Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Jaké budou taneční události od 13. listopadu 2018? Tento týden je především týdnem baletních premiér – v Ostravě, v Plzni, v Ústí nad Labem i v českých Budějovicích. Kam se chystáte vy? Máme také tipy, kde vidět fotoportréty českých i zahraničních tanečníků.
Vzlety a pády (foto Anna Rasmussen)

Ostravská premiéra: Vzlety a pády
15. listopadu bude mít premiéru inscenace Vzlety a pády baletního souboru Národního divadla moravskoslezského. Je jedním z klíčových počinů jubilejní sté sezóny NDM, komponovaný baletní večer je nazván podle choreografie Křídla z vosku nejvěhlasnějšího choreografa českého původu Jiřího Kyliána, která bude uvedena u nás poprvé. Stejně tak i další: Alice (chor. Denis Untila & Michelle Yamamoto) a Útěk obra / Humpback Runner (chor. Jiří Pokorný), které spojuje fantaskní svět tance. Díla jsou ovlivněna cestou za svobodou a vlastními zkušenostmi tvůrců v novém prostředí, v němž se během života ocitli – ať už dobrovolně, nebo (jako Jiří Kylián) nucenou emigrací z politických důvodů. Zároveň je spojuje inspirace světem umění, příběhů nebo obrazů, světem fantazie.

Co diváky v jednotlivých částech večera čeká? Autorem tanečního příběhu s názvem Alice je mladé manželské duo Denis Untila a Michelle Yamamoto. Z Kyliánovy holandské školy vzešel autor choreografie Útěk obra Jiří Pokorný. Všechna tři díla uvádí NDM v Divadle Jiřího Myrona. „Tři umělci – choreografové – se tak v rámci jedné inscenace potkávají v tématech, která hýbou dnešním světem. Jedná se o díla vytvořená na základě inspirace reálným životem. Proto mohou oslovit diváka, který taneční umění chápe nejen jako zábavný žánr, nýbrž jako formu, jenž dokáže postihovat skutečnost ve vší její hloubce a mohutnosti,“ přibližuje dramaturgii večera šéfka baletu NDM Lenka Dřímalová.

Vzlety a pády (foto Anna Rasmussen)

Křídla z vosku / WingsofWax uvidí diváci jako první, zároveň jsou vrcholem večera. „Název evokuje pradávný příběh Ikara a jeho otce Daidala, jejich boj a nesnáze, když se snažili uniknout svému vězení ve slavném labyrintu. Symbolizuje ale také odvěkou touhu lidí po svobodě v její fyzické, duchovní či jakékoli jiné myslitelné podobě,“ řekl už dříve o svém díle Jiří Kylián. Jeho choreografické dílo lze interpretovat jako vyjádření člověka, který byl politickými okolnostmi přinucen strávit dlouhá léta života mimo domov, ale také jako obecný obraz lidské bytosti, která se ocitá na nebezpečné cestě a v situaci, kdy musí správně odhadnout své možnosti. Použitá je hudba různých autorů z různých období: Heinrich Ignaz Franz Biber, John Cage, Philip Glass, Johann Sebastian Bach. Choreograf Jiří Kylián žije v Holandsku a výčet jeho děl už dávno překročil stovku, Wings of Wax má pořadové číslo 72, světová premiéra byla v lednu 1997.

Vzlety a pády (foto Anna Rasmussen)

Moldavan Denis Untila a Brazilka Michelle Yamamoto jsou příslušníky nejmladší generace choreografů a vytvořili příběh Alice, inspirovaný Alenkou v říši divů Lewise Carrola. Hlavní hrdinka padá do pokřiveného fantaskního světa plného groteskních situací a podivných, smutných a zároveň krásných dobrodružství. „Alice v našem představení potká postavu Houseňáka, ta má pro ni velký význam, doslova ji fascinuje. Nemůže se vymanit z jejich vzájemného vztahu, a i když se snaží, vždy se vrátí zpět,“ říká Michelle Yamamoto. Oba mladí choreografové se prosadili v Německu a i jejich dílo se nevzdaluje od tématu hledání životní cesty a svobody. Alici původně vytvořili pro večer mladých choreografů v německém Essenu.

Útěk obra / Humpback Runner Jiřího Pokorného vznikl pro soubor Nederlands Dans Theater 2 (juniorský soubor NDT) jako zakázka k pětistému výročí smrti malíře Hieronyma Bosche. Fantaskní svět jeho obrazů byl pro českého choreografa inspirací, přitom Pokorný vytvořil vlastní příběh o fenoménu doby – migraci. „Pracuje s tématem odvážné, obtížné i nebezpečné lidské cesty. Jeho obr je pojmenován po velrybě a jako mytický běžec se podobá obrazu migrantů, kteří se, jak Pokorný uvádí v jednom z poskytnutých rozhovorů – musí přemístit z jedné strany polokoule na druhou, musí absolvovat dlouhou cestu za lepším životem a prožívat vzlety a pády,“ přibližuje Lenka Dřímalová. Autorkou kompozice hudby dle výběru Jiřího Pokorného je Yukari Sawaki. Jiří Pokorný je jedním z mála českých tanečníků, kteří dosáhli úspěchu v zahraničí a v současné době pracuje i jako choreograf. Jako choreograf spolupracoval se soubory po celé Evropě a v USA.

Premiéra v Českých Budějovicích: Tramvaj do stanice touha

V pátek 16. listopadu uvede baletní soubor Jihočeského divadla svou první premiéru sezóny 2018/19 – psychologické taneční drama na motivy stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse Tramvaj do stanice Touha. Inscenaci uvádí soubor ve spolupráci s německým divadle Landes Theater Niederbayern Passau. Jedná se o mimořádnou koprodukci, kdy se spojují divadla dvou partnerských měst – Pasova a Českých Budějovic.

Choreografie a režie se ujal Libor Vaculík, který si často vybírá pro taneční zpracování právě činoherní předlohy (Valmont, Slečna Julie, Petrolejové lampy). Na hudbu světoznámého skladatele Arva Pärta a v hudební režii Petra Maláska uvidí publikum inscenaci oscilující na pomezí tanečního divadla a činohry. Příběh, odehrávající se po válce ve francouzské čtvrti New Orleansu, sleduje hluboce niterný život citlivé a iluzí plné Blanche DuBoisové, přijíždějící navštívit svou vitální sestru Stellu, která se provdala za primitivního hrubce Stanleyho Kowalského. Ve chvíli, kdy si žena poznamenaná smrtí homosexuálního manžela myslí, že našla štěstí v novém vztahu, dojde ke zborcení veškerých iluzí.

Ústí nad Labem – Marná opatrnost

V pátek 16. listopadu bude mít premiéru také balet Severočeského divadla v Ústí nad Labem. Nasazuje klasický titul Marná opatrnost v tradici ruských nastudování, s hudbou ve verzi L. F. Hérolda. Autorem choreografie nového nastudování je tanečník a pedagog Jiří Horák.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat