Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
NDT 1 uvede nový taneční film, DOX zve na workshop s Iben Nagel Rasmussen z Odin Teatret, na Nové scéně se dnes roztančí Srdce, 420PEOPLE uspěli s tanečním filmem na festivalu v Los Angeles, choreograf Jurij Grigorovič slaví půlkulaté jubileum.


NDT1 – Mist (Luca Tessarini, Tess Voelker, foto Rahi Rezvani)

Nederlands Dans Theatre nabízí premiérový stream
Ve dnech 6., 7. a 8. ledna se mohou diváci na celém světe připojit k vysílání tanečního filmu Mist, který pro soubor NDT 1 vytvořil belgicko-francouzský choreograf Damien Jalet. Mist měla být jeho choreografickým debutem v souboru, ale premiéra se po celé dvě sezony nemohla kvůli pandemii uskutečnit. Proto vznikl z jeho choreografie nový tvar, film v žánru dance for camera, který natočil Rahi Rezvani. Filmová i světová premiéra choreografie bude přenášena pouze přes vlastní platformu ndt.nl, kde je možné si vybrat z několika dat a časů, stream stojí 15 eur.

Mist je multižánrový taneční film inspirovaný fenoménem zamlžených břehů, úkazem spojeným s nizozemským pobřežím: stálá přítomnost větru, moře i skutečnost, že vlastně třetina území Nizozemí se nachází pod úrovní mořské hladiny, jsou choreografovou inspirací. Mist je částí projektu Damiena Jaleta a japonského umělce Kohei Nawa, kteří spolu již vytvořili VESSELPLANET [wanderer]. Jejich práce zkoumá prchavý prostor mezi realitou a přeludem, fyzikalita pohybu připomíná dynamiku vypařování a srážení tekutiny, tekoucí vodu a podobné reminiscence. V Mist Jalet spolupracoval také s choreografem Aimiliosem Arapoglousem, skladatelem Fenneszem, light designérem Ursem Schonebaumem, kostýmním designerem Sruli Rechtem a fotografem a vizuálním umělcem Rezvanim.

DOX zve divadelníky na velký workshop: 5 dnů s legendou Odin Teatret, dílna Bridge of Winds s Iben Nagel Rasmussen od 19. ledna
Legenda světového divadla Iben Nagel Rasmussen si vypracovala jedinečný způsob tréninku performera, který boří hranice mezi divadlem, tancem a vokální performancí. Iben je od roku 1966 členkou Odin Teatret, který se pod vedením Eugenia Barby stal fenoménem světového divadla díky komplexnímu přístupu k práci souboru. Existuje už pětapadesát let.

Iben Nagel Rasmussen fascinuje jako performerka i osobnost. Již několik let nevyučuje a věnuje se jen uzavřené skupině Bridge of Winds. „I proto je DOX poctěn možností nabídnout neopakovatelnou příležitost: zažít výjimečný trénink rozvoje hereckých, tanečních a vokálních možností Bridge of Winds s jeho autorkou,“ uvádějí organizátoři. Pětidenní dílnu povede s houslistkou Elenou Floris, také členkou Odin Teatret. Workshop je pro všechny zájemce, nejen pro studenty divadla/tance nebo pro profesionály. Účastník rozvíjí silnou přítomnost a dynamiku jednání svým pohybem i hlasem v prostoru a objevuje tak svou osobní poetiku. Na práci Bridge of Winds vyrostly už dvě generace divadelních/tanečních tvůrců od Latinské Ameriky přes Evropu po Asii.

Ve cvičeních Bridge of Winds se rozvíjejí rozličné typy energií. Performer generuje jejich tok, tvoří a předává sdělení svou fyzickou i hlasovou akcí, rytmem, prací s prostorem, rekvizitou a textem, a to v kontaktu s ostatními účastníky cvičení. Po každodenním tréninku bude osobní konzultace a videoseminář. Dílnu uzavře v pondělí 24. ledna 2022 od 19 hodin komponovaný večer s Iben: její work demonstration White as Jasmine a diskuse. Workshop bude veden v angličtině.

Termín: 19.–23. 1. 2022, denně 10–13.30, následuje pauza na oběd a poté mezi 15 a 17 hodinou konzultace a videoseminář.

Kde: DOX– Osadní 34, Praha 7, účastníci mají v termínu konání workshopu volný vstup do Centra současného umění DOX na všechny výstavy.

Pro koho: pro herce, tanečníky, hudebníky, performery, studenty dramatických oborů, zájemce o autentický projev bez ohledu na zamýšlené uplatnění. Nejsou nutné předchozí zkušenosti, potřeba je jen zdravé tělo, pohodlné oblečení pro trénink a oblíbený text, který zná účastník zpaměti.

Zájemce prosí DOX o zaslání životopisu a krátkého motivačního dopisu (max. 1 800 znaků / 250 slov)s předmětem „Dílna s Iben“ na email [email protected]

Cena: 5 900 Kč / 240 €. V ceně je 18 hodin tréninku, každé odpoledne možnost konzultace a účast na videosemináři, vstup na závěrečný komponovaný večer, během konání dílny volný vstup do všech výstav Centra současného umění DOX.

IBEN NAGEL RASMUSSEN, herečku – emblém Odin Teatret, jsme v Praze viděli na festivalu Farmy v jeskyni roku 2007 s autorským představením Itsi Bitsi. Je o jejím životě i jejím životem. Vrací se v něm k šedesátým létům: mladým se zdálo, že revoluce je za rohem, a tak prý s přáteli a s Eikem Skaløe, dánským bítníkem a básníkem, rozpouštěli „poválečné ledovce“ účastí v mírovém hnutí – debatami a poesií. Četli, poslouchali Boba Dylana, experimentovali s drogami a jejich životním stylem bylo nomádství. „Eik hrál a já vybírala peníze. Poušť… vesnice, poušť… města, poušť. Maroko, Alžírsko, Libye. Beduíni nám dávali pít kozí mléko,“ říká Iben, jejíž milostné jméno Itsi Bitsi je jménem populární Eikovy písně. Evokace buřičského života a vzpomínky na divadelní postavy se prolínají. V Itsi Bitsi říká: „Narkotika měla otevírat dveře, ale zavírala je. Někdo stál na špatné straně, když zaklaply.“ Eik zemřel v pětadvaceti letech v Indii, na kraji džungle, roku 68.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments