Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Tento týden zveme na hostování Baletu NDB v Praze i stream z The Australian Ballet. Blíží se premiéra Knihy džunglí, ve které se spojí Česká filharmonie a Dekkadancers, panelová diskuze o nonverbálním divadle v rámci festivalu MyMime i první absolventská představení pražských tanečních konzervatoří.

Balet brněnského Národního divadla v Praze

ND Brno – 4 Elements – Sarabande (Martin Svobodník, foto Ctibor Bachratý)

Baletní soubor Národního divadla Brno se představí v Praze. Na jevišti Státní opery představí svou inscenaci 4 Elements složenou ze čtyř děl Lukáše Timuláka (Hidden Order), Jiřího Kyliána (Sarabanda, Falling Angels) a Nacha Duata (Gnawa).

„Jsem rád, že mohu v Praze přivítat brněnský soubor. Setkávání se patří k důležitým aspektům naší umělecké práce, těší mě, že touto příležitostí mohu poděkovat našim kolegům za pohostinství v minulém roce, kdy Balet ND vystoupil v Mahenově divadle s inscenací Forsythe/Clug/McGregor,“ doplňuje šéf Baletu ND Filip Barankiewicz.

4 Elements se ve Státní opeře představí 5. června od 19.00.

Česká filharmonie a Dekkadancers v Knize džunglí

Kniha džunglí (foto Jakub Červenka)
Kniha džunglí (foto Jakub Červenka)

V červnu se šapitó Azyl78 promění v magický prales v premiéře Knihy džunglí, divadelním dobrodružství, jež je symbiózou hudby, výtvarna a tance. Na inscenaci se podílí Česká filharmonie, Divadlo bratří Formanů a Dekkadancers, Jatka78 zastávají roli producenta.

Původní hudbu ke Knize džunglí složil skladatel a dirigent Marko Ivanović a na místě ji přednese Česká filharmonie. Osobitý výtvarný rukopis a poetiku jí vdechnul výtvarník a režisér projektu Matěj Forman a jeho tým Divadla bratří Formanů, zejména pak tvůrkyně masek a kostýmní výtvarnice Andrea Sodomková. Pohybovou část v choreografii Štěpána Pechara zastanou tanečníci souboru Dekkadancers.

“Když s Formany děláme představení, chceme připravit divákům prožitek. Chceme, aby měli pocit, že jsou uprostřed pralesa. Uprostřed nevyzpytatelné, tajemné, zábavné a nebezpečné přírody. Tyto polohy se dají vyjádřit vizuálně a také hudebně. Lidé mohou být překvapení nějakým zvukem, něco je může i polekat. Ale bude to krásné,” říká hudební skladatel Marko Ivanović.

Kniha džunglí (foto Pavel Hejný)

Originální hudba bude na místě živě interpretována patnáctičlenným orchestrem složeným z hudebníků České filharmonie. Orchestr se stane pevnou součástí jevištní výpravy. Dirigentem pak bude sám autor Marko Ivanović, který bude v alternaci s Janem Kučerou. Poprvé v historii tak Česká filharmonie zahraje v cirkusovém šapitó.

Osobitou atmosféru a poetiku se silným autorskými motivy tvoří mimo jiné i masky a kostýmy, které pro inscenaci připravila výtvarnice Andrea Sodomková. Ta je součástí týmu Divadla bratří Formanů a s Matějem Formanem získala 3 ocenění Alfréda Radoka za scénografii. Matěj Forman pro Knihu džunglí navrhl a s týmem spolupracovníků připravil prostorově a výtvarně bohaté dekorace.

Chceme vyprávět Knihu džunglí hudbou, pohybem a také atmosférou, okouzlit diváky a přetvořit šapitó na svůj vlastní svět. Pracujeme s unikátním prostorem, do kterého stavíme dekorace a kulisy tak, aby se scéna proměňovala a pomáhala našemu vyprávění. Několik poměrně odvážných scénických nápadů by mohlo přidat naší adaptaci a celému divadelnímu dobrodružství nečekaný rozměr a doufejme i okouzlující atmosféru. Sami se necháme překvapit s diváky, kteří budou u toho,” zve Forman.

Kniha džunglí (foto Pavel Hejný)

Uměleckou mozaiku doplňuje spolu s hudbou a výtvarným řešením tanec. Spolupráci subjektů inicioval právě umělecký šéf Dekkadancers a choreograf Štěpán Pechar. Matěje Formana napadlo využít potenciál všech a adaptovat Knihu džunglí, aby vzniklo něco nového a originálního, k čemu by mohl Ivanović složit originální hudbu.

Pro obsazení Knihy džunglí proběhl mezinárodní konkurz. Uvidíte vynikající tanečníky z Řecka, Francie, Itálie a Nigérie. I stálá esa ze souboru –⁠ například trojnásobného držitele ceny Thálie za tanec Ondřeje Vinkláta, cirkusovou umělkyni Alžbětu Tichou a další. Celkem na jevišti vystoupí 12 tanečníků,” uvedl Pechar.

“Inscenace je určena divákům všech věkových kategorií, objevitele nových hudebních krajin, odvážné děti a milovníky dobrodružství i výpravných divadelních scén. Chceme v hledišti propojit příznivce divadla s těmi, kteří raději chodí do lesa. O vstupenky je enormní zájem, v prodeji zbývá méně než polovina vstupenek. Což je naše velké štěstí, protože dělat takový  projekt v současné době je také velké finanční dobrodružství. Kdo chce přijít, neměl by příliš dlouho váhat. Kapacita Azylu78 je 520 míst,” uvedl Štěpán Kubišta, ředitel divadla Jatka78, který za projektem stojí v roli producenta.

Kniha džunglí se v Azylu78 bude hrát od 7. do 30. června tohoto roku.

Pohyb/Architektura, nová premiéra v Nové Zbrojovce

Tanec/Architektura (foto archiv Beautiful Confusion Collective)

V prostoru Nové Zbrojovky v Brně se na 3. června chystá premiéra prvního rezidenčního projektu Pohyb/Architektura v rámci dramaturgického projektu Industra Stage. Autory konceptu jsou Becka McFadden a Mary Ann Hushlak.

Inscenace je výsledkem bádání, rozhovorů a spolupráce s místními performery/umělci, kteří mají osobní spojení s místem Zbrojovky, disponují zkušenostmi, vzpomínkami a vyprávěními. Výsledkem této spolupráce vzniká představení, které chce aktivovat historické budovy bývalé Zbrojovky odkrýváním vrstev minulosti i přítomnosti pohybem těl, obrazem i zvukem.

“Pro mě je zajímavé realizovat uměleckou práci v prostoru, který byl postaven pro odlišný druh práce. Každý projekt Pohyb/Architektura je jako nekonečný proces tvorby i výzkumu. I když představení vždy najde svoji finální formu, zároveň platí, že každá choreografie, každá sekvence, je experiment, který pokračuje s každým představením,“ uvádí Becka McFadden.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments