Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Balet ND bude tento přímý přenos paralelně streamovat na svém oficiálním YouTube kanále Balet Národního divadla / Czech National Ballet. Záznam události pak bude možné zhlédnout také v iVysílání České televize a na oficiálním YouTube kanále Baletu ND až do 27. prosince.

Jsme velmi rádi, že přinášíme tento virtuální dárek divákům, kteří tak během vánočního času mohou s námi zažít toto magické dobrodružství. I když je nám samozřejmě líto, že naši umělci (tanečníci, hudebníci) nemohou své umění sdílet s diváky během živých vystoupení. Vše dobré a šťastný nový rok 2021,“ říká umělecký ředitel Baletu Národního divadla Filip Barankiewicz.

„Krásná hudba a magický příběh dojímá už bezmála sto třicet let a pro mnoho rodin je návštěva Louskáčka ve vyprodaném Národním divadle každý rok okolo Vánoc vytouženým snem. Proto mě moc těší, že letos jim ho pomůžeme splnit alespoň takto, zprostředkovaně, naživo. Vánoce na ČT art jsou nabité kvalitním uměním, ale Louskáček z naší první baletní scény bude patřit určitě k vrcholům jeho sváteční nabídky,“ říká výkonný ředitel kulturní stanice České televize Tomáš Motl.

Louskáček – Vánoční příběh v choreografii Youriho Vàmose již šestnáct let neodmyslitelně patří k vánoční divadelní tradici Národního divadla. Verze maďarského choreografa Youriho Vàmose spojuje originální libreto baletu vycházející z Louskáčka a myšího krále E. T. A. Hoffmanna s povídkou Vánoční koleda Charlese Dickense. Tato kombinace dovoluje hodnověrně vyprávět rámcový děj o napraveném lakomci a podivínovi Scroogeovi a umožňuje tanečně ztvárnit i základní dějové prvky původního Čajkovského baletu. Společný dárek Baletu Národního divadla a České televize je symbolickým vyjádřením toho, že dávat radost je smysluplné a důležité ve šťastných i těžkých dobách.

Louskáček – Vánoční příběh (foto ND Martin Divíšek)

Tanec online – tipy na přenosy ze zahraničí
V jednom z minulých týdeníků jsme informovali o znovuotevření pařížské Opery pro publikum, které mělo nastat dnes, tedy 15. prosince. Nicméně druhé vlny se neptají nejen u nás, ale ani ve Francii a z vyhlášení vlády bylo před víkendem rozhodnuto, že všechna francouzská divadla, kina a muzea zůstanou nadále zavřena minimálně do konce prosince. Pařížský baletní soubor se však přesto nevzdal a v neděli 13. prosince uskutečnil naplánovaný přenos inscenace La Bayadère, kterou zároveň pokřtil nově vytvořenou online platformu Opéra chez soi (tedy Opera u vás). Záznam jedinečného představení, v němž hlavní role v každém ze tří jednání tančilo jiné obsazení étoiles souboru, je za 13 dolarů k opětovnému zhlédnutí až do konce týdne.

Monacký Ballets de Monte Carlo choreografa Jean-Christopha Maillota dnes spouští svou novou online platformu bmcstream.com. V jejím rámci bude možné zhlédnout záznamy představení, dokumenty, rozhovory, zkoušky a mnoho dalšího, nadto se divákovi nabídne jedinečná možnost interaktivně využít pohledů několika kamer.

Americká Alvin Ailey Company na svém YouTube kanálu zveřejnila nové složené programy v rámci online sezóny Alvin Forward. Celebrating Glenn Allen Sims and Linda Celeste Sims (ke zhlédnutí do 16. 12.) přibližuje kariéru manželů Simsových, kteří v souboru tančili po dvacet let, Dancing for Social Justice (ke zhlédnutí do 18. 12.) se zabývá otázkou sociální spravedlnosti, a kromě tanečních výstupů je prostor věnován rovněž diskuzi na téma, kterou vede umělecký šéf souboru Robert Battle, choreografové Kyle Abraham a Jawole Willa Jo Zollar a aktivista Bryan Stevenson.

Londýnský Královský balet je aktuálně patrně jediným hrajícím souborem v Evropě (nepočítáme-li divadla v Rusku) a patrně ne na dlouho, neboť z nařízení ze 14. 12. se ve středu 16. 12. Londýn přesune do přísnější kategorie a všechna velká divadla budou muset opět přerušit aktivity. Svou vánoční sezónu plnou Louskáčků nicméně v Covent Garden otevřeli 11. prosince a na 22. 12. je stále naplánován online stream dostupný za 6 liber na jejich webu. V hlavních rolích v inscenaci, která byla upravena tak, aby odpovídala současným zdravotním požadavkům a restrikcím se představí první sólisté Yasmine Naghdi a Matthew Ball coby Cukrová víla a její Princ a Isabella GaspariniLucou Acrim jako Klárka a Hans Peter. Starší záznam plné verze baletu bude pak letos ke zhlédnutí i na ČT Art, a to od 26. 12. zde.

Pařížské Théâtre de la Ville naplánovalo na vánoční svátky dvojí přenos choreografie Political Mother Unplugged choreografa Hofeshe Shechtera. Jedná se o přepracování deset let staré inscenace Poitical Mother, v níž tentokrát vystoupí tanečníci z mladé divize choreografova souboru Shechter II. První přenos je naplánován na 26. v 16.00, druhý poté 29. 12. ve 21.00 na Youtube divadla.

Forum Meltingpot poprvé uvádí online pohybové workshopy se zahraničními lektory
Meltingpot
, diskuzní fórum konající se paralelně s festivalem Colours of Ostrava, přichází s online workshopy s lektory Amber Sawyer a Danielem Sonic Rojasem. Seriál workshopů pod názvem Into The Fire nabídne podle organizátorů harmonizující víkend s elementární jógou následovaný živočišným pohybovým workshopem.

Třetí únorová sobota bude věnována online workshopu The Yin and Yang of Fire pod vedením zkušené lektorky působící v Singapuru, Amber Sawyer. Jednodenní workshop s elementární jógou zharmonizuje tělo pomocí energetických drah tenkého střeva (jang) a srdce (jin). Zaměřen bude na jógové ásany v elementu ohně, které zajistí hřejivou rovnováhu a teplo do posledních zimních týdnů. Dynamická lekce Fire Yang je zaměřena na posílení středu těla, flexibilitu a pohyblivost ramen. Lekce Fire Yin naopak nabízí jemné, zklidňující sestavy ásan otevírajících srdce, které propůjčí ohnivou energii oddanosti a lásce.

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments