Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Premiéra Dočasné Company v Ponci, ohlédnutí za Mezinárodním dnem tance nebo pozvánka na MOVE Fest do Ostravy. Na Slovensku probíhá festival Nu Dance Fest:

Dočasná Company – Lidé Antropocénu (foto archiv souboru)

Dočasná Company uvádí premiéru Lidé Antropocénu / OUR LAND WE PLANT
Dočasná Company
uvádí nový projekt choreografky Natálie Vackové s názvem Lidé Antropocénu / OUR LAND WE PLANT. Premiéra se uskuteční v pátek 6. května v divadle Ponec. Jedná se o celovečerní debutní inscenaci této mladé autorky, ve které uvidíte čtyři interprety využívající jazyk tanečního a fyzického divadla. Pro inscenaci je zásadní také práce s materiálem, který je v průběhu představení přetvářen a formován a který metaforicky zachycuje náladu aktuální, nejen environmentální tematiky.

Taneční inscenace se zabývá nově vymezeným označením současné doby „Antropocén“. Sledujeme období, kdy lidstvo svou činností dlouhodobě globálně ovlivňuje a přetěžuje zemský ekosystém. Toto aktuální, nejen environmentální téma se zásadně dotýká (nejen) nejmladší generace a nachází hranici mezi minulostí a budoucností na této planetě. Tvůrci představují svůj záměr: „Klademe si otázku, jak o tomto tématu komunikovat, když je přitom tolik těžké si ho vůbec připustit. Co všechno Antropocén znamená? Jaké pocity v nás vyvolává? Nejistotu? Vinu? Bezmoc? Strach či lhostejnost?

Our land we plant, anebo je to jinak? Our land we planned? Our land is plain? Inspirací je mimo jiné právě kniha Antropocén, ve které si tento pojem autoři definují například takto: „Svět balancující na hraně ekologické krize vyzrazuje devastující způsob naší přítomnosti ve světě a denaturační povahu kultury, která přece měla životy a přírodu kultivovat.“ (POKORNÝ, STORCH a kol.: Antropocén)

Dočasná Company – Lidé Antropocénu (foto archiv souboru)

Autorka se tímto tématem zabývá dlouhodobě. Minulý rok zpracovala podobné téma ve svém tanečním filmu s názvem Dissolution, na kterém spolupracovala s kameramankou Zdenou Sýkorovou. Snímek ve svých obrazech zachycoval různá prostředí spjatá s vodou a přírodou. Pracovalo se v něm i s tématem znečištění vod a na ledové soše se abstraktně vyobrazoval čas. V návaznosti na tento projekt vytvořila taneční site-specific představení s názvem Tání ve spolupráci s choreografem Janem Razimou pro letní hudebně-divadelní festival Kukokli, pořádaný v červenci roku 2021.

Dočasná Company je mladé uskupení tvůrců a umělců v oblasti současného tance a fyzického divadla, kteří různými způsoby přesahují do jiných uměleckých stylů, žánrů a forem. Dočasná Company kolem sebe sdružuje skupinu lidí a vytváří platformu propojující umělce z oblasti hudby, fotografie, filmu a výtvarného umění. Členové se také aktivně zapojují do lektorské a pedagogické činnosti. Cílem Dočasné Company je rozmělnit hranice mezi tvorbou pro širokou veřejnost a intelektuálním uměním pro odborné publikum, stejně jako nacházet přesahy divadelních a nedivadelních forem. Momentálně vytváří několik uměleckých projektů převážně v Praze, ale působí i v regionech.

Jsem nepřímou součástí toho,
kde jsme
a protékám v rukou celku
řádu.
Mířím kupředu
mezi prsty cítím propast
už to neudržím.
Jak dlouho

Jo Strømgren Kompani – The Loft (foto-Erik-Berg)

Již 9. ročník festivalu MOVE Fest Ostrava 2022 začíná 8. května
V Ostravě proběhne v několika lokacích od 8. do 14. května 9. ročník mezinárodního festivalu tance, cirkusu a pohybového divadla MOVE Fest Ostrava 2022. Některé prostory se s tancem setkají dokonce poprvé. Jde o dramaturgický záměr ukázat performativní umění jako kulturní aktivitu vhodnou pro širokou veřejnost stejně jako je v dnešní době činohra nebo koncerty. „Protože tanci nemusíte rozumět, stačí ho vnímat,“ říkají organizátoři. „To nejlepší z českého i zahraničního světa tance a nového cirkusu proto mohou diváci letos zažít v Domě kultury města Ostravy, nově zrekonstruovaném Domě kultury Poklad, ale také v Komorní scéně Aréna či foyeru ostravské Nové radnice.“

MOVE Fest si letos dává za cíl nejen pobavit, ale také inspirovat. Ústředním motivem přivážených inscenací je často inspirace jiným uměleckým počinem (například knihou Hlad norského spisovatele Knuta Hamsuna, Rembrandtovým šerosvitem či polskou avantgardní umělkyní Katarzynou Kobro). 9. ročník v neděli 8. května zahájí výpověď o boji s všudypřítomným tlakem v podobě inscenace slovenského uskupení BOD.Y Adrena Axis. Koncept Soni Ferienčíkové připomene divákům, že i ve chvílích stresu je třeba se smát a že změna aktuálního statusu quo je vždy možná.

Druhý festivalový den – středu 11. května – ovládne mezinárodní dílo Kobro_Spaces v netradičním prostoru, jemuž umění sluší, ale často se s ním nesetkává – foyer Nové radnice. Představení vzniklo propojením čtyř choreografů a čtyř různých tvůrčích přístupů. To vše inspirováno již zmíněnou polskou avantgardní umělkyní Katarzynou Kobro, průkopnicí na poli evropského výtvarného umění.

Festivalový čtvrtek proběhne ve znamení spolupráce s multižánrový happeningem Podchod, ke kterému se MOVE Fest s hrdostí připojuje. Pod vedením odborníků ze slovenského sdružení Spolka a choreografky Štěpánky Mancové zde proběhne urbanistický workshop Kolektivní mapování. Cílem workshopu je reflektovat kolektivní potenciály prostoru a mechanismy, které umí tyto potenciály aktivovat. Výsledek budou účastníci prezentovat v podvečer v rámci veřejné performance.

Debris company – Hunger (foto archiv souboru)

Hvězda pátečního večera přijede do Ostravy ze Skandinávie a vezme diváky do malého norského podkroví. Z inspirace každodenními šarvátkami na život a na smrt a Rembrandtovým šerosvitem vzniklo magické představení The Loft v podání Jo Strømgren Kompani pod vedením choreografa, který v loňské sezóně v Národním divadle moravskoslezském uvedl balet Mahlerovy vzpomínky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments