Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

Diváci se mohou těšit i na další celovečerní filmy a premiéry. Jednou z velkých událostí festivalu bude jeho i zahájení. V kině Světozor proběhne exkluzivně premiéra českých tanečních filmů, které vznikly v době covidové pandemie. „Ty filmy mají vynikající parametry a věříme, že budou vybrány na světové festivaly. Naši diváci by měli mít možnost je shlédnout a jejich tvůrci si zaslouží důstojné slavnostní uvedení. Proto jsme se rozhodli jim věnovat festivalový opening,“ uvádí Jana Návratová.

Už v minulém ročníku vstoupil festival do rodiny světových soutěží. Zatímco se do té minulé zapsalo 350 snímků, letos se o hlavní cenu festivalu uchází 1519 tanečních filmů. „Soutěž bude nesmírně silná. Filmy, které jsme vybrali do finále, jsou vynikající a myslíme, že bude opravdu těžké vybrat vítěze,“ komentuje Petra Kašparová. Festival uděluje hlavní cenu, kterou představuje křišťálová koule z dílny sklářského designéra Františka Jungwirtha a finanční ocenění 300 eur. Druhou cenu udělují diváci formou hlasování.

Zatím se festivalový program ještě usazuje a dotváří, a je jasné, že kromě speciálních projekcí open air budou ostatní večery ve velkém sále kina Světozor. Tam je také Festival tanečních filmů doma a tam se jeho tým těší na své diváky. Oficiální stránky festivalu: www.tanecnifilmy.cz, www.facebook.com/tanecnifilmy

 

Odborníci chtějí, aby se mohla obnovit praktická výuka tance
Česká komora tanečních oborů žádá ministra školství Roberta Plagu, aby se mohla obnovit praktická výuka tanečních oborů středních a vysokých škol. Taneční obory se podle komory bez praktické výuky neobejdou. Na ministra školství se již dříve s obdobnou žádostí obrátili divadelníci a zástupci divadelních škol, jejichž studenti také nemohou zkoušet.

Oproti jiným oborům je studium tance (a zejména jeho praktická část) přímo závislé na kontinuální a nepřerušené fyzické přípravě, obdobně jako je tomu u profesionálních sportovců, kteří však své tréninkové aktivity vykonávat mohou. Distanční on-line výuku, přes všechny její nevýhody, lze alespoň částečně aplikovat pro teoretické předměty, ovšem pro výuku praktických předmětů z oblasti tance je to nemožné,“ uvádí ve svém dopise taneční komora.

Pozastavení fyzického tréninku tanečníků neznamená podle jejích členů pouze pozastavení vývoje vzdělání a kondice studentů, ale je i devalvací nabytých zkušeností, výkonu a interpretačních dovedností, které si studenti při mnohaletém studiu vybudovali. „Zejména u absolventských ročníků tak dochází k naprosté likvidaci této profese a absolventi nebudou po dokončení svého studia plnohodnotně připraveni na výkon svého povolání,“ apelují na ministra.

Vnímají jako diskriminační situaci, kdy všechny instituce či podniky umožňují zaměstnancům po otestování s negativním výsledkem pokračovat ve výkonu jiných povolání, jinde to možné po splnění stejných podmínek není. „Žádáme o férový a rovný přístup. Jedná se zde o interprety, pedagogy, trenéry, terapeuty, choreografy, kteří díky zbytečným opatřením ztrácí svoji kvalifikaci a schopnost se zařadit do už tak velmi náročné profesionální praxe. Tito profesionálové jsou potenciálně navíc připravováni na to, co je možná jedním z hlavních problémů současné doby – pozitivně ovlivňovat změnu životního stylu, správné pohybové návyky a fyzické i duševní zdraví mládeže, dospělých i seniorů,“ píší členové komory, jimiž jsou lidé z vedení AMU, JAMU, několika tanečních konzervatoří, učitelé tance či profesionální tanečníci.

(Zpráva převzata od ČTK)

Distant Matter – Berliner Staatsballett (foto Jubal Battisti)

Program digitální sezony berlínského baletu
Bohatý online program nabízí od dubna do června Staatsballett Berlin. Záznamy jsou zpřístupněny vždy na 24 hodin, ale většinou v několika oddělených reprízách. Aktuálně vypadá nabídka takto:

Caravaggio
Choreografie: Mauro Bigonzetti
Hudba: Bruno Moretti podle Claudia Monteverdiho
Záznam z:
prosinec 2008
Stream:
7 a 25 května 2021
11 června 2021

Strong
Choreografie: Sharon Eyal
Hudba: Ori Lichtik
Záznam z: 8. 12. 2019
Stream:
11 a 28 května 2021
15. června 2021

Labutí jezero
Choreografie: Patrice Bart podle L. Ivanova a M. Petipy
hudba: P. I. Čajkovskij
Záznam z:
16. ledna 1998
Stream:
14 května 2021
1. a 18. června 2021

Distant Matter
Choreografie: Anouk van Dijk
Hudba: Jethro Woodward
Záznam z:
1. června 2019
Stream:
23. dubna 2021
18. května 2021
4. a 22. června 2021

Half Life
Choreografie: Sharon Eyal
Hudba: Ori Lichtik
Záznam z: 1. června 2019
Stream
30. dubna 2021
21. května 2021
8. a 25. června 2021

 

Mládí ze Stuttgartu
Do 22. dubna můžete na tomto odkazu sledovat dvouhodinový program složený z choreografií sedmi členů souboru, kteří dostali příležitost k vlastní tvorbě:

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments