Týden s tancem

Premiéra Dočasné Company v Ponci, ohlédnutí za Mezinárodním dnem tance nebo pozvánka na MOVE Fest do Ostravy. Na Slovensku probíhá festival Nu Dance Fest:
Dočasná Company – Lidé Antropocénu (foto archiv souboru)

Dočasná Company uvádí premiéru Lidé Antropocénu / OUR LAND WE PLANT
Dočasná Company
uvádí nový projekt choreografky Natálie Vackové s názvem Lidé Antropocénu / OUR LAND WE PLANT. Premiéra se uskuteční v pátek 6. května v divadle Ponec. Jedná se o celovečerní debutní inscenaci této mladé autorky, ve které uvidíte čtyři interprety využívající jazyk tanečního a fyzického divadla. Pro inscenaci je zásadní také práce s materiálem, který je v průběhu představení přetvářen a formován a který metaforicky zachycuje náladu aktuální, nejen environmentální tematiky.

Taneční inscenace se zabývá nově vymezeným označením současné doby „Antropocén“. Sledujeme období, kdy lidstvo svou činností dlouhodobě globálně ovlivňuje a přetěžuje zemský ekosystém. Toto aktuální, nejen environmentální téma se zásadně dotýká (nejen) nejmladší generace a nachází hranici mezi minulostí a budoucností na této planetě. Tvůrci představují svůj záměr: „Klademe si otázku, jak o tomto tématu komunikovat, když je přitom tolik těžké si ho vůbec připustit. Co všechno Antropocén znamená? Jaké pocity v nás vyvolává? Nejistotu? Vinu? Bezmoc? Strach či lhostejnost?

Our land we plant, anebo je to jinak? Our land we planned? Our land is plain? Inspirací je mimo jiné právě kniha Antropocén, ve které si tento pojem autoři definují například takto: „Svět balancující na hraně ekologické krize vyzrazuje devastující způsob naší přítomnosti ve světě a denaturační povahu kultury, která přece měla životy a přírodu kultivovat.“ (POKORNÝ, STORCH a kol.: Antropocén)

Dočasná Company – Lidé Antropocénu (foto archiv souboru)

Autorka se tímto tématem zabývá dlouhodobě. Minulý rok zpracovala podobné téma ve svém tanečním filmu s názvem Dissolution, na kterém spolupracovala s kameramankou Zdenou Sýkorovou. Snímek ve svých obrazech zachycoval různá prostředí spjatá s vodou a přírodou. Pracovalo se v něm i s tématem znečištění vod a na ledové soše se abstraktně vyobrazoval čas. V návaznosti na tento projekt vytvořila taneční site-specific představení s názvem Tání ve spolupráci s choreografem Janem Razimou pro letní hudebně-divadelní festival Kukokli, pořádaný v červenci roku 2021.

Dočasná Company je mladé uskupení tvůrců a umělců v oblasti současného tance a fyzického divadla, kteří různými způsoby přesahují do jiných uměleckých stylů, žánrů a forem. Dočasná Company kolem sebe sdružuje skupinu lidí a vytváří platformu propojující umělce z oblasti hudby, fotografie, filmu a výtvarného umění. Členové se také aktivně zapojují do lektorské a pedagogické činnosti. Cílem Dočasné Company je rozmělnit hranice mezi tvorbou pro širokou veřejnost a intelektuálním uměním pro odborné publikum, stejně jako nacházet přesahy divadelních a nedivadelních forem. Momentálně vytváří několik uměleckých projektů převážně v Praze, ale působí i v regionech.

Jsem nepřímou součástí toho,
kde jsme
a protékám v rukou celku
řádu.
Mířím kupředu
mezi prsty cítím propast
už to neudržím.
Jak dlouho

Jo Strømgren Kompani – The Loft (foto-Erik-Berg)

Již 9. ročník festivalu MOVE Fest Ostrava 2022 začíná 8. května
V Ostravě proběhne v několika lokacích od 8. do 14. května 9. ročník mezinárodního festivalu tance, cirkusu a pohybového divadla MOVE Fest Ostrava 2022. Některé prostory se s tancem setkají dokonce poprvé. Jde o dramaturgický záměr ukázat performativní umění jako kulturní aktivitu vhodnou pro širokou veřejnost stejně jako je v dnešní době činohra nebo koncerty. „Protože tanci nemusíte rozumět, stačí ho vnímat,“ říkají organizátoři. „To nejlepší z českého i zahraničního světa tance a nového cirkusu proto mohou diváci letos zažít v Domě kultury města Ostravy, nově zrekonstruovaném Domě kultury Poklad, ale také v Komorní scéně Aréna či foyeru ostravské Nové radnice.“

MOVE Fest si letos dává za cíl nejen pobavit, ale také inspirovat. Ústředním motivem přivážených inscenací je často inspirace jiným uměleckým počinem (například knihou Hlad norského spisovatele Knuta Hamsuna, Rembrandtovým šerosvitem či polskou avantgardní umělkyní Katarzynou Kobro). 9. ročník v neděli 8. května zahájí výpověď o boji s všudypřítomným tlakem v podobě inscenace slovenského uskupení BOD.Y Adrena Axis. Koncept Soni Ferienčíkové připomene divákům, že i ve chvílích stresu je třeba se smát a že změna aktuálního statusu quo je vždy možná.

Druhý festivalový den – středu 11. května – ovládne mezinárodní dílo Kobro_Spaces v netradičním prostoru, jemuž umění sluší, ale často se s ním nesetkává – foyer Nové radnice. Představení vzniklo propojením čtyř choreografů a čtyř různých tvůrčích přístupů. To vše inspirováno již zmíněnou polskou avantgardní umělkyní Katarzynou Kobro, průkopnicí na poli evropského výtvarného umění.

Festivalový čtvrtek proběhne ve znamení spolupráce s multižánrový happeningem Podchod, ke kterému se MOVE Fest s hrdostí připojuje. Pod vedením odborníků ze slovenského sdružení Spolka a choreografky Štěpánky Mancové zde proběhne urbanistický workshop Kolektivní mapování. Cílem workshopu je reflektovat kolektivní potenciály prostoru a mechanismy, které umí tyto potenciály aktivovat. Výsledek budou účastníci prezentovat v podvečer v rámci veřejné performance.

Debris company – Hunger (foto archiv souboru)

Hvězda pátečního večera přijede do Ostravy ze Skandinávie a vezme diváky do malého norského podkroví. Z inspirace každodenními šarvátkami na život a na smrt a Rembrandtovým šerosvitem vzniklo magické představení The Loft v podání Jo Strømgren Kompani pod vedením choreografa, který v loňské sezóně v Národním divadle moravskoslezském uvedl balet Mahlerovy vzpomínky.

Poslední den festivalu – sobotu 14. května – zahájí workshop Movement Fusion pro všechny, kteří se nechtějí jen dívat, ale chtějí se také zapojit. Energií vždy nabitý Johnny Minárik tak na čerstvém vzduchu v Komenského sadech zájemcům poodhalí jak na ty nejlepší kousky z jeho originálního stylu propojujícího parkour, tanec a akrobacii. Program pokračuje v Komorní scéně Aréna inscenací souboru Cirkus TeTy Voyerky, která se pokouší najít odpověď na palčivou otázku dnešní doby „Jsou všechny ženy matkami?“ Tři performerky se v ní pohybují na hranici nového cirkusu, tance a fyzického divadla. Diváci se mohou těšit také na vzdušnou akrobacii, děti na scéně a ostrou konfrontaci očekávání s realitou.

Závěr festivalu patří slovenské taneční skupině Debris company a multižánrovému pohybovému divadlu Hunger. Novocirkusové prvky, preciznost performerů a autorský VJing v choreografii na motivy knihy norského spisovatele Knuta Hamsuna divákům chtějí dokázat, že i inspirace utrpením rodí skvělá umělecká díla. „Ten hlad tě sžírá zevnitř, nepustí tě, svazuje tě samého se sebou, určuje, co cítíš, jsi zmatený, ostražitý, úzkostlivý, paranoidní. Šílenství. Věci neznamenají to, co znamenají…“ Režisérem inscenace je Jozef Vlk, choreografkou Stanislava Vlčeková.

Podrobnější informace o všech představeních a vstupenky na ně diváci najdou na stránkách festivalu a na sociálních sítích.

Nikola Márová na Mezinárodním dni tance 2022 (foto Art 4 People)

Ohlédnutí za Mezinárodním dnem tance 2022 na Střeleckém ostrově
Do celodenního programu Mezinárodního dne tance na Střeleckém ostrově pod taktovkou Art 4 People se minulý pátek zapojilo 43 tanečních subjektů s více než 300 účastníky z 20 zemí celého světa. V rámci programu na hlavním pódiu mohli diváci zhlédnout gala profesionálních tanečních souborů, mezi kterými nechyběli zástupci nejvýznamnějších divadel z celé ČR, přehlídku tanečních konzervatoří, které se letos nově zúčastnil i hostující soubor z USA, nebo společný baletní trénink, ke kterému se připojila na dálku z Londýna i Daria Klimentová z The Royal Ballet School. Během flashmobu se pak celý ostrov roztančil na píseň Chci tančit od Miraie Navrátila – choreografii pro letošní flashmob připravila pro tuto příležitost vítězka StarDance Lenka Nora Návorková, která dav z pódia roztančila společně se svojí taneční kolegyní Terezou Pruckovou.

„Bylo skvělé Mezinárodní den tance po dvou letech uspořádat naživo. Je to unikátní slavnostní příležitost k setkávání tanečníků a tanečních subjektů z celé republiky a k propojení profesionálního tanečního světa s širokou veřejností. Na své si opět přišli fanoušci mnoha tanečních žánrů a jsme rádi, že každoročně můžeme nabídnout program nejvyšší umělecké úrovně – večerní GALA profesionálních souborů tak například letos zakončila svým vystoupením první sólistka baletu Národního divadla Nikola Márová,“ uvedl dramaturg festivalu Martin Kolda.

Program na hlavním pódiu Střeleckého ostrova začal vystoupeními tanečních skupin a souborů, během kterého byla k vidění show více než desítky žánrů (contemporary, step, pole dance, shuffle dance, african dance, capoeira, African dance a další.) Od 15:00 začaly na dvou dalších stanovištích ostrova workshopy tance a lekce cvičení (baletní dílna Národního divadla, jazz, salsa, bachata, swing, argentinské tango, afro dance, ale také bollywood dance, pilates, akrojóga aj.) Od 16:30 hlavní pódium patřilo baletnímu tréninku pro veřejnost pod vedením baletních mistrů, kteří se k této příležitosti sjeli z celé české republiky (Nikola Márová, Jaroslav Slavický, Jiří Pokorný, Michal Štípa a další), na dálku se pak zapojila Jana Přibylová z Národního divadla Brno a dokonce i někdejší první sólistka Anglického národního baletu a baletní pedagožka Daria Klimentová z The Royal Ballet School v Londýně.

Ve večerních hodinách byla k vidění přehlídka tanečních konzervatoří, kde vystoupily soubory Pražské taneční konzervatoře, konzervatoře Duncan Centre, Tanečního centra Praha – konzervatoře a gymnázia, Taneční konzervatoře hl. m. Prahy a také soubor z University of California Santa Barbara Dance Company. Program na hlavní scéně byl uzavřen gala profesionálních tanečních souborů za účasti Moravského divadla Olomouc, Divadla F. X Šaldy Liberec, Divadla J. K. Tyla v Plzni, Slezského divadla Opava, Jihočeského divadla, Baletu Praha Junior a Bohemia Baletu. Program vyvrcholil choreografií Umírající labuť v podání Nikoly Márové.

Taneční flashmob proběhl za masové účasti zapojených tanečníků, kteří ostrov roztančili pod vedením Lenky Nory Návorkové na píseň Chci tančit od Miraie Navrátila. Ten se sice nakonec nemohl dostavit na Střelecký ostrov, jak bylo původně v plánu, diváky tak alespoň pozdravil přes video a připomněl heslo festivalu Kdo tančí, nestárne!, které má mimo jiné připomínat, že tanec propojuje generace. K finálnímu tanci se pak připojila Lenčina taneční kolegyně ze StarDance Tereza Prucková se svými studenty, k flashmobu se navíc připojili také fanoušci z desítek dalších míst po celé České republice.

„Děkujeme tímto všem zapojeným účinkujícím a partnerům festivalu a vůbec všem, kteří do toho letos šli s námi, a těšíme se opět za rok!“ vzkazuje koordinátorka festivalu Alexandra Šebestová.

Soubor Timothy and the things – Hunting na Nu Dance Festu 2022 (foto Orsolya Vener)

Na Slovensku probíhá v těchto dnech mezinárodní taneční festival Nu Dance Fest – zahajovací večer proběhne v nových prostorách pro současný tanec
Medzinárodný festival súčasného tanca a pohybového divadla Nu Dance Fest sa po dvoch rokoch vracia do svojho tradičného jarného termínu. Jeho 17. ročník sa odohrá v A4 – priestor súčasnej kultúry, Kunsthalle Bratislava, novom kultúrnom centre P*AKT a v ďalších priestoroch počas prvého májového týždňa – od 3. do 7. 5. 2022. Najväčšími zaujímavosťami budú viaceré vystúpenia medzinárodne uznávaných a v zahraničí oceňovaných tvorcov. Predovšetkým však Nu Dance Fest 2022 prinesie otvorenie nového priestoru pre súčasný tanec S4, ktoré je realizované v spolupráci s Kunsthalle Bratislava a o ktorého vznik sa rôzni aktéri na scéne súčasného tanca pokúšajú už 25 rokov. Otvorenie S4 bude otváracím večerom 17. ročníka festivalu. Odohrá sa dnes, v utorok 3. 5. od 19:00 priamo v priestoroch, ktoré sú súčasťou Kunsthalle Bratislava.

“Tešíme sa, že už aj Bratislava, centrum kultúrneho diania na Slovensku, bude mať reprezentatívny priestor dedikovaný súčasnému tancu. Dôležitým momentom bola spolupráca s Kunsthalle, ktorej tím porozumel našim zámerom,” komentuje udalosť riaditeľka Nu Dance Festu a zároveň iniciátorka projektu S4 Petra Fornayová. „Súčasný tanec patrí k najprogresívnejším druhom umenia, je častokrát jazykovo bezbariérový, nemá výrazné vekové obmedzenia, môže byť skvelým vývozným artiklom. Napriek tomu má u nás len minimálnu inštitucionálnu podporu. Tentokrát ale naše snahy neostali nepovšimnuté a v spolupráci s Kunsthalle otvárame S4.”

„V Kunsthalle Bratislava sa tešíme z tejto spoločnej iniciatívy. Máme to šťastie, že disponujeme priestorom, ktorý sme v rámci iných aktivít KHB mali dlhodobo problém zmysluplne využiť. Je výborné, že teraz ho dostane k dispozícii súčasný tanec, ktorý musel doposiaľ v Bratislave fungovať v rôznych provizóriách,“ hovorí o otvorení S4 riaditeľ Kunsthalle Jen Kratochvil. „Okrem prezentovania súčasného vizuálneho umenia je našou snahou aj otvárať sa presahom a spoluprácam. V súčasnom tanci sa deje veľa zaujímavého. Tešíme sa, že vďaka S4 sa tak bude diať aj u nás,“ dodáva. Súčasťou otváracieho večera je koncert skupiny Raptor Koch. Výťažok z dobrovoľného vstupného na tento večer organizátori venujú na pomoc obyvateľom a obyvateľkám Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Lákadlami Nu Dance Festu 2022 budú určite aj viaceré slovenské premiéry. Jednou z nich bude predstavenie Hunting maďarského choreografa Lászlóa Fülöpa a súboru Timothy and the things, ktoré festival uvedie v piatok 6. 5. o 20:15 v A4. László Fülöp sa autorskej tvorbe venuje posledných 5 rokov a v diele Hunting spracováva témy maskulinity v súčasnom kontexte.

Sandra Kramerová – MAJKA na Nu Dance Festu 2022 (foto Melanie Lemahieu)

Ďalším z vrcholov festivalu bude nové dielo v Holandsku pôsobiacej slovenskej choregrafky a performerky Sandry Kramerovej MAJKA. MAJKA je inšpirovaná seriálom Spadla z oblakov. Mimozemšťanka v podaní Sandry Kramerovej pristáva v predstavení v Československu 70. rokov a z reklám a dobových médií sa snaží naučiť, čo to znamená byť ženou. MAJKA bude uvedená v A4 vo štvrtok 5. 5. o 20:15.

17. ročník Nu Dance Festu predstaví aj umelkyne a umelcov, ktorí pútajú čoraz väčšiu pozornosť vo svojich domovských krajinách či na medzinárodnej scéne. Jednou z nich je nemecká choreografka a performerka izraelského pôvodu Reut Shemesh, označovaná za novú hviezdu tanečnej scény v Nemecku. V Bratislave sa predstaví s tanečným filmom Leviah o podmienkach pôsobenia žien v izraelskej armáde, ktorého javisková inscenácia sa stala víťazom Cologne Theater Dance Prize za rok 2016. Film bude formou videoinštalácie premietaný v bratislavskej Kunsthalle každý festivalový deň od 10:00 do 19:00. Okrem neho bude mať Reut Shemesh na festivale aj masterclass k Leviah spojenú s diskusiou.

Pozornosť v programe púta aj český kolektív POCKETART (Johana Pocková, Sabina Bočková, Inga Zotova-Mikshina) s predstavením v téme klimatickej zodpovednosti Treatment of Remembering. S týmto dielom sa trojica autoriek stala víťazom Českej tanečnej platformy za rok 2021. V Bratislave ho v slovenskej premiére uvedú v stredu 4. 5. o 20:15 v A4.

Treatment of Remembering (divadlo Ponec, foto Vojtěch Brtnický)

Z domácich umelcov uvedie Nu Dance Fest 2022 fyzické divadlo Beautiful People z produkcie Trio Olga – Monika Haasová, Péter Cseri (piatok, 6. 5. o 18:15, Ticho a spol.) či nový program Reset zoskupenia Výbor združeného okolo hudobníka Mira Tótha a kurátorky Ivany Rumanovej. Vyše trojhodinový program v novootvorenom kultúrnom centre P*AKT v areáli Zváračského ústavu ukončí v sobotu 7. 5. večer program Nu Dance Festu 2022.

Po dvojročnej prestávke Nu Dance Fest opäť prinesie aj sekciu venovanú najmladšej generácii choreografov pôsobiacich na Slovensku a v Česku. Programy s názvom názvom Nové tváre súčasného tanca I a II predstavia najprv mladý český kolektív Spolk s predstavením S dovolením! a následne aj skupinu mladých slovenských, českých a ukrajinských choreografov a choreografiek v ich krátkych sólach – prevažne účastníkov súťaže pre mladých tvorcov Art Moves, ktorá prebehla v marci tohto roku.

Sprievodný program Nu Dance Festu 2022 bude aj tento rok pozostávať z aktivít pre rôzne vekové skupiny. Celým festivalom sa bude niesť séria ranných pohybových warm-upov pre verejnosť v Novej Cvernovke. Warm-upy prebehnú denne pod hlavičkou tanečného zoskupenia mimoOS, navzané sú TETSU a slúžia ako príprava na celodennú prácu tvorivého tímu nového predstavenia TETSU – The energy that shapes us v produkcii mimoOs. Pre verejnosť môže ísť o alternatívu k rannej joge, nevyžadujú sa žiadne špeciálne pohybové zručnosti. Na warm-upy je vstup bezplatný, je potrebné registrovať sa vopred. Viac info o sprievodných programoch nájdete na webe Nu Dance Festu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments