Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Tipy z tanečního online světa z domova i ze zahraničí, online Czech Contemporary Circus Showcase, první zpráva o letošním Festivalu tanečních filmů a další.

Pozvánka: Comm.UNI.ty f.EMMA – krátký online taneční film 20. 4.
Premiéra krátkého tanečního filmu, který je jedním obrazem ze živé celovečerní performance Comm.UNI.ty f.EMMA z produkce platformy Contemporary Theatre. Divadelní premiéra této inscenace proběhne jen, co to půjde, slibují organizátoři.

Událost, na které proběhne stream 20. dubna ve 20 hodin: https://www.facebook.com/events/272271037892960/

Obraz mého skutečného já se nepodobá žádnému slovnímu popisu. Někdy mám pocit, že kdybych své vlastní já opravdu poznala, všechno v mém životě začne dávat smysl. Jenže když se k němu dostanu, najdu jen nekonečné a nepopsatelné tajemství. Až potom si uvědomím, že být sama sebou vyžaduje volbu. A tvorbu. Musím se rozhodnout, kým chci v daném okamžiku být. Dokonce si můžu vytvořit úplně nové já. Tak jsem mocná.

f.EMMA se odstěhovala od rodičů. Zařizuje si svůj byt, svůj život. Její příběh tvoří druhý díl sběrného, interaktivního, multimediálního seriálu Comm.UNI.ty, který se zabývá komunitou lidí – vzájemnou komunikací, pokusy o kontakt nebo únik ze společnosti, vzestupy a pády v osobním vývoji a intimních vztazích i v širším sociálním okruhu.

Námět, režie, choreografie: Vendula Poznarová, Linda Rančáková
Dramaturgie: Adéla Stodolová
Interpretace: Svatava Kobzová, Kristína Martanovičová
Scéna, kostýmy: Veronika Moudrá
Kamera, střih, projekce: Tomáš Nováček
Hudba: Tomáš Kalab
Produkce: Natálie Matysková

Tato online premiéra filmu je součástí festivalu Venušiny dny 2021.

Ponec online: Setkáme se v tanci III – online v neděli
Divadlo Ponec pokračuje v nedělních streamech. V neděli 25. dubna v 18:00 autorky projektu Zden Brungot Svíteková a Barbora Látalová uvítají performerku, choreografku a fyzioterapeutku Markétu Stránsku a její LeŤ.
Nakolik ovlivní naši fyzickou i psychickou stabilitu změna nebo zúžení opěrné báze? Jak nás ovlivní kontakt s určitým limitem? Jak se pak postavíme k novým možnostem? K samotnému hledání, objevování a prozkoumávání neobvyklé, ale možné cesty?
Každá překážka je příležitostí a probouzí naši představivost, hravost a tvořivost.

Projekt Setkáme se v tanci – Bláznivé tance o přestávce přinášel taneční umění do chodeb školy, v současné době přivádí tanec do online výuky a v neděli až k vám domů.

Přihlášení a vstupenky: https://goout.net/sk/ponec-online-setkame-se-v-tanci/szplsgr/

 

Mnichovské Bellettfestwoche 2021 online
Od 17. do 25. dubna probíhá na online platformě staatsoper.tv mnichovské Staatsoper online obdoba baletního festivalu, který se jinak koná každé jaro. Program najdete zde.
Celý měsíc od 23. dubna si budeme moci na této platformě pustit také avizovaný balet Sněhová bouře na motivy Puškinovy povídky.
Soubor zpřístupní záznamy z nedávné doby i z éry Ivana Lišky, jako například 24. dubna balet Korzár, na jehož rekonstrukci se podílel. Na programu je George Balanchine klasické Labutí jezero, stejně jako vystoupení juniorské skupiny nebo díla Russela Maliphanta, Sharon Eyal Wayna MacGregora adj.

 

Czech Contemporary Circus Showcase online od 26. do 30. dubna

Czech Contemporary Circus Showcase přináší celkem 20 jedinečných projektů, které vznikly anebo právě vznikají z „pera“ českých tvůrců. Pětičlenná porota je vybrala ze 37 přihlášených projektů. Diváci online objeví jak mladé cirkusáky, absolventy cirkusových škol, kteří se nebojí experimentovat, tak velké produkce již známých skupin. Během týdne divákům po registraci umožní organizátoři online zhlédnout představení, která již měla premiéru, nebo navštívit zkušebny našich souborů a nahlédnout do kreativních laboratoří jednotlivých souborů.
Veronika Štefanová připravuje živý diskusní pořad se všemi umělci. Zároveň se plánují online-živá setkání s umělci.

Pořádá Cirqueon spolu s Letní Letnou. Registrace na https://www.czechcircusshowcase.cz/

Vybrané umělecké skupiny a projekty:
Alžběta Tichá – Stav
Balancealots (Aleš Hrdlička a Hannah Lennox) – Link the Click
Blackout paradox – Shamaniac
Blaha, Stárková, Menoušek – LAVABO
Bratři v tricku – The Trick Brothers – Běžkařská odysea / Skiing Odyssey
Cie Pieds Perchés – OK(N)o
Cirk La Putyka – Kaleidoscope
Cirk La Putyka – Runners (plánovaná premiéra, červen 2021)
Cirkus TeTy – Voyeurky (plánovaný premiéra, červen 2021)
Eliška Brtnická – HANG OUT
Eliška Brtnická – Fish Eye
Filip Zahradnický – Collection of Sceptical Pleasures
Holektiv – Vrány / Crows (plánovaná premiéra květen 2021)
Jonatán Vnouček a Michaela Stará – JOH NNY & JENNY
Losers Cirque Company – KOLAPS
Losers Cirque Company – Konkurz (plánovaná premiéra, červen 2021)
MansterVille – The Propane Punk Circus
Ondřej Holba – And Who Is Useless Now?
SQUADRA SUA – Přecházení / Across
Viktor Černický – PLI

Festival tanečních filmů 2021 se těší na diváky i open air, a to v červnu
Bienále Festivalu tanečních filmů
se bude letos konat po sedmé. Festivalové přípravy jsou v plném proudu, ale jestli diváci zasednou do filmových sedaček v termínu 3.–5. června rozhodne epidemiologická situace. „Chceme živé diváky v kině, chceme s nimi zažít atmosféru festivalových premiér a živé napětí soutěžního klání. Možná nebudeme moci přivítat zahraniční hosty jinak než on-line, ale rozhodně se naděje na živé promítání nechceme vzdávat,“ říká výkonná ředitelka festivalu Petra Kašparová. Proto se festival kromě své tradiční lokace kina Světozor bude odehrávat open air ve venkovních kinech.

Festival uvede i letos velkolepé taneční snímky a jedním z nich bude česká premiéra oceňovaného dokumentu Cunningham americké režisérky Ally Kovgan, který vznikl v mezinárodní koprodukci. „Film přináší unikátní – i dosud nezveřejněné – dobové záběry. Mapuje evoluci techniky a estetiky Merce Cunninghama od 40. do 70. let minulého století, a také jeho spolupráci s hudebním inovátorem Johnem Cagem a výtvarníkem Robertem Rauschenbergem. Ten půvab a energie svobodné a umanuté tvůrčí práce, kterou je film prostoupen, strhne každého, nejen milovníka tance,“ uvádí umělecká ředitelka FTF Jana Návratová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments