Týden s tancem
Losers Cirque Company zvou ve středu na novocirkusovou kabaretní show
Losers Cirque Company promění na jeden večer Divadlo BRAVO na kabaret plný akrobatických čísel i humoru. Ve středu 16. prosince od 20.00 odehraje tato novocirkusová company on-line představení s názvem Kabaret BRAVO Naživo, které je jejím nejnáročnějším a největším projektem posledních měsíců. Vedle párové i skupinové akrobacie, akrobacie ve vzduchu na šálách i strapsech nebo v obřích obručích zvaných cyr wheel zavede diváky streamovaného představení i do nejrůznějších zákoutí nyní zavřeného branického divadla.
Partička akrobatů během lockdownu přivedla k životu své nejbláznivější nápady. Ústřední postavou projektu je začínající herec Mates, kterému sny o velké slávě zhatilo uzavření divadel. Aby se svými fanoušky neztratil kontakt úplně, začal se věnovat vytváření krátkých skečů na svých sociálních sítích. Pak k němu ale doputovala záhadná zpráva o tom, že Divadlo BRAVO! navzdory tragické situaci v kultuře žije. Vybaven selfie tyčí se rozhodne jednat a do opuštěného divadla se vloupá. Co tam na něj čeká, se dozvíme během přímého přenosu.
Vstupenky k přístupu na stream lze zakoupit v pěti cenových kategoriích od symbolických 100 Kč po vyšší částky, které podpoří soubor v této pro umělce složité době. Diváci se mohou těšit na vysokou kvalitu videa i možnost interakce s účinkujícími. Více informací na https://divadlobravo.cz/kabaret-bravo-nazivo/.
Losers Cirque Company po dlouhých měsících příprav otevřeli svou vlastní scénu v branickém Divadle BRAVO! letos na konci září, aby ji po pár týdnech opět pro veřejnost uzavřeli. Stihli zde uvést premiéru rodinného představení MiMJOVÉ, které si na své diváky bude muset počkat po znovuotevření divadel. Losers Cirque Company je společným projektem společnosti United Arts, Petra Horníčka a Zdeňka Moravce. V současné době má Losers Cirque Company na repertoáru hned několik úspěšných novocirkusových představení – The Loser(s), Wall(s) & Handbags, Beach Boys, Kolaps, Vzduchem, EGO a Heroes, které mělo premiéru v loňském roce. Stálý tým herců, tanečníků a akrobatů vždy zve ke spolupráci další etablované umělce z různých oborů. Vznikají tak jedinečné projekty, které mohou obstát v konkurenci se zahraničními produkcemi.
Připomínáme pátek 18. prosince – Andrea Miltnerová online z Ponce
Andrea Miltnerová, Monika Knoblochová, Jan Komárek: Celestial Odyssey: online premiéra nového projektu proběhne formou webináře v aplikaci Zoom pro omezený počet účastníků v pátek 18. prosince. Registrovat se je možné na bit.ly/celestial_o
Diváky může nalákat anotace tvůrců: Cembalo jako kosmická loď putuje prostorem. Vesmírné baletky se proměnily v roboty s tykadly a komunikují spolu hieroglyfickými tanečky. Prsty virtuózní cembalistky tančí po klávesnici mezi barokem a současností. Roztříštěná, galaktická světla udržují prostor tohoto podivného vesmíru v minimalistické nedivadelnosti. Hudba pootevírá okno nekonečna. Vesmírný koncert pro oči.
Soubor Holektiv uvádí premiéru Vrány jako taneční film
Plánovanou premiéru Vrány byl Holektiv nutný přesunout do online prostoru, a proto vytvořili autorky a interpretky Andrea Vykysalá a Karolína Křížková taneční film, který bude k vidění od 17. do 19. prosince. Holektiv se v projektu Vrány zaměřuje na práci ve specifickém nedivadelním prostoru a na práci s objektem, který nabízí zcela nové pohybové možnosti. Nedílnou součástí celého projektu je hudba, kterou vytvořila violoncellistka a zpěvačka Terezie Vodička Kovalová. Objekt navrhlo oceňované designérské studio Herrmann & Coufal, kostýmy vytvořila talentovaná Michaela Čapková. Film Vrány natočily a sestříhaly Anežka Horová a Tereza Chudáčková.
„Vrány byly vytvořeny do specifického prostoru s cílem poskytnout divákovi zážitek, který je kamerou nepřenosný. Proto jsme se rozhodly vytvořit speciální verzi, které říkáme taneční film a prostřednictvím kterého, doufáme, bude moct divák nasát atmosféru, která je pro Vrány zcela zásadní. Díky tomu, že film pracuje se střihem apod., neprozradíme vše a věříme, že film naopak naladí diváky tak, že se budou na fyzické setkání a performance ještě více těšit,“ říká Andrea Vykysalá.
Vztah mezi vránami a člověkem je zcela unikátní. Vrány se většinou lidem vyhýbají, s lidskou společností se nemísí, a přesto nám, lidem, rozumí velmi dobře. Často nás bedlivě sledují zpovzdálí a ví o nás mnohem více než my o jejich světě. „Vrány jsou pro nás inspirací z několika důvodů. Jejich obraz je zcela nezaměnitelný, objevuje se v různých podobách už od pradávna. Jsou úzce spojeny s lidovou kulturou, pověrami a zvyky, což nás hodně zajímá. Jsou symbolem smrti, ale zároveň i života – jsou tedy takovým symbolem celého životního koloběhu, který se nikdy nezastaví. Na tomto tématu nás baví právě ta mnohovrstevnatost,“ uvádějí shodně k novému projektu autorky.
Národní divadlo odvysílá balet Louskáček – Vánoční příběh živě před Vánocemi
Balet Národního divadla a Česka televize chystají na 21. prosince dárek pro milovníky divadla a tance, od 20 hodin bude na programu ČT art probíhat přímý přenos baletu Louskáček – Vánoční příběh. Tanečnici sice „naživo“ vystoupí před prázdným hledištěm Národního divadla, ale s vědomím, že krása a poselství tohoto Čajkovského baletu překročí hranice jeviště a umožní divákům zažit opravdové vánoční kouzlo…
Balet ND bude tento přímý přenos paralelně streamovat na svém oficiálním YouTube kanále Balet Národního divadla / Czech National Ballet. Záznam události pak bude možné zhlédnout také v iVysílání České televize a na oficiálním YouTube kanále Baletu ND až do 27. prosince.
„Jsme velmi rádi, že přinášíme tento virtuální dárek divákům, kteří tak během vánočního času mohou s námi zažít toto magické dobrodružství. I když je nám samozřejmě líto, že naši umělci (tanečníci, hudebníci) nemohou své umění sdílet s diváky během živých vystoupení. Vše dobré a šťastný nový rok 2021,“ říká umělecký ředitel Baletu Národního divadla Filip Barankiewicz.
„Krásná hudba a magický příběh dojímá už bezmála sto třicet let a pro mnoho rodin je návštěva Louskáčka ve vyprodaném Národním divadle každý rok okolo Vánoc vytouženým snem. Proto mě moc těší, že letos jim ho pomůžeme splnit alespoň takto, zprostředkovaně, naživo. Vánoce na ČT art jsou nabité kvalitním uměním, ale Louskáček z naší první baletní scény bude patřit určitě k vrcholům jeho sváteční nabídky,“ říká výkonný ředitel kulturní stanice České televize Tomáš Motl.
Louskáček – Vánoční příběh v choreografii Youriho Vàmose již šestnáct let neodmyslitelně patří k vánoční divadelní tradici Národního divadla. Verze maďarského choreografa Youriho Vàmose spojuje originální libreto baletu vycházející z Louskáčka a myšího krále E. T. A. Hoffmanna s povídkou Vánoční koleda Charlese Dickense. Tato kombinace dovoluje hodnověrně vyprávět rámcový děj o napraveném lakomci a podivínovi Scroogeovi a umožňuje tanečně ztvárnit i základní dějové prvky původního Čajkovského baletu. Společný dárek Baletu Národního divadla a České televize je symbolickým vyjádřením toho, že dávat radost je smysluplné a důležité ve šťastných i těžkých dobách.
Tanec online – tipy na přenosy ze zahraničí
V jednom z minulých týdeníků jsme informovali o znovuotevření pařížské Opery pro publikum, které mělo nastat dnes, tedy 15. prosince. Nicméně druhé vlny se neptají nejen u nás, ale ani ve Francii a z vyhlášení vlády bylo před víkendem rozhodnuto, že všechna francouzská divadla, kina a muzea zůstanou nadále zavřena minimálně do konce prosince. Pařížský baletní soubor se však přesto nevzdal a v neděli 13. prosince uskutečnil naplánovaný přenos inscenace La Bayadère, kterou zároveň pokřtil nově vytvořenou online platformu Opéra chez soi (tedy Opera u vás). Záznam jedinečného představení, v němž hlavní role v každém ze tří jednání tančilo jiné obsazení étoiles souboru, je za 13 dolarů k opětovnému zhlédnutí až do konce týdne.
Monacký Ballets de Monte Carlo choreografa Jean-Christopha Maillota dnes spouští svou novou online platformu bmcstream.com. V jejím rámci bude možné zhlédnout záznamy představení, dokumenty, rozhovory, zkoušky a mnoho dalšího, nadto se divákovi nabídne jedinečná možnost interaktivně využít pohledů několika kamer.
Americká Alvin Ailey Company na svém YouTube kanálu zveřejnila nové složené programy v rámci online sezóny Alvin Forward. Celebrating Glenn Allen Sims and Linda Celeste Sims (ke zhlédnutí do 16. 12.) přibližuje kariéru manželů Simsových, kteří v souboru tančili po dvacet let, Dancing for Social Justice (ke zhlédnutí do 18. 12.) se zabývá otázkou sociální spravedlnosti, a kromě tanečních výstupů je prostor věnován rovněž diskuzi na téma, kterou vede umělecký šéf souboru Robert Battle, choreografové Kyle Abraham a Jawole Willa Jo Zollar a aktivista Bryan Stevenson.
Londýnský Královský balet je aktuálně patrně jediným hrajícím souborem v Evropě (nepočítáme-li divadla v Rusku) a patrně ne na dlouho, neboť z nařízení ze 14. 12. se ve středu 16. 12. Londýn přesune do přísnější kategorie a všechna velká divadla budou muset opět přerušit aktivity. Svou vánoční sezónu plnou Louskáčků nicméně v Covent Garden otevřeli 11. prosince a na 22. 12. je stále naplánován online stream dostupný za 6 liber na jejich webu. V hlavních rolích v inscenaci, která byla upravena tak, aby odpovídala současným zdravotním požadavkům a restrikcím se představí první sólisté Yasmine Naghdi a Matthew Ball coby Cukrová víla a její Princ a Isabella Gasparini s Lucou Acrim jako Klárka a Hans Peter. Starší záznam plné verze baletu bude pak letos ke zhlédnutí i na ČT Art, a to od 26. 12. zde.
Pařížské Théâtre de la Ville naplánovalo na vánoční svátky dvojí přenos choreografie Political Mother Unplugged choreografa Hofeshe Shechtera. Jedná se o přepracování deset let staré inscenace Poitical Mother, v níž tentokrát vystoupí tanečníci z mladé divize choreografova souboru Shechter II. První přenos je naplánován na 26. v 16.00, druhý poté 29. 12. ve 21.00 na Youtube divadla.
https://www.youtube.com/watch?v=1xkCOwU-QaQ
Forum Meltingpot poprvé uvádí online pohybové workshopy se zahraničními lektory
Meltingpot, diskuzní fórum konající se paralelně s festivalem Colours of Ostrava, přichází s online workshopy s lektory Amber Sawyer a Danielem Sonic Rojasem. Seriál workshopů pod názvem Into The Fire nabídne podle organizátorů harmonizující víkend s elementární jógou následovaný živočišným pohybovým workshopem.
Třetí únorová sobota bude věnována online workshopu The Yin and Yang of Fire pod vedením zkušené lektorky působící v Singapuru, Amber Sawyer. Jednodenní workshop s elementární jógou zharmonizuje tělo pomocí energetických drah tenkého střeva (jang) a srdce (jin). Zaměřen bude na jógové ásany v elementu ohně, které zajistí hřejivou rovnováhu a teplo do posledních zimních týdnů. Dynamická lekce Fire Yang je zaměřena na posílení středu těla, flexibilitu a pohyblivost ramen. Lekce Fire Yin naopak nabízí jemné, zklidňující sestavy ásan otevírajících srdce, které propůjčí ohnivou energii oddanosti a lásce.
V posledním únorovém víkendu se workshopu The Micro and the Macro of Fire ujme partner Amber Sawyer a světově uznávaný tanečník Daniel Sonic Rojas. Dvoudenní workshop bude věnován pohybové technice Embodied Dance Movement (EDM), celostnímu cvičení pro všechny pohybové nadšence, kteří chtějí posunout vědomí svého těla na vyšší úroveň. Jedná se o komplexní metodu pohybu, kterou vytvořil sám tanečník Daniel Sonic Rojas. Vychází z pochopení základní mechaniky těla s cílem nalézt rytmus v každém pohybu – od mikropohybů, které nenamáhají tělo, ale dokážou využít element ohně k pročištění stagnující energie, probuzení těla a jeho propojení s myslí až po dynamické cvičení celého těla, s důrazem na kreativní a animální pohybové techniky.
Pro oba workshopy nejsou třeba žádné předchozí zkušenosti. Workshopy se budou konat on-line prostřednictvím aplikace Zoom a budou vedeny v anglickém jazyce bez tlumočení do češtiny. Kapacita workshopu je omezena, registrace probíhají na meltingpotforum.com/workshopy.
INTO THE FIRE: The Yin and Yang of Fire s Amber Sawyer se koná 20. 2. 2021 10:00 – 11:30, cena: 750 Kč. INTO THE FIRE: The Micro and the Macro of Fire s Danielem Sonic Rojasem se koná 27. a 28. 2. 2021 vždy 10:00 – 11:30, cena: 1500 Kč
První ročník Meltingpotu proběhl v roce 2016. Tradičně je fórum Meltingpot součástí multižánrového festivalu Colours of Ostrava, jednoho z nejrespektovanějších hudebních festivalů v Evropě s návštěvnickým potenciálem 50 tisíc lidí. Poslední fyzicky konaný ročník fóra (2019) se stal díky návštěvnosti přes 30 tisíc diváků jednou z největších diskusních základen v České republice s dosahem do sousedních zemí.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]