Týden s tancem

Tipy z tanečního online světa z domova i ze zahraničí, online Czech Contemporary Circus Showcase, první zpráva o letošním Festivalu tanečních filmů a další.

Pozvánka: Comm.UNI.ty f.EMMA – krátký online taneční film 20. 4.
Premiéra krátkého tanečního filmu, který je jedním obrazem ze živé celovečerní performance Comm.UNI.ty f.EMMA z produkce platformy Contemporary Theatre. Divadelní premiéra této inscenace proběhne jen, co to půjde, slibují organizátoři.

Událost, na které proběhne stream 20. dubna ve 20 hodin: https://www.facebook.com/events/272271037892960/

Obraz mého skutečného já se nepodobá žádnému slovnímu popisu. Někdy mám pocit, že kdybych své vlastní já opravdu poznala, všechno v mém životě začne dávat smysl. Jenže když se k němu dostanu, najdu jen nekonečné a nepopsatelné tajemství. Až potom si uvědomím, že být sama sebou vyžaduje volbu. A tvorbu. Musím se rozhodnout, kým chci v daném okamžiku být. Dokonce si můžu vytvořit úplně nové já. Tak jsem mocná.

f.EMMA se odstěhovala od rodičů. Zařizuje si svůj byt, svůj život. Její příběh tvoří druhý díl sběrného, interaktivního, multimediálního seriálu Comm.UNI.ty, který se zabývá komunitou lidí – vzájemnou komunikací, pokusy o kontakt nebo únik ze společnosti, vzestupy a pády v osobním vývoji a intimních vztazích i v širším sociálním okruhu.

Námět, režie, choreografie: Vendula Poznarová, Linda Rančáková
Dramaturgie: Adéla Stodolová
Interpretace: Svatava Kobzová, Kristína Martanovičová
Scéna, kostýmy: Veronika Moudrá
Kamera, střih, projekce: Tomáš Nováček
Hudba: Tomáš Kalab
Produkce: Natálie Matysková

Tato online premiéra filmu je součástí festivalu Venušiny dny 2021.

Ponec online: Setkáme se v tanci III – online v neděli
Divadlo Ponec pokračuje v nedělních streamech. V neděli 25. dubna v 18:00 autorky projektu Zden Brungot Svíteková a Barbora Látalová uvítají performerku, choreografku a fyzioterapeutku Markétu Stránsku a její LeŤ.
Nakolik ovlivní naši fyzickou i psychickou stabilitu změna nebo zúžení opěrné báze? Jak nás ovlivní kontakt s určitým limitem? Jak se pak postavíme k novým možnostem? K samotnému hledání, objevování a prozkoumávání neobvyklé, ale možné cesty?
Každá překážka je příležitostí a probouzí naši představivost, hravost a tvořivost.

Projekt Setkáme se v tanci – Bláznivé tance o přestávce přinášel taneční umění do chodeb školy, v současné době přivádí tanec do online výuky a v neděli až k vám domů.

Přihlášení a vstupenky: https://goout.net/sk/ponec-online-setkame-se-v-tanci/szplsgr/

 

Mnichovské Bellettfestwoche 2021 online
Od 17. do 25. dubna probíhá na online platformě staatsoper.tv mnichovské Staatsoper online obdoba baletního festivalu, který se jinak koná každé jaro. Program najdete zde.
Celý měsíc od 23. dubna si budeme moci na této platformě pustit také avizovaný balet Sněhová bouře na motivy Puškinovy povídky.
Soubor zpřístupní záznamy z nedávné doby i z éry Ivana Lišky, jako například 24. dubna balet Korzár, na jehož rekonstrukci se podílel. Na programu je George Balanchine klasické Labutí jezero, stejně jako vystoupení juniorské skupiny nebo díla Russela Maliphanta, Sharon Eyal Wayna MacGregora adj.

 

Czech Contemporary Circus Showcase online od 26. do 30. dubna

Czech Contemporary Circus Showcase přináší celkem 20 jedinečných projektů, které vznikly anebo právě vznikají z „pera“ českých tvůrců. Pětičlenná porota je vybrala ze 37 přihlášených projektů. Diváci online objeví jak mladé cirkusáky, absolventy cirkusových škol, kteří se nebojí experimentovat, tak velké produkce již známých skupin. Během týdne divákům po registraci umožní organizátoři online zhlédnout představení, která již měla premiéru, nebo navštívit zkušebny našich souborů a nahlédnout do kreativních laboratoří jednotlivých souborů.
Veronika Štefanová připravuje živý diskusní pořad se všemi umělci. Zároveň se plánují online-živá setkání s umělci.

Pořádá Cirqueon spolu s Letní Letnou. Registrace na https://www.czechcircusshowcase.cz/

Vybrané umělecké skupiny a projekty:
Alžběta Tichá – Stav
Balancealots (Aleš Hrdlička a Hannah Lennox) – Link the Click
Blackout paradox – Shamaniac
Blaha, Stárková, Menoušek – LAVABO
Bratři v tricku – The Trick Brothers – Běžkařská odysea / Skiing Odyssey
Cie Pieds Perchés – OK(N)o
Cirk La Putyka – Kaleidoscope
Cirk La Putyka – Runners (plánovaná premiéra, červen 2021)
Cirkus TeTy – Voyeurky (plánovaný premiéra, červen 2021)
Eliška Brtnická – HANG OUT
Eliška Brtnická – Fish Eye
Filip Zahradnický – Collection of Sceptical Pleasures
Holektiv – Vrány / Crows (plánovaná premiéra květen 2021)
Jonatán Vnouček a Michaela Stará – JOH NNY & JENNY
Losers Cirque Company – KOLAPS
Losers Cirque Company – Konkurz (plánovaná premiéra, červen 2021)
MansterVille – The Propane Punk Circus
Ondřej Holba – And Who Is Useless Now?
SQUADRA SUA – Přecházení / Across
Viktor Černický – PLI

Festival tanečních filmů 2021 se těší na diváky i open air, a to v červnu
Bienále Festivalu tanečních filmů
se bude letos konat po sedmé. Festivalové přípravy jsou v plném proudu, ale jestli diváci zasednou do filmových sedaček v termínu 3.–5. června rozhodne epidemiologická situace. „Chceme živé diváky v kině, chceme s nimi zažít atmosféru festivalových premiér a živé napětí soutěžního klání. Možná nebudeme moci přivítat zahraniční hosty jinak než on-line, ale rozhodně se naděje na živé promítání nechceme vzdávat,“ říká výkonná ředitelka festivalu Petra Kašparová. Proto se festival kromě své tradiční lokace kina Světozor bude odehrávat open air ve venkovních kinech.

Festival uvede i letos velkolepé taneční snímky a jedním z nich bude česká premiéra oceňovaného dokumentu Cunningham americké režisérky Ally Kovgan, který vznikl v mezinárodní koprodukci. „Film přináší unikátní – i dosud nezveřejněné – dobové záběry. Mapuje evoluci techniky a estetiky Merce Cunninghama od 40. do 70. let minulého století, a také jeho spolupráci s hudebním inovátorem Johnem Cagem a výtvarníkem Robertem Rauschenbergem. Ten půvab a energie svobodné a umanuté tvůrčí práce, kterou je film prostoupen, strhne každého, nejen milovníka tance,“ uvádí umělecká ředitelka FTF Jana Návratová.

Diváci se mohou těšit i na další celovečerní filmy a premiéry. Jednou z velkých událostí festivalu bude jeho i zahájení. V kině Světozor proběhne exkluzivně premiéra českých tanečních filmů, které vznikly v době covidové pandemie. „Ty filmy mají vynikající parametry a věříme, že budou vybrány na světové festivaly. Naši diváci by měli mít možnost je shlédnout a jejich tvůrci si zaslouží důstojné slavnostní uvedení. Proto jsme se rozhodli jim věnovat festivalový opening,“ uvádí Jana Návratová.

Už v minulém ročníku vstoupil festival do rodiny světových soutěží. Zatímco se do té minulé zapsalo 350 snímků, letos se o hlavní cenu festivalu uchází 1519 tanečních filmů. „Soutěž bude nesmírně silná. Filmy, které jsme vybrali do finále, jsou vynikající a myslíme, že bude opravdu těžké vybrat vítěze,“ komentuje Petra Kašparová. Festival uděluje hlavní cenu, kterou představuje křišťálová koule z dílny sklářského designéra Františka Jungwirtha a finanční ocenění 300 eur. Druhou cenu udělují diváci formou hlasování.

Zatím se festivalový program ještě usazuje a dotváří, a je jasné, že kromě speciálních projekcí open air budou ostatní večery ve velkém sále kina Světozor. Tam je také Festival tanečních filmů doma a tam se jeho tým těší na své diváky. Oficiální stránky festivalu: www.tanecnifilmy.cz, www.facebook.com/tanecnifilmy

 

Odborníci chtějí, aby se mohla obnovit praktická výuka tance
Česká komora tanečních oborů žádá ministra školství Roberta Plagu, aby se mohla obnovit praktická výuka tanečních oborů středních a vysokých škol. Taneční obory se podle komory bez praktické výuky neobejdou. Na ministra školství se již dříve s obdobnou žádostí obrátili divadelníci a zástupci divadelních škol, jejichž studenti také nemohou zkoušet.

Oproti jiným oborům je studium tance (a zejména jeho praktická část) přímo závislé na kontinuální a nepřerušené fyzické přípravě, obdobně jako je tomu u profesionálních sportovců, kteří však své tréninkové aktivity vykonávat mohou. Distanční on-line výuku, přes všechny její nevýhody, lze alespoň částečně aplikovat pro teoretické předměty, ovšem pro výuku praktických předmětů z oblasti tance je to nemožné,“ uvádí ve svém dopise taneční komora.

Pozastavení fyzického tréninku tanečníků neznamená podle jejích členů pouze pozastavení vývoje vzdělání a kondice studentů, ale je i devalvací nabytých zkušeností, výkonu a interpretačních dovedností, které si studenti při mnohaletém studiu vybudovali. „Zejména u absolventských ročníků tak dochází k naprosté likvidaci této profese a absolventi nebudou po dokončení svého studia plnohodnotně připraveni na výkon svého povolání,“ apelují na ministra.

Vnímají jako diskriminační situaci, kdy všechny instituce či podniky umožňují zaměstnancům po otestování s negativním výsledkem pokračovat ve výkonu jiných povolání, jinde to možné po splnění stejných podmínek není. „Žádáme o férový a rovný přístup. Jedná se zde o interprety, pedagogy, trenéry, terapeuty, choreografy, kteří díky zbytečným opatřením ztrácí svoji kvalifikaci a schopnost se zařadit do už tak velmi náročné profesionální praxe. Tito profesionálové jsou potenciálně navíc připravováni na to, co je možná jedním z hlavních problémů současné doby – pozitivně ovlivňovat změnu životního stylu, správné pohybové návyky a fyzické i duševní zdraví mládeže, dospělých i seniorů,“ píší členové komory, jimiž jsou lidé z vedení AMU, JAMU, několika tanečních konzervatoří, učitelé tance či profesionální tanečníci.

(Zpráva převzata od ČTK)

Distant Matter – Berliner Staatsballett (foto Jubal Battisti)

Program digitální sezony berlínského baletu
Bohatý online program nabízí od dubna do června Staatsballett Berlin. Záznamy jsou zpřístupněny vždy na 24 hodin, ale většinou v několika oddělených reprízách. Aktuálně vypadá nabídka takto:

Caravaggio
Choreografie: Mauro Bigonzetti
Hudba: Bruno Moretti podle Claudia Monteverdiho
Záznam z:
prosinec 2008
Stream:
7 a 25 května 2021
11 června 2021

Strong
Choreografie: Sharon Eyal
Hudba: Ori Lichtik
Záznam z: 8. 12. 2019
Stream:
11 a 28 května 2021
15. června 2021

Labutí jezero
Choreografie: Patrice Bart podle L. Ivanova a M. Petipy
hudba: P. I. Čajkovskij
Záznam z:
16. ledna 1998
Stream:
14 května 2021
1. a 18. června 2021

Distant Matter
Choreografie: Anouk van Dijk
Hudba: Jethro Woodward
Záznam z:
1. června 2019
Stream:
23. dubna 2021
18. května 2021
4. a 22. června 2021

Half Life
Choreografie: Sharon Eyal
Hudba: Ori Lichtik
Záznam z: 1. června 2019
Stream
30. dubna 2021
21. května 2021
8. a 25. června 2021

 

Mládí ze Stuttgartu
Do 22. dubna můžete na tomto odkazu sledovat dvouhodinový program složený z choreografií sedmi členů souboru, kteří dostali příležitost k vlastní tvorbě:

https://www.youtube.com/watch?v=zTExUZ7XbAI

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments