Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Co nás čeká ve světě tance v týdnu od 4. prosince 2018? V tanečním zpravodajství dnes připomeneme úspěch Nadačního fondu pro taneční kariéru, Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA zve k účasti na mezinárodním rezidenčním projektu, Cirk La Putyka slaví výročí a další krátké zprávy...
Nadační fond pro taneční kariéru (zdroj NFPTK)

Nadační fond pro taneční kariéru získal prestižní mezinárodní ocenění
Evropský svaz zaměstnavatelů v oblasti živých umění PEARLE* live performance Europe ocenil v Bruselu na slavnostním předávání cen v kategorii SKILLS/TRAINING/LIFELONG LEARNING za vize a dlouhodobou snahu v sociální oblasti český Nadační fond pro taneční kariéru (NFTK). Ceny jsou udělovány v rámci projektu Behind the Stage, který je financovaný Evropskou unií. Posláním ceny je zdůraznit a oslavit průkopnické úspěchy, kterých mnohé evropské zaměstnavatelské organizace v uplynulých letech dosáhly v oblastech jako je rovnost příležitostí, rozmanitost, celoživotní učení, sociální dialog nebo kulturní dědictví, a to vše s cílem učinit sektor živého umění zdravějším, spravedlivějším a bezpečnějším sektorem pro práci. Projekt boardu představila Asociace profesionálních divadel ČR (APD), která je členem Pearle*. Mezi další zařazené projekty patřily například: Find Your Way Asociace britských orchestrů, Music Exchange and Cultural Learning Alliance Dánského zaměstnavatelského svazu orchestrů, sborů a operních divadel.

Jsme uprostřed druhého ročníku série benefičních představení Vstupenka, která pomáhá českému tanci, kterou organizují divadla, sdružená v APD. Zatím proběhly benefice v Českých Budějovicích a v Plzni. Samozřejmě nejde jenom o finanční výtěžek ze vstupného, ale také o možnost upozornit na problematiku tanečníků, kteří po ukončení své aktivní profesionální kariéry odcházejí z angažmá divadel a souborů bez jakékoliv podpory a péče,“ říká MgA. Zdeněk Prokeš, člen správní rady NFTK, garant pro sociální dialog APD. „Další benefiční představení proběhnou v prosinci v Národním divadle v Praze, Brně a v divadle F. X. Šaldy v Liberci nebo Moravském divadle v Olomouci,“ dodává.

Nadační fond pro taneční kariéru založily profesní organizace Vize tance z. s. a Taneční sdružení ČR z. s. s cílem přispět ke zlepšení profesních podmínek a perspektiv výkonných umělců v oboru tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Činnost fondu se zaměřuje především na poskytování informací a zprostředkovávání služeb souvisejících s rozvojem a změnou kariéry. Druhým hlavním úkolem NFTK je prosazení spořícího programu pro taneční umělce a profesionály z příbuzných oborů. Fond pomáhá profesionálům působícím v oboru performing arts zvládnout životní a profesní změnu po ukončení aktivní kariéry. K nastartování tzv. druhé kariéry nabízí zejména informace o možnostech trhu práce, rozjezdu podnikání, individuální poradenství a semináře. NFTK je jedinou organizací v České republice, která aktivně podporuje profesionály v oboru tance, pohybového divadla a cirkusu v procesu změny kariéry a přípravy na ni. Buduje systém, který tanečníkům zajistí adekvátní podmínky v období profesní změny. Taneční profese předpokládá dlouhodobou přípravu a naplno je možné ji vykonávat zhruba 15 let. Změna kariéry je nedílnou součástí života tanečníků.

Asociace profesionálních divadel ČR (APD) je zaměstnavatelským svazem v oblasti živých umění, jehož členy je většina profesionálních divadel veřejné služby působících v České republice. Jedním ze závažných témat, jimiž se Asociace dlouhodobě zabývá jsou ekonomické a legislativní podmínky, ve kterých působí profesionální umělecké instituce. Pearle* live performance Europe je Evropský svaz zaměstnavatelů v oblasti živých umění. Pearle* zastupuje skrze své členy více než 10 000 divadel, koncertních síní, divadelních produkčních společností, orchestrů, oper, baletních a tanečních společností, festivalů, promotérů a dalších profesních organizací v oblasti živého umění v Evropě.

Festival KoresponDance, Marely Methodival Troupe (UK), foto Dragan Dragin

SE.S.TA je spoluorganizátorem evropského rezidenčního projektu a zve české umělce k účasti

Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA spolu se čtyřmi spolupořadateli z Evropy získala podporu z programu Kreativní Evropa. Série rezidenčních pobytů po celém kontinentu, výměna tvůrců a jejich produkcí s poskytováním profesionální podpory, školení a koučování, to je dvouletý projekt Roundabout Europe, který se zaměřuje na outdoorové živé umění. Aktuálně SE.S.TA vyhlásila otevřenou výzvu pro umělce a skupiny z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska.

Roundabout Europe vytváří síť uměleckých rezidencí a festivalů outdorového umění se zaměřením na umělce či soubory, které jsou buď na začátku své profesní dráhy nebo by rádi své umění obohatili či posunuli novým směrem. Umělci ze zemí způsobilých pro program Kreativní Evropa (členské země EU) se mohou ucházet o rezidence do 31. prosince 2018. Projekt připravilo pět hlavních partnerů, ředitelů etablovaných outdoorových festivalů z Evropy: festival KoresponDance (Česká republika), Imaginarius (Portugalsko), Out There (UK), Festival Passage (Dánsko) a Festival Spoffin (Nizozemsko), který je koordinátorem projektu. Festivaly se sdružily s cílem posílit budování kapacit outdoorového umění a učinit z něj uznávanou uměleckou formu, která umělcům nabídne odpovídající kariéru a přístup k novým publikům, sítím a trhům. Projekt chce motivovat outdooorové umělce k profesionalitě, sebekritičnosti, k tomu, aby ve své práci sledovali i udržitelnost a ekonomickou stránku bez ztráty uměleckých hodnot.

Přihlášky jsou nyní přijímány do 31. prosince 2018 a do konce února 2019 bude vybráno 5 umělců / uměleckých skupin. Proces podávání žádostí je online na roundabouteurope.eu, kde jsou i veškeré informace o projektu. Výběr bude proveden uměleckými řediteli zúčastněných festivalů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3