Hostujícím koncertním mistrem Berlínské filharmonie bude Jan Mráček

Houslista Jan Mráček je v současné době koncertním mistrem České filharmonie. Tento týden bude hostujícím koncertním mistrem Berlínské filharmonie.

Jan Mráček (zdroj Dvořákova Praha)
Jan Mráček (zdroj Dvořákova Praha)

Jan Mráček (narozen 9. července 1991) pochází z hudební rodiny, oba rodiče jsou houslisté, absolventi pražské AMU. Od dětství patří mezi nejvýraznější talenty své generace. Hře na housle se začal věnovat ve věku pěti let. Střední školu absolvoval na Gymnáziu a Hudební škola hlavního města Prahy pod vedením prof. Magdaleny Mickové. Od roku 2003 studoval deset let u houslisty Jiřího Fišera a pod jeho vedením absolvoval Pražskou konzervatoř. Ve svých třinácti letech vystupoval s houslistou Josefem Sukem. V roce 2011 se stal nejmladším sólistou v historii Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Mezi jeho největší úspěchy patří 1. místo v soutěži konzervatoří z roku 2008 a o rok později vítězství na Mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec. V roce 2010 se stal se nejmladším laureátem Mezinárodní soutěže Pražského Jara a v roce 2014 získal první cenu v Mezinárodní houslové soutěži Fritze Kreislera ve Vídni. V roce 2021 se stal laureátem Ceny Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let.  

Jako sólista vystupoval s Kuopio Symphony Orchestra, Romanian Radio Symphony (obojí pod taktovkou Saschi Goetzela), Lappeenranta City Orchestra (Finsko), s Českým národním symfonickým orchestrem, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, Janáčkovou filharmonií Ostrava a jako sólista se představil i s Českou filharmonií. Na post koncertního mistra České filharmonie jej pozval Jiří Bělohlávek.

Sólově nadále koncertuje po celém světě, například s Royal Philharmonic Orchestra, St. Louis Symphony, Slovenskou i Slovinskou filharmonií, Tchaikovsky Symphony Orchestra v curyšské Tonhalle, Asian Youth Orchestra v Tokiu, v Dubaji s Wiener Concert-Verein, a Státní filharmonií Košice.

V rámci mistrovských kurzů spolupracoval s takovými osobnostmi, jako Ida Haendel, Stephen B. Shipps, Gavriel Lipkind, Leonid Kerbel, Levon Chilingirian nebo Walter Boeykens.

Hraje na housle italského houslaře Carlo Fernando Landolfiho, Milan 1758, které mu zapůjčil Peter Biddulph.

Rozhovory s Janem Mráčkem si můžete přečíst zde a zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments