Týden s tancem

Pozvánky na současný tanec i balet online, připomenutí konkurzu pro mladé tanečníky a informace o podobě zimní edice festivalu Cirkopolis.
LOFFT digital (zdroj FB událost)

Současný tanec online z Německa
Od 28. do 30. ledna bude k vidění německý projekt, v němž se v jednom místě a čase setkává umění tance a fotografie – Paralell Situation. Koná se v rámci akce Tanz in Bildern (Tanec v obrazech) a producentem je Institut taneční vědy Univerzity Leipzig. Jde o performativní dialog tanečnice, fotografky a pozorovatele. Jeviště se mění v obraz a z pohybu se stává motiv zachycený objektivem. Snímky vznikají v okamžiku performance, otevírají neobvyklé perspektivy a lákají pozornost k detailu: okamžiky maximálního napětí těla, bizarní výřezy, hra s ostrostí a neostrostí… Multimediální taneční performance zaměřuje pozornost na vznik a zánik pohybu. Projekt je k vidění na platformě eventim a je nutné si na něj zakoupit vstupenku za necelých deset euro, nejpozději hodinu před začátkem zpřístupnění.

Odkaz najdete zde.

Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

Baletní tipy online
V sobotu 30. ledna bude od 20.00 zadarmo na webu chezsoi pařížské Opery k vidění gala složené z Grand pas classique Viktora Gzovského, In the Night Jeroma Robbinse The Vertiginous Thrill of Exactitude Williama Forsytha.

Do 22. 2. je ke zhlédnutí na na Arte TV choreografie Ghost Light od Johna Neumeiera, případně La Fresque Angelina Préljocaje, Pixel Mourada Merzoukiho nebo Nomad Sidi Larbi Cherkaouiho.

Na YouTube Thèâtre de Suresnes Jean Vilar je až do 31. 1. k dispozici choreografie Compact Janna Galoise.

Opera v Nice pak dala k dispozici Dona Quijota v inscenaci Erica Vu Ana.

Svoji platformu má i Opera di Roma, kde jsou k vidění aktuálně dva balety: Baroque Suite a Vivaldi Suite.

Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

Konkurz formou workshopu: People Power Partnership – přihlášky do 28. ledna
Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA je součástí čtyřletého mezinárodního projektu People Power Partnership, pro který hledá mladé tanečníky/ce a pohybové performery/ky od 18 do 25 let.
Projektu se účastní 11 zemí z Evropy a postupně se v každé koná nábor pro vlastní realizační tým zastupující danou zemi. Ke konkurzu, který proběhne začátkem února formou workshopu, se mohou zájemci přihlašovat ještě do 28. ledna.

People Power Partnership je založen na mezinárodním, rozmanitém týmu, který bude pracovat na konceptu specifik městské kultury formou divadelně-taneční site-specific performance. V Praze proběhne nábor v únoru 2021 formou workshopu a následně v červnu vznikne ve spolupráci s jednou partnerskou zemí malá performance, která bude prezentována na festivalu KoresponDance 2021.

Pro rok 2022 bude v německém Freiburgu připravena velká performance všech 11 zúčastněných zemí s jejich vybranými tanečníky a v roce 2023 bude tato performance uvedena na mezinárodních partnerských festivalech.

Projekt dává šanci mladým lidem zažít nové zkušenosti a poznat svět díky tanci a pohybu. Časová náročnost projektu je jen zdánlivá, i když se jedná o čtyřletý projekt, zkoušení performance a také prezentace v zahraničí se bude konat po krátkých časových blocích a je díky tomu flexibilní například ke studiu.

Praktické informace:
Nábor do umělecké crew proběhne formou workshopu, povede ho německá choreografka Sigrun Fritsch spolu s tanečníkem Kristiánem Mensou v termínu 5.–7. února.

Forma workshopového náboru bude upřesněna koncem ledna v závislosti na epidemiologických opatřeních vlády ČR.

Přihlášky:
Přihlásit se do projektu je možné pomocí natočeného videa, ve kterém odpoví zájemce na otázky:

  • In which dance style or dance surrounding do you feel the most comfortable, the most home?
    • What could be challenging for you in dance or the choreography work?
    • What are your skills in dancing and in behavior, like character trails that you bring into the group and the team?
    • What do you expect and what are your important aims to reach with this project?
    • What could be difficult for you regarding our project?

a odešle je přes wetransfer.com na e-mail: [email protected]. Následně bude Se.s.ta kontaktovat s informacemi o dalším průběhu. Pro účast na projektu je nutná alespoň základní znalost anglického jazyka.

Přihlašovat se lze do 28. ledna, doplňující dotazy je možné posílat na adresu [email protected]

Roselyne (Cécile da Costa, foto Vojtěch Brtnický)

Zimní edice festivalu Cirkopolis
Osmý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkopolis se uskuteční hned dvakrát. Zimní edice, která proběhne v termínu od 8. do 12. února, uvede celkem 5 představení. Festival odstartuje live stream premiéry žongléra Filipa Zahradnického z Paláce Akropolis a následovat budou živá novocirkusová představení za největšími kulatými okny na světě na pražské náplavce. #cirkuszasklem probudí v Kobce č. 10 – (A)void Floating Gallery utichlé město k životu a během čtyř večerů uvede site specific performance akrobatky Elišky Brtnické, herce a klauna Lukáše Karáska, performerky a tanečnice Cécile Da Costa a žongléra Filipa Zahradnického. Vstupné je letos zdarma, podpořit festival bude možné zakoupením dárcovské vstupenky v síti GoOut. Letní edice festivalu Cirkopolis přinese cirkus na čerstvém vzduchu v Kasárnách Karlín v termínu od 7. do 11. června 2021.

Současná epidemiologická situace nezastavila pořadatele festivalu od hledání nových možností, které by byly pro diváka atraktivní. „Nebylo pro nás jednoduché vzdát se tradičního termínu festivalu a naplánovaného zahraničního programu, přesto jsme vzali současnou situaci jako výzvu. Cítili jsme, že galerijní prostor na náplavce vysloveně vybízí k nějaké akci a já věřím, že pro diváky, kterým se stýská po živém umění, to bude magický zážitek. Nabídneme krátké performance, které jsou na pomezí výtvarné instalace, happeningu a cirkusu. Myslím, že pro diváky to bude trochu voyerská zkušenost, když jim umožníme nakouknout do čtyř naprosto unikátních pokojů. Zároveň chci ubezpečit, že dohlédneme na bezpečné vzdálenosti mezi diváky, ochranné pomůcky a celkovou bezpečnost tohoto uměleckého aktu,“ uvedla umělecká ředitelka Cirkopolis a CIRQUEONu Šárka Maršíková.

Zimní edici zahájí v pondělí 8. 2. od 20:00 live stream Filipa Zahradnického, českého žongléra, který reprezentuje novou a progresivní vlnu současných evropských novocirkusových umělců. V sólovém představení Collection of Sceptical Pleasures využívá žonglování a pohyb jako hlavní výrazový prostředek. Jedním z témat inscenace je chtíč „vlastnit“, rozvíjet své bohatství a přitom neustále hledat, co bohatství vlastně je. Představuje skeptický pohled na svět, jenž navádí člověka dělat věci, které by jindy nezkusil. Skrze manipulaci s objekty a žonglování staví energické choreografie s originálními prvky vytvářejícími vizuálně atraktivní celek. „Filipovy žonglérské dovednosti jsou stejně staré jako CIRQUEON, který jsme zakládali v roce 2009. Filip poté prošel kodaňskou The Academy of Modern Circus, kde se zdokonalil v žonglování a vyprofiloval se jako talentovaný autor a performer. Jako první Čech se prezentoval na prestižní přehlídce Festival Mondial du Cirque de Demain v Paříži, kde získal hned dvě ocenění – zvláštní cenu poroty a ocenění za kreativitu od Annie Frattelini. Collection of Sceptical Pleasures je jeho prvním celovečerním projektem a svoji novou kariéru zahajuje velmi obtížně – bez diváků. Ale jako všechno, je to výzva a Filip obstojí,“ prozradila Šárka Maršíková.

Krátké site specific performance, které vznikají pro příležitost festivalu, probudí náplavku v Kobce č. 10 na Rašínově nábřeží od 9. do 12. února vždy mezi 18:00 až 20:00. První performance za obřím sklem bude Fish Eye akrobatky Elišky Brtnické, která volně navazuje na představení Opticon. Za doprovodu audiovizuální instalace odehraje tři pohybové improvizace ztvárňující příběh o rybě ztracené v hloubce dvojrozměrnosti. O středeční program se postará performer a klaun Lukáš Karásek   autorským projektem Obývací pokoj v kobce, v jehož příběhu ožije nábytek, který se stejně jako samostatné bytosti může pohybovat po pokoji, potkávat se s dalšími, interagovat, ale pokoj opustit nemůže. Ve čtvrtek se za kulatým oknem objeví žonglér Filip Zahradnický s upravenými fragmenty premiérovaného představení Collection of Sceptical Pleasures. Páteční #cirkuszasklem završí tanečně-divadelní sólo Roselyne performerky francouzsko-portugalského původu Cécile Da Costa o ženě, která hledá své místo v místnosti, své místo v očích ostatních, své místo v životě. Příběh Roselyne odráží naše pochybnosti, rozhodnutí, která jsme neudělali, možnosti, kterých jsme nevyužili. Cécile Da Costa byla vybrána s celovečerní sólovou inscenací Roselyne do prestižní evropské platformy Aerowaves.

Dva dny po ukončení oficiálního programu se v rámci festivalu Cirkopolis uskuteční online konference Australský cirkus: V centru (zájmu) nebo na jeho okraji?, kterou pořádá platforma Circus and its Others a CIRQUEON. Tématem setkání bude seznámení s praktickým i teoretickým výzkumem Kristy Seymour (Griffith University), jehož tématem je pozitivní vliv cirkusu na práci s dětmi s autismem, období koloniální éry a její vliv, proměny cirkusové estetiky, cirkusová režisérka Celia White se zaměří na ženský cirkus a způsoby, jakými je v něm vnímáno ženské tělo a jak se toto vnímání proměňuje. Sledovat konferenci bude možné na platformě Zoom 14. 2. 2021 ve 2h ráno středoevropského času a poté ze záznamu na stránkách festivalu Cirkopolis.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments