Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
V novém roce vítáme všechny milovníky tanečního. Ať je už od počátku naplněný nezapomenutelnými zážitky na jevišti i mimo ně. Co přináší začátek roku za novinky a jaká představení soutěží o diváckou pozornost? To je týden s tancem od 8. ledna 2019.
La Bayadere (foto Martin Divíšek)

Balet Národního divadla na cestách

Tanečníci Baletu Národního divadla mají mimořádně plodné období, pokud jde o zájezdy a hostování. První sólistka Alina Nanu reprezentovala soubor jako host Opery v Bordeaux 16., 17. a 18. prosince 2018. Ztvárnila zde roli Lise v La Fille mal gardée (Marné opatrnosti) po boku Olega Rogacheva.

S klasickým baletem La Bayadere odjel v současnosti soubor do Sevilly, metropole jihošpanělské Andalusie, v Seville. Tam představí verzi Javiera Torrese, která bude nepochybně vyhovovat vkusu jižanského publika, a to v místním Teatro de la Maestranza ve spolupráci s orchestrem Real Orquesta Sinfónica de Sevilla. Balet bude hrán po čtyři večer od 9. do 12. ledna 2019. Španělskému publiku se představí tři obsazení hlavních rolí, a bude tak mít příležitost obdivovat výkony pěti prvních sólistů – Nikoly Márové, Aliny Nanu, Miho Ogimoto, Giovanniho Rotola a Adama Zvonaře, a čtyř sólistů – Sophie Benoit, Magdalény Matějkové, Ayi Watanabe a Nikity Chetverikova. A zatímco soubor bude v zahraničí, budou mít příležitost vystoupit na scénách ND hostující soubory Pražský komorní balet, Balet Praha Junior, Bohemia Balet a baletní soubor Divadle F. X. Šaldy.

A ještě jeden tip:
Balet Národního divadla společně s Českou televizí a francouzskou společností Les Films Figures Libres vydává DVD se záznamem baletu Malá mořská víla choreografa Jana Kodeta a režijního dua SKUTR s hudbou Zbyňka Matějů. DVD bude k dispozici v e-shopech a v prodejnách České televize a Národního divadla za cenu 199 Kč.

Pražský komorní balet na Nové scéně
Jak již víte ze samostatně zveřejněné zprávy, hostuje ve středu na Nové scéně Národního divadla Pražský komorní balet a také Balet Praha Junior, soubor Tanečního centra Praha – konzervatoře. Společné představení s názvem Re-start 2019 představí repertoár obou souborů. První polovina večera bude věnována poslední premiéře PKB, tedy polovině nejnovějšího projektu, choreografii Svět sedmikrásek Jiřího Pokorného (dříve NDT v Haagu). Důvěrná místa/Intimate Spaces z dílny choreografa Samuela Delvauxe (Belgie) pro Balet Praha Junior se inspirovala životem Leoše Janáčka jako umělce přecitlivělého na „ženskou inspiraci“ všude kolem. Mladý soubor uvede ve světové premiéře choreografii Lidie Wos (Polsko/Švédsko) A New Beginning. Večer uzavře Chvilka POEzie Pražského komorního baletu. Taneční horor na motivy proslulé básně Edgara Allana Poea Havran transponoval choreograf Marek Svobodník do černé grotesky, komiksu, situačně až absurdního humoru tvrdšího ražení, avšak s určitou dávkou „poezie“.

Svetlana Zakharova (foto Roberto Ricci)

Světlana Zacharová v Praze

Ve čtvrtek 10. ledna 2019 v Kongresovém paláci v Praze odehraje představení Amore, zájezdová produkce primabaleríny Světlany Zacharové a některých jejích kolegů z moskevského Velkého divadla, po jejím boku vystupuje např. Michail Lobuchin, Denis Roďkin, Denis Savin aj. O den dříve proslulá tanečnice zavítá mezi studenty Taneční konzervatoře hl. m. Prahy, kde povede mistrovskou hodinu. Hostování mělo původně proběhnout již v květnu 2018.

Představení Amore je složeno ze tří děl, jejichž hudba, choreografie a nálada jsou zcela odlišné, ale spojuje je téma lásky (Amore). Půjde o díla tří choreografů: Jurije Posochova (Balet San Francisco), Patricka de Bany (balet Vídeňské státní opery) a Marguerity Donlon (choreografky z Irska, pracující v Německu). Prvním dílem je Francesca da Rimini v choreografii Jurije Posochova, na kladbu P. I. Čajkovského inspirovanou příběhem z Božská komedie. Druhé dílo Rain Before It Falls / Dokud nezačalo pršet je abstraktní choreografie Patricka de Bany, který vystupuje i jako sólista. Hudební doprovod je zkomponován z barokní Bachovy hudby, skladeb О. Respighiho a soudobého autora Carlose Pino Quintany. Třetí kus, Strokes Through the Tails / Tahy přes chvosty not pochází z dílny Marguerity Donlon na Symfonii č. 40 g moll W. A. Mozarta. Kostýmy pro Strokes Through the Tail a Francesca da Rimini vytvořil módní návrhář Igor Čapurin, který tanečníky obléká jen do bílé a červené, kde bílá barva má vyjadřovat nevinnost, červená lásku a smrt. Cena vstupného se pohybuje od 800 do 2800 korun.

Dům Bernardy z Alby – Nelly Danko (foto Martina Root)

Nová premiéra v Plzni

Dům Bernardy Alby bude další premiérou Divadla J. K. Tyla v této sezoně. Uskuteční se v sobotu 12. ledna na Malé scéně DJKT. Vrcholné dílo španělského dramatika Federica Garcia Lorcy Dům Bernardy Alby, dokončené krátce před autorovou násilnou smrtí v roce 1936, je esencí zvrácených morálních principů, které nutně vedou k tragédii. Silné emoce tohoto příběhu o sobectví, vášni i lásce nabízejí taneční paralelu, jíž se poprvé úspěšně zmocnil švédský choreograf Mats Ek v roce 1978 a zdaleka to nebylo naposledy, kdy se tato látka stala pro choreografy námětem. U nás například v roce 2014 v Divadle F. X. Šaldy Marika Hanousková, pro Bohemia Balet jej zpracovala Hana Litterová. Novou taneční verzi slavného dramatu nyní vytvořila pro šest tanečnic a jednoho tanečníka choreografka a šéfka baletu Mainfranken Theater v bavorském Würzburgu Anna Vita s využitím hudby polských skladatelů Witolda Lutosławského a Krzystofa Pendereckého.

Bohemia balet (foto Martin Roedl)

Bohemia Balet ve Stavovském divadle

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2