Týden s tancem

Soubor 420PEOPLE zve na jedinečnou, vpravdě neopakovatelnou premiéru, blíží se festival Malá inventura i třicetihodinový filmový maraton. Na Jatkách78 se rozproudí německý nový cirkus a krátce nahlédneme i do zahraničí, kde se v minulém týdnu udělovala ocenění v rámci Prix de Lausanne.

420PEOPLE Poprvé a naposledy

Taneční soubor 420PEOPLE v koprodukci s divadlem La Fabrika uvedou večer, který se odehraje jen “Poprvé a naposledy“. Exkluzivní premiéra nového představení se odehraje 22. 2. 2022 ve 22.22 hodin v La Fabrice.

„Prvotřídní restaurace, velkolepá tančírna i tajů-plný prostor, který už dlouho čeká na otevření… Vintage hits, oslava 60. a 70. let, číšníci v tančírně, tanečníci v restauraci, herci mezi diváky, živá kapela, ale především nečekaní a tajemní hosté. To vše a mnohem více na vás čeká pod rouškou tmy s lahví vychlazených bublinek! Na místo, kde se vše odehraje „POPRVÉ A NAPOSLEDY“, nikdy nezapomenete, to vám garantuji!“ vzkazuje Václav Kuneš, choreograf a režisér inscenace a umělecký ředitel souboru současného tance 420PEOPLE.

Spolu s tanečníky se představí rovněž Jakub Prachař, Dana Batulková, Anna Polívková, Jan Maxián a Vojtěch Dyk.

420PEOPLE, Poprvé a naposledy (foto archiv souboru)

Cirkus nemusí být jen veselý. Akrobaté z Berlína otevřou témata deprese a domova

Dva akrobaté z německé novocirkusové party Analog uvedou v neděli 20. února na Jatkách78 dvě fyzicky i psychicky náročná sóla během jednoho večera. Na pódium velkého sálu divadla přinesou témata, která se mohou dotknout nás všech. O tom, co znamená pro jedince domov, pojednává WILT and shine Floriana Zumkehra. Vystoupení Stick to me Carlose Zaspela zkoumá dynamiku vztahů lidí s depresí.

Florian Zumkehr ve svém prvním sólovém vystoupení WILT and shine sdílí silný osobní příběh o životě na turné, kde se vše neustále mění. Klade sobě i divákům otázku, co pro člověka znamená domov.

„Cirkus nebo vystupování obecně jsou pro mě vždy výzvou naučit se něco nového a čelit strachu. Je náročné se postavit před publikum na 55 minut sám. Ale s patnácti lety zkušeností v oboru nastal čas ukázat, co všechno jsem se naučil. Za deset let tohle už nebudu schopen dělat,“ říká Zumkehr, který s cirkusem začal v sedmi letech v rodném Švýcarsku. V patnácti se přestěhoval do Berlína, kde vystudoval střední novocirkusovou školu. K sólu napsal dvě nové písně, další hudba v představení je dílem Lukase Thieleckeho.

Stick to me je název vystoupení Carlose Zaspela, který předvede své umění na unikátní tyči vyrobené ze skleněných vláken. „Ta tyč je úplně magická. Nechal jsem si ji vyrobit na míru. Oproti klasické čínské tyči je užší, pružnější a také velmi křehká, protože je skleněná. Stejně tak křehcí jsme i my,“ říká Zaspel, který chce při svém prvním sólu prostřednictvím akrobacie otevřít téma vztahů lidí s depresemi a také samotné deprese ve vztazích. K jeho potřebě věnovat se duševnímu zdraví přispělo i to, že jeho matka je psycholožka a sestra psychiatrička.

Soubor Analog the company je neodmyslitelně spjat s divadlem Jatka78 již od svého počátku. Kromě první show Finale, kterou v Praze i nazkoušeli, uvedli loni v prostoru Azyl78 dechberoucí novinku Opening. Ta bude mít několik repríz i letos v květnu, a to na Jatkách78 v Pražské tržnici. Oproti Finale i Openingu nyní přichází projekt Analog Goes Solo s komornějším a temnějším akrobatickým vyjádřením, ve kterém však nechybí neuvěřitelné fyzické výkony.

Současná akrobacie a nový cirkus nemají být podle těchto umělců jen veselou a zábavnou podívanou. Mohou promlouvat k současným problémům a vyjadřovat se k osobním tématům, přičemž právě umění může být prostředkem, jak se s nimi vyrovnat. Dvojprogram Analog Goes Solo uvedou Jatka78 v české premiéře, pro Zumkehra půjde po streamovaných uvedeních dokonce o světovou premiéru před živým publikem.

Malá inventura dvacetiletá

Malá inventura (foto archiv festivalu)

Blíží se výroční dvacátý ročník mezinárodního festivalu nového divadla Malá inventura. Od 18. do 26. února nabídne festival třiatřicet divadelních událostí na sedmnácti scénách Prahy. Malá inventura představí přehlídku nejvýraznějších projektů nového divadla, které vznikly během uplynulého roku, obsáhlý networkingový program nových formátů, diskuze, ale také akce pro děti. Součástí bude i vybraný on-line showcase pro zahraniční a domácí hosty festivalu. 

Malou inventuru letos zahájí slavnostní předávání cen Česká divadelní DNA 2022 v La Fabrice. Ceny se udílí každé dva roky za mimořádný přínos, rozvoj a počin na poli kultury. Z desítky finálních nominací vyberou partneři Českého kulturního networku Nová síť tři laureátky či laureáty. Jedna cena je tradičně udělena za dlouhodobý přínos. Letos se stane jejím držitelem soubor Buchty a loutky, který mimo jiné slaví třicet let svého působení. Jména ostatních se dozvíme až během slavnostního předávání cen.

Nominováni jsou: mezinárodní platforma PINKBUS, podcasty souboru Ufftenživot – Život on Air, platforma Terén (Brno), Ridina Ahmedová – podcastová série a sólové autorské představení Sádlo, studentská iniciativa Ne!musíš to vydržet, představitelka současného tance a fyzického divadla Miřenka Čechová, nezávislá platforma Temporary Collective, česko-francouzský kolektiv umělců tYhle, producent a aktivní člen prezidia Českého střediska ITI Jakub Vedral a rezidenční dům Pod Javory REZI.DANCE. 

Umělecký ředitel Malé inventury Petr Pola se spolukurátorkami Petrou Tejnorovou a Karolinou Plickovou připravili letošní SHOWCASE divadelních událostí, které ze své vlastní perspektivy reprezentují, co může být na současné nezávislé scéně vnímáno jako nové. Jako hlavní klíč výběru si tak stanovili otázku, zda dané představení skutečně potřebuje individualitu svého diváka a zda diváctví vnímá jako svou organickou součást. Velkou pozornost věnovali různým formátům těchto setkání s diváky a různé časovosti, v nichž se odehrávají. 

Malá inventura (foto archiv festivalu)

Letošním ročníkem se výrazně profilují současné mladé i zkušené umělkyně a diváci se mohou těšit na nové projekty Miřenky Čechové, Terezy Ondrové a Petry Tejnorové, Marie Gourdain, Jany Burkiewiczové, Elišky Brtnické, Apoleny Vanišové, Lucie Kašiarové, Martiny Hajdyly Lacové, Renaty Piotrowské-Auffret, Ridiny Ahmedové a dalších. Součástí festivalu je řada performativních události, které si pohrávají s diváckou pozorností jako je OK Carbon Petra Gondy, Present: Perfect Jana Mocka nebo třicetihodinová Slow TV událost pod názvem We Are Not Alone

Speciálně pro tento ročník vznikla nová programová sekce ZMĚNA PRAXE, která reflektuje perspektivy změny v rozmanitých oblastech divadelní praxe. Jako obvykle je Malá inventura centrem živého networkingu divadelních organizací a profesionálů, uměleckých skupin, performerů i odborné veřejnosti v rámci poslední programové sekce ARTS SERVICE & NETWORKING.

„Festival letos slaví výročí. Nebudeme se ale příliš ohlížet do minulosti,“ vysvětluje umělecký ředitel Malé inventury Petr Pola. „V rámci tohoto ročníku se chceme zaměřit na možnosti změny, které můžeme iniciovat v divadelním prostředí nejen v České republice. Festival se tak, doufejme, přiblíží k malé inventuře nejen výsledků, ale i jednotlivých praxí a přenese pozornost na některé obtížněji viditelné problémy.“

„Běžný divák i profesionál má letos z čeho vybírat. Po skromnějším uplynulém hybridním covidovém ročníku se Malá inventura opět dostává do své kondice. Mimořádnou pozornost jsme proto věnovali setkávání, zpětným vazbám a formátům, která podporují nové pohledy a přístupy. Ty jsou totiž v současnosti nejvíce potřeba,“ doplňuje Adriana Světlíková, ředitelka festivalu. „Zájem ze zahraničí i regionů ČR je velký a to nás těší. Malá inventura má bezesporu co nabídnout!“

Festival Malá inventura se uskuteční také v květnu, září až říjnu v regionech České republiky (Kuks, Jičín, Karlovy Vary, Jičín, Jihlava a České Budějovice).

Filmový maraton žánru slow tv v Divadle X10

Akce Y: We Are Not Alone [Slow TV kino]

V noci z 18. na 19. února bude v pražském Divadle X10 možnost přespat, povečeřet a společně sledovat 30hodinový maraton filmů v žánru slow TV. Akce Y: We Are Not Alone [Slow TV kino] nabídne 30 hodinových filmů českých i zahraničních umělců, které vznikly v době vzájemného odloučení během lockdownů loňské zimy. Co se však stane letos na pozadí třicetihodinového promítání v podzemních prostorách Divadla X10?

Filmový maraton nabídne neotřelou společenskou událost, kterou jsme zvyklí vnímat spíše z intimního prostředí našich domovů, obýváků a ložnic. Ani v divadle však nebude chybět možnost přespat, společně sledovat živý obraz (televizi), snídat nebo večeřet, či diskutovat spolu s ostatními. Sdílený čas a divadelní prostor dočasného kinosálu se tak stane ryze kontrastním s promítanými snímky, které vznikaly v době vzájemného odloučení, odrážející ovzduší osamocených lockdownů.

„Slow TV kino je pro nás především možností, jak být spolu. Původně streamovaný cyklus nyní přesouváme do fyzického prostoru, kde bude možné přespat, posnídat, povečeřet; diskutovat s umělci*umělkyněmi o jejich práci a zároveň společně sledovat či pobývat s jejich video-tvorbou,” dodávají kurátoři Anna Chrtková a Petr Dlouhý.

Jednotlivé filmy vytvořili jak etablovaní, tak vycházející umělci z oblasti divadla, performance, audiovize a výtvarného umění. Svou práci představí například Miřenka Čechová, herečka Anita Krausová nebo čerstvá držitelka Ceny Jindřicha Chalupeckého Olga Krykun. Událost trvá od pátečního do sobotního večera a bude ji možné navštívit kdykoli během jejího trvání, stejně tak jako ji kdykoli opustit.

Akce Y: We Are Not Alone [Slow TV kino] proběhne v rámci festivalu Malá inventura 2022.

Letošní ročník Prix de Lausanne ocenil mladé tanečníky i choreografy

7 vítězů letošního ročníku Prix de Lausanne (foto Rodrigo Buas)

V sobotu 5. února skončil letošní ročník mezinárodní baletní soutěže Prix de Lausanne. Ta již od 70. let oceňuje mladé taneční umělce a uděluje ocenění ve formě stipendií na prestižních baletních školách po celém světě. Hlavní cenu Oak Foundation získal sedmnáctiletý Američan Darrion Sellman, ten se v klasické části soutěže představil variací Alberta ze 2. jednání baletu Giselle, v moderní pak výňatkem z baletu Yugen Wayna McGregora.

Dalšími stiendii oceněnými finalisty byli Tsukino Tanaka, Luciana Sagioro, Mingyang Xie, Dorian Plasse, Maya Schonbrun a Amy Ronnfeldt.

Vedle interpretační soutěže letos již podruhé proběhlo rovněž choreorafické klání Young Creation Award. Zde si ceny odnesli dva mladí choreografové – Australanka Milla Loock z Hamburg Balletschule Johna Neumeiera a Luca Branca z Académie Princesse Grace v Monaku.

Cenu za celoživotní přínos tanci si tentokrát odnesl francouzský legendární choreograf Pierre Lacotte. Ten se tak postavil vedle dříve oceněných Johna Neumeiera, Jeana-Christopha Maillota, Marcii Haydée, Carolyn Carlson a Wayna McGregora.

V porotě letos zasedly osobnosti světového baletu jako Daria Klimentová, Friedemann Vogel, José Marzinez, Margaret Tracey a Viviana Durante.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments