Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Aktuality a pozvánky ze světa tance a pohybového divadla: MOVE Fest Ostrava začíná 29. září, festival Film a architektura představí i dance for camera, dvakrát současný tanec v Buranteatru, Nová generace, zahraniční hosté na Jatkách 78 nebo první pozvánka na Signal Festival:
Eliška Brtnická – Hang Out (foto Markéta Bendová, Malá inventura 2021)

Koná se 8. ročník festivalu MOVE Fest Ostrava, začne již 29. září
Ostrava hostí 8. ročník festivalu, který do ní přiváží současný tanec, pohybové divadlo i nový cirkus: „Vezmeme Vás na výlet do krajiny města, krajiny pohybu, krajiny těla a krajiny tvorby. Pojďte s námi prozkoumat své město, pohyb, tělo i tvorbu tak, jak je neznáte. Zavedeme vás na nová místa, za novými zážitky a novými uměleckými formami,“ slibují organizátoři. Festival se koná od 29. září do 3. října.

Festival začne ve Studiu G, které se na jeden večer promění v rozpohybovaný Obývací pokoj Lukáše Karáska. Obývací pokoj je výpravou lidské představivosti do neprobádaného teritoria nábytku. Odehrává se mezi zdmi jediné místnosti – světa nábytku existujícího paralelně vedle našeho. Tady má každý předmět svůj vlastní charakter, každý jedná svým jedinečným způsobem.

Hned druhý festivalový den, v pátek 1.10., se MOVE Fest vydá do veřejného prostoru. Slovenské duo Andrej Štepita a Miriam Budzáková na jedno odpoledne ovládnou prostory ostravského Hlavního nádraží se svou site-specific inscenací Passing/Station. Pohybovým uměním a živou hudbou odmění ty, kteří cestují ekologicky.

Do hudebně-vizuální krajiny se v pátek večer můžete nechat unést Vránami v jedinečném spojení dívčího souboru Holektiv, violoncellistky Terezie Kovalové a tajemného prostoru bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia. Tématem je koloběh zrodu, života a zániku.

Sobotní odpoledne se v Komenského sadech představí studenti nonverbálního a fyzického divadla HAMU a JAMU. Od loňského podzimu intenzivně zkoumali tzv. vertikální tanec a jeho možné spojení s přírodou, která nás obklopuje. Nabídnou několik možných odpovědí na otázku „Co všechno jsou stromMY?

Treatment of Remembering (divadlo Ponec, foto Vojtěch Brtnický)

Company PocketArt uvede v sobotu večer v industriálním prostoru ostravského Trojhalí inscenaci Treatment of Remembering – terapii rozpomínání se na přírodu, kterou už možná nahradily umělé výdobytky lidské společnosti.

Na nedělní odpoledne je u Domu kultury města Ostravy připraveno vystoupení dua Johnny & Jenny vhodné pro děti od 5 let v podání Jonatána Vnoučka a Michaely Staré. Na závěr vystoupí Eliška Brtnická se site-specific performance Hang-Out u Nové ocelárny.

Doprovodný program pro ty, kteří se chtějí zapojit také aktivně, nabízí trojici workshopů. Třídenní Tektopárty pod vedením Zdenky Svítekové nabídne netradiční umělecké sdílení a tvoření v tanečním studiu i outdooru. Dvoudenní Ako nevyhoriet v tanci slovenského lektora Lukáše Bobalíka rozvíjí efektivní koordinaci těla s využitím dynamické rovnováhy. Koho láká o tanci a pohybovém divadle referovat, psát a recenzovat ho, může se zapojit do seminářů projektu Dance and Performing Arts Criticism in Europe a zúčastnit se panelové diskuze mezi kritiky a tanečníky o alternativních tanečních formách a psaní o nich.

Pozvánka do Brna – v pátek současný tanec v Buranteatru
V pátek 1. října má v brněnském prostoru Buranteatr premiéru rezidenční skupina Fade in: a Rose s projektem Sea / Moře. Režíruje Silvie Kudelová, choreografy i interprety v jednom jsou Roberta Legros Štěpánková, Tereza Lepold Vejsadová a sama Silvie Kudelová. Fade in: a Rose, z. s. je rezidenční skupinou zóny nezávislého umění – Co.Labs.

Více o choreografii napoví anotace: „V jejím těle je zapsán pohyb moře. Celou svou plochu otevírá, aby nabídla všechna místa, kde může být uhlazena. Mění se v tvary – ostrý zub, kde je třeba výrazu, a měkkost, kde chybí plody. Souvisí se světem, který objímá.

Sea/Moře je obrazem rozmanitosti, krásy i děsu. Je pozvánkou k pozorování neutichající proměnlivosti, přizpůsobení se vnějším vlivům i příkladem mohutné síly. Ačkoli je vše v pohybu, vše stále kotví v hlubokém klidu samozřejmosti tohoto dění.

Vlastnosti vodního elementu zrcadlí neustálý pohyb a proměnu člověka. Charakter vody je spojován s ženským charakterem. Otázka ženského poslání z archetypálního hlediska je nosným tématem děje, který scénu po scéně odkrývá rozličné vlastnosti a úlohu žen.

A současný tanec se na jeviště vrátí i o týden později, 7. a 8. října – premiéru Eight Cups and the Devil uvádějí Roberta Legros Štěpánková a Tomáš Janypka:

Novinka dvojice Roberta Legros Štěpánková a Tomáš Janypka plynule navazuje na spolupráci v projektu IMMEDIATUS / Série okamžitých nocí, který rozvíjejí od léta 2018. Autory zajímá propojovat tanečně-pohybovou práci s tělem s divadelním pojetím expresivity a dramatičnosti. Základy pro duet leží v dosavadní tvorbě a výzkumu v kontextu instantní kompozice – choreografie vznikající v pulzu přítomného okamžiku. Dílo vzniká na pomezí divadla, tance a soudobé hudby. Název představení pochází z dvou tarotových karet, které si autoři vytáhli na začátku procesu zkoušení.

Tvůrci díla si kladou otázky: kde jsou hranice logiky každodennosti a logiky snění, jak necháváme promluvit nežité části nás a jak se tělo stává proudivým prostorem pro zpřístupnění podvědomých signálů?

Vstupenky na www.buranteatr.cz/program/

Body-Buildings (still z filmu, archiv festivalu Film a architektura)

Festival Film a architektura představí taneční dokument Body-Buildings i performance 420PEOPLE
Pět dnů, dvacet mezinárodních a tuzemských snímků, diskuze s režiséry a odborníky a taneční performance. Festival Film a architektura zavítá ve dnech 30. září – 4. října do sedmnácti měst. Desátý ročník svým programem zcela naplňuje letošní téma „Spojení“, poukazující na nezastupitelnou roli architektury nejen coby pojítka lidí, míst a kultur, ale také uměleckých a společenských disciplín.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments