří týdnů koncentruje to nejlepší z tuzemského i zahraničního nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění. Jedná se tak o jedinou přehlídkou svého druhu a rozsahu v České republice a okolních zemích. Návštěvníky čeká kromě večerních představení i bohatý divadelní program pro děti a také doprovodný program, který je pro ně připraven z velké části zdarma a probíhá celý den. Od workshopů, přes výtvarné či cirkusové dílny, až po koncerty a open air akce. Pro děti jsou připraveny i dva druhy příměstských táborů. A především hlídání během představení. Ve festivalovém areálu, který se od svého založení nachází v Letenských sadech, jednom z největších zelených parků v centru Prahy, je několik odpočinkových zón, stánků s občerstvením i barů. Návštěvníci v něm tak mohou pohodlně strávit celý den. Prostor je samozřejmě přizpůsoben i pro hendikepované. Od roku 2015 je festival držitelem značky EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe.

Online výstava Martina Schläpfera a Gerta Weigelta
Německý taneční archiv Kolín nad Rýnem ve spolupráci s Deutsche Oper am Rhein připravili online projekt – výstavu, která ve virtuálním internetovém prostředí kombinuje baletní fotografie slavného německého fotografa Gerta Weigelta s myšlenkami a komentáři choreografa Martina Schläpfera. Ten píše například o své úctě k akademické taneční technice i o tom, jakým způsobem v ní hledá současný výraz, o svobodě vyjadřování, o práci s tanečníky a o tom, jak funguje jednolitý soudržný soubor, i když je tvořen individualitami.

Z Weigeltovy výstavy před dvěma lety:

Balet online v zahraničí
Balet pařížské Opery
na svém Instagramu 1. prosince spustil adventní kalendář, v němž každý den zveřejňuje jednu videoukázku ze zkoušek z připravované Bajadéry ve slavné inscenaci Rudolfa Nurejeva.

Newyorské ABT, které obdobně jako celá řada jiných souborů zrušilo veškerá živá představení až do léta 2021, pro své diváky připravilo alespoň ochutnávku z každoročního Louskáčka. V choreografii Alexeje Ratmanského z roku 2010 se v pas de deux Cukrové víly a jejího prince představí Isabella Boylston a James Whiteside. Variace tanečnice byla vytvořena na základě historických notačních zápisů v tzv. Stěpanovově notaci, jejímuž dekódování a co možná autentické interpretaci se Ratmanskij ve své choreografické praxi hojně věnuje. Otázkou tentokrát však není ani tolik pohybový slovník a jeho estetické kvality, jako spíš svérázný přístup k práci s kamerou a celkový přístup k audiovizuálnímu záznamu duetu.

Soubor New Adventures zveřejnil na svém YouTube poslední z krátkých tanečních filmů, dílo Checkmate choreografky Monique Jonas pro dvojici tanečníků, jimiž jsou Rhys Dennis a Ihsaan De Banya.

Za několik málo liber do svého portfolia streamovaných baletů přidal další přírůstek britský Royal Ballet. Až do 3. ledna jsou ke zhlédnutí Enigma Variations choreografa Fredericka Ashtona na stejnojmenný hudební cyklus anglického skladatele Edgara Elgara.

Londýnské divadlo Sadler’s Wells na YouTube uvedlo Global Gala 2020, během něhož se představili jednak tanečníci v nejrůznějších krátkých videích a choreografiích napříč tanečním spektrem, stejně jako residenční umělci této scény jako třeba Akram Khan nebo Hofesh Shechter, kteří přiblížili, čemu se za časů corony věnují. Pokud mohu doporučit, neodcházejte od videa, dokud neuvidíte Williama Forsytha v jeho bydlišti ve Vermontu, teprve poté totiž budete moci odpovědně prohlásit, že už jste letos viděli skutečně vše!

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments