Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Přinášíme novinky a pozvánky z tanečního světa, kterých je v nejbližších dnech opravdu požehnaně, a proto přehled rozdělíme navíc podle jednotlivých dnů:


Polski Teatr Tańca (zdroj 420PEOPLE)

Připomenutí – dvakrát současný tanec 3. listopadu

MANUS Art Collective premiérově v Divadle X10
Další chystanou premiérou z dílen MANUS Art Collective pod taktovkou Šimona Kluse je NomHades. Uskuteční se 3. listopadu v Divadle X10 od 19:30 hodin. Účinkují Šárka Říhová, Jolana Šturmová, Barbora Ptáčková, Anna Kroupová, Petr Čížek a Don Yimbi Mulefu.

Projekt inspirovaný tématem uprchlíků a útěku ilustruje anotace: „Přišli jsme o vše. O domov, majetek, rodiny, své blízké. Ze dne na den jsme nikým, nechtěným zbožím. Vydali jsme se tedy na cestu. Na cestu do Evropy. Na cestu za novým životem. Ale octli jsme se tady. Za plotem. V ohradě. Jsme zavřeni a nechtěni i tady v Evropě. Jsme v začarovaném kruhu. Kilometr, kilometr, kilometr.

Manus Art Collective: NomHades (foto archiv souboru)

Šimon Klus je absolventem Konzervatoře Duncan centre, kterou absolvoval v roce 2020, v rámci programu Erasmus studoval na litevské akademii LMTA ve Vilniusu a zúčastnil se letní školy v bruselské akademii P.A.R.T.S. MANUS Art Collective je umělecký spolek, který vznikl v roce 2020 a působí na poli současné taneční scény. Jako tým mladých aktivních tvůrců a interpretů jsou součástí různých projektů současného tance a performing arts. Skupinu tvoří Štěpána Mancová, Šimon Klus a Šárka Říhová. Zaujali například projektem Árbakkinn, v koprodukci se Studiem ALTA vzniklo experimentální představení Jolany Šturmové The End of Blaho. MANUS Art sídlí v Invalidovně, kde má své hlavní sídlo právě Studio ALTA.

Variace Vertigo ve Venuši ve Švehlovce
Jak jsme upozorňovali již minulý týden, v prostorách Venuše ve Švehlovce se ve středu 3. listopadu uskuteční premiéra skupiny Beautiful Confusion Collective, respektive performerky a choreografky Becky McFadden. Její inspirací byl film Alfreda Hitchcocka Vertigo a hlavní „roli“ v ní hraje závrať.

ČTVRTEK 4. LISTOPADU

Pavla Vachunová a Lukáš Homola / Tyformy: Brnění
Pragovka Gallery
srdečně zve na otevření výstavy Tyformy: Brnění umělců Pavly Vachunové a Lukáša Homoly, jejíž zahájení proběhne s dalšími výstavami druhé poloviny třetího výstavního bloku Výstupy intimity II. ve čtvrtek 4. listopadu od 18:00 hodin. (https://bit.ly/vystupyintimityII)
Kurátorkou výstavy je Veronika Marešová. Výstava potrvá do 12. 12. 2021.

Pro The White Room se Pavla Vachunová rozhodla v kooperativním chápání volné části své tvorby zajít mnohem dále než při svém předchozím projektu Kořeny, neboť tentokrát na výstavu Brnění přizvala tanečníka Lukáše Homolu, s nímž ve spolupráci hodlá vytvořit instalaci šitou na míru unikátnímu prostoru bývalé kuchyně. Této instalaci bude předcházet performance akcentující pohyb těla a porcelánová matérie. Profese obou umělců se budou v tomto projektu prolínat a překrývat. Ústředním motivem je téma brnění – brnění ve smyslu chvění, mravenčení, oscilování či fibrilace. Brnění jako příprava na novou transformaci. Zbavení se dosavadních ochranných štítů a vystoupení ze své komfortní zóny. Očištění, odstranění nánosů a sedimentů předchozích vrstev. Po pohybové a procesuální performance „zbude“ svébytná site specific instalace složená z rozličných intermediálních artefaktů. Znovu se zde objeví prvek pracující s principem změn v průběhu času. Momenty zastavení – nadechnutí, zpomalení – očištění anebo naopak zrychlení. Umocnění umělecké prezentace bude podpořeno i zvukem v režii audiovizuálního umělce Michla Cába a architektonickým řešením Petra Jakšíka.

Více o umělcích ve facebookové události.

PÁTEK 5. LISTOPADU

V Olomouci bude mít 5. listopadu premiéru balet Louskáček – Kouzelný příběh
Louskáček
je inscenace, která svým tématem na jeviště každého divadla v období Vánoc bezesporu patří. Proto se i Moravské divadlo Olomouc rozhodlo připravit tento nezapomenutelný baletní příběh v novém kabátě. Inscenace v choreografii Michala Štípy a Guida Sarna vznikla s výpravou Davida Janoška a light designem Martina Špetlíka. Podrobnosti k inscenaci divadlo vydá den před premiérou.

 

Pozvánka do Brna: na premiéru tanečního představení Koincidence / Coincidencias
Premiéra z žánru současného tance se uskuteční 5. a 6. listopadu po oba dny od 19:30 hodin na Sklepní scéně Centra Experimentálního Umění (Zelný trh 9) v Brně. Koincidence je taneční duet z rukou tanečnic, performerek a choreografek Melanie Venino (DE/FR) a Roberty Legros Štěpánkové (SK/CZ), který vzniká v roce 2021 mezi Francií a Českou republikou: „Dvě těla a mysli oscilující mezi dvěma stavy zapojení tělesné paměti, a tělesně se konfrontující se známými a s nepoznanými tanci v reálném čase scény.

Více napoví anotace:
Koincidence / Coincidencias je dialog, ve kterém slyšíme a jsme slyšet, nekončící naslouchání jež otevírá prostor.
Dvě těla, dva původy.
Hra od známého k neznámému, a jak se již známé znovu stává nepoznaným.
Je to sahání za hranice naší kontroly a řádu.
Konstantní oscilace mezi pamětí minulosti, jež se znovu aktualizuje v přítomnosti, která námi prostupuje, i když se hned stává minulostí.
Je to odvážná hra vyzkoušet si hranice klidu, jejichž dotek nás může náhle zaplavit jako exploze.
Co se tady děje náhodou?

Umělecký tým doplňují Matthieu Legros (zvuk) a Filip Horn (světelný design).

Polski Teatr Tańca (zdroj 420PEOPLE)

Filmový večer 420PEOPLE & Polski Teatr Tańca: „Polky, umění a tanec“ ve Studiu Maiselovka
Soubor 420PEOPLE a Polski Teatr Tańca zvou 5. listopadu od 19:00 do Studia Maiselovka na večer tanečních filmů s názvem Polky, umění a tanec. V rámci unikátního filmového večera bude uvedeno pět tanečních filmů z dílny obou souborů. Vstup je zdarma po předchozí rezervaci.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments