Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

Jiří Turek věří, že se návštěvníkům Letní Letné podaří příští rok vynahradit i další program, který nebylo možné letos uskutečnit. „V tuto chvíli jsme ve spojení se soubory z minulého roku,“ ujišťuje. „Uvidíme, jak se bude celá situace dále vyvíjet. Dramaturgie je vázaná na různé další novocirkusové přehlídky,“ dodává ředitel.

Organizátoři počítají v roce 2021 s plnohodnotným programem. Nicméně i přes naději, že se vše podaří, jsou si vědomi, že také do osmnáctého ročníku by mohla zasáhnout pandemie. „Změny nastanou v případě, že budeme muset následovat státní bezpečnostní opatření,“ připouští Jiří Turek. Z letošní „odlehčené verze“ si odnáší nejen zkušenost, jak lze v takovém případě program přizpůsobit, ale také inspiraci v podobě open air stage. „Rádi bychom ji pro příští rok udrželi, ale uvidíme, jak vše půjde programově skloubit,“ plánuje, že by venkovní scéna mohla zůstat součástí programu.

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná do necelých tří týdnů koncentruje to nejlepší z tuzemského i zahraničního nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění. Jedná se tak o jedinou přehlídkou svého druhu a rozsahu v České republice a okolních zemích. Návštěvníky čeká kromě večerních představení i bohatý divadelní program pro děti a také doprovodný program, který je pro ně připraven z velké části zdarma a probíhá celý den. Od workshopů, přes výtvarné či cirkusové dílny, až po koncerty a open air akce. Pro děti jsou připraveny i dva druhy příměstských táborů. A především hlídání během představení. Ve festivalovém areálu, který se od svého založení nachází v Letenských sadech, jednom z největších zelených parků v centru Prahy, je několik odpočinkových zón, stánků s občerstvením i barů. Návštěvníci v něm tak mohou pohodlně strávit celý den. Prostor je samozřejmě přizpůsoben i pro hendikepované. Od roku 2015 je festival držitelem značky EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe.

Online výstava Martina Schläpfera a Gerta Weigelta
Německý taneční archiv Kolín nad Rýnem ve spolupráci s Deutsche Oper am Rhein připravili online projekt – výstavu, která ve virtuálním internetovém prostředí kombinuje baletní fotografie slavného německého fotografa Gerta Weigelta s myšlenkami a komentáři choreografa Martina Schläpfera. Ten píše například o své úctě k akademické taneční technice i o tom, jakým způsobem v ní hledá současný výraz, o svobodě vyjadřování, o práci s tanečníky a o tom, jak funguje jednolitý soudržný soubor, i když je tvořen individualitami.

Z Weigeltovy výstavy před dvěma lety:

Balet online v zahraničí
Balet pařížské Opery
na svém Instagramu 1. prosince spustil adventní kalendář, v němž každý den zveřejňuje jednu videoukázku ze zkoušek z připravované Bajadéry ve slavné inscenaci Rudolfa Nurejeva.

Newyorské ABT, které obdobně jako celá řada jiných souborů zrušilo veškerá živá představení až do léta 2021, pro své diváky připravilo alespoň ochutnávku z každoročního Louskáčka. V choreografii Alexeje Ratmanského z roku 2010 se v pas de deux Cukrové víly a jejího prince představí Isabella Boylston a James Whiteside. Variace tanečnice byla vytvořena na základě historických notačních zápisů v tzv. Stěpanovově notaci, jejímuž dekódování a co možná autentické interpretaci se Ratmanskij ve své choreografické praxi hojně věnuje. Otázkou tentokrát však není ani tolik pohybový slovník a jeho estetické kvality, jako spíš svérázný přístup k práci s kamerou a celkový přístup k audiovizuálnímu záznamu duetu.

Soubor New Adventures zveřejnil na svém YouTube poslední z krátkých tanečních filmů, dílo Checkmate choreografky Monique Jonas pro dvojici tanečníků, jimiž jsou Rhys Dennis a Ihsaan De Banya.

Za několik málo liber do svého portfolia streamovaných baletů přidal další přírůstek britský Royal Ballet. Až do 3. ledna jsou ke zhlédnutí Enigma Variations choreografa Fredericka Ashtona na stejnojmenný hudební cyklus anglického skladatele Edgara Elgara.

Londýnské divadlo Sadler’s Wells na YouTube uvedlo Global Gala 2020, během něhož se představili jednak tanečníci v nejrůznějších krátkých videích a choreografiích napříč tanečním spektrem, stejně jako residenční umělci této scény jako třeba Akram Khan nebo Hofesh Shechter, kteří přiblížili, čemu se za časů corony věnují. Pokud mohu doporučit, neodcházejte od videa, dokud neuvidíte Williama Forsytha v jeho bydlišti ve Vermontu, teprve poté totiž budete moci odpovědně prohlásit, že už jste letos viděli skutečně vše!

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments