Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

„Je také milou tradicí věnovat představení osobnosti z baletního světa, která svou prací přispěla k jeho rozvoji. Letos to bude Libor Čihař, bývalý sólista Divadla J. K. Tyla a Jihočeského divadla, který bohužel zemřel v roce 2020,“ řekla Šárka Ženíšková. Večerem bude provázet herečka Jihočeského divadla Taťána Kupcová.

José Martinez šéfem baletu Opéra de Paris

José Martinez (foto Didier Plowy, archiv Opéra de Paris)

Po třech měsících hledání má nejslavnější francouzská baletní scéna Opéry de Paris konečně nového uměleckého šéfa. Po Aurelii Dupont, která nečekaně oznámila svou rezignaci v červnu tohoto roku, byl komisí, ve které zasedli mj. Angelin Preljocaj, Charles Jude nebo Carolyn Carlson, vybrán José Martinez, který se své pozice ujme 5. prosince.

Martinéz, absolvent École de Danse a dlouholetá étoile souboru, od roku 2011 působil jako umělecký šéf španělské Compañia Nacional de Danza, od roku 2019 poté jako pedagog a choreograf na volné noze. Ještě během své aktivní taneční kariéry s úspěchem uvedl své celovečerní baletní dílo Les Enfants du Paradis, ve kterém se v roce 2011 rozloučil s jevištěm.

Ke svému jmenování uvedl: „Chtěl bych poděkovat Alexandru Neefovi, generální řediteli Opéry, za důvěru, se kterou mě opět spojil se souborem. Jsem si vědom jeho ohromného potenciálu i výzev, před kterými těleso stojí, a jsem připraven být zcela v jeho službách. Mým cílem je podpořit co největší soudržnost všech složek souboru od tanečníků po administrativu a techniku, abychom společně pomohli udržet soubor na samém vrcholu jeho tvůrčích a uměleckých sil.“

Vzhledem k tomu, že Martinez nastupuje v průběhu sezóny, přebírá její plán po své předchůdkyni. Totéž se týká sezóny následující, tedy 2023/2024 a částečně také 2024/2025. Zcela v jeho režii tak bude až rok 2025/2026.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments